6 sonuçtan 1 ile 6 arası

 1. #1
  Huseyni çevrimdışı Müdavim
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nereden Yer
  Ankara
  Mesajlar Mesajlar
  12.057
  Blog Blog Girişleri
  39
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 210278


  Sınıfımda Yobaz Zürriyetine Yer Veremem !

  ANNEN GİBİ OLMA!

  OMUZLARIMDAN sıkıca kavradı. Öyle ki koptu sandım. Kuvvetle sarstı. Tırnaklarını etime öyle saplamıştı ki o günü andıkça hâlâ ilk günkü gibi hissederim acısını. Gözlerimin içine beni öldürecekmiş gibi baktı ve “Şimdi gözlerimin içine bak ve bana büyüyünce kesinlikle onun gibi olmayacağım de! Yoksa ellerimle gebertirim seni!” dedi bağırarak.


  “Dilim tutuldu” derler ya, hakikaten tutulmuştu. Konuşmak istiyor ama konuşamıyordum. Biri sınıfa girip beni kurtarsın diye bekliyordum. Beni kurtarmak için kimse gelmedi. Suratıma art arda şaklayan tokatlardan sonra nihayet çözüldü dilim. Hıçkırıklara boğularak “evet” diyebildim. O hâlâ öfkeyle bağırıyordu ‘“Sıkma başlı annem gibi olmayacağım’ de! Yoksa kovarım seni bu okuldan! Sınıfımda yobaz zürriyetine yer veremem! Çabuk bana anan gibi başını kapamayacağına söz ver!”


  Sonra artık onu duyamadığımın farkına vardım. Kalp atışlarım kulaklarımda çınlıyordu. Hiçbir ses duyamıyordum. Sadece öğretmenimin bir sağ, bir de sol gözüme odaklanan bakışlarını ayırt edebiliyordum.


  Söylediği şeyleri dilim çözülüp de tekrarlayıncaya kadar dayak yedim. Derken burnum kanadı. Sonra kulağıma olanlardan anneme veya bir başkasına söz etmem halinde canıma okuyacağını söyleyerek saçlarımdan sıkıca kavradı. Beni öylece yürüterek ikinci kattaki sınıfımızın hemen solundaki lavaboya götürdü. İşte o an çok korktum. Beni ölüme götürüyor sandım. Kanayan burnumdan yüzüme dağılan kanı temizledi. Siyah önlük giyerdik o zamanlar. Beyaz yakalı siyah önlük... Yakamı değiştirdi. Son zil çalıncaya kadar bahçeye çıkmama izin vermedi. Masasında oturarak konuşmadan beni izlemesi içimi daha bir ürpertmişti. Daha 10 yaşımdaydım. Konuşursam beni gerçekten öldüreceğine inandığımdan ne istediyse yaptım, sırrımızı sakladım. Bu yüzden öğretmenimin ezici muamelelerine okulum bitinceye kadar katlanmak zorunda kaldım. A. A, öğretmenlik mesleğine devam ediyor.


  İngilizce Hocam C. K, sınava giren bütün öğrencilerin tanıklığında beni
  “Sıkma baş! Sen buraya!” diye çağırdı. Karşısına oturttu. Okulumdaki müdür yardımcısı, H. Hanım da yanında oturuyordu.


  İngilizce öğretmenim “Hadi, bana şu cümlelerin Türkçe karşılıklarını söyle."
  Diyarbakır’dı burası. Sanki doğru düzgün İngilizce öğrendiğimiz vardı. Kitapta olmayan hiçbir soruyu yanıtlayamazdım. İyi çalışmıştım ancak hocamın sözünü ettiği sözcüklerle ilk kez karşılaşmıştım. Ama C. Hoca, ben yanıtlayamadıkça sürekli olarak cümleleri tekrar ediyor, bir yandan H. Hanım’la utanç içindeki halime bakarak gülüşüp duruyordu. Nihayet H. Hanım dayanamayıp “yazık ama bu kadar yeter” dedi. Utancımdan yerin dibini boylamıştım.


  Sonra, C. Hoca, bu kez aynı cümleleri Türkçe tekrar ederek, benim İngilizce karşılıklarını vermem gerektiğini söyledi. "'Aptesimi aldıııımm, başımı bağladıııım, camiye gittiiiiim. Namazımı kıldııııım. Bir de eğer bu dersten sınıfta kalmak istemiyorsan İngilizce anlat bize bakalım başını neden kapadın?’”


  Tabii ki söyleyemedim. Kahkahalarla gülmeye başladılar. Yanındaki H. Hocaya bakarak “İşte çocuklar, yobazlık, örümcek kafalılık budur! Bu başı kapalılar işte böyle kültürsüz ve cahildirler. İngilizce bilmezler. Babaları başlarını zorla kapatır. Kocaları aşağılar. Göreceksiniz! Bu geri kafalılar, bu ülkede yaşam boyu sürünmek zorunda kalacaklar. Siz siz olun, bu örümcek kafalı gibi olmayın!”


  Kıpkırmızı olmuştum. Yerin dibine girdiğimi sandım. Ama yine de gözlerinin içine bakarak “Lütfen bana kitaptan sorun Hocam! Ben kitaba çalıştım!” diye tekrarlamaktaydım. Aileme hakaretler yağdırdı. Beni sınıftan kovdu sonrasında. Kaçınılmaz olarak o dersten sınıfta bırakıldım. 14 yaşımdaydım.


  Bileklerim zonk zonk zonkluyordu. Evrak çantamı güçlükle taşıyabiliyordum. El bileklerimdeki ağrının benzeri ayak bileklerimde de başlamıştı. Her adım attığımda burkulma ağrısına benzeyen hatta farklı olarak daha yakıcı olan bu travmanın etkisiyle korkunç acılar çekiyordum.


  Buna rağmen o günlerde Tercüman’daki köşemde yayımlanmak üzere kaleme aldığım “Dünya Emekçi Kadınlar Günü”yle alakalı yazımı tamamladıktan sonra İbni Sina Hastanesi’ne gitmek üzere sevk aldım.


  Diyarbakır’daki doktorum beni İbni Sina Hastanesi çalışanlarından Prof. Dr. N. B.'ye yönlendirdi. Sekreterine doktorumun ismini verince, N. B “hemen buyursunlar” diye kabul etti. Odasına girince daha “Merhaba, ben Diyarbakır’dan geliyorum” der demez suratının asıldığının farkına vardım. Sonra gergin tavırlarla masasındaki evrakı incelemeye başladı. Ben zaten ayakta durmakta güçlük çekmekteydim, masasına yaklaşarak armağanımı bıraktım. “Uzak dur masamdan! Yaklaşma!” diye haykırdı. Neye uğradığımı şaşırmıştım. Başım döndü. Oradaki koltuğa oturmak zorunda kaldım.


  “Kalk çık odamdan! Ne hakla ben otur demeden oturursun terk et hemen burayı!” diye bağırdı. Karşılık vermeden dışarı çıktım. Dünya kadınlar gününde sırf başörtülü olduğum için üstelik bir kadın tarafından böyle ağır bir şiddete maruz kaldım.


  Güçlükle hasta kabul noktasına yürüdüm. Değerli bilim insanı bir dostumu aradım. “Burada bana asgari bir insan muamelesi yapacak bir doktor yok mu?” dedim. “Prof. Dr. Ali Rıza Uysal demokrat ve insan haklarına saygılı bir insandır” dedi. Derken, N. B bu kez Ali Rıza Bey’in de tanıklığında sekreteri aracılığıyla armağanımı kabul edemeyeceğini söyleyerek bana iade etti. Hastaneden çıktım. Kar taneliyordu. Bir internet kafeye girdim ve 20 Mart 2005 Pazar günü yayımlanan “İbni Sina’nın asık yüzü” başlıklı köşe yazımı kaleme aldım. 34 yaşımdaydım.


  Bunları bizzat yaşadım. Ancak hayatımın hiçbir evresinde benim gibi düşünmeyenlere yönelik böylesi bir muamele etmeyi insanî bulmadım. Bana yapılacak “olası” bir haksızlıktan ötürü, kimsenin yaşam alanını daraltmadım. Çünkü insan haklarına aykırı olan bu tür davranışların tedavi edilmesi gereken ruhsal rahatsızlıklar olduğuna inanıyorum.


  Ortak yönleri şu:

  Bana göre şiddet yanlısı olanların hiçbirinin öfkelerinin temeli mutlak bir yaşanmışlığa dayanmıyor.
  Zihinlerinde anormal kaygılar yaratıyorlar...
  Olasılıklar ve varsayımlarla “başka” olanın yaşam alanlarını daraltıyorlar.
  Hiçbir gerçekliği olmayan o kaygılara saplantı derecesinde inanıyorlar.
  Sonra dehşete kapılıyorlar.
  Sanrılarının gerçekleşeceğinden çok korkuyorlar.
  Süreği olarak paniğe kapılıyorlar.
  Bu noktada akıl, her tür panik atak olayında olduğu gibi devre dışı kalıyor.
  Bu yüzden akılla izah edilemeyen, bilinçsiz tepkiler geliştiriyorlar.
  Bu tepkilerini, kurmacalarıyla gerekçelendirmek suretiyle köktenci karşıtlıklarının aslında sanıldığı kadar mesnetsiz olmadığını vurgulamaya çalışıyorlar.


  Mehtap Yılmaz / Taraf, 14.10.2010

  Benzer Konular
  Chp'li vekil;Türkiyenin 4'te 3'ü yobaz
  Chp'li vekil;Türkiyenin 4'te 3'ü yobaz Chp'li vekil;Türkiyenin 4'te 3'ü yobaz CHP Hatay milletvekili Hilmi Yarayıcı, "Memlekette her dört kişiden biri, sosyal demokrat yapıya sahip diğer üç tanesi yobaz, bağnaz&
  Sınıfımda Allah Kelimesine Asla İzin Vermem
  Sınıfımda Allah Kelimesine Asla İzin Vermem ABD'li lise öğrencisi hapşıran arkadaşına 'Allah seni uzun yaşatsın' anlamına gelen 'çok yaşa' kelimesini kullanınca sınıftan atıldı. ABD nin Teeneese eyaletindeki bir okulda öğretmen skandalı yaşandı. Sınıfta arkadaşın
  O gazete tekrarladı: Herkes yobaz!
  O gazete tekrarladı: Herkes yobaz! O gazete tekrarladı: Herkes yobaz! Siyer dersi ve bakanların Said Nursi'yi övmesine "yobazlık" diyen gazete tepkilere cevap verdi Devamı İçin Tıklayınız..
  Nur Talebesine Yobaz Demek Cehalettir
  Nur Talebesine Yobaz Demek Cehalettir Nur Talebesine Yobaz Demek CehalettirYeni Şafak Gazetesi'nde Yasin Doğan ismiyle yazan, Ankara Milletvekili ve Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, Cumhuriyet tarihinde bir çok değerli insanın kıymeti ve öneminin yeteri
  "Hayvanattan olsun nebatattan olsun... ki, arzı kendisine ve zurriyetine ha
  "Hayvanattan olsun nebatattan olsun... ki, arzı kendisine ve zurriyetine ha "Hayvanattan olsun nebatattan olsun... ki, arzı kendisine ve zurriyetine has ve halis bir bir mescid yapmakla Fatir´i Hakim´in esmai husnasini izhar ile Halikina gayr-i mutenahi bir ibadette bulunsun." cümlesin
  Yazar : Risale Forum

  Halbuki, en ziyade hasta sensin.
  Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
  sonra başkasının şifasına çalış.

  ........

 2. #2
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nereden Yer
  küre_i arz
  Mesajlar Mesajlar
  306
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 113 + 6120


  Cevap: Sınıfımda Yobaz Zürriyetine Yer Veremem !

  asıl yobazlık böyle düşünenlerin zihninde.. çok sinir oluyorum bu tip insanlara!! ama Rabbim hidayet versin inşallah, bilmiyorlar mı bilmek mi istemiyorlar?
  Yazar : Risale Forum
  Müritlerinden biri “Efendim namazda iken nasıl olmak gerekir?”
  şeklinde bir soru sorması üzerine,
  Mevlana: “Namazda iken namazda olmak gerekir”diye cevap vermiştir...

 3. #3
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Nereden Yer
  Evim evim güzel evim..
  Mesajlar Mesajlar
  102
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 49 + 682


  Cevap: Sınıfımda Yobaz Zürriyetine Yer Veremem !

  Yosun tutmuş zihniyetler...
  Yazar : Risale Forum

 4. #4
  nurhadimi çevrimdışı üye Sorumlusu
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar Mesajlar
  4.207
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 610 + 39360


  Cevap: Sınıfımda Yobaz Zürriyetine Yer Veremem !

  bu yosunlaşmış zihniyet hala canlı ve birebir bizzat tanığıyım
  çok değil 1 ay önce
  Yazar : Risale Forum
  EY NEFSİM;
  KALBİM GİBİ AĞLA VE BAĞIR VE DE Kİ:
  FANİYİM FANİ OLANI İSTEMEM,
  ACİZİM;ACİZ OLANI İSTEMEM,
  RUHUMU RAHMAN'A TESLİM EYLEDİM GAYRİ İSTEMEM.
  İSTERİM FAKAT BİR YAR-I BAKİ İSTERİM.
  ZERREYİM;FAKAT BİR ŞEMS-İ SERMED İSTERİM,
  HİÇENDER HİÇİM FAKAT BU MEVCUDADI UMUMEN İSTERİM.
  BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ

 5. #5
  Huseyni çevrimdışı Müdavim
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nereden Yer
  Ankara
  Mesajlar Mesajlar
  12.057
  Blog Blog Girişleri
  39
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 210278


  Cevap: Sınıfımda Yobaz Zürriyetine Yer Veremem !

  Kalbi yosunlaşanın zihnide yosunlaşır normal olarak
  Yazar : Risale Forum

  Halbuki, en ziyade hasta sensin.
  Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
  sonra başkasının şifasına çalış.

  ........

 6. #6
  tebliğ çevrimdışı Vefasız
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Nereden Yer
  Şark..
  Mesajlar Mesajlar
  2.557
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 462 + 32174


  Cevap: Sınıfımda Yobaz Zürriyetine Yer Veremem !

  Bu yazıyı okuyunca insanın hayatı film şeridi geçiyor gözünün önünden;Maalesefki bu ülkede bu insan bozuntularından yüzlerce var..ve eğitim ordusu içinde adeta sürü gibiler;

  Ama bu hakaret ve saldırları birer kamçı oldu benim için..Pes etmedim hiç bir zaman..etmemekte lazım..kadrolaşmak lazım her alanda her meslekte;Ve bu zihniyettte olan insanların hazmedemediği başörtülü müslümünaların sanki zihinsel özürlüdür okumazlar fikirlerini çürütmek lazım inadına..;

  O yüzden okumak lazım diyorum..eğitimin öenmini kavramak lazım..bizde varız demek lazım...;

  onların bu gayri inasını tavırları aslında psikolojik bir provakatörlükten başka bişey değil.ancak ellerinden bu geliyor..İstediklerini yapsınlar kimin umurunda..;

  İlmin her alanında şükürler olsun ki müslümanların sayısı hızla artmakta..kararlı ve mücadele ruhuyla ilerlemek yarınlara YATIRMDIR..Diyorum;

  o çok övündükleri dallarda şimdi bizlerde varız ,sıkıysa atsınlar kapının dışına bizi ..artık çok geç..sıradaki müslüman kardeşlerimizi bekliyoruz heyecanla...
  Yazar : Risale Forum
  Biz ise hem insancasina,Hem muslumancasina yaşamak istiyoruz.Bediuzzaman..

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222