3 sonuçtan 1 ile 3 arası

 1. #1
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Nereden Yer
  ..bilinmez Eylem..
  Mesajlar Mesajlar
  1.266
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 174 + 10412

  Kadere îman eden, kederden kurtulur

  Kadere îman eden, kederden kurtulur  Kadere îman eden,
  kederden kurtulur  Sıkıntılı bir zamanda “Ey nefsim!” diye başlayan beş fıkrayı nazara vererek sabırsızlıkla taciz eden nefsi tam susturan, şükre yönelten büyük İslâm âlimi Bediüzzaman, dikkat çektiği beşinci fıkrada yazının başlığında yer alan kudsî hakikatle söze başlıyor: “‘Kadere îman eden kederden kurtulur’ kudsî düsturunu kendine rehbet et” diyor.

  İnsanın çektiği nice sıkıntı, ıztırap ve üzüntünün kaynağında ya kadere imansızlık, ya da ona imanda zaafiyeti vardır. Tabir yerindeyse biz kendimizle ilgili olayların yüzde birinde tasarruf sahibiysek yüzde doksan dokuzu Kaderin elindedir. Âdetâ biz ısmarlarız, Kader onaylar. İsteriz, ama istenmeyen sonuçlarla karşılaşabiliriz veya isteriz de isteğimize kavuşamayız. Biz meselenin bir veya birkaç yönüne bakarken Kader olaya çok yönlü, etraf-ı erbaasıyla bakar. Biz bir fayda gözetiriz, Kaderin programında ise bin fayda vardır. Cüz’î akıl ve irademizle olaylara yön vermeye çalışırız. Sonra da hoşumuza gitmeyen bir kısım sonuçlarla karşılaşınca feryadı basarız.

  Oysa Kader Sahibinin sonsuz merhamet ve hikmetine itimat edebilsek, irademizi kullandıktan sonra sonuca rıza gösterebilsek, teslim olabilsek rahat edeceğiz. “Niye şu şöyle olmadı, bu böyle oldu” diye şikâyeti basmayacağız. “Kaderimiz buymuş. Demek bunda da bir hikmet var” deyip rahat edeceğiz.

  Kadere îman eden insan keder çekmez. Olup bitenleri teslim ve tevekkülle karşıladığı için, “Hayır, Allah’ın murat ettiğidir” deyip sabreder, tahammül eder, musîbetle de karşılaşsa ondaki sır ve hikmetleri düşünüp isyan yerine şükreder.

  Evet, “Kadere îman eden kederden kurtulur.”

  İnsan bazan geçici, ehemmiyetsiz lezzetlerin peşine takılıp koştukça koşar. Çok geçmeden de o fânî zevklerin yerini acıların, üzüntülerin, sıkıntıların aldığını görür. Bu hâli hevesli, akılsız çocukların hâline benzetiyor Bediüzzaman Hazretleri ve diyor ki: “Hevesli, akılsız çocuklar gibi, muvakkat, ehemmiyetsiz lezzetlerin peşinden koşma. Düşün ki fânî zevkler sana mânevî elemler, teessüfler bırakıyor” diyor.

  Peki, şu fânî dünyanın hangi işi, hangi yönü var ki dört dörtlük olsun, acı, üzüntü ve sıkıntı çektirmesin? Bunlar eksik olmaz. Çileli, ıztıraplı bir hayattır bu. Ana rahmindeki daracık tünelden aydınlık dünyaya başını çıkaracak olan çocuk bu yolda biraz sıkıntı çeker, ama rahat ve daha güzel bir dünyaya adım atar.

  Dünyada çekilen acı, ıztırap, üzüntü ve meşakkatlerin de mânevî boyutu ve sevap gibi meyveleri vardır. Bu kazançtır ki insana tahammül verir. Onun için Bediüzzaman, nefsi susturan şükre sevk eden bu beşinci maddede, “Sıkıntılar, elemler ise, bilâkis mânevî lezzetler ve uhrevî sevaplar veriyor” diyor. Lezzeti de nasıl istememiz gerektiğinin ölçüsünü veriyor: “Sen divane olmazsan, muvakkat lezzeti yalnız şükür için arayabilirsin. Zâten lezzetler şükür için verilmiş” diyor.

  Evet, lezzetler şükür için verilmiş.


  .


  Şaban DÖĞEN
  Yazar : Risale Forum
  ...нσ$gєℓ∂ιη нüzüη...

 2. #2
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Nereden Yer
  Kütahya
  Mesajlar Mesajlar
  2.602
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 501 + 37712

  Cevap: Kadere îman eden, kederden kurtulur

  Rabbim 'Kadere îman eden kederden kurtulur’ kudsî düsturunu kendimize rehber edebilmeyi nasip etsin...


  Mevlam görelim neyler, neylerse güzel eyler deyip başımıza gelen musibetlerden feryat etmemeli... Allah'ın hikmetsiz işi yoktur deyip arkasındaki hikmetleri düşünüp şükretmeli...


  Allah razı olsun kardeş...

  Yazar : Risale Forum

 3. #3
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2007
  Nereden Yer
  giresun
  Mesajlar Mesajlar
  380
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 122 + 7862

  Cevap: Kadere îman eden, kederden kurtulur

  hakiki imanı elde eden adam kainata meydan okuyabilir...
  kadere iman mevzuu önemli...
  keşke Ondan hakiki anlamda razı olabilseydik...
  ve keşke nazarını üzerimizden ayırmayacak iman-amel-ihlas sacayağını oturtabilseydik...
  Yazar : Risale Forum
  İnsan alışkanlıklarının çocuğudur...

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Kaza ve kadere iman
  By NuruAhsen in forum Kadere Hayrın ve Şerrin Allah tan Geldiğine İman
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 05-12-2009, 09:09
 2. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22-10-2009, 06:56
 3. Kadere iman
  By mihrimah in forum Memba
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 16-11-2008, 12:24

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •