Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Apr 2013
    Mesajlar Mesajlar
    8
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 31 + 90

4 üyeden 4 kişi bu mesajı faydalı buldu.

İnsanı İncitmek neye yarar...??

Sermayesi utanmazlık,aymazlık ve çeşit türlü yalanlarla aldatmak olanın neticesi berbat olur derler ...Ve Kurandada çok açık ayetler vardır...Hem aldatan insanların tipik özellikleri hemde karakterleri hakkında çok net açıklamalar var..

-Bakara Suresi:9.Ayet
    -Allah’ı ve müminleri aldatmaya çalışırlar. Halbuki sırf kendilerini aldatırlar da farkına varmazlar..

Muhteşem bir tanım .! Çevreyi bir izleyin..Gerçekçi olarak izleyin.Ne olur duygusal davranmadan sadece
    bir kamera kaydı yaparcasına....Ne kadar somut kareler göreceğinize siz bile inanamıyacaksınız..Sadece
    Hadi be...Bu mudur? diye hayıflandığınızı hissedeceksiniz.....

Seccadede biraz önce ibadetini yapan kişinin, ibadetinin hemen arkasından neler yaptığını ve anlattığını izleyin.Hemen kalkıp dükkanında adaletini kendisinin sağladığı ticarette ne kurnaz hileler yapmaya çalıştığına veya yaptığına iğrenerek bakacaksınız..

E mübarek daha yeni Yaradanın huzurunda "Hamd, âlemlerin Rabbi, merhametli olan, merhamet eden ve Din Günü’nün sahibi olan Allah’a mahsustur. (Allahım!)Ancak sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, nimete erdirdiğin kimselerin, gazaba uğramayanların, sapmayanların yoluna eriştir" diye namaz kılmadın mı?

Veya bir örnek daha;girmişsin bir devlet kurumuna ve yapman gereken tüm sorumluluklar ve alacağın ücret belirlenmiş..Ya işinin gereğini
    yapmakta imtina ediyor ya da eksik yapıyor...İkaz ederseniz de cevabı müthiş...Amirim misiniz...?!Yok değilim fakat benim ödediğim direkt veya dolaylı vergilerle maaşını alıyorsun..Ekmek veren ele velinimet denilir...Sen ne diyorsun . Amirim misiniz..! Olmadı gel ikide tokat patlat...Şok olmanız için, sizi utandırmaya yetecek kadar kalmış olan son insani kırıntıların bile vicdanınız da harekete geçtiğine şahit olacaksınız...

Ya da insan hayatının özel olduğuna ve bu uğurda hertürlü fedakarlığı yapacağına dair yemin ederek diploma alan birisini izleyin...
    Çok sıkıntılı bir durumda olan hasta müracaat ediyor.Biliyor ki hastalığına yardımcı olabilecek vasıf ve kalitede bir tıp uzmanı.Hemen pazarlık başlıyor...Sekizbin TL...Otuzbin TL...Yetmişbin TL...Aşagısında veya yukarısında daha birçok rakamlar uçuşuyor havada...
    Asgari ücretin aşikar olduğu bir memlekette istenen ücret 1 yıl...10 yıl arası çalışarak ve bu sürede hiç eksiltmeden(yaşamadan) biriktirilebilecek bir meblagdır.Lakin sizin hastalıgınız; karşıda tıp egitimini muhteşem şekilde tamamlayan fakat vicdani egitimi tanıyamamış ve tüm dünyası meta olan tıp uzmanlarıyla karşı karşıya getiriyor.Gelin bu durumda nasıl davranırsınız düşünün..

Köyde çiftçilikle hayatını idame ettirmeye çalışan insanlarımız da bu gafletten pay edinmiş durumdalar...Geçen yıldan kalan ürünü bu senenin ürünü ile karıştırıp tüccarı aldatmalar,yan tarlaya bir adım nasıl girebilirim hesapları....daha neler neler..

Ey insanlar! Allah’ın vâdi gerçektir, sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve o aldatıcı (şeytan) da Allah hakkında sizi kandırmasın!(fatr suresi 5.ayet)

Rabbim hepimize hidayet ihsan etsin...Akıl versin..Nefsimize tabi olmaktan kurtarsın.

