Ezberleyeceğimiz sayfayı veya küçük sureyi (mukabele .com)dan cep telefonuna kaydedelim.
(Tecvitli ve sesi gür olduğundan davut kayanın okuyuşu tercih edilir.)Cep telefonunun tekrarı açılarak sure veya sayfa mümkünse kurana bakılarak devamlı boş zamanlarda dinlenilir.Ezberleyeceğimiz bölüm dinlediğimiz aynı gün ezberlenmemelidir.3-5 gün ezberleyeceğimiz sure veya sayfa dinlenilmeye devam edilmelidir.Sure veya sayfa ne kadar çok dinlenilirse ezber o kadar kolay olur.Devamlı dinlenilen ve tekrar edilen ezber daha kuvvetli olur.
Ardından okunuşla beraber sessizce ezberlenecek bölüm kendimiz tarafından tekrar edilir.
Geceleyin yatarken ezberlenecek yeri dinlemek unutmayı engelleyeceği için tavsiye edilir.
Daha sonra bir sabah saat 5.00-5.30 da erkenden kalkıp aç karna sadece su içerek ezbere başlanır. Ezberlenecek yer tüm sayfa ise 3 kısma bölünerek ezberlenir. Küçük sure ise 2 kısma bölünerek ezber yapılır.Ezber kurallarına dikkat ederek ezber tamamlanır.Ezberlenilen bölüm sabah namazında okunur.
Ezber yapıldıktan sonra hemen uyunur. Böylece geriye ket vurma(unutma) engellenir.
Ezber daha sonra devamlı tekrar edilerek kuvvetlendirilir.

Küçük çocuklar için ezber namaz surelerinden başlanılırsa iyi olur.Okunuşu en kolay sureler : nas-ihlas-kafirun-kevser-fil-asr-zilzal-kadir-tin sureleridir.Çocuklar peltek harfleri çıkaramıyorlarsa zorlamamak gerekir.Peltek harfleri zamana bırakarak çıkarmaları sağlanır.
Çocukların ezberledikleri surelerden sonra teşvik amacıyla ödülendirilmeri gerekir ki çocuk başka sureleri ezberlemeye gönüllü olsun.Allah; kuran haritasından bizleri ayırmasın.Sizin uyguladığınız kolay ezber metodlarınızı siteye yazabilirsiniz.
Allaha emanet olun.
kaşif sarıçiçek