Sayfa 1/2 12 SonSon
19 sonuçtan 1 ile 10 arası

NuruAhsen çevrimdışı Sonsuz Temâşâ
    Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Aug 2008
    Nereden Yer
    Şehr-i Hüzün
    Mesajlar Mesajlar
    8.651
    Blog Blog Girişleri
    1
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 2231 + 185910

Thumbs up Namazla ilgili Kıssalar

Bir de Gece Namazı Kılsa
    İbn-i Ömer dedi ki: Hz Peygamberin sağlığında rüya görenler onu O'na anlatırlardı, ben de bir rüya görmek ve onu Hz. Peygambere anlatmayı diledim. O'nun zamanında bekar bir oğlandım ve mescidde uyurdum. Bir defasında rüyamda iki melek beni Cehenneme götürdüler. Baktım ki, o kuyu duvarı gibi örülmüş olup kuyunun ki gibi iki boynuzu vardı; o da ne, orada kendilerini tanıdığım insanlar vardı. Ben şöyle haykırdım: Cehennemden Allah'a sığınırım! Cehennemden Allah'a sığınırım! O sırada bir başka melek diğer iki meleğe katıldı ve bana şöyle dedi:Korkutulmayacaksın!

Ben bu rüyayı Hafsa'ya anlattım, Hafsa da onu Hz Peygamber'e anlattı. O bunun üzerine şöyle buyurdu: Abdullah ne güzel, ne iyi bir adamdır! Bir de geceleyin namaz kılmış olsaydı! Sâlim şunu ilave etti "ve o günden sonra Abdullah gecenin sadece az bir kısmında uyurdu. (Buhârî, Ashabu'n-Nebî, 19)

Benzer Konular
    Bakarmısınız namazla ilgili
    Bakarmısınız  namazla ilgili Dost tvde duymuştum fakat araştırıyorum bulamıyorum. İnsan sabah yanar namazını kılar söner öğlenleyin ikindi vakti akşam vakti yine yanar namazını kılar söner yatsıda yine yanar namazını kılınca tamamen söner bu kısm
    Namazla ilgili ayet ve hadisler -video-
    Namazla ilgili ayet ve hadisler -video- Namazla ilgili ayet ve hadisler x753aq_namaza-ailgili-ayet-ve-hadisler_people
    Bedduanın da böylesi...(Nasreddin Hoca ile ilgili kıssalar)
    Bedduanın da böylesi...(Nasreddin Hoca ile ilgili kıssalar) Neredeyse her akşam ülkede olup bitenleri izlemek için televizyonun karşısına geçtiğimizde, çok geçmeden ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Ülke, menfiliğin deveran alanı. Karamsar, kaos dolu bir manzara. Haber kanalları akla
    namazla ilgili bir hikaye
    namazla ilgili bir hikaye Namazla ilgili bir hikaye Türkan Hanım dindar bir ailede büyümüştü. Annesi her fırsatta ona ve kardeşlerine namaz kılmalarını söyler, hatta kızarak onları uyarırdı. Türkan Hanım namazın kılınması gerektiğine inanır, ama
    namazla ilgili hadisler
    namazla ilgili hadisler Riyâzü's Sâlihîn'in Namaz Bölümü Hadis Rehberi Peygamberimizden Hayat Ölçüleri"Şüphesiz ki benim ümmetim, kıyamet gününde, abdest izlerinden dolayı yüzleri nurlu, elleri ve ayakları parlak olarak çağırılacaktır. Yü
    Yazar : Risale Forum
    Bana, 'Sen şuna buna niçin sataştın?' diyorlar.
    Farkında değilim; karşımda müthiş bir yangın var. Alevleri göklere yükseliyor, içinde evladım yanıyor, îmanım tutuşmuş yanıyor. O yangını söndürmeye, îmanımı kurtarmaya koşuyorum. Yolda birisi beni kösteklemek istemiş de, ayağım ona çarpmış, ne ehemmiyeti var? O müthiş yangın karşısında bu küçük hadise bir kıymet ifade eder mi?
    Dar düşünceler, dar görüşler!..

Aug 2008
    Nereden Yer
    Şehr-i Hüzün
    Mesajlar Mesajlar
    8.651
    Blog Blog Girişleri
    1

Cevap: Namazla ilgili Kıssalar

İstediğin yerde namazını kıl

Şöyle bir güzel hikâye anlatırlar:
    -Bir kimse mescidin çevresinde geziniyordu. Onu bir irfan sahibi gördü:
    -Ne arıyorsun? -Tenha bir yer arıyorum; namaz kılacağım, deyince, irfan sahibi onu şöyle bir süzdü, ona şöyle dedi:

Kalbinde, Allah-ü Taâlâ'nın zatından başka ne varsa at ve İstediğin yerde namazını kıl.
    Farkında değilim; karşımda müthiş bir yangın var. Alevleri göklere yükseliyor, içinde evladım yanıyor, îmanım tutuşmuş yanıyor. O yangını söndürmeye, îmanımı kurtarmaya koşuyorum. Yolda birisi beni kösteklemek istemiş de, ayağım ona çarpmış, ne ehemmiyeti var? O müthiş yangın karşısında bu küçük hadise bir kıymet ifade eder mi?

Aug 2008
    Nereden Yer
    Şehr-i Hüzün
    Mesajlar Mesajlar
    8.651
    Blog Blog Girişleri
    1

Gösteriş mi Yapıyor?

İbrahim Dusukî şöyle anlatıyor.
    -Zübeyr, r.a. namazda fazlasıyla huzurlu olurdu. Âdeta dış âlemle ilgisi kesilirdi. Bazı kendini bilmezler:
    -Gösteriş için yapıyor, dediler. Bir defasında secdede iken, başına kaynar su döktüler. Yüzü haşlandı; ama namazda farkına varmadı.. Selâm verir vermez, bağırmaya başladı.

Halini sordu, durumu anlattılar. Kızmadı:
    -Yaptıkları bu işten dolayı Allah onları bağışlasın dedi. Hayli zaman, yüzünün sancısını çekti.

Aug 2008
    Nereden Yer
    Şehr-i Hüzün
    Mesajlar Mesajlar
    8.651
    Blog Blog Girişleri
    1

Osmanlı Ordusunun Gücü

Bir Avrupalı elçi, Macaristan ovalarında cuma molası veren Osmanlı askerlerinin haşyet içinde cuma namazı kılmasını seyrettikten sonra hayretler içinde kalıp:
    "Muntazam saflar halinde dizilen 50 bin kişi, imamın bir nidası ile el bağlıyor ve durup bir tek vücût haline geliyorlar.

Sonra yine bir tek nida ile 50 bin kişi birden Allah'ın huzurunda secdeye kapanıyorlar. Böyle dev bir kitle karşısında perişan Hıristiyan orduları nasıl tutunabilir?" diye düşüncelerini ifade etmiştir.

(Ersöz, Ahmet; Eğitimde Depremli Yıllar, İst./1993, s. 70)

Aug 2008
    Nereden Yer
    Şehr-i Hüzün
    Mesajlar Mesajlar
    8.651
    Blog Blog Girişleri
    1

Çanakkale'de Ezan Sesleri

Çanakkale Harbi'nin dehşetli günlerinin birinde, Tayyar Paşamız, ordunun içinde sesi güzel ne kadar asker varsa sabah namazından önce hep birden ezan okumaları emrini verir.

Emri alan yüzlerce asker, şafak kızıllığı ile birlikte, davudî sedâlarıyla o lahutî nağmeleri Çanakkale'nin kanla karışık soğuk sularına kadar dinletirler. Çok geçmeden düşman mevzilerinden kağıda sarılı taşla bir mesaj gelir. Açıp bakarlar; Farsça yazılmış bir not:

- "Bizler Hindistanlı Müslüman askerleriz. İngilizler bize, Almanlara karşı Osmanlı'nın yanında savaşacağımızı söylediler. Biraz önce ezan sesi duyduk, siz kimsiniz?"
    Mehmetçiğin kanı donar. Tarih, kandırılmışlığın böylesine pek az şahit olmuştur. Hemen cevap verilir:
    - "Burası Osmanlı payitahtının kapısı... Bizler de âsâkir-i Osmanî'yiz. "

(Sağıroğlu, Ahmed; Türkiye Takvimi; 21 Şubat 1991)

I. Cihan Savaşı boyunca Osmanlı'ya karşı savaşan Hintli askerlerin zâiyatı seksenbeşbin kadardır ve bu rakam, bütün cephelerdeki Hintli zayiatının %70'ini teşkil etmektedir.

(Bayur, Yusuf Hikmet; Türk İnkılabı Tarihi, cild 3, kısım 3, T.T.K. Yay., Ankara/1987, s.182)

Jun 2008
    Nereden Yer
    İstanbul
    Mesajlar Mesajlar
    5.773
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 1213 + 95674

Abla Allah razı olsun ..
    Vazifelerini ücrete bağlayanlar asla ıslahçi olamazlar.
    M.fethullah GÜLEN

Aug 2008
    Nereden Yer
    Şehr-i Hüzün
    Mesajlar Mesajlar
    8.651
    Blog Blog Girişleri
    1

ecmain olsun insaAllah nurum..

Mar 2008
    Nereden Yer
    NuristaN
    Mesajlar Mesajlar
    907
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 155 + 9168

NAMAZ

Ebu Hureyre (r.a)'in bildirdiğine göre; Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:
    Namaz dinin direğidir. Namazda on güzellik vardır.
    Bu on güzellik şunlardır:

01. Yüzü güzelleştirir.

02. Kalbi nurlandırır.

03. Bedeni dinlendirir.

04. Kabirde arkadaştır.

05. Rahmetin inmesine sebeptir.

06. Gök kapılarının anahtarıdır.

07. Ahirette günah ve sevapları ölçen terazide sevap kefesini ağırlaştırır.

08. Rabbi hoşnut ve memnun eder.

09. Cennete giriş için ödenecek ücrettir.

10. Cehennem ateşine karşı koruyucudur.
    Azapları
    Dünyada çekeceği azaplar:

1- Namaz kılmayanın ömründe bereket olmaz.

2- Allah(c.c.)ü teâlânın sevdiği kimselerin güzelliği, sevimliliği kendine kalmaz.

3- Hiçbir iyiliğine sevap verilmez.

4- Duaları kabul olmaz.

5- Onu kimse sevmez.

6- Müslümanların birbirlerine yaptıkları iyi dualarının buna faydası olmaz.
    Ölürken çekeceği azaplar:

1- Zelil, kötü, çirkin can verir.

2- Aç olarak ölür.

3- Çok su içse de, susuzluk acısı ile ölür.
    Mezarda çekeceği acılar:

1- Kabir onu sıkar. Kemikleri birbirine geçer.

2- Kabri Cehennem ateşi ile doldurulur. Gece, gündüz onu yakar. Cehennem ateşi dünya ateşine benzemez.

3- Allah(c.c.)ü teala, kabrine çok büyük yılan gönderir. Dünya yılanlarına benzemez. Her gün, her namaz vaktinde onu sokar. Bir an bırakmaz.
    Kıyamette çekeceği azaplar:

1- Cehenneme sürükleyen azap melekleri yanından ayrılmaz.

2- Allah(c.c.)ü teâlâ, onu kızgın olarak karşılar.

3- Hesabı çok çetin olup, Cehenneme atılır.)
    Namaz kılmayanın ömründe, bereket olmaz. Ömründe, hayır ve menfaat görmez. Ömrü çeşitli hastalıklarla, sıkıntılarla geçer. Manevî huzuru olmaz. Sahip olduğu dünyalıklar onu rûhî sıkıntıdan kurtaramaz."
    Kim namazı vaktinde kılarsa Allah(c.c.) ona 9 şey ikram eder
    Hz. Osman'dan şu hadis naklolunur: kim namazı vaktinde kılarsa Allah(c.c.) Teala ona 9 şey ikram eder.

1-Kendi katında o kimseyi sevgili kılar.

2-Ona sıhhat ve sağlık verir.

3-Melekler onu korur.

4-Evine bereket gelir.

5-Yüzünde salih kulların nuru meydana gelir.

6-Kalbine yumuşaklık verir.

7-Sırat köprüsünden kolay geçer.

8-Cehennem azabından kurtarır.

9-Kendileri hakkında "Onlara ne bir korku ne de bir üzüntü vardır" ayetinin buyrulduğu kimselerle cennette komşu olmayı nasip eder.
    Sevdâlılar gördüm... Beytullah'ta ben...
    Rabb'in o davetli misafirleri;
    Doldurmuş, Mekke'de her karış yeri.
    Dillerinde dinmez, ''LEBBEYK'' sesleri,

๑۩۞۩๑¸.•*´¯`*•.¸ℓєввєук™¸.•*´¯`*•.¸๑۩۞۩๑

Jun 2008
    Nereden Yer
    KÜTAHYA
    Mesajlar Mesajlar
    1.670
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 529 + 43679

konun güzelliğine binaen hem güncelleme olsun hemde ilave olarak....Namazı hakkıyla kılmak için ne yapmalıyız? işte size küçük bir yazı.

1.ALLAH Rasûlü (aleyhi ekmelü't-tehâyâ) bize bir hedef gösterirken, Cennet'te yüz mertebe bulunduğunu ve Firdevs'in, makam bakımından en yüksek derece olduğunu belirttikten sonra, 'ALLAH Teâlâ'dan Cennet'i istediğiniz zaman, Firdevs'i isteyiniz.' buyurarak, himmetimizi âli tutmamız gerektiğine işaret etmiştir. Dolayısıyla, namazın hakikatini idrak etme hususunda da yüce himmetli olmalı; Cenâb-ı Hak'tan selef-i salihînin ibadet aşk u iştiyakını, onlardaki kulluk temkinini dilenmeli ve namazı şuurluca ikâme edebilmek için inâyet-i ilahiyeyi talep etmeliyiz. Belki herbirimiz şöyle demeliyiz: 'ALLAH'ım, Resûl-i Ekrem (sallALLAHu aleyhi ve sellem) Efendimiz namazı hangi enginlikte ikâme ediyor idiyse, bana da o idraki lutfeyle; namazın manasını benim ruhuma da duyur. Rabb'im, ben de Peygamber Efendimiz'in eda ettiği gibi namaz kılmak ve onu benliğimin bütün zerrelerinde duymak istiyorum.. namaz esnasında Sen'den başka bütün mülahazalara karşı kapanmayı ve tamamen namazlaşmayı arzu ediyorum.. Ne olur ALLAH'ım, bu lütfunu bana da nasip eyle!..'

Evet, peygamberâne bir ibadet ufkuna mazhar olmayı istemek peygamberlik istemek demek değildir. Bu talep, her hususta takip edilmesi gereken İnsanlığın İftihar Tablosu'nu ibadet hayatı itibarıyla da örnek almak ve namazda daha bir derinleşmek talebidir. Sizin bu türlü bir duanız kat'iyen boşa gitmez. Bu duada istekli ve ısrarlı olursanız, ALLAH sizi mahrum etmez; inşaALLAH o sayede maiyyete ulaşırsınız. Siz bu kadarcık bir istek izhar edince Sultan-ı Ezelî de kendi ululuğu, azameti ve rahmetinin enginliği ölçüsünde Zât'ına yaraşır bir mukabelede bulunur. Bu açıdan, meâliye müştak olmak ve ulvi hedeflere göz dikmek himmeti âlî tutmanın ifadesidir; namazı ikâme hususunda da insan hep daha yükseklere tâlib olmalıdır.

2. Namazın hakikatini idrak etme isteği kavlî ve kalbî bir duadır; bu duanın fiilî yanını ise, en başta bu mevzuda yazılmış eserleri okumak teşkil eder. Namazı şuurluca kılmak isteyen bir mü'min şayet onunla alakalı üç-beş kitap okumamış, büyüklerin bu konudaki mütalâalarını öğrenme gayretinde bulunmamış ve meselenin nazarî yanını dahi ihmal etmişse, onun bu talebinde samimi olduğu söylenemez. Öyleyse, namaz yolcusu ikinci adım olarak, gönlüne ibadet iştiyakı salacak, onu namazın nurlu iklimlerinde dolaştıracak ve mana âleminin büyüklerinin namazla alakalı engin anlayışlarını, derin duyuşlarını aktararak içine haşyet dolduracak makaleleri ve kitapları okumalıdır. Bir mü'min, Zât-ı Uluhiyet hakikatıyla, iman esaslarıyla ve ibadetlerin mana buuduyla alakalı birkaç eseri hiç olmazsa birkaç defa gözden geçirmeli değil midir? Evet, Kur'an talebeleri, Hazreti Gazalî, Hazreti Mevlânâ ve Hazreti Bediüzzaman gibi Hak dostlarının namazla alakalı mütâlaalarını ve günümüzde kaleme alınmış namaza dair makaleleri mutlaka okumalı ve konuyla alakalı müzakerelerde bulunmalıdırlar.

3.Hem kavlî hem de fiilî duada ısrarlı olma, matlubu elde etme mevzuunda kararlı ve istikrarlı bir tavır ortaya koyma ve aktif sabırla, adım adım hedefe yürüme de neticeye ulaşma yolunda çok önemli diğer bir şarttır. Namaz sevdası tâlibin gönlüne hemen düşmeyebilir; insan birkaç günde, birkaç ayda, hatta birkaç yılda namaz hakikatini duyamayabilir. Dolayısıyla, talepte ve neticeye götürecek sebepleri yerine getirme mevzuunda ısrarlı olmak pek mühimdir.
    Allahü teâlâ, bazı kimseleri, insanların ihtiyaçlarını gidermek için yaratmıştır. İnsanlar, ihtiyaçları için onlara başvururlar. İşte bunlar, kabir azabından emindirler...(taberani):037:

Jan 2009
    Nereden Yer
    ANKARA
    Mesajlar Mesajlar
    5
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 24 + 60

Ellah razı olsun

Sayfa 1/2 12 SonSon

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 10 kullanıcı var. (0 üye ve 10 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme