10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Jan 2012
    Mesajlar Mesajlar
    32
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 0 + -4

cennette insanın her istediği veriliyorsa kadının tek eşli olup erkeğin birçok eşli olması neden

Ve onlara (cennetliklere) orada (cennette) temiz eşler vardır” (Bakara, 25) âyetinin tefsirinde Elmalılı’nın “cennetlerde tertemiz, pam pak çiftler, eşler, yani erkekler için zevceler, kadınlar için zevcler vardır” (Elmalılı Hamdi Yazır, Hak Dini Kur’ân Dili, Eser Kitabevi, İstanbul, tsz., I, 276.)
    burda diyor ya çoğul ifade diyorsunuz tamam hadislerdede erkeğe birçok kadın ve huri verilceğini söylüyorsunuz yaratılış olarak huri erkeğe veriliyor ama gılman sadece hizmetçi olarak yani açık konuşayım erkekler bu dünyadaki gibi birçok eşle birlikte olacak ama kadınlar tek eşli olacaklar cennette tamam.soruyorum cennette her istediğin verilcekse kadınlarda birden çok eş talep edemezler mi hani istenilen herşey verilecekti çelişmiyor mu.huriler müslüman kadınlardan güzel olacak diye de teselli edilip duruyor kadınlar yani kadında isteyemezmi bu dünyada çok eşli olmak yaradılış olarak olmadığımızdan cennettedemi günah sayılacak.cennette günah adına bişey olmayacak evet ozaman bana bu dünyada olduğu gibi cennettede erkeğin üstünlüğü söz konusu.ve de allahın erkeklere lütfu.çok eş istediğimden demiyorum zaten tek eşli olması çok güzel kadınların.sadece kıskanma felan olmayacak denip duruyor yok hurilerden güzel olucak deniyor teselli ediliyor yinede cennette allahın herhesin gönlüne göre ve hakettiği istediği herşeyi vereceğine inanıyorum allahın hiçbir adaletsizlik yapmayacağınadan eminim sadece yorumlanma şekilleri hoşuma gitmiyor kuranda herşey açık şekilde..........:037:

Benzer Konular
    Kadının Şahitliği Neden Erkeğin Şahitliğinin Yarısıdır
    Kadının Şahitliği Neden Erkeğin Şahitliğinin Yarısıdır Rotterdam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz hocamıza, merak edilen ve sıkça sorulan birkaç İslami konu hakkında sorular sorduk. Devami...
    Kılıçdaroğlu'nun eşli davet yorumu: Gelebilirler, kimsenin türbanına bakmıyoruz
    Kılıçdaroğlu'nun eşli davet yorumu: Gelebilirler, kimsenin türbanına bakmıyoruz CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 23 Nisan resepsiyonuna eşli davet yapılmasını, "Eşli davet olabilir, eşsiz davet olabilir. O, daveti yapan kişinin kendi tercihidir. Onun tercihine bizim müdahale etme şansımız
    800 işçinin eşli çocuklu eylemi!
    800 işçinin eşli çocuklu eylemi! Zonguldak'ın Ereğli ilçesinin Gökçeler beldesinde özel bir firmada çalışan 800 maden işçisinin ocaklara girmeme eylemi, eşleri ve çocuklarının desteğiyle sürüyor. Devami...
    Erkeğin aldatması, kadının boşama riski
    Erkeğin aldatması, kadının boşama riski Aşk, evlilik ve sadakatsizliğin ne kadar acı ya da ne kadar tatlı algılandığının derecesi, kadın ve erkek olmanın aynı zamanda arada uçurumlara dönüşebilen, farklılıklarına bağlıdır. Devami...
    Yazar : Risale Forum

Huseyni çevrimdışı Müdavim
    Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    11.825
    Blog Blog Girişleri
    39
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 2594 + 209288

Cevap: cennette insanın her istediği veriliyorsa kadının tek eşli olup erkeğin birçok eşli olması ne

Cennette hiçbirşekilde olumsuz bir durum olmayacağına göre, burdan olumsuz gibi görünen şeylerin sadece bir algılama sorunu olduğunu kabul etmemiz gerektir. Allah Adildir, birlede binlede aynı hissiyatı, mutluluğu vermesini bilir elbette.