Benzer Konular
    Güvenin bittiği yerde tazminat neye yarar!
    Güvenin bittiği yerde tazminat neye yarar! Beş bin nüfuslu köyün gencecik öğretmenleri. Çoğu Kürt değil. Öğrencilerini anlatıp, ağlıyorlar. 12-13 yaşlarındaki çocuklar... Medyadan bazı omurgasızların kaçakçı ya da terörist diye yazdığı küçücük, yoksul, el kadar ç
    'Halka yardım etmeyen üniversite neye yarar?
    'Halka yardım etmeyen üniversite neye yarar? YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ''Eğer halka yardım etmiyorsanız üniversite neye yarar? Türkiye'de bütün üniversiteler vizyonlarını buna göre tekrar formüle etmelidir'' dedi. Devami...
    Neye yarar!
    Neye yarar! Bekledim, yollar içime akar Gözlerimde ne kadar yaş varsa, durmaz sessizce sinem ağlar Dilim anar, gönlüm suskunluk içinde korlaşarak coşar, umut sürur bir arar Hicranım bu demde başlar, hasret bir başka bahar için sa
    Sual: O kadar büyük ve hâli bir Cennet neye yarar?
    Sual: O kadar büyük ve hâli bir Cennet neye yarar? Elcevap: Nasılki eğer mümkün olsa idi, hayal sür'atiyle zeminin aktarını ve yıldızların ekserisini gezsen; «Bütün âlem benimdir.» diyebilirsin. Melâike ve insan ve hayvanların iştirakleri, senin o hükmünü bozmaz. Öyle d
    Yazar : Risale Forum
    Konu naksimemed tarafından (13-05-2013 Saat 11:09 ) değiştirilmiştir.

ABDULLAH çevrimdışı Forum Yöneticisi
    Mar 2010
    Nereden Yer
    Gurbet eller
    Mesajlar Mesajlar
    9.245
    Blog Blog Girişleri
    61
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 818 + 40638

2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

Cevap: İnsanı İncitmek neye yarar...??

Alıntı naksimemed Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    tıp egitimini muhteşem şekilde tamamlayan fakat vicdani egitimi tanıyamamış

Rabbim hepimize hidayet ihsan etsin...Akıl versin..Nefsimize tabi olmaktan kurtarsın.

Amin .Amin
    Müslüman merhametli hassas bir gönle sahip olmali ve kimseyi incitmemelidir. Yâni bir mü’min her şeyden evvel, dînini güzelce yaşamalı, haramlardan uzaklaşarak İslâm’ın kendisinden incinmediği, bilâkis râzı olduğu bir kul olmalıdır. Sonra da hiçbir varlığı incitmemeye gayret etmelidir.

Bir Fıkra
    Bir adamın bir oğlu varmış. Bu adam oğluna 'sen adam olamazsın' demiş. Çocuk büyümüş, okumuş ve memleketine vali olmuş. Polislere babasını aldırarak makamına getirten adam baba bak 'sen bana adam olamazsın derdin. Bense vali oldum' demiş. Baba da bunun üzerine 'vali oldun ama adam olamadın' cevabını vermiş."

Ne diyelim insan her türlü meslek sahibi olabilir ama insan olmanin adam gibi adam olmanin yolu ALLAH;a kul olmaktan gecer..
    “Müslüman, Müslüman’ın elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir (Riyâzu’s-Sâlihîn, 211)

TaLHa çevrimdışı Nur-u Aynım
    May 2006
    Nereden Yer
    İstanbul
    Mesajlar Mesajlar
    8.226
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 61890

2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

Hiç kimsede bu erdemler olmasa biz ferd olarak şahsi olarak kendimiz bu erdemlerden ödün ve taviz vermemeliyiz.
    ..Ve sahil-i selâmet olan Dârüsselâma ümmet-i Muhammediyeyi (a.s.m.) çıkaran bir sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz..

..dalâletler içerisinde bizler gayet az ve zayıf ve fakir ve kuvvetsiz olduğumuz halde, gayet ağır ve büyük ve umumî ve kudsî bir vazife-i imaniye ve hizmet-i Kur'âniye omuzumuza ihsan-ı İlâhî tarafından konulmuş.
    .

Ustad Bediüzzaman Said Nursi (M.S. 1876-....)

May 2013
    Mesajlar Mesajlar
    3
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 30 + 20

1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

insan bazen nefsine yenik düşer dünya benim eksenimde döner zanneder tıpkı benim gibi sonra bi bakarki yaş gelmiştir 36 ya ve ben ne yapıyorumlar dünyaya geliş amacım ne diye kendini sorgular evet belkide gec kalınmış bi sorgu kabulde ediyorum ama rabbimin o eşsiz merhametine sıgınıyorum rabbim herkeze nefsi otorite versin banada mücadelemi tamamlama sabrı hissiyatı versin...

Apr 2013
    Mesajlar Mesajlar
    8

Tüm dileklerinize içtenlikle amin diyorum...Yaradan Yüce Rabbimiz bizleri zaten nefsimizle imtihan etmiyor mu....? Ve yaşı kaç olursa olsun farkı algılamak erdemdir...En azından şahsım olarak böyle düşünüyorum...Tüm dualarınıza sizinle amin diyorum

May 2013
    Mesajlar Mesajlar
    3
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 30 + 20

allah razı olsun rabbim nefsi mücadelemizde hepimize sabırlar nasip etsin

Jun 2012
    Mesajlar Mesajlar
    218
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 52 + 1000

Mahlûku halk eden Allah

Kitab göndermiştir vallah

Daim de "amentü billâh"

Her amelin olsun lillah

Sakın incitme bir canı

Yıkarsın arş-ı Rahmanı

Bilirsin ki Allah vardır

İslam’a îmanı yardır

Bu dünya fani bir dardır

Ahiret dar-ı karardır

Sakın incitme bir canı

Yıkarsın arş-ı Rahman'ı

Tasdik eyledin Kur'an'ı

Tevhid eyledin Rahman'ı

Nar-ı cehime imanı

Vardır kıyamet divanı

Sakın incitme bir canı

Yıkarsın arş-ı Rahman'ı

Bilirsin haram helali

Bilirsin sevab vebali

Aman olma laubali

Terk eyle boş kil u kaali

Sakın incitme bir canı

Yıkarsın arş-ı Rahman'ı

Bu dünya seni terk eder

Devletin hep elden gider

Ölüm bir gün kabre güder

Biri sürer, biri yeder

Sakın incitme bir canı

Yıkarsın arş-ı Rahman'ı

Ağ tüylerin nişnan olur

Ölümün kehkeşan olur

Vücudun perişan olur

Gözlerin hunfeşan olur

Sakın incitme bir canı

Yıkarsın arş-ı Rahman'ı

Adalet et umurunda

Namazın kıl huzurunda

Şakir-i din südurunda

Rahat eyle kuburunda

Sakın incitme bir canı

Yıkarsın arş-ı Rahman’ı

Nisvane merhamet eyle

Anlara lutfile söyle

Etfal ile de ol öyle

Şerî'atin yolu böyle

Sakın incitme bir canı

Yıkarsın arş-ı Rahmanı

Herkese münasib emr et

Layık olmayanı terk et

Gücün yetdiğine emr et

Resulullah yoluna get

Sakın incitme bir canı

Yıkarsın arş-ı Rahman’ı

Ol fakîr ki yüzen bakar

Gözlerinin yaşı akar

Mümin olan kalb mi yıkar?

Boynuna la'net mi takar?

Sakın incitme bir canı

Yıkarsın ar-ı Rahmanı

Kimsenin gönlünü kırma

Sakın harama el urma

Bir ferdin aybını görme

Günah meclisinde durma

Sakın incitme bir canı

Yıkarsın arş-ı Rahman'ı

Ziyankâr adüvv-Ullah'dır

Zalimin hasmı Allah'dır

İslam hasbeten lillahdır

Bu emr-i Resulullah'dır

Sakın incitme bir canı

Yıkarsın arş-ı Rahmanı

İhtiyara eyle hürmet

Sabilere kıl merhamet

Misafire sarf et nimet

Allah'tan istersen rahmet

Sakın incitme bir canı

Yıkarsın ar-ı Rahman’

Komşulara hayırhah ol

Ahvallerinden agah ol

İnsanlık eyle bir şah ol

LUTFİ makbul-i dergah ol

Sakın incitme bir canı

Yıkarsın arş-ı Rahmanı

Alvarlı M. Lutfi Efendi

Apr 2013
    Mesajlar Mesajlar
    8

Sakın incitme bir canı
    Yıkarsın arş-ı Rahmanı

Bu dizeleri bir araya muhteşem yüreği alkışlamamak ne mümkün...teşekkürler

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme