Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
Sayfa 1/3 123 SonSon
26 sonuçtan 1 ile 10 arası

 1. #1
  Huseyni çevrimdışı Müdavim
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nereden Yer
  Ankara
  Mesajlar Mesajlar
  12.052
  Blog Blog Girişleri
  39
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 210288


  Sözler 1. Ders - Bismillah Her Hayrın Başıdır.


  Bismillahirrahmanirrahim


  Selamün aleyküm..

  Risale-i Nur'dan Birinci Söz'le açıklamalı risale dersleri serisine devam ediyoruz. Anladıkalrımızı paylaşalım inşaallah. Baki selam ve dua ile.


  Not


  بِسْمِ اللهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ
  وَبِهِ نَسْـتَعِينُ - اَلْحَمْدُ ِللهِ رَبِّ الْعٰالَمِينَ وَالصَّلٰوةُ وَالسَّلاَمُ عَلٰى سَيِّدِناَ مُحَمَّدٍ وَعَلٰۤى اٰلِهِ وَصَحْبِهِ اَجْمَعِينَ
  1

  Ey kardeş! Benden birkaç nasihat istedin. Sen bir asker olduğun için, askerlik temsilâtıyla, sekiz hikâyeciklerle bir kaç hakikati nefsimle beraber dinle. Çünkü ben nefsimi herkesten ziyade nasihate muhtaç görüyorum. Vaktiyle sekiz âyetten istifade ettiğim Sekiz Sözü biraz uzunca nefsime demiştim. Şimdi kısaca ve avam lisanıyla nefsime diyeceğim. Kim isterse beraber dinlesin.

  Birinci Söz


  BİSMİLLÂH her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız. Bil, ey nefsim, şu mübarek kelime, İslâm nişanı olduğu gibi, bütün mevcudâtın lisan-ı hâl ile vird-i zebânıdır. Bismillâh ne büyük, tükenmez bir kuvvet, ne çok, bitmez bir bereket olduğunu anlamak istersen, şu temsîlî hikâyeciğe bak, dinle. Şöyle ki:

  Bedevî Arap çöllerinde seyahat eden adama gerektir ki, bir kabile reisinin ismini alsın ve himayesine girsin tâ şakîlerin şerrinden kurtulup hâcâtını tedarik edebilsin. Yoksa, tek başıyla, hadsiz düşman ve ihtiyacatına karşı perişan olacaktır. İşte, böyle bir seyahat için, iki adam sahrâya çıkıp gidiyorlar. Onlardan birisi mütevazi idi, diğeri mağrur. Mütevazii, bir reisin ismini aldı; mağrur almadı. Alanı her yerde selâmetle gezdi. Bir kàtıu’t-tarîke rast gelse, der: “Ben filân reisin ismiyle gezerim.” Şakî def olur gider, ilişemez. Bir çadıra girse o nam ile hürmet görür. Öteki mağrur, bütün seyahatinde öyle belâlar çeker ki, tarif edilmez. Daima titrer, daima dilencilik ederdi. Hem zelil, hem rezil oldu.

  İşte, ey mağrur nefsim, sen o seyyahsın. Şu dünya ise bir çöldür. Aczin, fakrın hadsizdir. Düşmanın, hâcâtın nihayetsizdir. Madem öyledir; şu sahrânın Mâlik-i Ebedî ve Hâkim-i Ezelîsinin ismini al. Ta bütün kâinatın dilenciliğinden ve her hâdisâtın karşısında titremeden kurtulasın.

  Evet, bu kelime öyle mübarek bir definedir ki, senin nihayetsiz aczin ve fakrın, seni nihayetsiz kudrete, rahmete raptedip Kadîr-i Rahîmin dergâhında aczi, fakrı en makbul bir şefaatçi yapar. Evet, bu kelime ile hareket eden, o adama benzer ki, askere kaydolur, devlet namına hareket eder, hiçbir kimseden pervâsı kalmaz. Kanun namına, devlet namına der, her işi yapar, her şeye karşı dayanır.

  Başta demiştik: Bütün mevcudat lisan-ı hâl ile “Bismillâh” der. Öyle mi?

  Evet. Nasıl ki, görsen, bir tek adam geldi, bütün şehir ahalisini cebren bir yere sevk etti ve cebren işlerde çalıştırdı. Yakînen bilirsin, o adam kendi namıyla, kendi kuvvetiyle hareket etmiyor. Belki o bir askerdir, devlet namına hareket eder, bir padişah kuvvetine istinad eder.