Halbuki, en ziyade hasta sensin.
    Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
    sonra başkasının şifasına çalış.

........

May 2011
    Nereden Yer
    misafirhane'de
    Mesajlar Mesajlar
    150
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 28 + 870

Cevap: cennette insanın her istediği veriliyorsa kadının tek eşli olup erkeğin birçok eşli olması ne

Alıntı HuSeYni Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    Cennette hiçbirşekilde olumsuz bir durum olmayacağına göre, burdan olumsuz gibi görünen şeylerin sadece bir algılama sorunu olduğunu kabul etmemiz gerektir. Allah Adildir, birlede binlede aynı hissiyatı, mutluluğu vermesini bilir elbette.
    SubhanAllah..BarekAllah..MaşaAllah..
    Sen, ey riyakâr nefsim! “Dine hizmet ettim” diye gururlanma.

اِنَّ اللهَ لَيُؤَيِّدُ هٰذَا الدِّينَ بِالرَّجُلِ الْفَاجِرِ

sırrınca, müzekkâ olmadığın için, belki sen kendini o recül-ü fâcir bilmelisin. Hizmetini, ubûdiyetini, geçen nimetlerin şükrü ve vazife-i fıtrat ve farize-i hilkat ve netice-i san’at bil, ucüb ve riyadan kurtul..

memluk çevrimdışı Hatim Sorumlusu
    Feb 2009
    Nereden Yer
    biryerde sabit kalmıyorumki her yerden
    Mesajlar Mesajlar
    6.183
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 1428 + 115872

böylesi sorulara cevab bulmak için aklımı yoracama , acep o cennete girmek için benden ne isteniliyor diye yorsam herhalde takva ehli olurdum.......
    İnsanın Cenab-ı Haktan hiçbir hakkı talep etmeye hakkı yoktur.
    Bilâkis dâima şükretmeye medyundur. Çünkü, mülk Onundur, insan Onun memluküdür.
    Eğer Mâlik-i Mülke memlûk isen, Onun mülkü senindir, gör.

Bizi düşmanın attığı taş değil
    Dostun attığı gül yaralar

Jan 2012
    Mesajlar Mesajlar
    32

algılama sorunu derken ortada olan bir gerçek var bir de tam tersini düşünün ozaman erkekler kabul etmez ama kadınlar etmek zorundalar erkeğini başka kadınlarla paylaşmak zorundalar cennettede hem eşim olcak hem istediğim bütün kadın ve huriler benim olacak hemde eşim benim olacak diyorsunuz bakalım o müslaman kadın bunu isteyecekmi orada tabiki kıskançlık olmayacak evet kıskançlık olmayacak ozaman sizde paylaşın burada düşüncesini bile kabul etmiyorsunuz ben ona kızıyorum evet kadınlar tek eşli olacak erkeklerde eşinden başka eş tercih etmesi beni üzüyor benim sevdiğim insan neden başkalarınıda tercih etsin evet üzüyor napabilirimmmm aynı durumun tersi size olsa bu durum sizi üzmezmiydi kendinizi zayıf hissetmezmiydiniz bu dünya düşüncesinin bile sizi gerdiği hatta gılmanların yalnız hizmetçi hurilerin erkeklerin zevceleri ozaman durum erkeğe her istediği olmuş olmuyormu.

Jan 2012
    Mesajlar Mesajlar
    32

hz. muhammet dünyada hz. alinin hz. fatma üzerine eş almasını kabul etmemiş bizde ahirette eşimizin başka eşlerle olmamasını isteyebilirmiyiz.

Mar 2011
    Nereden Yer
    İslambol
    Mesajlar Mesajlar
    4.946
    Blog Blog Girişleri
    126
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 507 + 29539

Esselamü Aleyküm,

Değerli Kardeşim Allah (C.C)'ın Rızasını taleb eden Mü'min O'nun rızasını kazanabildiği için mesrurdur.Vesvese ile dertli veya hased,kıskançlık gibi kötü duyguların Cennet Ehli'nin özellikleri arasında olmadığı bilinirken;

Bu durumda bu gibi kıyaslamalar içerisine girmez.Çünkü; akıl dünyada insana verilmiş hayat sermayesinin ibresiydi.

Vakit dolmuş.Mahkeme kurulmuş.Defterler saçılıp bir bir tartılmış ve Cennet ile Cehennem Ehli bellli olmuşken;

Orda kime ne kadar huri düşmekte ?

Kime ne kadar gilman düşmekte gibi bir hesap Cennet Ehli 'nin özelliği olmamalı ...

Orda eğer bu dünyadaki gibi tasalar , kaygılar vs. mecazi sevgilerin muharebe yeri olarak bakılsa Cennet Bütün olarak bakıldığında sadece kalınacak konut gibi değerlendirilirdi.

Oysa orası Ayetlerde de belirtildiği gibi baki,ebedi bir hayatın özüdür.Aslıdır.Sureti değil...

Suret olan dünya...Suret olan imtihandır...

Asıl olan hakkında uykudaki insan yorum yapamaz.Uyanınca da zaten narkoz yemiş hasta gibi " ben nerdeyim ? " diyeceğinden yorum yapmaya da vakit bulur mu bilemiyoruz.

Konu hakkında detaylı bilgiyi ise burdan takip edebilirsiniz.

[Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]

“ Ey Rabbim !

Beni insanların nazarında büyük, Kendi nazarında da küçük eyleme… ”

___ Hz. Ebû Bekir ( R.Anh )

May 2008
    Nereden Yer
    Kocaeli
    Mesajlar Mesajlar
    2.615
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 442 + 31220

"Yalnız Bir'i iste, başkaları istemeye değmiyor. Bir'i çağır, başkaları imdada gelmiyor. Bir'i talep et, başkaları lâyık değiller. Bir'i gör, başkalar her vakit görünmüyorlar, zeval perdesinde saklanıyorlar. Bir'i bil, mârifetine yardım etmeyen başka bilmekler faydasızdır. Bir'i söyle, O'na ait olmayan sözler mâlâyâni sayılabilir."
    إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ

Huseyni çevrimdışı Müdavim
    Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    11.825
    Blog Blog Girişleri
    39
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 2594 + 209288

Alıntı paradiseee Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    algılama sorunu derken ortada olan bir gerçek var bir de tam tersini düşünün ozaman erkekler kabul etmez ama kadınlar etmek zorundalar erkeğini başka kadınlarla paylaşmak zorundalar cennettede hem eşim olcak hem istediğim bütün kadın ve huriler benim olacak hemde eşim benim olacak diyorsunuz bakalım o müslaman kadın bunu isteyecekmi orada tabiki kıskançlık olmayacak evet kıskançlık olmayacak ozaman sizde paylaşın burada düşüncesini bile kabul etmiyorsunuz ben ona kızıyorum evet kadınlar tek eşli olacak erkeklerde eşinden başka eş tercih etmesi beni üzüyor benim sevdiğim insan neden başkalarınıda tercih etsin evet üzüyor napabilirimmmm aynı durumun tersi size olsa bu durum sizi üzmezmiydi kendinizi zayıf hissetmezmiydiniz bu dünya düşüncesinin bile sizi gerdiği hatta gılmanların yalnız hizmetçi hurilerin erkeklerin zevceleri ozaman durum erkeğe her istediği olmuş olmuyormu.

paradiseee kardeş, algılama sorunu derken buradaki sınırlı hislerimizle sonsuzu anlamaya çalıştığımızdan bahsettim. Tefekkür bir ibadettir. Ancak tam olarak anlayamadığımız bir meselede yanlış hüküm vermek yerine teslimiyet olmalı. Önceki mesajlarınızda da demişsiniz zaten, bir kadının bir eşi olmalı diye. Dünyada dahi birçok hikmeti varsa bunun ahirettede vardır elbet binlerce hikmeti. Dünyada nefis varken razı oluyoruz da, ahirette nefis veya kötülüğe sevkeden hiçbirşey olmadığı halde razı olamıyor muyuz ?

Halbuki, en ziyade hasta sensin.
    Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
    sonra başkasının şifasına çalış.

........

Jan 2012
    Mesajlar Mesajlar
    32

allahın istediği layık gördüğü verdiği tekbirşeyden razı olmamak mümkünmü en doğrusunu allah bilir ve onun yaptığı tekbirşeyde bile kötülük hata asla olamaz neylerse güzel eyler o.

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme