Hadisi şerifte şöyle buyuruluyor:
''Kim [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] için ilim taleb ederse Mevla Teala onun rızkına ummadığı yerden kefil olur.''


Böyle bir müjdeden sonra rızık endişesini bırakalım.Derdimiz dinimiz olsun.Bizi yaratanı razı etmek olsun.Her birerinizin yüz milyar maaşı olsa [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] gökten yağdırmasa yerden bitirmese paranız ne işe yarar?Mevla Teala Kuran'ı Kerim'in yüzü suyu hürmetine yağdırıyor.


Geçenlerde tefsir de gördüm.Mevla Teala iman edenlerin sayesinde iman etmeyenleri helak etmiyor.Zekat verenlerin sayesinde vermeyenleri oruç tutanların sayesinde de oruç tutmayanları helak etmiyor.Zikredenlerin sayesinde zikretmeyenleri namaz kılanlar sayesinde de namaz kılmayanları helak etmiyor.


Şimdi dersimizin ayetine gelelim:Yüce [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] buyuruyor ki;


''O kıyamet günü hüküm ve saltanat yanlız [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]'ındır.O müminler ile kafirler arasında hükmünü verir.Artık iman edip salih amel işleyenler Naim cennetlerinde dir.''

Mevla Teala Kahhar ve Cebbar olduğunu anlamaları için o günde tasarrufatını açar ve kullar anlarlar ki Mevla'nın kahhariyeti ve cebbariyeti karşısında hiçbir yardımcıları yoktur.
Dünyada istedikleri gibi konuşmaları dilediklerini yapmalarına izin verilmişti.Ama o günde hiçbir şeye müsade yoktur.Özür dilemelerine dahi...Nitekim Ayeti kerimede şöyle buyuruluyor:


''Bugün dilleri tutulacak gündür.-Kendilerine izin verilmez ki özür dilesinler.''(Mürselat 34-35)


Çare yok! Hüküm Mevla'nın elindedir.Dünyada birbirinizi kırdınız durdunuz.Ama insan kalbini kırmak hüner değildir düzeltmek hünerdir.En büyük hünerde islamı koruyup Din-i Mübin-i İslamı yaşamaktır.[Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] o hüneri versin.


Mevla Teala insanı yaptığı zulum mukabilinde cehenneme koyacak.Koyar mı?..Koyar.Bunun için insan hiçbir canlıya zulmetmemelidir.Velev ki kedi olsun.Efendimiz bu hususta şöyle buyurmakta:


''Bir kadın açlıktan ölünceye kadar hapsettiği kedi yüzünden cehenneme girdi[Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] azap gördü.''


''[Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]'ın öldürülmüş kulu ol da öldürücü olma.''


Dersimize dönelim Mevla ne buyurdu:''Kullarının arasın da hükmedeceğini iman edip salih amel işleyenleri na'im cennetlerine koyacağını.'' Peki ya diğerlerine ne hükmedecek? Onu da açıklıyor:


(Ders ayeti)


''Küfredip de ayetlerimizi inkar edenler işte bunlara horluk içinde bırakılacakları azab vardır.''


Yani [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] Teala buyurmuş şöyle buyuruyor demektir:''Ey iman edip salih amel işleyenler! Siz cennete Ey küfredip te yalanlayanlar! Siz de cehenneme.'' İşte Mevla Teala böyle hükmeder.Cehennemlikler bu hükme razı olmayıp orada konuşup dursalar neye yarar?
Bize Tevhid etmekten başka sohbet etmekten başka hakkı düşünmekten başka bir şey yakışmaz.Mahşer gününde hiç kimsenin sesi çıkmayacak.Ayet-i Celile de buyurulduğu üzere:


''O kıyamet gününde sür'a üfleyen İsrafil (aleyhisselam)ın çağrısına uyup sağa sola sapmadan koşacaklar.Öyyle ki Rahman'ın azametinden sesler kısılmıştır.Artık bir hışıltıdan başka bir şey işitmezsin.''(Taha 108)

Hani o dünyada ki gürültüler patırtılar.Orada yüzümüzü ak et Ya Rabbi!...Amma aklık buradan alınıyor.Yardım et bize Ya Rabbi!
(Ders ayeti)


''[Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] yolunda hicret edip de sonra öldürülmüş veya ölmüş olanlara gelince elbette [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] onları güzel bir rızıkla rızıklandıracak.''


Çünkü [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] rızık verenlerin en hayırlısıdır.

Mesela bir memlekette dini yaşayamıyorsun başka bir diyara gittin.İşte muhacir olursun veya memleketinde ilim tahsil etme imkanı yoktur bu sebepten başka bir beldeye hicret edilirse bu da muhacirlik olur.


Okumak için İstanbul'a taa nerelerden gelen talebeler var.Kimisi islamsız bir şekilde erkeklerin arasında üniversite tahsili görür kimisi de islam uygun yerde ilim tahsili yapar.Arkadaşları hocaları hanımdır.Na mahreme çıkma durumları yoktur.İşte esas gidilmesi gereken yer buralardır.Hanım hanımdır ve hanımlar pırlanta gibidir.


Eşekler pırlantadan anlamaz onlar samandan anlar.Hanımların bir pırlanta gibi olduklarını müslümanlar bilir.Ama bu hanım kendi kıymetini bilmeyip te eşek gibi erkeklerin arasına girerse onu saman gibi yerler ve saman yenildikten sonra ne hale geliyorsa o hale sokarlar.


Mevla bütün kullarına islamı yaşayın buyuruyor.Bir takım kişiler ''anne babamdan kurtulamıyorum ki islamı yaşayayım'' diyorlar.Yarın seni anan baban kurtaramayacak.Onlar evlatlarını daha dünya da iken cehenneme atıyorlar.Ne gibi ''Üniversiteye gideceksin mezun olup çıkacaksın'' diyerek hocam..''açmı kalsınlar?'' diye bize soru soruyorlar.Allah dostlarını aç bırakmaz.

MAHMUD EFENDİ