  Öyle de, herşey Cenâb-ı Hakkın namına hareket eder ki, zerrecikler gibi tohumlar, çekirdekler, başlarında koca ağaçları taşıyor, dağ gibi yükleri kaldırıyorlar. Demek herbir ağaç “Bismillâh” der; hazine-i rahmet meyvelerinden ellerini dolduruyor, bizlere tablacılık ediyor.

  Herbir bostan “Bismillâh” der, matbaha-i kudretten bir kazan olur ki, çeşit çeşit pek çok muhtelif leziz taamlar, içinde beraber pişiriliyor.

  Herbir inek, deve, koyun, keçi gibi mübarek hayvanlar “Bismillâh” der, rahmet feyzinden birer süt çeşmesi olur. Bizlere Rezzak namına en latîf, en nazif, âb-ı hayat gibi bir gıdayı takdim ediyorlar.

  Herbir nebat ve ağaç ve otların ipek gibi yumuşak kök ve damarları “Bismillâh” der, sert taş ve toprağı deler, geçer. “Allah namına, Rahmân namına” der; herşey ona muhassar olur.

  Evet, havada dalların intişarı ve meyve vermesi gibi, o sert taş ve topraktaki köklerin kemâl-i suhuletle intişar etmesi ve yeraltında yemiş vermesi, hem şiddet-i hararete karşı aylarca nâzik, yeşil yaprakların yaş kalması, tabiiyyunun ağzına şiddetle tokat vuruyor, kör olası gözüne parmağını sokuyor ve diyor ki: En güvendiğin salâbet ve hararet dahi emir tahtında hareket ediyorlar ki, o ipek gibi yumuşak damarlar, birer Asâ-yı Mûsâ (a.s.) gibi 2 فَقُلْناَ اضْرِبْ بِعَصَاكَ الْحَجَرَ emrine imtisal ederek taşları şak eder. Ve o sigara kâğıdı gibi ince, nâzenin yapraklar, birer âzâ-yı İbrahim (a.s.) gibi, ateş saçan hararete karşı 3 يَا نَارُ كُونِى بَرْداً وَسَلاَماً âyetini okuyorlar.

  Madem her şey mânen “Bismillâh” der; Allah namına, Allah’ın nimetlerini getirip bizlere veriyorlar. Biz dahi “Bismillâh” demeliyiz. Allah namına vermeliyiz, Allah namına almalıyız. Öyle ise, Allah namına vermeyen gafil insanlardan almamalıyız.

  SUAL: Tablacı hükmünde olan insanlara bir fiyat veriyoruz. Acaba asıl mal sahibi olan Allah ne fiyat istiyor?

  ELCEVAP: Evet, o Mün’im-i Hakikî, bizden o kıymettar nimetlere, mallara bedel istediği fiyat ise üç şeydir: Biri zikir, biri şükür, biri fikirdir.

  Başta “Bismillâh” zikirdir. Âhirde “Elhamdülillâh” şükürdür. Ortada, bu kıymettar harika-i san’at olan nimetler Ehad, Samed’in mucize-i kudreti ve hediye-i rahmeti olduğunu düşünmek ve derk etmek fikirdir.

  Bir padişahın kıymettar bir hediyesini sana getiren bir miskin adamın ayağını öpüp hediye sahibini tanımamak ne derece belâhet ise, öyle de, zahirî mün’imleri medih ve muhabbet edip Mün’im-i Hakikîyi unutmak, ondan bin derece daha belâhettir.

  Ey nefis! Böyle ebleh olmamak istersen, Allah namına ver, Allah namına al, Allah namına başla, Allah namına işle, vesselâm.  1
  : Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla başlar ve ancak Ondan yardım dileriz. Ezelden ebede her türlü hamd ve övgü, medih ve minnet, Âlemlerin Rabbi olan Allah’a mahsustur. Efendimiz Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm ile âline ve ashâbına ise salât ve selâm olsun.


  2 : “(Bir zaman da Mûsâ, kavmi için su arayıp Allah’a yalvarmıştı.) ‘Vur asânı taşa’ buyurduk.” Bakara Sûresi, 2:60.

  3 : “(Biz ateşe şöyle ferman ettik ‘Ey ateş, serin ve selâmetli ol.” Enbiyâ Sûresi, 21:69.


  Benzer Konular
  Bismillâh her hayrın başıdır
  Bismillâh her hayrın başıdır Bismillâh her hayrın başıdır Günün Risale-i Nur dersi Devami...
  Bismillah her hayrın başıdır
  Bismillah her hayrın başıdır Bismillah her hayrın başıdır Günün Risale-i Nur dersi Devami...
  Bismillah Her Hayrın Başıdır
  Bismillah Her Hayrın Başıdır Risale Ajans?ta yayınlanacak olan ilk yazımın, ?Bismillah? olmasını istedim. İstedim ki bu makale, hayırlara, bereketlere ve rahmetlere vesile olsun. Çünkü Bismillah, her hayrın ve her hayırlı işin başıdır. Baş olmayınca
  Bismillâh her hayrın başıdır...
  Bismillâh her hayrın başıdır...
  Her hayrın başıdır ya Bismillah...
  Her hayrın başıdır ya Bismillah... Her hayrın başıdır ya Bismillah... Kalbime Bismillah.. !! Ruhuma Bismillah.. !! Aldığım verdiğim her nefese Bismillah.. !! Daralmış gönlüme Euzu-Besmele ki şeytandan
  Yazar : Risale Forum

 2. #2
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2008
  Nereden Yer
  Kocaeli
  Mesajlar Mesajlar
  2.615
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 463 + 31300


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 21 - Bismillah Her Hayrın Başıdır.

  "Biz dahi, 'Bismillâh' demeliyiz. Allah nâmına vermeliyiz. Allah nâmına almalıyız. Öyle ise, Allah nâmına vermeyen gàfil insanlardan almamalıyız" Besmeleyi dil ile söylemediğimiz zaman, Allah namına alıp vermiş olmaz mıyız?

  Besmele, Allah’ın adı ile hareket etmek manasına geldiği için, mümin her işine Allah’ın adı ile başlamalıdır. Bu manayı insana ders ve terbiye vermek için Allah, kelamına bu mübarek ayeti ile başlıyor. Özellikle her surenin başında tekrar tekrar ifade ediyor. Yani Kur’an ve surelerin "besmele" ile başlaması insana manen diyor ki,

  "Her işinizde ve amelinizde benim adımla, benim namımla başlayın ve benim rızam dairesinde hareket edin ki, ben de sizi kul olarak kabul edeyim."


  Allah ayetlerini gönderirken, lafzını terk etmemiş ise, bizim de terk etmememiz gerekir. Unutmak müstesnadır.
  Yani kasti bir şekilde besmeleyi dil ile söylememek olmaz, söylemek gerekir. Nasıl namazın kıraatinde dil ile okumak farz ise, aynı şekilde besmeleyi dil ile ifade etmek, kalp ile yetinmemek bir zaruret, bir gerekliliktir diyebiliriz.

  sorularlarısale
  Yazar : Risale Forum
  إِنَّا لِلّهِ وَإِنَّـا إِلَيْهِ رَاجِعونَ


 3. #3
  Huseyni çevrimdışı Müdavim
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nereden Yer
  Ankara
  Mesajlar Mesajlar
  12.052
  Blog Blog Girişleri
  39
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 210288


  Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 21 - Bismillah Her Hayrın Başıdır.

  Ey kardeş!

  Üstad Hazretlerinin Sözlere girişi bu hitabetle başlıyor. Bu zamanın insanına gayet sıcak, şefkatli ve içten bir hitap şekli. Zira zamanın insanı eski zamandaki gibi sert ikazlara kulak vermiyor, nasihatten kaçıyor. Dinimize muarız olan kesimler şakirtlerini lisanını en güzel şekilde kullanan insanlardan seçiyorlar. Hakikate zıt bir meseleyi bile tatlı ve güzel bir lisanla anlattıkları için, birçok kişi o cezbeye aldanıp, safını bozabiliyor. Bu hitap, kalbi derse ısındırmak için bir giriş niteliğinde.


  Benden birkaç nasihat istedin. Sen bir asker olduğun için, askerlik temsilâtıyla,

  Risalelerde askerlik temsilatının çok kullanılmasının nedenlerinden biri de, askerliğin nizam ve tebaiyet gerektirmesi olabilir. Hem askerlik her kesimden insanın haberdar olduğu bir meslektir. Kurallara uymayan ve vazifelerini yerine getirmeyen bir asker sevdiklerini bekletir, askerliğini bitiremez ya da muhtelif cezalarla bu süreyi uzatır. Vazifenin ağırlığından sıkılıp, serbestiyette daha ağır yük altına sokar kendini.

  İşte dünya da bir nizam ve tebaiyet yeri. Burada hepimiz bir askeriz. Allah'ın koymuş olduğu nizam ve kanunlar, hükümler var. Bunlara ne derece inkiyad gösterirsek o kadar kolay selametle bu diyardan teskeremizi alacağız. Ne kadarda asi ve aykırı yaşarsak hem dünya bize çekilmez bir kışla gibi olacak, hem de vardığımız ahiret yurdunda büyük cezalara maruz kalacağız.


  sekiz hikâyeciklerle bir kaç hakikati nefsimle beraber dinle. Çünkü ben nefsimi herkesten ziyade nasihate muhtaç görüyorum.

  Nasih kendi sözünü kendi dinlemezse karşıdakine tesiri de o kadar olur. Üstad karşıdaki muhatabından önce kendi nefsine veriyor derslerini. "Benim ihtiyacım yok sen dinle" gibi bir yaklaşımda bulunmuyor. Nefsinin ihtiyacı olan dersleri kimseye zorla "sen de dinle" demiyor. "Kim isterse nefsimle beraber dinlesin" diyor. Bizlerde en az onun kadar bu derslere muhtacız ve dinlemeye devam ediyoruz inşaallah.


  Vaktiyle sekiz âyetten istifade ettiğim Sekiz Sözü biraz uzunca nefsime demiştim. Şimdi kısaca ve avam lisanıyla nefsime diyeceğim. Kim isterse beraber dinlesin.

  İlk sekiz söz hikaye ve temsillerden oluşur. Külliyata giriş için hazırlık hükmündedir. Hikaye ve temsiller anlaşılması müşkül olan hakikatleri akla yaklaştırmak için kullanılır. İnsanların çoğu avam tabakasından olduğundan o ince hakikatleri anlamakta güçlük çeker. Muhatab en başta avam olunca, ona verilecek dersinde onun anlayacağı dilden olması gerekir. Kısaca ve onun anladığı dilden. Daha sonraki dersler ise, biraz daha derin gitmektedir. Hatta bazı dersleri, ilim sahibi insanların bile zor anlayacağı türdendir. Okudukça ve tatbik ettikçe inşaallah zihnimizde açılıyor, anlamamızda kolaylaşıyor.
  Yazar : Risale Forum

  Halbuki, en ziyade hasta sensin.
  Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
  sonra başkasının şifasına çalış.

  ........

 4. #4
  tebliğ çevrimdışı Vefasız
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Nereden Yer
  Şark..
  Mesajlar Mesajlar
  2.557
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 459 + 32174


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 21 - Bismillah Her Hayrın Başıdır.

  Aleyna ve Aleykum selam Rahmetullahi Aleyh....

  Bismillahi Teala;

  İsmi bile inanan kalbe huzur veriyor değil mi?Tabiri caiz ise zahirde her şeyin bir anahtarı varsa Hayır kapısınında anahtari hiç şüphesiz Besmele -i Şeriftir;

  Nedir Besmele ??*
  Bismillahirrahmanirrahim:Esirgeyen ve bağışlayan Allah’ın ismi ile başlarım
  .
  Ne kadar güzel ve anlamlı..Her işe yüce Mevlanın adıyla başlamak...

  Peygamber efendimiz(s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde:”Her kim bir kitap yazarsa besmeleyi onun başına yazsın.Çünkü besmele her kitabın anahtarıdır”buyurur.Besmeleye ait olan bu hadis-i şerifin manası bütün ilahi kitaplara şamil olduğu gibi insanlar tarafından yazılan diğer kitap ve mektuplara da şamildir

  .O halde müminler bütün işlerinde Besmele’yi kullanmayı ihmal etmemelidirler.Böylece Besmele’den umulan manevi faydalara nail olunsun.Besmele bulunmayan hiçbir işten hayır ve bereket hasıl olmaz.Ondan beklenen manevi menfaatler elde edilmez.
  Hz Peygamberimiz(s.a.v) başka bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurur:”Besmelesiz başlanan bütün işler bereketsizdir ve sonu yoktur.”Besmelesiz yapılan bir iş ile Huzur-ı İlahiyye’ye varılmaz.Besmelesiz yapılan bir iş Allah’a arz edilmez.

  Yüce Allah’a arzolunmayan bir iş ise ebterdir.Besmele o kadar kıymetlidir ki,bütün Kur’an surelerinin başına yazılmıştır..

  Rabbim dilimizin virdi olan ,bu hayırlı anahtarı manevi hayatımızdan eksik etmesin inşl..
  Yazar : Risale Forum
  Biz ise hem insancasina,Hem muslumancasina yaşamak istiyoruz.Bediuzzaman..

 5. #5
  Huseyni çevrimdışı Müdavim
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nereden Yer
  Ankara
  Mesajlar Mesajlar
  12.052
  Blog Blog Girişleri
  39
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 210288


  Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 21 - Bismillah Her Hayrın Başıdır.


  Birinci Söz


  Birinci Söz 1926'da Barla da, Üstadın sürgünde olduğu ilk dönemlerde yazılmış.


  BİSMİLLÂH her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız.

  Bu veciz ifade, şu hadis-i şerifin bir tefsiri niteliğindedir. “Besmele ile başlanmayan her önemli iş sonuçsuz kalır.” bk. İbn Mâce, hadis no: 1894 ;Feyzu’l-Kadir, V, 13.

  Evet Besmele, bismillah her hayrın başıdır. Onunla başlanmayan hiçbir işte hayır yoktur. Herşey, bütün kainat, bildiğimiz ve bilmediğimiz alemler taht-ı tasarrufunda olan Allah'ın mülkü olan dünyada, Onun adıyla bir işe başlamamak edebe muhalif bir davranıştır. Madem herşey Onun elinde, herşeyin dizgini Onda o zaman Onun adı ile başlanmalı her işe ki, neticesi hayır olsun.

  Bismillah'ın bu derece ehemmiyetindendir ki, Kitabımız olan Kur'an'ın hem açılış cümlesi, hem her surenin ilk cümlesi olduğu gibi, bütün kutsi eserlerinde ilk cümlesi olmuştur. Üstad Hazretleri de eserinin başına hem bu sözle başlayıp, hem de onun dersini veriyor bizlere. Birinci Söz'e Onunla (Bismillah) başladığı gibi aynı zamanda dersini de vererek Ona (Bismillah) başlamış oluyor. Allah bu manevi derslerden feyzimizi ve istifademizi arttırsın, amin.
  Yazar : Risale Forum

 6. #6
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Nereden Yer
  Kütahya
  Mesajlar Mesajlar
  2.615
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 523 + 37882


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 21 - Bismillah Her Hayrın Başıdır.  Besmele hakkında bazı hadis-i şerifleri nakletmek, beslemenin kıymetini anlamamız hususunda bizlere yardımcı olacaktır:  İbn-i Ömer’den (r.a.) nakledilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu:
  “Cibril-i Emin bana vahiy getirdiği zaman ilk önce بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ derdi.”(Darekudnî:11305 No:13)


  Cabir İbn-i Abdullah’tan (r.a.) nakledilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu:
  “Besmele inince bulut doğuya kaçtı, rüzgâr sakin oldu, deniz dalgalandı ve bütün hayvanlar kulak verdiler. Şeytanlara da semadan taşlar yağdı. Allah-u Teâlâ, besmele hangi şeyin üzerine okunursa muhakkak o şeyde bereket yaratacağına dair izzet ve celaline yemin etti.”
  (Suyutî, DMensur: 1/26)


  Hz. Aişe’den (r.a.) rivayet edilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu:
  “Her kim şüphesiz inanarak besmele-i şerifeyi okursa, dağlar onunla beraber tesbih eder. Ancak dağların bu tesbihi işitilmez.”
  (Suyutî, DMensur: 1/26)


  Hz. Enes’den (r.a.) rivayet edilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu:
  “Her kim, kendisinde besmele bulunan bir kâğıdı çiğnenmesin diye hürmetle yerden kaldırırsa, Allah-u Teâlâ katında sıddıklardan (en sadık kullardan) yazılır. Anne babası kâfir de olsalar azapları hafifletilir.”
  (Suyuti, DMensur-1/29)


  Ümmeyye İbnu Mahşiyy (r.a.) şöyle dedi:
  “Resulullah (s.a.v.) otururken bir adam besmele çekmeden yemek yiyordu. Yemeğini yemiş, geriye tek lokması kalmıştı. Onu ağzına kaldırırken: “Bismillahi evvelehu ve ahirehu” dedi. Bunun üzerine Resulullah (s.a.v.) güldü ve şöyle buyurdu: “Şeytan onunla birlikte yemeye devam etti. Ne zaman ki Allah’ın ismini zikretti, karnındakileri hep kustu!” (Ebu Davud, Et’ime 16, (3786)
  Yazar : Risale Forum
  S-Herşeyden evvel bize lâzım olan nedir?
  C-
  Doğruluk.

  S-Daha.
  C-
  Yalan söylememek.

  S-Sonra.
  C-
  Sıdk,sadakat,ihlâs,sebat,tesanüddür.

  NOT : Anlamını bilmediğiniz kelimelerin üzerine çift Tıklayınız..

 7. #7
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar Mesajlar
  2.183
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 555 + 42526


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 21 - Bismillah Her Hayrın Başıdır.

  BİSMİLLÂH her hayrın başıdır.
  bismillah her hayrın başıdır denilmekdedir
  Ustad Bediüzzaman o kadar güzel uslub ve ifadeler kullanmış ki
  bu uslub ve ifadeleri neden kullandığına bakdığımızda şu hakikati görüyoruz :
  Ahir zamanda dinin bozulduğu iman hakikatlerinin yok edilmeye çalışıldığı hengamda
  şu ayette şöle deniliyor
  veya şu hadisde şu beyan ediliyor
  insanlar kabul etmeyecek hatta itiraz bile edebilecekler
  hatta otuzbirinci sözde ustad bediüzzaman
  mirac meselesini inanmayan birine bahsetmeyiniz
  önce ona iman hakikatlerinden anlatınız
  inanmayan birine mucizeden bahsedilmez demekde
  işde Ustad Bediüzzaman hadis ve ayetlerden aldığı ilham ile tefsir ediyor
  Hatta şu cümlede ;
  “Her hayrın başı bismillahdır” demesi icab ederken O “Bismillah her hayrın başıdır.”
  ifadesini kullanarak sözüne bismillah ile başlamış oluyor.
  Peki biz her işimize bismillah ile mi başlamalıyız sorunun cevabıda bunun içinde saklı
  her işimize değil,
  sadece hayırlı olan işlerimize besmele ile başlıyacağız
  çünkü şer olan bir işe besmele ile başlamak ayrıca Büyük bir günahdır.
  mesela bir hırsız
  hırsızlık yapmadan önce besmele cekse
  hem hırsızlık yapdığı için günah kazanacak,
  hemde besmele çekdiği için buyuk bir gunah işlemiş olur.
  Onun içindir ki Butun hayırlı amellerin başı bismillahdır

  Biz dahi başta ona başlarız.
  biz dahi bu hayırlı işimize besmele ile başlarız.
  Bazı Edebiyatçılar ona yerine onunla olması gerekdiğini cümle bozukluğu olduğunu
  sölemekde ancak Ustad bediüzzaman hem edebi hemde ebedi bir uslub kullandığını iyice düşündüğümüzde görebilmekteyiz.
  Buradaki ona kelimesi ile bir önceki cümledeki bismillahı işaret ettiğini anlıyoruz. Eğer onunla olsaydı bir önceki cümlesindeki
  bismillahı değil sadece bismillahı işaret ettiğini anlıyabiliriz..
  “Besmele ile yazı yazanın haceti kolaylaşır, Allahü Teâlâ da râzı olur. ” (Deylemî)

  başka bir hadisi şerifde ise
  “Besmele ile başlanmayan her önemli iş noksan kalır.” (Beyhâkî)
  - nasil yarida kalicak?
  şöyle yarıda kalıcak
  talebe olan kardeşler bilirler
  bir tez yada ödev hazırladıklarında
  bazı zaman tezlerini veya ödevlerini hazırlarlar iken coğu zaman akılları baska yere gider
  dikkatleri dağılır
  işde besmelesiz başlandığından şeytan o işe mudahale eder
  aklı mesgul edecek baska hayaller getirir
  mesela bazen bir işe başlarız iş bitmek bilmez
  halbuki kısa zaman alıcak bir iş
  ama düğümlenir..
  Besmele üzerine cok hadisi şerif vardır
  mesela
  “Osman İbn Affan (ra) Resûllullah (sav)’a besmeleyi sorduğunda, Resûlullah (sav) buyurdu ki: “O Allah’ın isimlerinden bir isimdir. Allah’ın en büyük ismi (İsmi A’zâm) ile onun arasında sadece iki gözün karasıyla akı arasındaki yakınlık kadar fark vardır.”
  demekki hadisi şerifden öğreniyoruz ki
  bismillahirrahmanirrahim
  İsmi azama cok yakın bir isim
  biliyorsunuz ki ismi azam ile yapılacak butun dualar kabule karindir
  geri cevrilmez
  işde ondandır ki
  her hayırlı işe besmele ile başlanılmalı
  hem hadisde de olduğu gibi eğer besmelesiz baslar isen yarıda kalacak
  Başka bir hadis de ise :
  “Meryem oğlu Îsâ’yı (as) annesi yazıcıya teslim etti ki ona yazmayı öğretsin. Öğretmen ona ‘yaz’ deyince o ‘ne yazayım?’ dedi. Öğretmen de ‘bismillâh’ (Allah’ın ismiyle) diye karşılık verdi. İsa (as) öğretmene, ‘Bismillâh nedir?’ deyince öğretmen ‘bilmiyorum’ karşılığını verdi. Hz. Îsâ (a.s) ona dedi ki: ‘Be Allah’ın bahası, Sin senâsı, Mim de memleketidir. Allah, ilâhların ilâhıdır. Rahmân, dünya ve âhirette son derece merhametlidir. Rahîm ise sadece âhirette merhametlidir.’” (İbn-i Kesir)
  Ustad Bediüzzaman konumuzun ilerleyen kısmında bu hadisin tefsiri olan Allah, Rahman ve Rahim isimlerini tefsir eederek
  besmeleyi daha iyi anlıyabilmemizi göstermekdedir.
  Hatta bir hadisi şerifde
  “Hoca çocuğa, Besmele okur, çocuk da söyleyince, Allahü Teâlâ, çocuğun ve anasının ve babasının ve hocasının Cehenneme girmemesi için senet yazdırır.” buyurdu. (İbn-i Kesir)
  Burada bir hadisi şerif daha söliyelim
  “Eve girerken Besmele çekilirse, şeytan, “Bu eve girmeme imkân yok” der, dönüp gider.” (Tibyan)
  işde ölede bir işe başladığımızda besmele cekilir ise
  şeytan o işe karışamaz..

  Bil, ey nefsim, şu mübarek kelime, İslâm nişanı olduğu gibi, bütün mevcudâtın lisan-ı hâl ile vird-i zebânıdır.
  evet kardeşler
  Ustadım dersi önce kendi nefsine vermiş
  ve bil ey nefsim diye nefsini terbiye etmiş
  hatta birinci sözün başında bir açıklama var
  Zamanında sekiz ayetten aldığım ders ile sekiz sözü uzunca nefsime demişdim
  kim iseterse nefsimle beraber dinlesin
  Ustad daha önceden bu konuları uzunca nefsine anlatmış
  nefsini terbiye etmiş ve ihtiyacı olanda şimdi nefsimle beraber dinlesin diyor..
  bizlerde bu hakikatlerin üzerinde kelime kelime düşünüp ayet ve hadislere giderek
  nefsimizi terbiye etmeliyiz
  çünkü Ustad aynı zamanda bunuda ders veriyor.
  Bir insanda hac işaretli kolye takdığını görseniz deriz ki bu hristiyan bir dindar,
  Bir araba da yıldız amblemi görsek , deriz ki bu arabanın markası mercedes,
  Bir bayanın başı örtülü ise, deriz ki bu müslüman bir dindar,
  işde ölede bir adamın bismillah dediğini duysak onun islam olduğunu söleriz.
  Demekki bismillah da islamın nişanıdır.
  Besmele Kuranı azimüşşanın tevbe süresi haric diğer bütün sürelerin başında gecmekde
  islamın bir nişanı olduğunu ispat etmekde
  hatta dersmizin ilerleyen kısmında islamın nişanı olmasını
  varlıklar hesabınca göreceğiz
  mevcudad yani yaratılan her şey bismillah demekde.
  Mesela biri çıka gelse dese ki ben duymuyorum nasıl bir kedi , bir ağaç bismillah der. İspat et dese
  Onlar kendi varlıklarının lisanlarına göre besmele cekmekdeler.
  Mesela illaki bizim lisanımızda veya arapca olarak bismillah demesi şart değil.
  Bir çinli gelse kendi lisanında Allahın adıyla dese çince bilmesek anlamayız onun ne demek istediğini.
  bir hayvanın dili farklıdır
  bir bitkinin
  bir taşın bir toprağın
  ve hususan insanın
  ve hakkeza
  her bir varlığın kendine göre bir lisanı mevcuttur
  ya insan benzer konusarak dile getirir
  yada kendi varlığına göre yapdıkları işle bunu dile getirir.
  Mesela dalgaların kayalara çarparak ya cemil demesi,
  Ruzgarın eserek ya Hu demesi
  Kedilerin ya Rahim demesi ve hakeza,
  konumuzun başında hadisi şerifde bismillahın ismi azama en yakın bir isim olduğunu vurgulamışdık.
  Belki diğer varlıklar ismi azamı biliyor ve onunla başlıyorlar. Bizim ise bildiğimiz bismillah olduğundan olsa gerek ki
  bununla başlıyoruz..
  Yazar : Risale Forum


 8. #8
  tebliğ çevrimdışı Vefasız
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Nereden Yer
  Şark..
  Mesajlar Mesajlar
  2.557
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 459 + 32174


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 21 - Bismillah Her Hayrın Başıdır.

  Üstad Hz'leri Dördüncü Söz'de ifade ettiği gibi,

  (besmele ile başlayan kişi hayırlı bir yoldadır ve meşru dairede yaptığı işler, Dördüncü Söz'de ifade edildiği gibi, “Güzel bir niyet ile ibadet hükmünü alır)

  Sorum şu ;

  besmele bir ibadetmidir ?bu sözü nasıl anlamalıyız?
  Yazar : Risale Forum
  Biz ise hem insancasina,Hem muslumancasina yaşamak istiyoruz.Bediuzzaman..

 9. #9
  Huseyni çevrimdışı Müdavim
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nereden Yer
  Ankara
  Mesajlar Mesajlar
  12.052
  Blog Blog Girişleri
  39
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 210288


  Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 21 - Bismillah Her Hayrın Başıdır.

  Alıntı tebliğ Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  Üstad Hz'leri Dördüncü Söz'de ifade ettiği gibi,

  (besmele ile başlayan kişi hayırlı bir yoldadır ve meşru dairede yaptığı işler, Dördüncü Söz'de ifade edildiği gibi, “Güzel bir niyet ile ibadet hükmünü alır)

  Sorum şu ;

  besmele bir ibadetmidir ?bu sözü nasıl anlamalıyız?

  “Üzerine Allah’ın adı zikredilmeyen şeylerden yemeyin!” En’âm Sûresi, 6:121.


  Allah'ı isim ve sıfatlarıyla zikretmek tabiki de ibadettir. Yukarıdaki ayette de besmelesiz şeyleri yemekten menediliyoruz. Birşey yerken Bismillah diyerek hem ayetin koyduğu kurala riayet etmiş, hem de Allah'ı cc. zikretmiş olduğumuzdan ibadet yapmış oluyoruz. Besmelenin açılımı On Dördüncü Lem'a'nın İkinci Makamı'nda anlatılmış. Birinci Sözde ise O'nun adıyla hareket etmenin önemi anlatılmış. Dersimizin devamında değinelim inşaallah bunlara.
  Yazar : Risale Forum

  Halbuki, en ziyade hasta sensin.
  Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
  sonra başkasının şifasına çalış.

  ........

 10. #10
  Huseyni çevrimdışı Müdavim
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nereden Yer
  Ankara
  Mesajlar Mesajlar
  12.052
  Blog Blog Girişleri
  39
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 210288


  Cevap: Açıklamalı Risale Dersleri 21 - Bismillah Her Hayrın Başıdır.


  Bil, ey nefsim,


  Bil ey nefsim diyor Üstad önce. Çünkü nefsini ıslah etmeyen başkasını ıslah edemez. Önce nefsimziden başlıyoruz dersleri hazmetmeye. Zaten biz nefsimize kabul ettirebilmişsek, lisan-ı halimizle tebliğe vasıta oluyoruz.


  şu mübarek kelime,


  Bu kelimenin mübarekliği içinde Allah lafzını taşımasından ileri geliyor. Alemlerin sahibi olan Allahın adıyla yapılan az iş Onun katında çok büyük değer taşıyor, bereketleniyor. Hem dersin ilerleyen kısımlarında da göreceğimiz gibi bir inek verdiği sütü, eti, derisi ve hatta dışkısının bile gübre yerine kullanılmasıyla bu mübarek kelime ile hareket ettiğini lisan-ı haliyle teyid etmiş oluyor.


  İslâm nişanı olduğu gibi,

  Basit bir firma ya da marka bile adını insanlara duyurabilmek için semboller üretiyor. O sembolü gördüğümüzde o marka geliyor aklımıza. Teşbihte hata olmasın, Bismillah ta alemlerin tek hakimi olan Rabbimizin İslam a koyduğu nişanlardan, sembollerden birisi. Dünyanın neresine gidersek gidelim Bismillah diyen biri bize sadece ve sadece İslamı, müslümanlığı hatırlatır. İslamla bu kelime ayrılmaz bir bütündür. Bunun gibi namaz, oruç, ezan, minare, selam gibi İslam nişanı olan birçok semboller ve ibadetler vardır. Bunlar İslamı tebliğ etme açısından çok büyük önem taşıyor. Mesela Allahın selamını yaymak, insanlara selam vermek, bu tebliğ vasıtalarından sadece birisidir.


  bütün mevcudâtın lisan-ı hâl ile vird-i zebânıdır.

  Aklımıza gelen ve gelmeyen, bildiğimiz ve bilmediğimiz herşey lisan-ı hali ile bu büyük virdi okuyor. Aksini düşündüğümüzde, mesela sayısını bilmediğimiz hayvan ve bitki türlerinin sanki aklı başında bir insan ve tüm kainata sözü geçer gibi hareket etmelerini açıklayamayız.
  Yazar : Risale Forum

  Halbuki, en ziyade hasta sensin.
  Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
  sonra başkasının şifasına çalış.

  ........

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222