2 sonuçtan 1 ile 2 arası

 1. #1
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Nereden Yer
  İstanbuL.
  Mesajlar Mesajlar
  2.961
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 517 + 34720

  Ölüm nasıl nimet olur?

  Ölüm, hayat kadar bir gerçek, yaşamak kadar bir hakikattir.


  Fakat bu gerçek pek kabul edilemez, istenmez ve kapıya konmaz. Bu kadar sevilmeyen, istenmeyen, düşünülmesi bile ürperti veren ölümün acaba "güzel" yönleri de var mıdır, varsa nasıl bir şeydir?

  "Allah her şeyi en güzel şekilde yarattı" (Secde, 32:7) âyeti ve "Sizi sınamak için ölümü de hayatı da yaratan O'dur" (Mülk, 67:2) âyetinin penceresinden bakıldığında ölümün de birkaç yönden "nimet" olduğu anlaşılıyor:

  1. Ölüm bir kurtuluştur. Hayatın zorluklarından bir kurtuluş, bir özgürleşmedir ve serbest bir âleme geçiştir.

  Yapmaya çalıştığımız bir işi hakkıyla yerine getirdiğimiz veya bir engel çıkar da yapma imkânımız olmadığı zaman, o iş üzerimizden kalkmış olur.
  Ve biz de rahatlayarak, "Üzerimden dağ gibi bir yükün, bir ağırlığın kalktığını hissediyorum" deriz.

  İşte ölüm de böy­ledir. Hiç beklemediğimiz bir anda gelir ve artık taşımaktan aciz kaldığımız hayat yükünden bizi kurtarıverir.

  2. Dünya hayatı sıkıntılı, problemli, dert ve ıstıraplarla doludur. Bazen bir zindan oluverir, insanı boğar, hayat çekilmez bir hal alır. Fakat ölüm geldiği zaman bütün bu sıkıntıları ve dertleri silip süpürür. Geniş, ıstırapsız, sonsuz, dertsiz ve gamsız bir hayat başlar.

  3. İnsanın yaşı ilerledikçe hayat ağırlaşır, yaşamak zorlaşır. Kulağı az duyar, gözü az görür. Hastalıklar, ağrılar, sızılar birbiri peşi sıra gelir.

  Bütün bu dertler insanı ölüme biraz daha yaklaştırır. Yaşlı ve hasta olan insan bu dertlerden gerçek anlamda ancak ölüm sayesinde kurtulacağını bilir. Ölümün kendisi için bir nimet olduğuna inanır ve artık kabul eder.

  Bir an için ölümün olmadığını düşünelim. Bir tarafta, dedemiz, dedemizin dedesi, onun dedesi ve sayısız dedeler...

  Öbür tarafta ninemiz, ninemizin ninesi, onun ninesi ilâ ahir sayısız nineler...
  Her biri ayrı bir dert ve hastalık içinde inleyip dursalar, hayat hem onlar hem de bizim için ne kadar ağır ve çekilmez olacaktı değil mi? Ölüm ne kadar arzu edilecekti?
  İşte sadece bu cihetten bakılsa dahi ölümün büyük bir nimet olduğu ortaya çıkar.
  Ölümü bir an için yok farz ederek tahmin yürüten İbni Sina şöyle diyor:

  "Yeryüzünün hacmi ve kapasitesi belli... Ölmeselerdi bu kadar insan nereye sığacaktı? Birbirine bitişik ve sımsıkı durmaları halinde bile dünyaya sığmazdı. Nerede kaldı ki, oturdukları ve dağınık halde bulundukları zaman bunları sığıştırabilsin?"
  "Ölüm, İlâhî bir ihsan olunca, kötü bir şey olmaz. Kötü olan şey, ondan korkmaktır. Ölümden korkan da onun gerçek yüzünü bilmeyendir."

  4. Ölümle uyku arasında çok yakın bir benzerlik vardır. Başta hastalar ve musibetler içinde kıvrananlar olmak üzere, herkes için uyku nasıl ki, bir istirahat ve rahmettir. Uykunun büyük kardeşi olan ölüm de musibetten bunalanlar ve intihar girişiminde bulunanlar için bir nimet ve rahmettir.

  Eflatun'un da dediği gibi, "Hiç kimse bilmez, ama ölüm bütün nimetlerin en büyüğüdür." Çünkü ölüm, ebedî bir hayata vesile olan bir gerçektir.

  Tohumun ölümü açan bir çiçektir, çekirdeğin ölümü yeşeren bir fidandır, insanın ölümü de sonsuz âlemde yaşamaktır. Zaten cennete gitmek için ölüm tünelinden geçmek gerekmiyor mu?
  (Bediüzzaman Said Nursi, Mektubat, 1. Mektub)

  Mehmed Paksu

  Benzer Konular
  Ölüm nasıl nimet olur ..?
  Ölüm nasıl nimet olur ..? S- Ölüm nasıl nimet olur ve ne suretle nimetlerin sırasına dâhil edilmiştir? C- Evvelâ: Ölüm, saadet-i ebediyeye mukaddemedir; bu itibarla nimet sayılabilir. Çünki nimetin mukaddemesi de nimettir. Nitekim vâcibin muk
  Ölüm nasıl nimet olur?
  Ölüm nasıl nimet olur? Ölüm nasıl nimet olur? Risale-i Nur dersi Devamı İçin Tıklayınız... Devami...
  Ölüm nasıl nimet olur?
  Ölüm nasıl nimet olur? Ölüm, hayat kadar bir gerçek, yaşamak kadar bir hakikattir. Fakat bu gerçek pek kabul edilemez, istenmez ve "kapıya konmaz." Bu kadar sevilmeyen, istenmeyen, düşünülmesi bile ürperti veren ölümün acaba &quo
  Ölüm Nasıl Nimet Olur?
  Ölüm Nasıl Nimet Olur? Üçüncü Mesele: -4- ukdesini açar. Evet, mevtin de hayat gibi mahluk olduğuna, mevtin idam ve adem-i mahz olmadığına delalet eder. Mevt, anc
  Ölüm, nasıl hayat gibi hem yaratılmış, hem de nimet olabilir?
  Ölüm, nasıl hayat gibi hem yaratılmış, hem de nimet olabilir? Mektubat, Sayfa 13 Ölüm, nasıl hayat gibi hem yaratılmış, hem de nimet olabilir? yeraltında kendine güzel bir menzil yapmış. İşte bu cüz’î rüya, bazı şerâit ve emâratla, geçen hakikate bana şuhud dere
  Yazar : Risale Forum
  ***
  Risale-i Nur eczaları mürşiddir.

  İnsanı haksızlıktan hakka döndürür
  ve hayvanlıktan insaniyete
  ve esfel-i safilinden, a'la-i illiyyine yükseltir.

  Barla - 295

 2. #2
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jul 2011
  Mesajlar Mesajlar
  192
  Blog Blog Girişleri
  66
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 56 + 226

  Cevap: Ölüm nasıl nimet olur?

  eyvallah Allah c.c. razı olsun inş. teşekkürler....
  Yazar : Risale Forum
  insanın vazife-i fıtriyesi, dua ile ubûdiyettir. dua etmektir. Yani, aczin ve fakrın cenahlarıyla makam-ı âlâ-yı ubûdiyete uçmaktır.Demek, insan bu âleme ilim ve dua vasıtasıyla tekemmül etmek için gelmiştir. Mahiyet ve istidat itibarıyla herşey ilme bağlıdır. Ve bütün ulûm-u hakikiyenin esası ve madeni ve nuru ve ruhu marifetullahtır ve onun üssü’l-esası da iman-ı billâhtır.

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •