Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Huseyni çevrimdışı Müdavim
    Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    12.057
    Blog Blog Girişleri
    39
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 210278

Harama Nazar Etmek Nisyan Verir...

Serkan Bey: “Yaz mevsimi yaklaşırken, her yer günah dolu. Biliyoruz ki, harama nazar nisyan veriyor. Yolda, sokakta yüzlerce haram ise, gayr-i ihtiyârî nazarımıza çarpıyor. Bu günahlar derslerimize ve sınavlarımıza tokat olarak yansır mı? Bunun önüne geçmek için neler yapmalıyız?”

Süleyman KÖSMENE

[Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]

Dehşetli bir asırda yaşıyoruz. Günahlardan ve haramlardan yana alabildiğine mücrim, alabildiğine talihsiz, alabildiğine saldırgan bir asır. Eski zamanda günah işlemek isteyen, bizzat cüz’î iradesiyle meyleder ve işlerdi. Bu zamanda ise yüzlerce günah yolda, sokakta ve hattâ evimizin içinde, tâ başköşede, çoğu zaman-–san’at gibi, edebiyat gibi, haber gibi—mâsûm bir kılıf içinde kalbimize ve îmânımıza hücum ediyor. Günahların her çeşidinin böylesine meşrû görüldüğü, böylesine teşvik gördüğü, böylesine umûmîleştiği ve böylesine kılıf değiştirdiği bir zaman dilimini tarih belki de yaşamamıştır. Geçmiş Peygamberlerin (as) döneminde Allah’ın gayretine dokunan ve İlâhî gazapla neticelenen günah ve isyanların tamamını günümüzde müşâhede etmek bizi titretiyor. Ama bu bir vâkıa!

Şüphesiz, âhir zamanda yaşıyoruz; haramlarla iç içeyiz; haramlara karşı siperde bulunmayı ve takvâyı esas almayı muhakkak öğrenmeli ve başarmalıyız.
    Peygamber Efendimiz’in (asm) şu eşsiz müjdelerini kalbimizin en müstesnâ köşesinden çıkarmayalım:

* Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm) buyurdu ki: “Üç kişi vardır ki, insanlar mahşerde hesap verirlerken onlar Allah’ın Arşının gölgesinde sohbet ederler. Bunlar:

1- Allah yolunda hiçbir kınayıcının kınamasından etkilenmeyen kişi.

2- Kendisine helâl olmayan şeye elini uzatmayan kişi.

3- Allah’ın bakılmasını haram kıldığı şeye bakmayan kişi.” 1

* Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm) buyurdu ki: “Şu altı şeyi kabul edin; ben de Cennete girmenize vesîle olmayı kabul edeyim:

1- Konuştuğunuz zaman yalan söylemeyin.

2- Söz verdiğiniz zaman sözünüzde durun.

3- Size güvenildiğinde hıyanet etmeyin.

4- Harama karşı gözünüzü yumun.

5- Harama el uzatmayınız.

6- İffetinizi koruyunuz.” 2

* Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm) buyurdu ki: “Üç kişi vardır ki, gözleri, Kıyâmet Günü Cehennem ateşi görmez: Bunlar:

1- Allah korkusundan ağlayan göz.

2- Allah yolunda nöbet tutan göz.

3- Allah’ın haram kıldığı şeylere bakmaktan sakınan göz.” 3

* Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm) buyurdu ki: “Şu üç göz hariç her göz Kıyâmet günü ağlayacaktır: Bu gözler:

1- Allah’ın haram kıldığı şeylere bakmaktan çekinen göz.

2- Allah yolunda uykusuz kalan göz.

3- Allah korkusundan bir sinek başı kadar da olsa yaş akıtan göz.” 4

* Resûl-i Ekrem Efendimiz (asm) buyurdu ki: “Benden sonra büyük şehirler fethedeceksiniz. Çarşılarında oturup sohbet edeceksiniz. Bu gerçekleştiği günlerde selâmı alınız. Gözlerinizi haramdan koruyunuz. Gözü görmeyenlere yol gösteriniz. Zulme uğrayanlara yardım ediniz.” 5

Üstad Bedîüzzaman Hazretlerinin ifâdesiyle, günahlardan ve haramlardan sakınmak takvâdır; emir dâiresinde hareket etmekse amel-i sâlihtir. Böyle günahların ve haramların hücum ettiği bir zamanda az bir amel-i sâlih çok hükmündedir. Esâsen, takvâ içinde de bir nev'î amel-i sâlih vardır. “Çünkü bir haramın terki vaciptir; bir vacibi işlemek, çok sünnetlere mukabil sevabı var.” 6

Üstad Bedîüzzaman’ın ifadesiyle, böyle binlerce günahın hücuma geçtiği zamanlarda, az bir amel ile, yalnızca sakınmakla, sadece haramdan uzak durmayı kast etmek ve nazarı haramdan çevirmekle, meselâ; Yûsuf Aleyhisselâmın ifâdesiyle “maâzallâh!”, yani “Günah işlemekten Allah’a sığınırım” demekle 7-–ki, cezbeden günah Yûsuf Aleyhisselâma da hücum etmişti ve Yûsuf Aleyhisselâm yalnızca Allah’a sığınarak kurtulmuştu—binlerce günah ve haramdan yüz çevirmek, binlerce “vacip” işlemekle eş değer, Allah katında makbule şâyân görülmektedir. Sadece niyetle, takvâ namıyla ve günahtan kaçınmak kastıyla harama bakmamak ve uzak durmak, menfî ibadet anlamında ehemmiyetli bir “Sâlih Amel” hüviyetindedir. Ve bu zamanda hücum eden yüzer günaha karşı “takvâ ile” ve sakınma niyetiyle hareket etmekle, yüzer amel-i salih işlenmiş olmaktadır. Bu büyük feyiz ve rahmet musluğundan mânevî olarak istifade etmek, doğrusu milyonlarca günahı terk etmeye değer!

Harama bakmanın, kalbinizde rahatsızlık meydana getirmesi Allah’ın hoşnutluk haline işarettir. Bunun için Allah’a şükretmeli ve bizi haramlardan koruması için duâ etmeliyiz. Yalnız burada bu sakınmanın gâyesini sırf “derslerdeki ve sınavlardaki başarı” gibi bir amaca bağlamak doğru olmaz. Çünkü haramdan kaçınmak bir nev'î ibâdet olduğundan; bu da diğer ibâdetler gibi Allah’ın rızâsı için olmalıdır, faydalarını da âhirette görmeyi ummalı ve talep etmelidir. 8 Dünyada gelebilecek bir şefkat tokadını önlemeyi “gâye” edinmemelidir. Allah rızâsı için günahlardan ve haramlardan sakınmalı; derslerden ve sınavlardan başarı kazanmak içinse, kavlî duâ ile birlikte muhakkak fiilî duâyı eksiksiz yapmaya çalışmalıyız.

Dipnotlar: 1- Camiü’s-Sağîr, 3/888; 2- Camiü’s-Sağîr, 2/832; 3- Camiü’s-Sağîr, 2/878; 4- Camiü’s-Sağîr, 4/1336; 5- Camiü’s-Sağîr, 4/1406; 6- Kastamonu Lâhikası, s.110; 7- Yûsuf Sûresi, 12/23; 8- Lem’alar, S.136.

23.05.2011

Benzer Konular
    Nefsi zafiyete uğratmadan terbiye ederek hizmette sevk etmek; daha efdal olarak nazar
    Nefsi zafiyete uğratmadan terbiye ederek hizmette sevk etmek; daha efdal olarak nazar Devami...
    Nazar, Nazar (Göz) Değmesi, Şeytanların Gösterileri, El- Latîf İsmi
    Nazar, Nazar (Göz) Değmesi, Şeytanların Gösterileri, El- Latîf İsmi El- Latîfgüzel ismingerçek anlamını kavrayabilmek için insanın şükreden bir kul makamına ulaşması gerekir. Şükür, Allah’a (c.c.) sonsuz bir minnettarlık duygusu duyarak elindeki nimetleri başkaları ile paylaşmakla
    Hacca yada umreye gidenleri ziyaret etmek hakkında bilgi verir misiniz?
    Hacca yada umreye gidenleri ziyaret etmek hakkında bilgi verir misiniz? Hacca yada umreye gidenleri gitmeden önce bizim mi ziyaret etmemiz daha doğru yoksa onların mı gitmeden önce akrabaları ziyaret edip helallesmesi ve bizim de onlar döndükten sonra ziyaret etmemiz mi doğru? Peygamber Efen
    Harama bakmak unutkanlık verir
    Harama bakmak unutkanlık verir Harama bakmak unutkanlık verir Risâle-i Nur talebelerinden bir genç hâfız, pek çok adamların dedikleri gibi dedi: "Bende unutkanlık hastalığı tezayüd ediyor, ne yapayım?" Ben de dedim: Mümkün oldukça nâmahre
    Harama bakmak unutkanlık verir Risâle-i Nur talebelerinden bir genç hâfız, pek çok adamların dedikleri gibi dedi: "Bende unutkanlık hastalığı tezayüd ediyor, ne yapayım?" Ben de dedim: Mümkün oldukça nâmahreme nazar etme. Çünkü rivaye
    Yazar : Risale Forum

Halbuki, en ziyade hasta sensin.
    Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
    sonra başkasının şifasına çalış.

........

tebliğ çevrimdışı Vefasız
    Dec 2010
    Nereden Yer
    Şark..
    Mesajlar Mesajlar
    2.557
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 463 + 32174

1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

Cevap: Harama Nazar Etmek Nisyan Verir...

Kanayan bir yara ;Toplumun haram çamurunda debelenmesi ;

Ailemin istanbulda olması nedeniyle yaz tatillerinde istanbulu çok sevmeme rağmen artık eskisi gibi gitmek istemiyorum açıkcası;Genellemenin yanlış olduğunu bile bile maalesfki artık büyük şehirler Avrupa kentlerine çıplaklık anlamında açık ara önde götürüyor bizim memlekete;

İstanbulda sokağa çıkmak eziyet oldu adeta;Başımızı nereye çevireceğimizi şaşırdık ,insan kılığında gezen Esfele safilin saffındaki mahlukların yüzünden..Rabbim inşl son nefes gelmeden ıslah eder onlarıda diyorum;

Hani küçük şehirde yaşamanın zor olduğunu iddia edenler bence bir kez daha düşünmeliler şunu;en azından haya ve edep yerlerde değil;

Allah (c.c) sonumuzu hayr etsin ne diyeyim..
    Biz ise hem insancasina,Hem muslumancasina yaşamak istiyoruz.Bediuzzaman..

memluk çevrimdışı Hatim Sorumlusu
    Feb 2009
    Nereden Yer
    biryerde sabit kalmıyorumki her yerden
    Mesajlar Mesajlar
    6.192
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 1453 + 115882

Risâle-i Nur talebelerinden bir genç hâfız, pek çok adamların dedikleri gibi dedi: "Bende unutkanlık hastalığı tezayüd ediyor, ne yapayım?"
    Ben de dedim:
    Mümkün oldukça nâmahreme nazar etme. Çünkü rivayet var. İmam-ı Şâfiî'nin (ra) dediği gibi, "Haram-ı nazar, nisyan verir."
    Evet, ehl-i İslâmda, nazar-ı haram ziyadeleştikçe, hevesat-ı nefsaniye heyecana gelip, vücudunda su-i istimalâtla israfa girer. Haftada birkaç defa gusle mecbur olur. Ondan, tıbben kuvve-i hâfızasına zaaf gelir.
    Evet, bu asırda açık saçıklık yüzünden, hususan bu memalik-i harrede o su-i nazardan su-i istimalât, umumî bir unutkanlık hastalığını netice vermeye başlıyor. Herkes, cüz'î, küllî o şekvâdadır. İşte, bu umumî hastalığın tezayüdüyle, hadîs-i şerifin verdiği müthiş bir haberin tevili ucunda görünüyor. Ferman etmiş ki: "Âhirzamanda, hâfızların göğsünden Kur'ân nez' ediliyor, çıkıyor, unutuluyor." (Süyûtî, el-Havî Li'l-Fetevâ, 2:253) Demek bu hastalık dehşetlenecek, hıfz-ı Kur'ân'a bu sû-i nazarla bazılarda set çekilecek; o hadisin tevilini gösterecek. Lâ ya'lemü'l-gaybe illâllah (Gaybı Allah'tan başka kimse bilmez).
    Kastamonu Lâhikası, s. 96
    İnsanın Cenab-ı Haktan hiçbir hakkı talep etmeye hakkı yoktur.
    Bilâkis dâima şükretmeye medyundur. Çünkü, mülk Onundur, insan Onun memluküdür.
    Eğer Mâlik-i Mülke memlûk isen, Onun mülkü senindir, gör.

Bizi düşmanın attığı taş değil
    Dostun attığı gül yaralar

memluk çevrimdışı Hatim Sorumlusu
    Feb 2009
    Nereden Yer
    biryerde sabit kalmıyorumki her yerden
    Mesajlar Mesajlar
    6.192
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 1453 + 115882

Bakma !

Bakma ! Evet bakma ! Hakkın olmayana,Senin olmayana, Allahın BAKMA diye yasakladığına bakma !

Ateşe atma kendini göz göre göre Azıcıkda olsa merhamet duy kendine

Okadarda zor değil nefse dur! demekKesinlikle sende yapabilirsin

Basit ve gafletvari düşüncelerle kandırma kendini, fıtrat deme,ihtiyaç deme.
    Ne fıtrattan ! Ne ihtiyaçtan !

Hepsi İmtihandan !!

Bakmaman gerekiyorsa bakmıyacaksın,bakmayı aklına dahi getirmiyeceksin
    Çok mu zor geliyor bakmamak ?
    O halde Oruç tut
    Yanlız kalmamaya dikkat et
    Bir işle,ilimle meşgul ol sürekli,boş durma sakın Birşeyler öğren,birşeyler oku
    Bak göreceksin aklına dahi gelmiyecek bakmakBakmadıgın dahi gelmiyecek aklına

Birçok fenalığa sebebiyet verdigi gibi unutkanlığada sebebiyet veriyor harama bakmak

Ne diyordu Bediuzzaman Hz ?

“Risâle-i Nur Talebelerinden bir genç hâfız, pek çok adamların dedikleri gibi dedi: ‘Bende unutkanlık hastalığı tezayüd ediyor, ne yapayım?’

“Ben de dedim: ‘Mümkün oldukça nâmahreme nazar etme Çünkü rivayet var İmam-ı Şâfiî’nin (ra) dediği gibi, ‘Haram-ı nazar, nisyan verir

Peygamber Efendimiz sav'de bir hadis-i Şeriflerinde buyuruyor;

“Bir kadının güzelliği bir Müslümanın gözüne çarpar da ondan gözünü çevirirse, Cenab-ı Hak o Müslümana lezzetini kalbinde duyacağı bir ibadet bahşeder (Müsned, 5: 264)

Bu güzel ibadetlerin neticesinin Cennet oldugunu unutma
    İstermisin ki Yaratan Rabbin seni kızgın karşılasın ?
    Yada istemezmisin ki herşeye Kadir olan Rabbin seni güzel karşılasın ?

Son olarak ;

“Bir insanın faydasız ve ahiret hesabına kıymeti olmayan işleri terk etmesi onun Müslümanlığının güzelliğindendir.
    İnsanın Cenab-ı Haktan hiçbir hakkı talep etmeye hakkı yoktur.
    Bilâkis dâima şükretmeye medyundur. Çünkü, mülk Onundur, insan Onun memluküdür.
    Eğer Mâlik-i Mülke memlûk isen, Onun mülkü senindir, gör.

Bizi düşmanın attığı taş değil
    Dostun attığı gül yaralar

May 2011
    Nereden Yer
    misafirhane'de
    Mesajlar Mesajlar
    150
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 53 + 880

harama nazar etmiyoruz fakat haram bir nazarın bize baktığını biliyoruz ama o yöne bakmıyoruz diyelim..kendi adıma diyeyim bu durumda bile etki altında kalabiliyorum, bu durum hakkında ne yapmam gerekir?

Dec 2010
    Nereden Yer
    Şark..
    Mesajlar Mesajlar
    2.557

Alıntı kab-ı kavseyn Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    harama nazar etmiyoruz fakat haram bir nazarın bize baktığını biliyoruz ama o yöne bakmıyoruz diyelim..kendi adıma diyeyim bu durumda bile etki altında kalabiliyorum, bu durum hakkında ne yapmam gerekir?
    Fıkhı boyutunu bilmiyorum ama ;Ben harama denk geldiğimde başımı yere eğiyorum ve Ayetel kursi okuyorum arda arda..taki oradan uzaklaşıncaya kadar;Koruma ayetlerinin beni koruduğuna inanıyorum açıkcası..Malumunuz Ayetel kursinin bir güzelliği ve mucizeside korumasıdır ..deneyin derim kardeşim..inşl sizde fayda görürsünüz..

May 2011
    Nereden Yer
    misafirhane'de
    Mesajlar Mesajlar
    150

Alıntı tebliğ Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    Fıkhı boyutunu bilmiyorum ama ;Ben harama denk geldiğimde başımı yere eğiyorum ve Ayetel kursi okuyorum arda arda..taki oradan uzaklaşıncaya kadar;Koruma ayetlerinin beni koruduğuna inanıyorum açıkcası..Malumunuz Ayetel kursinin bir güzelliği ve mucizeside korumasıdır ..deneyin derim kardeşim..inşl sizde fayda görürsünüz..

siz duayı harama karşı yani bakmama adına kullandınız,ben ise bakmamaları adına kullanabilrim o halde değiil mi.. ?

Dec 2010
    Nereden Yer
    Şark..
    Mesajlar Mesajlar
    2.557

Alıntı kab-ı kavseyn Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    siz duayı harama karşı yani bakmama adına kullandınız,ben ise bakmamaları adına kullanabilrim o halde değiil mi.. ?
    tabiki olabilir kardeşim;Önemli olan yürekteki niyettir.Cenabı Hakk nerden şifa ve selamet verir bilinmez..Allah (c.c) yardımcınız olsun kardeşim..

May 2011
    Nereden Yer
    misafirhane'de
    Mesajlar Mesajlar
    150

amin amin ecmain inşaallah kardeşim.Allah ebeden razı olsun inşaallah..

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme