Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

 1. #1
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Mesajlar Mesajlar
  6
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 0 + -20


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Dini sorularım

  Merhaba.. Forumunuza yeni üye oldum. Öncelikle kendimi kısaca takdim edeyim. Ben genç bir bay olup , bilim adamıyım. bilimle iştigal ediyorum.Ayrıca felsefe ve dinlede ilgilenmekteyim. Risale Nur ve Nur cemaati hakkında çok şey biliyorum. Ancak herhangi bir cemaate gidip gelmişliğim yok. Yani sizler beni tanımıyorsunuz ama ben sizleri çok iyi tanıyorum. Evimde Risale Nur tam teşekküllü külliyatı mevcut. Külliyatın yaklaşık yarısını (ağır topları ; sözler,lemalar v.s ) okudum. Öncelikle risale nur hakkındaki fikrim şudur: Osmanlıca ve Arapçaya özel ilgi duyan biri olarak Risale Nur edebi yönden harikulade bir eserdir. Yazarı Said Nursi çok sevdiğim bir şahsiyet olup son yüzyılın en büyük düşünürlerinden biri olarak görmekteyim kendisini . Zekasına , mantık felsefesine hayran olmamak elde değil .

  Ben elhamdulillah ehl-i sünnet İslam itikadına mensubum.Hanefi mezhebine mensubum. Ailem ultra-dindar bir ailedir. Misal; Ailemizde benden başka namaz kılmayan yoktur. Ben ise dini yönden özel bir profil sergilemekteyim. Bu foruma üye olmamın nedeni kafamda yer bulan bazı sorular hakkında sizlerden destek almak. Eminimki burda çok iyi yetişmiş insanlar bana yardımcı olacaklardır.
  Malumatınız dinimiz İslamda 2 büyük temel taş var. Birisi itikad ,diğer ibadet.. İtikadı yönden dediğim gibi elhamdulillah %100 İslam inancına mensubum. Kuran'ı ve hadisleri harfi harfine kabul ediyor, Allahın haram dediğini haram , helal dediğini helal kabul ediyorum . Kuş kadar beynim ve ilmimle , Allah'ın sonsuz hikmetinden sual sorma bir küstahlığa düşmekten elimden geldiğince sakınmaya çalışıyorum.
  Benim size suallerim hep bu 2.kısım yani ibadet kısmıyla ilgili olacak.. Malumatınız Allah'ımız Kuran'da ibadeti emrediyor.Risale nur ihlas risalesinden de anlıyoruz ki , ibadet yalnız Allah'ın rızası için yapılmalı yani cennet vede cehennem sebebiyle değil.
  Şimdi bu noktada suallerime başlamak istiyorum . Bundan sonra ara sıra bu foruma girip bu başlık altında sizlerle hasbihal etmek isterim..
  Bir misalle başlamak istiyorum . İslamiyetin en birinci emri olan Namaz.. öncelikle namaz hakkındaki görüşlerim : Allah'ın bize günde 5 vakit emrettiği namaz gerçektende ruhi ve bedeni çok faydalı bir ibadet olup , 21.söz 1.makamda denildiği gibi ruhun nefes almasını sağlıyor, ayrıca bedene herhangi bir yükü yoktur. ifa etmesi oldukça kolaydır.

  Şimdi , bendeniz maalesef 5 vakit namaz kılmıyorum . Sadece bazen 10-15 günde 1 , ruhi yönden sıkıntılı olduğum zamanlarda SABAH namazına kalkıp 2 rekat namaz kılıyorum . Nadirende cuma ve bayram namazlarına gidiyorum . Özellikle sabah namazı vaktindenmidir nedir,bana müthiş bir huzur veriyor. hakeza sabah ezanı .ordan aldığım enerji beni uzun süre rahatlatıyor. Bazı günler oluyorki 5 vakit kıldığım bile oluyor. Yani namaz hususunda , canım ne zaman isterse o zaman kılıyorum .Namaz kılmak iyidir hoştur sevaptır mükafatı vardır,
  Lakin birde namaz kılmamak dinimize göre günahtır , mücazatı vardır. Yani cehennem ateşi..
  Şimdi sonuçta Allah herkesin niyetini ,kalbinde yatanları hakkıyla biliyor. Benim sürekli namaz kılan bir insan değilim .herhangi sebebi yok sadece içimden gelmiyor. şimdi ben Allah'ın tehdidi ile kalkıp, riyakarlık yapıp 5 vakit namaz kılarsam bu ne kadar makbul olur ? yani sırf cehenneme gitmemek için . Sonuçta gerçek niyetimi Allah'tan saklayamam.
  Dini yönden sonraki sorularım temelde namaz örneğiyle aynı .. Birkaç dini misal daha vermek istiyorum .

  İçki : Bunu Allah helal kılsa bile ben yeşilaycı olduğum için bugüne dek ağzıma sürmedim . İçki konusunda bir sıkıntı yok.
  Zina : Aseksüel (cinselliğe ilgi duymayan ) olduğum için bundada sorun yok.
  Oruç : Suyun kıymetini ve fakirlerin halini oldukça iyi biliyorum . Yılda sadece 1 gün (kadir gecesinin olduğu ramazan günü ) tutuyorum . Bunun haricinde oruç tutmak inanın içimden gelmiyor. Hele hele bu sıcak yaz günlerinde kendime sıkıntı vermek ,sonuçta ben çalışan bir insanım , bu sıcakta oruç tüm fonksiyonlarımı devredışı bırakıyor.sonuçta Allahın bizim ibadetlerimize ihtiyacı yok , senin ibadete ihtiyacın var diyecekseniz ? o da dediğim gibi yukarda zikrettiğim ufak çaplı ibadetlerim bana yetiyor.
  Hac: hacca gitmeyi düşünmüyorum . Allah affetsin ama 2 ay kadar kavurucu Mekke sıcağında kalamam. Sadece inandığım dinin merkezini görmek babından birkaç günlüğüne umreye gitmeyi planlıyorum.
  Faiz-Kumar : bu 2 sömürü vasıtasına zaten karşıyım .
  Gusül : Bu en kolay ibadet , zaten banyo yapmıyormuyuz.

  Velhasıl kelam , gördüğünüz gibi Allah affetsin (haşa ve kella) kendime özel bir din icat etmiş oluyorum galiba. Bizim dinimiz Yahudilikten sonra şeriat bakımından en zor 2. din olduğundan bende bir çok Türk gibi boyle yarım yamalak müslümanlık yaşamaktayım .
  Burda maksatım benim bu hayatıma cevaz vermenizi bekleme gibi bir gaflet değil . Sadece merak ettiğim konu , Cehennem ,azap v.s tehditler nedeniyle ibadet yaparsam bu Allaha karşı bir riyakarlık ,bir küstahlık olmaz mı ? saygılarıma.. iyi akşamlar.

  Benzer Konular
  Azerbaycan dini lideri: İslam terör dini değil
  Azerbaycan dini lideri: İslam terör dini değil Azerbaycan dini lideri: İslam terör dini değil Kafkas Müslümanları Dini Lideri Allahşükür Paşazade, İslam'ın terör dini olmadığını söyledi. Paşazade, İslam dini adına terör eyle
  ehli kitap ile ilgili sorularım
  ehli kitap ile ilgili sorularım 1-Said nursi r.h göre ehli kitapla ilişkilerimizin ölçüsü ne olmalıdır. 2-maide 51 de ehli kitabı dost edinmeyiniz sözünü nasıl anlamalıyız.
  Mehdi as ile ilgili sorularım
  Mehdi as ile ilgili sorularım 1-mehdi as ne zaman zuhur edecek. 2-mehdi as nasıl tanırız,özellikleri nelerdir. 3-mehdi as kim olabilir
  Haç Ve İslam, Dini Gifler, Dini Hareketli Resimler
  Haç Ve İslam, Dini Gifler, Dini Hareketli Resimler Haç Ve İslam, Dini Gifler, Dini Hareketli Resimler
  Nakşibendilik hakkında sorularım var!Yardım?
  Nakşibendilik hakkında sorularım var!Yardım? s.a kardeşler Tasavvuf hakkında sorularım var inşallah yardımlarınızı bekliyorum... 1-Tasavvuf dersini bir seyidden yada şeriften almakmı gerekir? yada onlardan olmayan başka Allah c.c dostundan almakta bir fark yokmudu
  Yazar : Risale Forum

 2. #2
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jun 2010
  Nereden Yer
  A, A
  Mesajlar Mesajlar
  661
  Blog Blog Girişleri
  4
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 125 + 5860


  2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Dini sorularım

  Değerli [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] ;

  Mesajınızı tamamen okumama binaen kısa ve öz olacak; farz ibadetlerde riya, gösteriş söz konusu değildir. Çünkü bu kişinin fazladan yaptığı bir ibadet değil bilakis emredilen bir ibadet olduğundandır. Emredilen bir ibadette kişinin benliğide söz konusu olamaz.

  Diğer bir mesele ise dinimizin yahudilikten sonra en zor şeriata sahip olması meselesi tartışılır. Çünkü islam dini kolaylık dinidir. En basit örnekle diğer dinlerde ibadet için belirli yerler ve belirli şartlara haiz olması gerekirken, islamda bu böyle değildir. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.. Ama arife tarif gerekmeyeceğinden bir örnek yeterli olabilecektir.

  Farz ibadetler hususunda Allahın kulun ibadetine ihtiyacı yok kulun ihtiyacı var husususunda yaptığınız ibadetlerin zati yeterli olacağı kanısında olmanıza ise sadece nefsinize kolaylık sağlamış olursunuz. Kulun ihtiyacı olan kısmı islamda farz olarak alt limitte sınırlandırılmış ve sünneti seniyye ittiba ve nafile ibadetler ile mertebeler yukarı doğru çekilmiştir.
  Yazar : Risale Forum
  ...küfür bir fenalıktır, bir tahriptir, bir adem-i tasdiktir.

 3. #3
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2012
  Nereden Yer
  Şark
  Mesajlar Mesajlar
  1.377
  Blog Blog Girişleri
  63
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 253 + 16439


  3 üyeden 3 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Dini sorularım

  Selamunaleyküm değerli kardeşim,öncelikle formumuza hoşgeldiniz.paylaşımınızı okudum.
  çoğumuz birçok konuda elbet zaifiz fakat elimden geldiğince ve de anladığım kadarıyla birkaç bilgi nakletmek isterim.
  İtikat ve ibadet bir kuşun iki kanadı gibidir;biri kırık yahut yaralı olunca kuş elbet uçamaz. Uçma vazifesini göremediği içinde ben kuşum diyemez.
  ‘Malumatınız Allah'ımız kuran'da ibadeti emrediyor’.demişsiniz.Evet bu güzel bir tespit.Madem ibadeti emretmiş Allah u teala, kendisinden korkmayı da emretmiştir.Nitekim yukarıda belirttiğimiz gibi Allah korkusu ve Allah sevgisi, insanları saadete kavuşturan iki kanat gibidir. İman eden ve imanın tadını bulan da Allahü teâlâyı çok sever ve Ondan hakkıyla korkar.
  İbadeti Allahtan korkmak için yahut cennet cehhennem için yapmak;
  Buradaki korku kavramına tasavvufi açıdan yaklaşırsak , kastedilen korku ;bir zalimden korkmak gibi değildir. bu korku, saygı ve sevgi ile karışık olan bir korkudur.
  İbadet emrolunduğu gibi korkuda emrolunmuş ki ibadetlerimizi yaparken elbet korku olmalı.Çünkü borçluyuz ve borcumuzu ödemek bizi ancak içinde bulunduğumuz çukurdan düzlüğe çıkarır salih kul olma yolunda ise Allahın inayetiyle belki bir adım öne geçirir.Bunun içinde, içteki vesvese ve sorgulamalardan sıyrılmak ve karşılıksız teslimiyet gerekir.
  Korku için birçok örnek verilebilir mahşerde tüm insanlar peygamberlerde dahil o günün haşmetinden ve de tanık olduklarından korkup nefsim nefsim diye feryad edecekken dünya aleminde bunun tadına bunun,bir nebze olsa da farkına varıp karşılacağı manzarayı kabul edip ona göre hazırlık yapmak evla olanı olur.
  Kur'an-ı Kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Allah indinde en kıymetliniz, Ondan en çok korkanınızdır.) [hucurat 13]
  (Allah’tan korkun! biliniz ki Allah’ın azabı çok çetindir.) [bekara 196]

  (Allah’tan korkun ki, kurtuluşa eresiniz.) [maide 100]

  Burdaki ayeti kerimelere binaen Allah u teala ibadeti emretmiş Kendisinden hakkıyla korkmayı da emretmştir. Onun emrettiği vazifeleri Ondan korkarak yapmak zannımca Yüce Yaradanımıza karşı bir riyakarlık değil samimiyet belirtisir.çünki kul aciz çaresiz ve de her zaman muhtaç olandır. şimdi sıraladığınız ibadetleri ifa etmeme yahut tam ifa etmeme nedenini kendinizde bir kez daha sorgulamanızı rica edeceğim bunda sadece mantık ararsak istenilen sonuca ulaşamayız artı şu da var madem haşa Allah u tealanın emir ve yasaklarını sorgulayamyız diyor iseniz o zaman aradığınız sorunun cevabı yine o sorunun içindedir.
  Sorduğunuz konu o kadar deruni ki benim bunu cevaplamaya kudretim yetmez,ama madem araştırmayı seven bir bireysiniz bu konuda hem ehli sünnet alimlerini hem de tasavvufu derinden bir inceleyin derim. Ve ariflere danışın derim.yine karşılıklı mülahazada bulunmak üzere Allahın selamı üzerinize olsun.

  not:korku üzerinde durmam sizin bahsettğiniz tehditten dolayıdır.Malum tehdit ve korku yapmak yapmamak ile alakalıdır düşüncesinden yola çıktım.
  Yazar : Risale Forum
  HAYY' dan geldik, HU' ya gideriz...

 4. #4
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Mesajlar Mesajlar
  31
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 39 + 560


  2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Dini sorularım

  Hür Kişinin İbadeti

  İmam Zeynelâbidin k.s. hazretleri şöyle buyurur:

  “Nefsine esir olmaktan kurtulmuş hür insanlar,

  ibadeti sadece Allah’a şükür için yaparlar.

  Onların ibadeti ne bir korkudandır ne de bir şey istedikleri içindir.”

  Abdulmecid Hânî, el-Hadâiku’l-Verdiyye
  Yazar : Risale Forum

 5. #5
  kırımlı çevrimdışı Yeni Üye
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar Mesajlar
  330
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 72 + 1234


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Dini sorularım

  Siz önce kendinize,sonra bizlere yalan söylüyorsunuz.

  Sözleriniz sizin deist olduğunuzu gösteriyor.Müslüman bir akla,imana sahip değilsiniz.

  "Allah'ın hikmetinden sual sormayı küstahlık görüyor" fakat onun emirlerine karşı gelirken kendi fikirlerinizi O nun emirlerinden üstün görüyorsunuz.

  Allah'ın emirlerine karşı fikir yürüten iblis bu sebeple şeytanlaşmıştır.Allah'ın emrine karşı fikir yürüttü kıyas yaptı."Ateş,topraktan üstündür.Ona secde etmem" dedi ve şeytan oldu.

  Ben sözlerini biraz dik söyleyen birisiyim.Yukarıdaki arkadaşlar gibi sizi kırmamaya çalışarak,nezaket dolu bir cevap veremem.Gördüğümü olduğu gibi söylerim.Ancak söylediklerim elbetteki hakaret maksadıyla söylenmiş sözler değildir.İnşallah maksadını aşmış olarak görmezsiniz.
  Yazar : Risale Forum
  levent istanbul 1970

 6. #6
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jul 2012
  Mesajlar Mesajlar
  6
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 0 + -20


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Dini sorularım

  Estağfirullah kırımlı..alınmadım. eleştiriniz için teşekkür ederim . deist değilim , teist olduğumdan emin olabilirsiniz. dinde reform istiyor da değilim . sadece dinimizi ibadet bakımından zor bulduğum fikrimi paylaşmak istedim sizinle.. şu bir gerçekki, her halükarda, kılmadığım namazlar için rekat başına 75 sene, tutmadığım oruçlar için bilmem kaç sene Cehennemde yanacağım.. dini kitaplarda böyle yazıyor . bundan kurtuluş yok . olan bana olacak. Sizlere gelince, sizlere hayranlık duyduğumu ifade etmek isterim. gerçektende bu zamanda bu dini 4/4 lük yaşamak her babayiğidin harcı değil.. sizlerin cennete gideceği için çok sevinçliyim. zaten ne zaman güzel bir müslüman vefat etse onun adına seviniyorum , bu dağdağalı dünyadan kurtulup cennete uçtuğu için. umarım bende gününbirinde cennete girebilirim .. saygılarımla.
  Yazar : Risale Forum

 7. #7
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Nereden Yer
  Kütahya
  Mesajlar Mesajlar
  2.615
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 527 + 37882


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Dini sorularım

  Alıntı avicenna16 Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  sadece dinimizi ibadet bakımından zor bulduğum fikrimi paylaşmak istedim sizinle.. şu bir gerçekki, her halükarda, kılmadığım namazlar için rekat başına 75 sene, tutmadığım oruçlar için bilmem kaç sene Cehennemde yanacağım.. dini kitaplarda böyle yazıyor . bundan kurtuluş yok . olan bana olacak.
  Cenab-ı Hak Tevvabtır. Kur'an-ı Kerim'de birçok ayet var. Samimi bir niyetle tevbe ettiğimiz takdirde Allah günahlarımızı bağışlar inş. Dinimiz zorluk dini değil tam tersine şahsi ve içtimai hayatımızı düzene, disipline sokan dindir. Bize zor gelen namaz gibi ibadetleri sanki hiç ölmeyecekmişiz gibi düşündüğümüzden bize usanç vermesi... Oysa ömür gidiyor ve belki yarına çıkamayacağız. Eğer her namazımızı son namazımız gibi düşünsek bu usanç gidecek. 21. Söz bu kanuya ışık tutacak inş. Okumanızı tavsiye ederim. [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]En basitinden öğretmen olabilmek için bile 16 sene kafa patlatıyoruz. peki bu çaba ne için ? İleride geri kalan ortalama 35 yıllık fani dünyayı rahat geçirebilmek adınaa.. peki ebedi dünya hayatı için 24 saatlik bir günde sadece 1 saati namaza ayırmak fazla mıdır ? Çok sevdiğimiz, muhabbet ettiğimiz bir insan gelse bizden birşey rica etse seve seve yanına koşarız. Rabbimize olan muhabbetimizde öyle olmalı ki değil sadece 1 saatle yetinmek, daha fazlasını O'nla geçirmek iştiyakında olmalıyız. Korkudan değil, muhabbetten... Ki hepimizce malumumuz hiç bir ibadet yokki altında bizim faidemiz adına sırlar saklanmasın. Demek fıtratımız bunu gerektiriyor. Kalp, ruh, sır, vicdan gibi leteifler ibadetle nefes alıyor.
  Yazar : Risale Forum
  S-Herşeyden evvel bize lâzım olan nedir?
  C-
  Doğruluk.

  S-Daha.
  C-
  Yalan söylememek.

  S-Sonra.
  C-
  Sıdk,sadakat,ihlâs,sebat,tesanüddür.

  NOT : Anlamını bilmediğiniz kelimelerin üzerine çift Tıklayınız..

 8. #8
  TaLHa çevrimdışı Nur-u Aynım
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2006
  Nereden Yer
  İstanbul
  Mesajlar Mesajlar
  8.226
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 61890


  2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Dini sorularım

  Alıntı avicenna16 Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  Estağfirullah kırımlı..alınmadım. eleştiriniz için teşekkür ederim . deist değilim , teist olduğumdan emin olabilirsiniz. dinde reform istiyor da değilim . sadece dinimizi ibadet bakımından zor bulduğum fikrimi paylaşmak istedim sizinle.. şu bir gerçekki, her halükarda, kılmadığım namazlar için rekat başına 75 sene, tutmadığım oruçlar için bilmem kaç sene Cehennemde yanacağım.. dini kitaplarda böyle yazıyor . bundan kurtuluş yok . olan bana olacak. Sizlere gelince, sizlere hayranlık duyduğumu ifade etmek isterim. gerçektende bu zamanda bu dini 4/4 lük yaşamak her babayiğidin harcı değil.. sizlerin cennete gideceği için çok sevinçliyim. zaten ne zaman güzel bir müslüman vefat etse onun adına seviniyorum , bu dağdağalı dünyadan kurtulup cennete uçtuğu için. umarım bende gününbirinde cennete girebilirim .. saygılarımla.
  Sizin samimiyetinizden kuşkum yok, Rabbim bizleride sizide razı olduğu makamda istihdam etsin.

  Geçen abinin biri kendisine gelen bir mesajı ifade ederken; Ramazandan şeytanların bağlandığını ve artık nefisle mücadelenin başladığını söylemekteydi. Bunu hemen hemen herkes bilmekte. Ramazanda şeytanlar bağlanır. O abi söylediği zaman pek dikkat etmemiştim ama bu akşam yolda giderken aklıma geldi. Madem şeytanlar bağlanmış o halde ben neden Rabbimin razı olacağı şekilde ibadetlerimi tam tamına yapamıyorum. Vaktimi neden ibadet ve hayırla geçirmiyorumda bu dünyanın telaşı içinde boğuşuyorum. Evet en zor mücadele nefis ile olan mücadele olduğunu biraz düşününce hatırıma geldi ve nefsimin şeytandan daha şeytan olduğunu anladım.

  Rabbim şeytan ve vesveseleri ile mücadele de bizlere öyle bir anahtar vermişki o zikri, euzü besmeleyi dile getirdiğimizde bizleri muhafaza ediyor. Peki ya bu nefis ile mücadelede ne yapacağız? Rabbim bizlere bir kolaylık vermemiş mi? Hz. Yusuf a.s. dahi ayeti kerimede sabit ile ben nefsimi temize çıkarmam demekte ve yine ayeti kerime ile sabit olan şüphesiz ki nefis kötülüğü emreder denilmekte. Bu meseleyi ciddi manada enfusi alemimizde düşünmemiz gerekmekte..

  Risale-i Nurdaki ilk dersi düşündüğümüzde görebiliyoruz ki Ustad Bediüzzaman bizlere nefis ile mücadeleyi anlatmakta. Ve hatta zamanında okuduğum bir yazının başlığında sen nefsinle mücadele et diğer düşmanlarını Allaha bırak denilmekteydi. İşte bu çercevede düşündüğümüzde Risale-i Nurlardaki çoğu meselelerde Ustad Bediüzzaman ben nefsimi herkesden ziyade nasihata ihtiyaç duyuyorum demekte ve bir çok yerde Ustad Bediüzzaman bu eserleri kendi nefsine ders vermek için yazdığını ifade etmekte. Bizlerde inşallah evvela nefsimiz ile başlamalı ve nefsin terbiyesi için gerekli şartları yerine getirmeliyiz. Risale-i Nurda çok yerlerde bu meseleler ispat edildiğinden azda olsa devamlı olarak Risale-i Nuru okumak ile inşallah bizler evvela nefsimizi terbiye etmiş olacağız..
  Yazar : Risale Forum
  ..Ve sahil-i selâmet olan Dârüsselâma ümmet-i Muhammediyeyi (a.s.m.) çıkaran bir sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz..

  ..dalâletler içerisinde bizler gayet az ve zayıf ve fakir ve kuvvetsiz olduğumuz halde, gayet ağır ve büyük ve umumî ve kudsî bir vazife-i imaniye ve hizmet-i Kur'âniye omuzumuza ihsan-ı İlâhî tarafından konulmuş.
  .

  Ustad Bediüzzaman Said Nursi (M.S. 1876-....) 9. #9
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Nereden Yer
  İslambol
  Mesajlar Mesajlar
  4.978
  Blog Blog Girişleri
  126
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 533 + 29699


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Dini sorularım

  Gizli, açık, tenhada, kalabalıkta Allah'ın zikrine devam et.

  Zikir, dil ile olduğu gibi kalp ile de olur. Hatta bütün azalarla olur.

  Zikir, zikrettiği Zâttan başkasını tamamen unutmaktadır.

  Gafil olma. Gafillerin sözüne bakma…

  Namaz, bir zikirdir.

  Miraca gitmektir, ibadet bundan dolayı farzdır. "

  Farz" demek mecburi demek değildir. Hakka yanaşmak için muhakkak şarttır.

  Hakka yanaşmanın edebidir, usulüdür bunsuz olmaz demektir.
  MUHİDDİN-İ ARABİ
  Yazar : Risale Forum


  “ Ey Rabbim !

  Beni insanların nazarında büyük, Kendi nazarında da küçük eyleme… ”

  ___ Hz. Ebû Bekir ( R.Anh )


 10. #10
  kırımlı çevrimdışı Yeni Üye
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesajlar Mesajlar
  330
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 72 + 1234


  Cevap: Dini sorularım

  Alıntı avicenna16 Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  Estağfirullah kırımlı..alınmadım. eleştiriniz için teşekkür ederim . deist değilim , teist olduğumdan emin olabilirsiniz. dinde reform istiyor da değilim . sadece dinimizi ibadet bakımından zor bulduğum fikrimi paylaşmak istedim sizinle.. şu bir gerçekki, her halükarda, kılmadığım namazlar için rekat başına 75 sene, tutmadığım oruçlar için bilmem kaç sene Cehennemde yanacağım.. dini kitaplarda böyle yazıyor . bundan kurtuluş yok . olan bana olacak. Sizlere gelince, sizlere hayranlık duyduğumu ifade etmek isterim. gerçektende bu zamanda bu dini 4/4 lük yaşamak her babayiğidin harcı değil.. sizlerin cennete gideceği için çok sevinçliyim. zaten ne zaman güzel bir müslüman vefat etse onun adına seviniyorum , bu dağdağalı dünyadan kurtulup cennete uçtuğu için. umarım bende gününbirinde cennete girebilirim .. saygılarımla.
  Aslında insanın neye inandığı,Allah'ın istediği gibi inanmadığı zaman hiç fark etmiyor.

  Yani teist,deist,ateist,hırıstiyan,musevi,müşrik yada müslüman olsak da Allah'ın istediği istediği gibi inanıp yaşamadıktan sonra bir yerde hepsi bir.Çünkü şu saydığımız tüm inanç türlerindeki insanlar ateistler de dahil aslında hepsi kendisinin Allah'a daha yakın olduğunu,asıl dindarın kendisi olduğunu söylüyor.

