Kutlu Doğum'un gündemi merhamet eğitimi
01 Nisan 2011 / 10:40
Toplumda infiale yol açan çocuk ölümleri, Diyanet'i harekete geçirdi

İsa Yazar'ın haberi:

Çocuk istismarı ve cinayetlerinin en büyük sebebinin merhametsizlik olduğunu düşünen Diyanet, bu yıl Kutlu Doğum etkinliklerinde 'merhamet eğitimi'ne ağırlık verecek. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Amacımız, bu eğitimle toplumda farkındalık oluşturmak." dedi.

Toplumda infiale yol açan çocuk ölümleri, Diyanet'i harekete geçirdi. Diyanet İşleri Başkanlığı, Kutlu Doğum etkinliklerinin bu yılki sloganını 'merhamet eğitimi' olarak belirledi. 'Hazreti Peygamber ve merhamet eğitimi' başlığıyla yürütülecek Kutlu Doğum etkinlikleri hakkında bilgi veren Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kayseri'de üç çocuğun vahşice öldürülmesine atıfta bulunarak merhamet seferberliği başlatılacağını söyledi. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf'la konuyla ilgili yol haritası çizdiklerini anlatan Görmez, "Amacımız, sadece sıradan bir acıma duygusunu harekete geçirmek değil. Fiili bir merhamet seferberliği başlatarak toplumda bir farkındalık oluşturmak." dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında belirlenen 'Hazreti Peygamber ve merhamet eğitimi' konusunda tanıtım yapıldı. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Görmez, gazetelerin üçüncü sayfalarında yer alan haberlerin artık birinci sayfaya kadar taşındığına dikkat çekti. Basına, 'Kayseri'de 3 şeker çocuk' şeklinde yansıyan haberleri herkesin tüyleri ürpererek izlediğini belirten Görmez, "Anadolu'nun bağrından böyle bir cinayet, böyle bir cani ruh nasıl çıkar diye hepimiz kara kara düşünüyoruz. Bir de bilmediklerimiz var." diye konuştu.

Görmez, annesini öldüren çocuk ya da çocuğunu doğrayan annelerle ilgili haberleri hatırlatarak, şunları kaydetti: "Kur'an'da bir benzetme vardır: 'Kalpleri kaskatı kesildi, kaskatı oldu'... Dolayısıyla insanoğlu, merhametsiz olduğu zaman gerçekten kalbi taştan da katı olabiliyor ve bu katılık bütün insanlığa şiddet olarak yönelebiliyor. İşte bunu dikkate alarak bir nebze de olsa Yüce Paygamberimiz'in 'yürürken karıncaya basılmaz' hassasiyetini yeniden nasıl kazandırabiliriz diye bu başlığı seçmiş bulunuyoruz." Bilgisayarda çocukların oynadıkları oyunların da şiddet içerdiğine dikkat çeken Diyanet Reisi, "Bilgisayar oyunlarının yüzde 90'ı çocuklarımıza eğitim yoluyla şiddeti bulaştıran unsurlardır." uyarısında bulundu. Görmez, her il ve ilçe müftüsünün sivil toplum kuruluşlarıyla Kutlu Doğum Platformu kurarak, merhamete muhtaç kesimlere ulaşacaklarını bildirdi.

Öte yandan Kutlu Doğum etkinliklerinin açılışı İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu'nda 14 Nisan akşamı yapılacak. Beyoğlu Müftülüğü, Anadolu'daki 1001 hatim geleneğini İstanbul'a taşıyacak. 1-20 Nisan arasında Beyoğlu'ndaki 19 camide aynı anda cüzler dağıtılıp hatimler yapılacak.

Örgütsel konular bilime karıştırılmamalı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, toplantıda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Bazı ilahiyatçıların evlerinin aranmasıyla ilgili "Umarım örgütsel konular ile bilimsel konular birbirine karıştırılmamış olur." dedi. İdam cezasıyla ilgili soruya, "Dünyanın en büyük yasalarının dahi merhamete ihtiyacı var." karşılığını verdi. Görmez, kurasız hac ile ilgili soru üzerine 7 yıldır bekleyenlere kurasız hac kayıt uygulaması getirdiklerini, 6 yıl bekleyenleri 36, 5 yıl bekleyenleri 25 kez kuraya dahil edeceklerini açıkladı. Hac için kayıt yaptıranların sayısının 1 milyona yaklaştığını da bildirdi.

Zaman