Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
40 sonuçtan 11 ile 20 arası

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Sep 2009
    Mesajlar Mesajlar
    152
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 63 + 1560

Cevap: Rabita şirkmi deyil. Ibadet mi ? Delilleriyle

rabira ayni zamanda kalbi baglamak demektir bu yüzden hic asik olaniniz yokmudur? sevdiginizi hayalinize getirir durursunuz ki beser bir sevdadir karsi cinse olan,ve yahut dinen hos olmayan hayaller bile kuranimiz vardir belkide, haram gözden baslar göz zinasi yapariz, resim gönle düser iste o zaman hayalimizden cikmaz peki bu rabita türü haram deilde, neden hz Allah cc asik resulu s a s asik bir allah dostunu hayal edip ondaki güzel ahlaki düsünmek, manen beraber oldugunu düsünmek neden haram olsun? televizyondaki güzel suretlere bakmak aceba nedir? begendiniz bayanin gözleri zihninizde olusmasi sizce nedir? tesekkürler herkese
    Yazar : Risale Forum

kırımlı çevrimdışı Yeni Üye
    Feb 2009
    Mesajlar Mesajlar
    330
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 69 + 1234

Doğum tarihimi bildirmeme rağmen bana halaa "kardeşim" diye hitab ettiğinize göre yaşınız benden büyük demekki size Meftun Abi diyebilirim.

Ben rabıta ve budistlerdeki yogiyi kıyaslamadım.Onların da rabıtayı ibadet olarak gördüklerini ve uyguladıklarını ve birbirlerine aynen biz müslümanların yapılması gerekli bir şey olarak tavsiye ettiği gibi tavsiye ettiklerini söyledim.Genel manasının değil içeriğininde aynı olduğunu söylüyorum.Çünkü onlarda"şiri mataşi yi düşünürseniz ondan bir ışık çıkacak ve size ulaşacak" diyorlar.Mürşidden müride ulaşan alnına gelecek nur gibi.Bu sebeptendir ki rabıtaya İslam kaynaklı diyemezsiniz.Çünkü budizim Peygamber Efendimizin Bize getirdiği İslam dan önceki bir dindir.

Bir de Meftun Abi yazdıklarınızdan,yazdıklarımı okumadığınız hissine kapıldım.Çünkü soruma cevap vermemişsiniz.İnşallah yazdıklarımı okursanız ve bana cevap verirken başka sitelerden kopyala yapıştır cevaplar vermezseniz çok memnun olurum.Allah razı olsun.
    levent istanbul 1970

Sep 2009
    Mesajlar Mesajlar
    152

levent kardesim artik sizden bir ricam var madem kopyalamam isinize gelmiyor kitablari karistirp yazmayada benim vaktim yok.Siz hala siri matasiye rabita yaptiklarini ve ,bu kafirlerle mürside yapilan rabitayi ayiramamaniza inanin sasirdim? ve siz bana islam kaynakli deil diyosunuz ama sahabede resulullah s,a,s hayal ettikleri mevcuttur kopyalamiyorum dersenizki bu budistlerde önce vardi o zaman size sunu derim hz muhammed s a s sakalliydi ama hz musa a,s da sakalliydi veya hz isa a,s da sakalliydi simdi yahudi veya hiristiyan adeti olduna göre , sakal islam kaynakli deil demenizle es deger oluyor !! demekki sakal size göre haram islam kaynakli deil.Bu konuda gayet acik yazdigimi umuyorum insaallah yeterli olmustur size cünkü deliler mevcut ama kopyalamamdan rahatsiz oldunuz icin bu kadar yeterli diyorum allaha emanet olunuz.Diger forumdaki kardeslerime birakiyorum bu konuyu vesselam

Sep 2009
    Mesajlar Mesajlar
    152

levent kardesim kusuruma bakma kirmak istemedim sizi ama inanin vaktim yok bence mücahit tr güzel yazdigi gibi kaynakta vermis galiba okumamisiniz siz onun yazisini? tavsiyem okuyun bir insaallah hakka emanet olun

Feb 2009
    Mesajlar Mesajlar
    330

Alıntı meftun Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    levent kardesim artik sizden bir ricam var madem kopyalamam isinize gelmiyor kitablari karistirp yazmayada benim vaktim yok.Siz hala siri matasiye rabita yaptiklarini ve ,bu kafirlerle mürside yapilan rabitayi ayiramamaniza inanin sasirdim? ve siz bana islam kaynakli deil diyosunuz ama sahabede resulullah s,a,s hayal ettikleri mevcuttur kopyalamiyorum dersenizki bu budistlerde önce vardi o zaman size sunu derim hz muhammed s a s sakalliydi ama hz musa a,s da sakalliydi veya hz isa a,s da sakalliydi simdi yahudi veya hiristiyan adeti olduna göre , sakal islam kaynakli deil demenizle es deger oluyor !! demekki sakal size göre haram islam kaynakli deil.Bu konuda gayet acik yazdigimi umuyorum insaallah yeterli olmustur size cünkü deliler mevcut ama kopyalamamdan rahatsiz oldunuz icin bu kadar yeterli diyorum allaha emanet olunuz.Diger forumdaki kardeslerime birakiyorum bu konuyu vesselam

Sevgili Meftun Abi keşke bu konuyla ilgili bir bilginizin olmadığını,kitaplar karıştırmanız gerektiğini ve bana kopyala yapıştır ile cevap vereceğinizi daha önce söyleseydiniz de ben de bu güzel münazarayı iyi bir şekilde sonuçlandırabileceğimiz hevesine kapılmasaydım.

Sakal örneğinide konumuzla nasıl ilişkilendirğinizi de anlayabilmiş değilim.Sizden umduğum yazılarımı okuyarak bana cevaplar vermenizdi,kendi kendinize örnekler vererek bu örnekleri bana aitmiş gibi"Demek ki bu da size göre böyle"gibi hükümler çıkarmanız değildi.,

Ayrıca Mücahidin yazısını 3 kere okudum.Tüm imla ve yazım hatalarına sabr ederek.Allah a emanet olun.
    levent istanbul 1970

Sep 2009
    Mesajlar Mesajlar
    152

levent kardesim bilgisi olan birine basurunuz insaallah, ama sizde bir önyargi var gibi veya cok iyi biliyorsunuz meseleyi burda bizden yazmamizi bekler gibi bir durum sezdim kusura bakma, ama sizin gibi düsünenler sunuda diyorlar ,tasavvuf islam kökenli deil hatta neler neler ben sana delil getrime mecburiyeti hissetmiyorum, cünkü getirsemde bir sey deismeyecek ve birde ne kadar bilgin olursa olsun birgün kitab karistirmak zorunda kalabilirsiniz ve kendi kendinize örnek vererek demisiniz,kardesim sizin verdiniz örnek rabita islam kökenli deil diyosunuz kanitla bunu o zaman,ha birsey daha pek cok alim kilikli vehhabi zihniyetlilerden delilde getirme bence, sizin gibi önyargili bir münazara eden birine artik cevap vermek istemiyorum hayirli ramazanlar

Huseyni çevrimdışı Müdavim
    Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    12.057
    Blog Blog Girişleri
    39
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 210288

Ameller niyetlere göredir.

1

Bir insanın her hangi bir durumda Allah’ın, Peygamberimizi veya bir veli zatın huzurundaymış gibi ya da ölüm anı gelmiş gibi yapılan düşünce ve his alemine rabıta deniliyor. Bu işin esas gaye ve hedefi her an Allah’ın huzurunda olma şuuruna ermek ve bu vesile ile Onun rızasına uygun yaşamaktır.

Peygamber Efendimiz sürekli bu hal üzereydi. O her an Allah’ın huzurunda olma şuurunda olarak yaşadı. Bu anlamda bir Rabıta Peygamberimizin en büyük sünnetlerinden biridir.

Tarikattaki rabıtaya gelince: Tarikata giren bir mürit Bazı durumlarda Şeyhini düşünerek ve onun yanındaymış gibi kalp bağı kurmaya çalışarak İslam dinini daha iyi yaşamaya çalışmaktadır. Şeyh, müridini önce kendine, sonra peygamberimize en son da Allah’ü Teala’ya bağlamak istemektedir.

Bu düşünme ve rabıta Allah namına olduğundan ve İnsanları Allah’a yaklaştırma niyetiyle yapıldığından caizdir. Fakat Allah muhafaza etsin, şayet bu hareketi Allah namına değilde sırf şeyh efendi namına yapsa o zaman yanlış bir hareket olur. Bütün hak tarikatlar Kur’andan alındığı için, bunların yaptığı rabıtaların da izahını Kur’ana zıt olmayacak şekilde yapılması icap eder. Yoksa hak bir yol olmaz.

Eğer bu yola girmeden doğrudan Allah’a rabıta yapabilirsek en güzelini yapmış oluruz.

Ölümü düşünüp bir gün bende öleceğim diye rabıta yapmak da güzeldir. Kabir, ahiret, haşir, sırat, cehennem gibi alemleri de rabıta yaparak daha dikkatli yaşamaya çalışmak da tavsiye edilebilir.

Selam ve dua ile...
    Sorularla İslamiyet Editör

2

Rabıta, “bağ, münasebet ilgi, alâka, bağlılık, mensub olmak...” gibi anlamlara gelir. Kendi şahsiyetinden sıyrılıp, sözgelimi şeyhin veya Resulullah’ın şahsiyetiyle bütünleşme, bir bağ kurma şeklinde uygulanır.
    Malum olduğu üzere, seven sevdiğini hayal eder. Onu kendine yakın hisseder. Hatta rüyalarında bile onunla olur. Onunla aynîleşmek ister. Usta-çırak, hoca-öğrenci münasebetleri de rabıtayla alakalıdır. Çırak ustasının hareketlerini, öğrenci hocasının söylediklerini hatırlamaya, sanki tekrar o ana dönmeye gayret eder.

İşte, bir müridin mürşidini hatırlaması da böyle bir rabıtadır. Bu rabıta, mürşidin suretine değil, o vücudda sergilenen İslamî özellikleredir. Daha doğrusu, öyle olmalıdır. (1) Böyle bir rabıta, mürşitteki kemâl vasıflarının müride yansımasına sebebiyet verecektir. Buna, “fena-fişşeyh” denir. Fakat mürid orada kalmamalı, “fena-firrasul” ve “fena-fillah” makamlarına yükselmeye gayret etmelidir. Yani, şeyhinde fâni olan bir mürid, ondaki güzel özellikleri kazanıp, ondan peygamberde fâni olmaya yönelmeli, daha sonra da, Allah’ta fâni olmalıdır. (2)

Bu fena (fani olma) halleri zevkî birer mesele olmakla birlikte, herkes için şu manada uygulanabilir: Bir insan kendi reyini, fikrini bırakıp hocasının, üstadının yahut şeyhinin iradesini kendi iradesine tercih ederse bu zatlarda fani olmuş olur. Aynı şekilde, bütün işlerini, hallerini ve sözlerini Allah Resulünün sünnet çizgisine göre ayarlarsa Peygamberimizde fani olmuş olur. Allah’ın emir ve yasaklar manzumesini çok iyi kavrayıp hayatının bütün safhalarının buna göre yönlendirdiği taktirde de fena-fillah makamından bir pay elde etmiş olur.

Kaynaklar:
    1. Bkz. Eraydın, Tasavvuf ve Tarikat, s. 135-138
    2. Eraydın, Tasavvuf ve Tarikat, s. 384-385

Doç. Dr. Şadi EREN
    sorularlaislamiyet.com

Halbuki, en ziyade hasta sensin.
    Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
    sonra başkasının şifasına çalış.

........

Apr 2009
    Mesajlar Mesajlar
    22
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 45 + 180

selamun aleykum kırımlı kardeş

biz dikkat ederseniz yazımda göreceksiniz bir insanı hatırlamak düşünmek, yüzüne bakmakla ilgili delilleri sunduk

RABITA İBADET DEMEDİK

KIYAS YAPACAK OLURSAK SİZİN MANTIKLA OLAYA YAKLAŞILACAK OLSA

bazı islama inanmayanlar şöyle diyor islam için

kabe bir puttur islam yeni bir şey getirmedi puta tapanlar gibi putlar

oluşturdu

kuran puttur diyorlar

şeytanı taşlamak putu taşlamak diyorlar

daha çok şeyler söylüyorlar.

gördünmü kıyasla yola mantıkla yola çıkarsan ve herkes senin gibi yaparsa

ne olur

SORUM ŞU SİZE KIRIM KARDEŞ

kabe puttur diyene ve diğerlerine ne cevap vericen lütfen yazarmısın

Sep 2009
    Mesajlar Mesajlar
    152

güzel sormusun mücahit kardesim lütfen cevap evet

Feb 2009
    Mesajlar Mesajlar
    330

Meftun ve mücahid yaşlarınız kaç sizin ben size saygı gösterip insan gibi davrandıkça siz çok daha fazla çocuklaşıyorsunuz önce bi cesaret gösterinde isim ve yaşlarınızı yazın ondan sonra görüşelim.
    levent istanbul 1970

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

119, 128, 133, 135, 145, 151, 154, 155, 178, 179, 192, 193, 194, 196, 198, 2004, 201, 440, acizane, aklı, akıldan, alıntı, andan, aracı, araf, aslı, atan, atmak, aya, aynen, bakmalı, beraberlik, beslemek, bidat, bidatı, bilinen, bilirsiniz, bir adam, birlik, bitti, bizleri, boğulmak, boşa, budur, buldum, bulunmak, buna, buraya, bütün, cesaret, çok, çıkan, dadır, daha, darul, davranışları, dediler, delildir, deyil, deyince, değildi, değilim, dinen, diye, diyebilirim, diyorsunuz, diyoruz, duruma, düğü, düşüncemiz, düşünüyorum, dışında, edecek, edenleri, edilirse, ediyorlar, eksiksiz, eliyle, ellerinde, elmeli, emre, erersiniz, etmemesi, etmiyoruz, ettiklerini, ettiğimiz, ferit, fikirleri, fikrini, gaflete, gayret, geçirmiş, gelmiyor, gelmiş, gerekiyor, gidip, görünmek, hadislerden, hallerini, hangisine, hayalen, hevesi, hicr, ilimlerle, inanmayanlar, istediğini, istekleri, isteğini, itham, işaret, işiniz, kalacak, kalmamalı, kalmamış, kardeşi, kardeşimiz, karışması, kimsede, konya, kuvvetle, kısmen, kısmı, kıyası, kıymetini, makamından, manen, medrese, merhabalar, mesafeleri, meselâ, meselede, meselesine, meseleyi, mevcud, mevcut, mezhebine, muhabbete, muhakkak, muhterem, mümkü, mürşidi, nasib, nasıl, neyin, niyetle, olduğuna, olduğundan, olmadığı, olmayı, öğrendik, pakistan, peygamberlere, sakı, sizde, somut, söylüyorum, sözlerde, sünnetleri, süre, süren, sığı, tavır, ülke, üstü, vacib, vahhabiler, veliyi, verdiği, verilmiş, veyahut, vurmak, yapması, yayı, yemame, youtube, ışık, zamanla, zira, zülcelal, şahsiyet, şartları, şayet, şeklinde, şerh, şerifi, şeye, şeytanı, şirk, şirke, şirkle, şirkmi

Etiket Bulutu Ana Sayfası

Sosyal İmleme