  Nasıl mı?Aynı sizin söylediğiniz gibi,siz "cehennem korkusu ile namaz kılarak Allah'a karşı riyakar olacağıma,namaz kılmam ama Allah'ın emrini kalben kabul ederek ona tam manasıyla saygı gösteririm ve riyasız bir iman ile Allah'a inanırım." İnancı ve düşüncesindesiniz.Bu düşüncenizle de namaz kılmaktan daha iyi bir şey yaptığınızı düşünüyor ve Allah'ın,O na riyasız ve olduğunuz gibi iman ettiğiniz için sizi de afedeceği ve cennete gireceğiniz düşüncesindesiniz.İnsan kim olursa olsun,hangi inanca sahip olursa olsun cennete gireceğini düşünür.Kimse "ben cehennemlikim,kesin cehenneme gideceğim" diye bir düşünceye inanca sahip olamaz.Mümkün değildir.

  (Yukarıda yazdıklarım gibi birisinin söylediği sözlerden yola çıkarak "sen aslında şunu söylüyorsun" gibi bir yorum yapmayı hiç sevmiyorum ama bir şeyleri izah etmek için mecbur kaldım.Tespitlerim isabetli değilse lütfen beni ikaz edin.)

  Yukarıda saydığım inanç sahiplerinin tamamı Allah'a yakın olmaya çalışıyor ve yaptıklarının en güzel olduğunu düşünüyor ve sonlarının cennet olacağına iman ediyorlar.Öyle ise burada bir yanlışlık olmalı.Çünkü yukarıdaki inanç türlerinde birbirlerine çok zıt ve ters olanlar var.Öyleyse hepsinin cennete gitmesi mümkün değildir.Peki Allah kimden razı olacak,cennetine koyacak.

  Allah,kendisine O'nun istediği gibi iman eden ve o doğrultuda hayatını düzenleyen ve kendisine karşı gelmekten sakınan kişiden razı olacak ve cennetine koyacak.

  Hayatımızı düzenleriz ama nasıl iman etmeliyiz.Yukarıda saydığımız inançlar da kendilerine göre iman ediyorlar.Peygamberimiz döneminde müşriklerin hiç birisi "benim Allah'ım bu puttur." demiyordu.Hepsi Allah'ın varlığını birliğini kabul ettikleri halde putları kendilerini Allah'a yaklaştıran vasıtalar olarak görüyorlardı.Putlara hürmet ve tazim etmelerini onların Allah'a yaklaşmaları için vesile olarak görüyorlardı.Yani çok makbul bir şeydi yaptıkları Allah'ın rızasını kazanacaklarını düşünerek bunları yapıyorlardı.Böylece Allah onlardan razı olacaktı.Oysaki ne oldu?

  Ahkaf Suresi
  5. Allah’ı bırakıp da, kıyamet gününe kadar kendisine cevap veremeyecek olan kimselere yakarandan daha sapık kim olabilir? O yakardıkları şeylerin, bunların duasından haberi bile yoktur.

  Kısacası Allah'a yakınlaşmak için uydurduklarımız hiçbir işimize yaramayacak.

  Kul olduğumuzun bilincine vararak kulluğumuzu yerine getirmekle mükellefiz.Farklı düşüncelere girerek ibadetlerimizde bir eksiklik yada riyakarlık olacağı düşüncesi vesvesedir.Üzerinde durulmadan ibadetlerimize devam etmemiz gerekir.

  Boş verin öyle yanlış düşünceleri,kul olduğunuz bilinciyle namazınızı kılın emin olun çokta zevkli gelmeye başlayacak.

  Namaz,Abdest zor geliyorsa da abdest alırken abdest azalarını birer kere yıkayın,namazda da sadece farzları kılın bir süre böyle devam edin ne kadar kolay olduğunu fark edeceksiniz.Sünnetleride kılmak zaten kendiliğinden içinizden gelecektir.

  Azap ve tehdit sebebiyle de olsa ibadetlerimize devam etmek Allah'ın sözünü dinlemektir.Bu hiç riyakarlık,küstahlık olur mu?
  Yazar : Risale Forum
  levent istanbul 1970

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222