Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası

 1. #1
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nereden Yer
  KONYA
  Mesajlar Mesajlar
  158
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 93 + 3306


  Post Tabut-u sekine hz.musa'nin ahit sandiği nerede saklaniyor

  TABUT-U SEKİNE HZ. MUSA'NIN AHİT SANDIĞI NEREDE SAKLANIYOR?

  Ahd-i Atik Sandukası Yüce Rabbimiz'in Kuran'da bildirdiği ve içinde Hz. Musa ve Hz. Harun'dan eşyalar barındıran değerli bir sandıktır. İslam alimlerine göre sandukanın en önemli özelliği ise MÖ. 587 yılından beri nerede olduğunun bulunamaması ve ahir zamanda çıkacak bir şahıs olan Mehdi tarafından bulunacağının kabul edilmesidir. (En doğrusunu Allah bilir.)

  Peygamber Efendimiz (sav)'in hadislerinde ve çeşitli tarihi kaynaklarda dikkat çekilen bir konu olan Ahd-i Atik Sandukası Yüce Rabbimiz'in gönderdiği Kuran'da bildirilmektedir. Ayrıca İlahi bir kitap olarak indirilen ancak sonradan tahrif edilmiş olan Tevrat'ta da bu sanduka hakkında bilgiler yer almaktadır. İslam alimleri tarafından Kuran ahlakının tüm dünya üzerinde hakim olacağı bir dönemin de habercisi olan sanduka hakkında Kuran'da şu şekilde bildirilmiştir:

  "Peygamberleri onlara dedi: "O-nun hükümdarlığının belgesi size Tabut'un gelmesidir. Onda Rabbiniz'den 'bir güven duygusu ve huzur' ile Musa ailesinden ve Harun ailesinden artakalanlar var; onu melekler taşır. Eğer inanmışlarsanız bunda şüphesiz sizin için bir delil vardır." (Bakara Suresi 248)

  Tarihi Kaynaklara Göre Sanduka

  Ahd-i Atik Sandukası hakkında tarihi kaynaklar incelendiğinde birçok bilgi ile karşılaşılmaktadır. İsrailoğulları'nın Mısır'dan çıkışlarından sonra Sina Dağı'nın eteklerinde imal edildiği düşünülen sandukada Hz. Musa'dan kalan taş levhalar ve Hz. Harun'dan kalan eşyalar bulunmaktadır.

  Tarihi kaynaklara göre; Ahd-i Atik Sandukası Hz. Harun döneminden sonra Hz. Davud döneminde şehrin Birleşik Yahudi Krallığı'nın başkenti ilan edilmesiyle Kudüs'e taşındı. Hz. Süleyman tarafından yaptırılan mabede konulan sanduka MÖ. 587 yılına kadar Beytülmakdis'te kaldı.
  Aynı yıl içinde Babil İmparatoru Buhtunnesar -Babil'in Asma Bahçeleri'ni yaptıran kral- Kudüs'ü işgal etti ve o tarihten sonra yaklaşık 500 yıl ortadan kaybolan sandukanın tahrip edilemediği ve onu koruyan Levililer tarafından mabedin altında hazırlanmış gizli bir bölmede saklandığı inancı yayıldı. M.S. 70 yılında ise Roma valisi Titus'un Beytülmakdis'i yıktırdıktan sonra bu yeraltı odasına da ulaştığı ve mabedin kutsal eşyalarıyla birlikte sandukayı da Roma'ya götürdüğü varsayılmaktadır.

  Kayıp Sandukayı Bulma Arayışları

  Ahd-i Atik Sandukası M.Ö. 587 yılından bu yana bulunamamıştır. Bununla beraber Yahudiler sandukanın ancak Mesih'in gelişinden sonra ortaya çıkacağına inandıklarından tarih boyunca sandukayı arayanlar genellikle Yahudiler değil Hıristiyanlar olmuştur. Mabed Tepesi'nde yapılan ve kaydedilmiş ilk "sanduka kazıları"nı 19. yüzyılda Haçlılar döneminde Mabed Şövalyeleri yapmıştır.

  O tarihte ve yakın tarihte yapılan araştırmalarda sandığın izine rastlanmamış ancak bu konu son dönemlerde tüm araştırmacıların ilgi odağı haline gelmiştir.

  Tevrat'ta Sanduka

  Yarattığı her şeyi sonsuz bir ilim ve hikmet üzerine yaratan Yüce Rabbimiz sandukanın varlığını Kuran'ın yanı sıra Tevrat'ta da bildirmiştir. Taş tabletlerin birisinin Sina dağında Hz. Musa'ya verildiği ve bu taş tabletlerin Horeb dağında sandığa konmuş olduğu Tevrat pasajlarında şöyle bildirilmektedir: "Ve Sina dağında Musa ile söyleşmeyi bitirince şahadetin iki levhasını ona verdi." (Kitabı Mukaddes. Çıkış. Bap. 31)

  İsrailoğulları Mısır'dan çıktıkları zaman RABBİN onlarla ahdettiği Horeb dağında sandığın içine Musa'nın koymuş olduğu iki levhadan başka içinde bir şey yoktu." (Kitabı Mukaddes /Tarihler II. Bap5)

  Daha sonra bu sandığın Hz. Davud tarafından taşındığı ve Hz. Süleyman tarafından yerine konduğu ise yine Tevrat'ta şu şekilde haber verilmektedir:

  "Ve Davud kalktı ve isimle kerubiler üzerinde oturan ordular Rabbinin ismiyle çağrılan Allah'ın sandığını Baale-yahudadan çıkarmak için yanındaki bütün kavimle oraya gitti. Ve Allah'ın sandığını yeni bir arabaya koydular ve onu tepede olan Abinadabın evinden kaldırdılar; ve Abinadabın oğulları Uzza ve Ahyo yeni arabayı sürüyorlardı. Ve Allah'ın sandığı ile beraber onu tepede olan Abinadabın evinden kaldırdılar; ve Ahyo sandığın önünde yürüyordu". (Kitabı Mukaddes / Samuel II. Bap.6)

  Hz. Musa'nın Sandığının Yeri ve Yolculuğu Hakkında Öne Çıkan Görüşler

  Kudüs şehri Hz. Süleyman'ın yaptırmış olduğu mabed ve "Ahit Sandığı" ile anılan bir tarihe sahiptir. M.S. 70 yılında Kudüs'teki tapınağın tahrip edilip yakıldığı ve kutsal eşyaların Roma'ya götürüldüğü en yaygın olan görüştür. Ancak öne çıkan diğer bir görüş ise M.Ö. 587 yılından itibaren kayıp olan sandığın Kudüs'te saklandığı ve Romalı veya başka kavimler tarafından tahrip edilmesin diye muhafaza edilmek üzere -Kudüs güvenli görülmeyip- daha kuzeye yani Şam yakınlarındaki Taberiye'ye Hatay'a Mekke'ye götürüldüğüdür. (En doğrusunu Yüce Rabbimiz bilir.)

  Hadislerde Tabut-u Sekine

  Ahd-i Atik Sandukası Kuran'da belirtildiği gibi Allah'ın "inananlar için bir delili" (Bakara Suresi 248) olmasından dolayı uzun yıllardan beri tüm inananlar tarafından bulunmaya çalışılmaktadır. Bu kadar detaylı araştırmalar sonucunda hala bulunamamış olması ise ahir zamanın birçok alametinin gerçekleştiği dönemimizde bulunabilecek olmasının bir işareti olabilir. (En doğrusunu Yüce Allah bilir.)

  Ahir zaman; kıyamete yakın bir vakitte Kuran ahlakının tüm dünya üzerinde hakim olacağı ve insanlar arasında yaygın olarak yaşanacağı bir dönemdir. Geçmiş dönemlerde yaşanan ahlaksızlıklar baskılar zulümler adaletsizlikler ve dejenerasyon bu kutlu dönemde ortadan kalkacak her türlü sıkıntının yerini bereket bolluk zenginlik güzellik barış ve huzur alacaktır. Teknolojide çok büyük gelişmeler yaşanacak ve bunlar tüm insanların hayrı ve rahatlığı için kullanılacaktır. Sandık da Allah'ın izniyle bu dönemin bir nişanesi olacak ve tüm insanlık için güzel günlerin müjdecisi olacaktır.

  Peygamberimiz (sav) de birçok hadisinde sanduka ve onu bulacak olan şahs-ı manevi olan Mehdi hakkında bilgiler vermiş ve bu kutlu olayı Müslümanlara müjdelemiştir.

  Peygamberimiz (sav) tarafından bildirilen hadislere göre sandık Taberiye gölü yakınlarındadır. Ahir zaman Mehdisi tarafından bulunup -aynı Talut'un hükümranlığının belgesi gibi- O'nun hükümranlığının bir sembolü olacaktır. Bu konudaki bir hadis şöyledir:

  "Mehdi Tabut-u Sekine'yi (Kutsal Sandığı) Taberiye gölünden çıkaracak." (Ikdı'd Dürer sf.51-a)

  Ahir zamanla ilgili geçen başka hadislerde de sandığın yeri ile ilgili olarak başka yer isimleri verilir. Bu yer isimlerinin ayrı ayrı olmaları da kutsal emanetlerin yerinin net olarak bilinmediği ve belki de Hz. Mehdi için özel olarak korunduğu anlamında olabilir. (En doğrusunu Yüce Allah bilir.)

  "Ona Mehdi denilmesinin nedeni gizli olan bir şeyin yolunu göstermesidir. Antakya denilen bir yerden Tabut'u (kutsal emanetler sandığını) ortaya çıkaracaktır." (Suyuti el- Havi li'l Feteva II. 82)

  "Ona Mehdi denilmesinin nedeni Şam'da bulunan dağlardan birine yönelmesidir. Oradan (gerçek) Tevrat kitaplarını çıkaracak Yahudilere karşı delil getirecektir." (Suyuti el-Havi li'l Feteva II. 81)

  Bu hadislerle ilgili yorumlara göre Mehdi zamanında Yahudilerden bir kısmının körüklediği Siyonizm ateşi sönecek ve İslam'ın hoşgörüsü ve Kuran ahlakı Yahudiler arasında da yaygınlaşacaktır.

  Hadislerde geçen ve "Taberiye gölündedir" şeklinde belirtilen yer İslam alimlerince bir benzetmeye işaret kabul edilmektedir. Taberiye Şam'a yakın bir yerdedir ve Şam ahir zaman hadislerindeki anlatımlarda uzak bir yer Mekke ve Medine'ye uzak olan anlamını da taşır. Bu benzetme Taberiye için de söz konusudur. Hatta buradan yola çıkan bazı yorumcu ve araştırmacılar sandığın Kudüs'te Mekke'de
  Taberiye'de Hatay'da olabileceğine dikkat çeker ve ek olarak İstanbul'a da işaret ederler.

  Benzer Konular
  Nerede ittifak yapıp nerede yapmıyoruz?
  Nerede ittifak yapıp nerede yapmıyoruz? https://www.risalehaber.com/d/author/933_b.jpg Nerede ittifak yapıp nerede yapmıyoruz? Devami...
  Halep tepkisi: Nerede İslam ülkeleri, nerede ümmet?
  Halep tepkisi: Nerede İslam ülkeleri, nerede ümmet? Halep tepkisi: Nerede İslam ülkeleri, nerede ümmet? Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı el-Karadavi, İslam dünyasının, Suriye'nin Halep kentinde yaşanan trajedi karşısındaki
  Hz. Musa?nın (as) mucizelerinden olan Asa-yı Musa hakkında bilgi verebilir misiniz?
  Hz. Musa?nın (as) mucizelerinden olan Asa-yı Musa hakkında bilgi verebilir misiniz? Devami...
  Bediüzzaman'ın feragat mesleği nerede, sen nerede?
  Bediüzzaman'ın feragat mesleği nerede, sen nerede? Bediüzzaman'ın feragat mesleği nerede, sen nerede? bu kişi İslam Devami...
  Allah(c.c.) Hz. Musa'ya: "Ya Musa, Bana günahsız bir ağız,dil ile dua et" b
  Allah(c.c.) Hz. Musa'ya: "Ya Musa, Bana günahsız bir ağız,dil ile dua et" b Allah(c.c.) Hz. Musa'ya: "Ya Musa, Bana günahsız bir ağız,dil ile dua et" buyurdu. Musa (a.s.) "Ya Rabbi, nasıl günahsız bir dil,ağızla dua edeyim, benim öyle günahsız bir ağzım yok ki" dedi.
  Yazar : Risale Forum

 2. #2
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Mesajlar Mesajlar
  3
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 44 + 30


  Cevap: Tabut-u sekine hz.musa'nin ahit sandiği nerede saklaniyor

  :d:dd::d:d:dd::9
  Yazar : Risale Forum

 3. #3
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Mesajlar Mesajlar
  3
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 44 + 30


  Cevap: Tabut-u sekine hz.musa'nin ahit sandiği nerede saklaniyor

  :016::039::021::046::026::dft003::013::031::008::036::018::043::005::023::P:028::gül::010::033::01 5::016::017::041:
  Yazar : Risale Forum

 4. #4
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nereden Yer
  KONYA
  Mesajlar Mesajlar
  158
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 93 + 3306


  Cevap: Tabut-u sekine hz.musa'nin ahit sandiği nerede saklaniyor

  çok mu komik bir şey yazmışım...?????????? sası159 kardeşim
  Yazar : Risale Forum

 5. #5
  nizamülmülk çevrimdışı Yeni Üye
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Nereden Yer
  k.maraş
  Mesajlar Mesajlar
  106
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 54 + 680


  Cevap: Tabut-u sekine hz.musa'nin ahit sandiği nerede saklaniyor

  allahu a'lem bissavab bu sualinizin cevabı şu olmak gerekdir ki;

  AYASOFYA CAMİİ ŞERİFİ GİZLİ MAHFİL BÖLÜMÜNDEDİR. HRİSTİYAN ALEMİNDEKİ BAŞPİSKOPOSLAR BUNU BİLİYORLAR. AYNI ZAMANDA YAHUDİLERDE. FAKAT İNŞAALLAH HZ. MEHDİ A.S. O MÜBAREK KUTSAL EMANETLERİN MEVCUT BULUNDUĞU SANDUKAYI ÇIKARTACAKTIR.

  HİLAFET MERKEZİ İSTANBULDA.  Nizamülmükü sanii maraşi
  Yazar : Risale Forum

 6. #6
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nereden Yer
  KONYA
  Mesajlar Mesajlar
  158
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 93 + 3306


  Cevap: Tabut-u sekine hz.musa'nin ahit sandiği nerede saklaniyor

  Allah razı olsun.. Rabbim yakinen görmeyi nasip etsin...
  Yazar : Risale Forum

 7. #7
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Nereden Yer
  Kocaeli
  Mesajlar Mesajlar
  80
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 58 + 1372


  Cevap: Tabut-u sekine hz.musa'nin ahit sandiği nerede saklaniyor

  Sandıkta Musa varmı.....?
  Musada sandık varmıydı..? Evet.
  O halde Musa ...?
  M.IIII.M
  Yazar : Risale Forum

 8. #8
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Mesajlar Mesajlar
  43
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 52 + 1030


  Cevap: Tabut-u sekine hz.musa'nin ahit sandiği nerede saklaniyor

  Alıntı tamasker Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  Sandıkta Musa varmı.....?
  Musada sandık varmıydı..? Evet.
  O halde Musa ...?
  M.IIII.M
  kardeş düşünceni biraz açarmısın mümkünse
  Yazar : Risale Forum
  EY ALLAHIM BENİ
  SENDEN AYIRMA

 9. #9
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Nereden Yer
  Kocaeli
  Mesajlar Mesajlar
  80
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 58 + 1372


  Cevap: Tabut-u sekine hz.musa'nin ahit sandiği nerede saklaniyor

  Alıntı leon. Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  kardeş düşünceni biraz açarmısın mümkünse
  Hz Musayı anlamaya çalışalım demek istiyorum.
  Zaten Hz. Musayı anlayınca sandık ta anlaşılır. Ve Sandık o zaman sadece sandık(Önemlidir) olarak kalmazmı?
  Anlayamadığımız halen Hz. Musamı yoksa Sandık mı ? Olmalıdır. M.III.M
  Yazar : Risale Forum

 10. #10
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nereden Yer
  Florina
  Mesajlar Mesajlar
  363
  Blog Blog Girişleri
  2
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 113 + 5496


  Cevap: Tabut-u sekine hz.musa'nin ahit sandiği nerede saklaniyor

  Alıntı tamasker Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  Musada sandık varmıydı..? Evet.
  Sn tamasker.
  Vallahi okudum şimdi ama anladığım kadarıyla (okuduğumu yanlış anlamadıysam) bahsedilen sandık Hz. Musa (a.s.)'ın değil. Konu bir bütün olarak Bakara 246-251 arasında geçiyor. Anladığım kadarıyla Talut'un sandığı. Hatta (248 de) onun hükümdarlığının alameti olduğunu açıkça söylüyor :S Yahu ben mi yanlış anladım yoksa :S..

  Talut'un hükümdarlık alameti olan bu sandığın içinde Yüce Rabbimizin katından bir güven duygusu ve huzur olduğunu söylüyor. Birde Musa aleyhisselam ve kardeşi Hz. Harun dan bir kaç kalıntı. :S Yani bu sandık Hz. Musa aleyhisselam dan çok sonraki bir zamanda Talut isimli adil ve cesur hükümdara alamet olarak gelmiş. Açıkça bunu yazıyor..

  250. de de sekinet (Güven duygusunun) açıklaması bir dua ile yapılıyor. “Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır, ayaklarımızı sağlam bastır ve şu kâfir kavme karşı bize yardım et.”

  En doğrusunu Allah (c.c.) bilir. Ancak Antakya çok kuzeyde antik çağlarda bile Antakya Hititler hakimiyetindeydi. Bu zamana kadar korunabildiğini sanmam ama onların bölgesine en yakın dağlık yerler Lübnan da var..(antik çağda yani) Lübnanın kıyısı da fenikelilerindi yani bir tek dağlık yerleri kalıyor..

  Sn. tamasker sen sadece Mehdi konularına yazıyorsun.. sana şunu söyleyim sayın kardeş.. Adamlar joistick ile Marsın yüzeyinde yüksek teknolojili robot gezdiriyor.. (birinin adı spirit'ti) Adamlar Mars ta fasulye yetiştirmeyi düşünüyorlar.. İnanmazsan bana, google da arat bak kendin oku.. Bu dünyanın çivsi çoktan çıkmış kardeşim.. Bir kişi ile düzelecek, bir kişi ile yoluna girecek kıvamı çoktan geçti.. :dft012:
  Yazar : Risale Forum
  Talibi Hak'san rehber dilersen Hasenle Hüseyn, Muhammed, Ali. Canan gerekse Vuslat dilersen çal fadlı nefse seyfi celali.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222