3 sonuçtan 1 ile 3 arası

 1. #1
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar Mesajlar
  6.731
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 355 + 2722

  Yasin Sûresi: 79. ve Rum Sûresi: 27. Âyet'den

  Acaba mümkün müdür ki: Bu derece nihayetsiz bir kudret ve muhit bir hikmet ile rububiyet eden ve zerrattan tâ seyyarata kadar bütün mevcudatı kabza-i tasarrufunda tutmuş ve intizam ve mizan dairesinde döndüren Sâni'-i Zülcelal, "Neş'e-i uhra"yı yapmasın veya yapamasın! İşte çok âyât-ı Kur'aniye, şu hikmetli neş'e-i ûlâyı nazar-ı beşere vaz'ediyor. Haşir ve kıyametteki neş'e-i uhrayı ona temsil ederek istib'adı izale eder. Der:
  ﻗُﻞْ ﻳُﺤْﻴِﻴﻬَﺎ ﺍﻟَّﺬِٓﻯ ﺍَﻧْﺸَﺎَﻫَٓﺎ ﺍَﻭَّﻝَ ﻣَﺮَّﺓٍ Yasin Sûresi: 79.)Yani: "Sizi hiçten bu derece hikmetli bir surette kim inşa etmiş ise, odur ki, sizi âhirette diriltecektir."

  Hem der ki: ﻭَﻫُﻮَ ﺍﻟَّﺬِﻯ ﻳَﺒْﺪَﺅُﺍ ﺍﻟْﺨَﻠْﻖَ ﺛُﻢَّ ﻳُﻌِﻴﺪُﻩُ ﻭَﻫُﻮَ ﺍَﻫْﻮَﻥُ ﻋَﻠَﻴْﻪِ Mahlûkatı önce yaratan, sonra tekrar diriltecek olan Odur ki, bu Ona daha kolaydır. Rum Sûresi: 27.)Yani: "Sizin haşirde iadeniz, dirilmeniz, dünyadaki hilkatinizden daha kolay, daha rahattır."

  Nasılki bir taburun askerleri, istirahat için dağılsa, sonra bir boru ile çağrılsa kolay bir surette tabur bayrağı altında toplanmaları; yeniden bir tabur teşkil etmekten çok kolay ve çok rahattır. Öyle de: Bir bedende birbiriyle imtizac ile ünsiyet ve münasebet peyda eden zerrat-ı esasiye, Hazret-i İsrafil Aleyhisselâm'ın Sûr'u ile Hâlık-ı Zülcelal'in emrine "Lebbeyk" demeleri ve toplanmaları; aklen birinci icaddan daha kolay, daha mümkündür. Hem, bütün zerrelerin toplanmaları belki lâzım değil. Nüveler ve tohumlar hükmünde olan ve hadîste "Acb-üz zeneb" tabir edilen ecza-i esasiye ve zerrat-ı asliye, ikinci neş'e için kâfi bir esastır, temeldir. Sâni'-i Hakîm, beden-i insanîyi onların üstünde bina eder.

  Said Nursi

  Benzer Konular
  İnsan, içinde Yasin Suresi yazılmış bir Yasin gibidir.' sözü ne demektir?
  İnsan, içinde Yasin Suresi yazılmış bir Yasin gibidir.' sözü ne demektir? https://www.risalehaber.com/d/news/250231.jpg İnsan, içinde Yasin Suresi yazılmış bir Yasin gibidir.' sözü ne demektir? Burada insanın kapsamlı, geniş, sınırlandırılmamış, kompleks manevî yapısından söz edilmektedir.
  Hayatıma Yön Veren Ayet Hud Suresi 112.Ayet..
  Hayatıma Yön Veren Ayet Hud Suresi 112.Ayet.. Hayat işte ;İmtihanımızın dünyalık adı;Yaşadığınızın her anın bir hesabı olduğunun bilincini yaşadığınız her gün ,her an her salise daha iyi anlıyor ve tecrübe ediyorsunuz;Her insanın hayata dair dönüm noktaları vardır,K
  Yasin Süresi...
  Yasin Süresi... /xabdtk_yasin-suresi-51-54-kuran-filmleri_creation
  36-Yasin Süresi
  36-Yasin Süresi 36-YASİN: 1 - Yâsîn. 2-3 - Ey Muhammed! Hikmetli Kur'ân'a andolsun ki, sen risâlet görevi 4 - Dosdoğru bir yol üzerindesin. 5-6 - Babaları korkutulma
  Yazar : Risale Forum

 2. #2
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2014
  Mesajlar Mesajlar
  4
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 33 + 10

  Cevap: Yasin Sûresi: 79. ve Rum Sûresi: 27. Âyet'den

  Said Nursi R.A
  Yazar : Risale Forum

 3. #3
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2014
  Mesajlar Mesajlar
  4
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 33 + 10

  Cevap: Yasin Sûresi: 79. ve Rum Sûresi: 27. Âyet'den

  Bende uzun zamandır, Risale-i Nur okuyorum. Risalede azami derecede sünnetlere ittibai emrediyor. Nedir mesala peygamber efendimize ve onun ehli beytine karşı nazik davranmak. Bazı arkadaşlar Peygamber efendimizin sadece ismini yazıyorlar. Sonundaki S.A.S gibi ibarele dikkat etmiyor. Peygamber Efendimiz, Bediüzzaman ve onun ehli beyti veya İslama hizmet etmiş olan o mübarek kişilerin isim sonlarında R.A. gibi ibareler kullanılırsa çok daha güzel olur. Kaldıki Üstadımız bir mektubda kendisi o yazmak istemesede ona yazdırılıyor. Teşekkür ederim.
  Yazar : Risale Forum

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •