‘Kur’an öğrenmek zor’ düşüncesi çok sayfalı Elif-Ba’larla başlıyor. Çocuklar yaz kurslarında bir türlü Kur’an’a geçemiyor.

Bilinçaltına yerleşen ‘zor’ düşüncesi pekiştiriliyor. Halbuki Kur’an’ı öğrenmek kolay ve çocuklar kısa sürede Kur’an’a geçebiliyor.

Çevremizde ‘Kur’an öğrenmek zordur, ancak 4-5 ayda Kur’an’a geçilebilir‘ gibi sözleri çok duyarız.

Ayrıca yaz Kur’an kurslarının kısa sürmesi de anne-babaların çocuklarının Kur’an okumayı öğrenemeyeceği düşüncesini daha da artırır.

Psikolog Ayşe Özden, çocuğun bilinçaltına yerleşen olumsuz cümlelerin öğrenimini etkilediğini belirtiyor.

Özden, “Öncelikle biz ve çevremizdekiler, kafamızdaki ‘Kur’an zor öğrenilir‘ düşüncesini atmalıyız.
Çocuklar da olumsuz ve sabit fikirlerimiz gibi düşünmeye ve hareket etmeye başlıyor. Çocuk, Kur’an’ı çok çabuk öğrenebilme becerisine sahip olsa dahi, bilinçaltındaki o olumsuz algılar nedeniyle Kur’an’ı öğrenmek istemiyor.”
diyor.

Kur’an öğrenmeye eleştirici sözlerle yaklaşılmaması gerektiğini dile getiren Özden, çocuğun motive edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Özden, “Bundan 10-15 sene önce Kur’an öğrenimi birtakım uygulamalardan dolayı daha zordu.
Çevremizdeki bazı insanlar da hâlâ bu psikoloji içerisinde ve bu düşünüş, karşısındaki kişiyi de etkiliyor. Oysaki çocuğa Kur’an’ın kısa sürede öğrenilebileceği düşüncesi hissettirilmeli, sevdirici yönü gösterilmeli. Öncelikle Kur’an öğrenmenin hikmetini, mahiyetini anlatmalıyız, eğlendirerek de öğretirsek çocuk çok kolay Kur’an öğrenebilir.”
dedi.

Müftü Ali Yekta Camii İmamı Emin Arıcan, sevgi ve çeşitli eğitici oyunlar ile çocukların kısa sürede Kur’an’a geçtiğini ifade etti.

Birçok çocuğun bir hafta içerisinde Kur’an’a geçtiğini söyleyen Arıcan, “Eskiden hocalardan korkulurdu ve ezberci bir sistem vardı. Eski Elif-Ba cüzleri de çok detaycıydı, bu da çocukları bezdiriyordu. Şimdi tercih ettiğimiz Elif-Ba cüzleri ise daha pratik ve çocukların öğrenme şevkini artırıyor.Çocuklarının kısa sürede Kur’an’a geçtiğini gören anne-babalar da Kur’an öğrenmenin zor olmadığını görmeye başladılar.” diyor.

Kur’an öğrenmenin asla zor olmadığını söyleyen Kur’an kursu yöneticisi İmam Cemil Toker ise Kur’an öğreniminde Elif-Ba cüzlerinin önemli olduğunu ifade etti.

Toker şöyle konuştu: “Kolay anlaşılan ve detaya kaçmayan Elif-Ba cüzleri tercih edilmeli. Harfleri, harekeleri çocuğu sıkmadan ve çocuğun anlayabileceği şekilde izah etmeliyiz. Kur’an’ı sevdirmeliyiz. Böylece çocuk, Kur’an öğrenmenin hiç de zor olmadığını görecek.“

Kur’an’ı kısa zamanda nasıl öğrenebiliriz?

Çocuklara öncelikle niçin Kur’an öğrenilmesi gerektiği ve önemi anlatılmalı.

Çocuk, ‘Kur’an’a kolaylıkla geçebilirsin’ denilerek motive edilmeli.

Detaylı değil, pratik ve çocuğun seviyesine uygun Elif-Ba cüzleri tercih edilmeli.

Eğlendirerek Kur’an eğitimi verin. Bilgi yarışmaları, sosyal aktiviteler düzenleyin.

Harflerin tanımı ve çıkarılış şekillerini Kur’an CD’lerinden takip edin. Böylece okuma hızlandırılır.

Kur’an öğreten kişi çocukla iyi bir iletişim içerisine girmeli. Çocukla arkadaş gibi olunmalı, Kur’an sevdirilmeli.

Zeynep Kaçmaz