4 sonuçtan 1 ile 4 arası

 1. #1
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Nereden Yer
  Ankara
  Mesajlar Mesajlar
  1.128
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 322 + 23722


  Başını Örtenler

  Başını örtenler:

  Eğer inanmadan örtünüyorsanız, başörtüsünü çıkarınız.


  Eğer siyasi simge olarak örtüyorsanız, çıkarınız.


  Eğer mahalle baskısı ile örtüyorsanız çıkarınız.


  Eğer babanızın baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.


  Eğer kocanızın baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.


  Eğer ağabeyinizin baskısı ile örtüyorsanız, çıkarınız.


  Eğer yaşadığınız ortamda prim yaptığı için örtüyorsanız, başörtünüzü çıkarınız.


  Eğer gelenek olduğu için örtüyorsanız, çıkarınız.


  Eğer sizi güzelleştirdiği için başınızı örtüyorsanız, çıkarınız.


  Eğer Allah için örtüyorsanız, sizi tebrik ederiz.


  Eğer inandığınız için örtüyorsanız, sizi tebrik ederiz.


  Eğer dini gereklilik için örtüyorsanız, sizi tebrik ederiz devam ediniz. Ancak artık özgür olmadığınızı unutmayın. Başörtüsü ile sakız çiğneyerek dolaşamazsınız. Karşı cinsle sarmaş dolaş olamazsınız. Artık temsil ettiğiniz bazı değerlerin var olduğunu unutmayınız.


  Eğer inandığınız için örtünüyorsanız içini doldurunuz. Dürüstlüğünüz, çalışkanlığınız, hoşgörünüzle örnek olurken; ahlakî anlayışınız, oturup kalkışınızda da daha dikkatli olmalısınız.


  Çünkü başörtüsü sizin için hem bir hak hem bir değerdir.


  Haktır; çünkü sonradan çıkarılmış bir kavram değildir. 1400 yıllık bir geçmişi vardır. O halde örtündüğünüz gibi yaşayın. Yaşadığınız gibi örtünün.


  Karşı çıkanlar:


  Başörtüsüne size ölümü hatırlattığı için karşıysanız, vazgeçiniz. Ölüm vardır ve gerçektir.
  Başörtüsüne din karşıtlığınız sebebiyle muhalifseniz, vazgeçiniz. Dinin teselli etme ve hayata anlam katma gücünü yok edemezsiniz.


  Başörtüsüne korktuğunuz için karşıysanız, korkunuzu analiz ediniz.


  Korkunuz dini bir veriden kaynaklanıyorsa, o veriyi tartışınız.


  Korkunuz dinin yanlış yorumlarından kaynaklanıyorsa, doğru yorum bulmak ya da oluşturmak için mücadele ediniz.


  Korkunuz küçük kentler ve Anadolu'daki mahalle baskısı ile insanlarla diyologa giriniz. Birlikte yaşama bilincini oluşturmak gibi bir misyon üstleniniz. Yasağı yasakla gidermek çözüm olamaz.


  Korkunuz İran gibi olmaktan kaynaklanıyorsa, başörtüsüne karşı çıkmak yerine radikalliğe karşı çıkınız.


  Korkunuz Atatürkçülüğün tehlikede olmasından kaynaklanıyorsa hangi Atatürk'ü savunduğunuzu sorgulayınız.


  Korkunuz Cumhuriyetin tehlikede olmasından kaynaklanıyorsa “Tek Parti Cumhuriyeti”ni mi, “Çok Partili Cumhuriyeti” mi savunduğunuzu sorgulayınız.
  Kaynakwh webhatti.com: [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]

  Korkunuzun sebebi özgürlüklerin kaybolması ise, ise herkese özgür yaşayacağı ortam sağlayacak çözümler üretiniz.


  Korkunuz laikliğin tehlikede olmasından ileri geliyorsa, laiklikle din karşıtlığını karıştırıp karıştırmadığınızı sorgulayınız.


  Korkunuz sahip olduklarınızı yitirmekse, elde ettiğiniz varlıklara “düşünceye karşı düşünce” yöntemiyle mi mücadele ediyorsunuz, bunu sorgulayınız.


  Başörtülü birini gördüğünüzde size ‘dinsiz' denildiğini hissediyorsanız, vazgeçiniz. Çünkü bu sizin algınız olabilir. Niyet okuyarak hükme varmak, insanı realite körlüğüne götürür.


  Başörtülü bir kadını gördüğünüzde, ‘dinde böyle bir uygulama yok' diye düşünüyorsanız, bırakınız onu konunun uzmanları söylesin. Bilimsel cahillik yapmayınız.


  Başörtüsünü ‘gericilik' olarak değerlendiriyorsanız, asıl gericiliğin öğrenme hakkını engelleme olduğunu görünüz. Gericilikle mücadele cehaletle mücadeledir; dinle mücadele değildir.


  Başörtülüleri ‘kendilerini kısıtlayan insanlar' olarak görüyorsanız, inandığı değerler için zevklerinden vazgeçenlere saygı duyunuz.


  Başörtülüler size ‘Usame Bin Ladin'i hatırlatıyorsa, zihin haritanızı değiştiriniz. Radikal din anlayışının, İslam dininin ilk doğuşunda üç halifeyi öldürdüğünü unutmayınız.


  Başörtüsünü görünce ‘dinî faşizm'den korkuyorsanız, Hitler'den hareketle ‘bütün Almanlar faşisttir' deme adaletsizliğini yapmayınız.


  Başörtülüler, size ‘tehdit altında olduğunuz' izlenimini veriyorlarsa, kendinize konuyu kişiselleştirip kişiselleştirmediğinizi sorunuz. Başörtülülerle konuşmayı deneyiniz. Önyargıları, diyaloglar aydınlatır.


  Bir insanın başının zorla kapatılmasından yana iseniz, ceberutsunuz. İslam tarihinde selefi, harici radikalizm yorumu bunu öngörmüştür.


  Bir insanın başını zorla açtırıyorsanız yine ceberutsunuz. Bu durum, din karşıtlığını dogma haline getirdiğinizin ispatıdır: Kendinizle yüzleşiniz. Belki de ‘Modern Tiran'lığı savunuyorsunuz.


  Güç kullanarak kendi dogmalarınızı kabul ettirmek istiyorsanız, siz Ortaçağ'a aitsiniz. Dinî görünümlü ya da modern görünümlü olmanız fark etmez.


  Siyasî talebi olmayan bir genç kızın inançlarının gereğine göre yaşamasına karşı çıkıyorsanız, laikliğe de karşı çıkıyorsunuz demektir.


  Siyasî talebi olmayan bir ailelerin çocuklarına dinin öngördüğü ahlakî normları öğretmeyi, din dersi vermelerini laikliğe aykırı görüyorsanız; bu davranış bilimsel, çağdaş, ilerleme ve aydınlanmaya uygun değildir. Alternatif üretiniz.


  Siyasî talebi olmayan ama dinini yaşamak isteyen doktora, mühendise, subaya karışmayınız. Aydınlanmanın Descartes döneminde takılıp kalmışsınız demektir. Allah'a hesap verme duygusu yaşayan bir subay ya da doktor ülke için şanstır.


  Siyasî talebi olmayan ama dinin teselli gücünü, yaşama anlam katma özelliğini ve ölümden sonraki hayatı öngörme fikrini bilimle birleştirenlere karşıysanız, bilimsel gelişmeye ve düşüncenin ilerlemesine de karşısınız demektir.


  Başörtüsüne ‘bazı siyasîler sahip çıkıyor' diye karşıysanız, demokratlığınızı sorgulayınız.


  ‘Başörtüsü istismar ediliyor' diye düşünerek muhalefet ediyorsanız, istismar edenle etmeyeni anlamanın en iyi yolunu deneyiniz.
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]

  Bu konuyu istismar edeni etmeyenden, önyargılı olanı olmayandan ayıran laboratuar, sosyal alanlardır. Üniversitelerde serbest bırakın. Üç, beş sene gözlemleyin. Eğer kamu düzeni bozulursa ve başı açıkların hakları ellerinden alınırsa, aptallık yapmayın; mücadelenizi verin.


  Eğer askerseniz ve sezgileriniz, Türkiye'nin geleceğini tehdit edecek bir tehlikeyi haber veriyorsa; üniversiteler sizin için birer sosyal psikoloji laboratuarı olacak. Böylece siz de deneyecek ve göreceksiniz: Kamu düzeni, provokasyonlara rağmen bozuluyor mu bozulmuyor mu?


  İnsan davranışlarının dilini, yalan söylenip söylenmediğini, niyetleri anlamayı ve korkuları yenmeyi gösterecek en iyi yol, deneme sınamadır.


  Deneme-sınama yöntemi her zaman risklidir, ancak radikalliği önlemek için bu riski göze almak gerekir.


  Adalet, cesaret istediği gibi doğruları bulmakta, risk almayı gerektirir.


  Özgürlük ve barış tarihte hiç kolay elde edilmemiştir.


  Bazıları başının dışını örtüyor, bazıları içini örtüyor. Bunun için sosyal psikoloji laboratuarı en etkili bilimsel deney ve gözlem yeridir.
  Türkiye kendi modernizmini geliştirmek dünyaya model olma şansını yakalayabilir.


  Bu konuda da rehberimiz akıl ve bilim olmalıdır.


  Bilim inancı taklit etmez ama tehdit de etmez. İnceler, rapor eder ve tarih sahnesine sunar. Özellikle üniversiteler hiçbir fikre kapısını kapamazlar. Analiz ederler, yorumlarlar. Evrensel yaklaşım bu olmalıdır.


  İnanç bilimsel kategoridir. Üniversitelerin sosyal psikolojik laboratuvar olması fırsatını kaçırmayalım. Türkiyemiz bu sınavı dünyaya örnek olacak şekilde aşması dileğiyle…


  Nevzat Tarhan

  Benzer Konular
  Başını Kum?a gömme!
  Başını Kum?a gömme! Başını Kum?a gömme! Devami...
  Kız milleti adamın başını yer
  Kız milleti adamın başını yer :005::005::005::005::005::005:
  vur başını SECDEYE
  vur başını SECDEYE Yine'mi basini Secde'ye vurmadan yatacaksin Yine'mi Melekleri aglatıp, iblis'e kanacaksın Söylesene! Sen ne zaman nefsine Ok atacaksın...? Ne sabah kıldın
  Şiir Al Başını Git...
  Şiir Al Başını Git... Şiir al başını git Ölü bir şair yüreğiyim ben… Sen bir İstanbul Bir sevda bul… Kızıl bir aşk çek içine.. Gözün gönlün demlensin… Çığlık gibi sevmelerin.. Doldursun Mecaz kuyularını… İç
  Yazar : Risale Forum

  Uzakta olmak ayrılığa neden olmadığı gibi, aynı yerde olmak da birlikteliğe yetmez.Bizim yolumuz gönül yoludur .Gönül de mekan istemez...

 2. #2
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesajlar Mesajlar
  1
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 39 + 40


  Cevap: Başını Örtenler

  bir otobüste yaşlılara yer verirken başı açık kapalı diye ayrım yapıyorsak bu ayrım hastanelerde de olur okullarda da olur

  düşünsenize bir komünist hoca başı kapalı diye bir kızı dersten bıraktığını 5 6 sene boyunca veya başı açık diye bırakılan gençler olduğunu bakkala gidiyorsunuz başı açık veya kapalı diye kazık yeme olasılığınız var hala türban tartışıyorsunuz

  herşeyi geçelim Sivas'ta arkadaşım üniversite okuyor ve tek kot pant giyen oymuş.O arkadaşımı öyle gören herkes namusuna laf söylüyormuş peki nerede bu toplumun ahlakı????

  Namusa dil uzatmak günahtı hani?Ne oldu farklı birini görünce hemen dini unutuyorsunuz ve sonra da namustan halsiyetten şereften bahsediyorsunuz???

  din anlayışı böyle olan bir toplumun sizce bu baş örtüsünü altı üstü aksesuar veya sembol veya inanış için kullanılmasına hazır mı?

  Aanmelden | Facebook lütfen şuna bir bakın

  albüm yorumlarına ve sonra arkadaş listesine ve bu sadece bir örnek
  Yazar : Risale Forum

 3. #3
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2010
  Mesajlar Mesajlar
  332
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 93 + 3940


  Cevap: Başını Örtenler

  Kapanmışsa neden kapandın niyetin şu şu ise açıl demek yerine. kapalı olmuşsa o şuuru vermeye çalışmalıyız. açık kapalıdan kötüdür. yada kapalı açıktan iyi biridir diyemeyiz. insanlar farklı farklıdır.. ama kapanmak açık olmaktan iyidir diyebiliriz.
  Yazar : Risale Forum

 4. #4
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Mesajlar Mesajlar
  503
  Blog Blog Girişleri
  18
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 136 + 7586


  Cevap: Başını Örtenler

  Alıntı Müekked Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  Kapanmışsa neden kapandın niyetin şu şu ise açıl demek yerine. kapalı olmuşsa o şuuru vermeye çalışmalıyız. açık kapalıdan kötüdür. yada kapalı açıktan iyi biridir diyemeyiz. insanlar farklı farklıdır.. ama kapanmak açık olmaktan iyidir diyebiliriz.
  evet katılıyorum...
  zararın neresinden dönülürse kardır... kapanan insan bilincinde değilse veya niyeti farklıysa da çıkarması sonuçta günaha sebeptir.. yani nasıl olsa niyetim kötü diyerek birinin başörtüsünü çıkartması abes olur bence...
  abdest alan birisi niyet ederse niyetindende sevap alır abdestindende .. buda onun gibi niyeti güzelse rabbim niyetinede ecrini verir, niyeti farklı olsa bile başını örttüğü için bir günahtan korunmuş olur... tabi doğrusunu Rabbimiz bilir...
  paylaşım için teşekkürler kardeşim...
  Yazar : Risale Forum
  Anladım işi , sanat Allah 'ı aramakmış;
  Marifet bu , gerisi yalnız çelik çomakmış...

  *N.F.K.*

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222