6 sonuçtan 1 ile 6 arası

 1. #1
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Feb 2013
  Mesajlar Mesajlar
  4
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 0 + -30


  1 üyeden 0 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Bediüzzaman’ın "manevi evladım" dediği Mustafa Sungur Ağabey'in kızı Zaman'a Konuştu

  Mustafa Sungur Ağabey'in kızı: Hocaefendi'ye yapılanlardan ötürü babamın kemikleri sızlıyordur
  REYHAN GÜL
  4 Mayıs 2014, Pazar


  Bediüzzaman’ın ‘manevi evladım’ dediği talebesi Mustafa Sungur’un kızı Aynur Sungur, sosyal medya üzerinden Hizmet Hareketi ve Hocaefendi aleyhine yürütülen kara propagandaya karşı çıktı. Yapılanlara babasının da alet edilmesinden rahatsızlığını dile getiren Sungur ile Ankara’daki evinde konuştuk.

  “Babam üzerinden Hizmet’e laf-ı güzaf edenlere ‘Siz ‘Ufku engin herkesi kucaklayan, bir saç teli kadar dine hizmet eden herkesin başımızın üzerinde yeri vardır.’ diyen Sungur Ağabey’i hiç tanımamışsınız, babamın gönlünde Hocaefendi’nin apayrı yeri vardır.” şeklinde sosyal medya üzerinden mesajlar verdiniz. Bu tweet’leri atmanıza sebep olan neydi?

  Hocaefendi’ye ve Hizmet Hareketi’ne atılan iftiralar, yapılan zulümler bana çok ağır geldi. Dayanamadım. Ne diyor Üstad: ‘Zulme rıza zulümdür. Taraftar olsa zalim olur.’ Bu karalamaların, saldırıların berzah âlemine göç etmiş babam üzerinden yürütülmesini hazmedemedim. Taş olsa çatlardı, daha fazla sessiz kalamazdım. Böyle bir zamanda konuşmayacaktım da ne zaman konuşacaktım?  Açıklamanızın ardından ‘seçim sonrasını bekledi, öncesinde neden sustu?’ diyenler oldu.

  Daha da ağır ithamlarda bulunuldu. ‘Azerbaycan’daki dershanelerinize baskın yapılmasa, talebeleriniz tutuklanmasa sesiniz çıkmayacaktı. İşin ucu size dokununca mı konuşasınız geldi?’ dediler. Seçim dönemi siyaset dili öyle sert ve ağırdı ki... Belki o dönemde konuşulabilirdi ama düşünemedim. Şu anki açıklamalarımın hiçbiri de siyasete malzeme edilecek türden değil. Zira tek amacım Mustafa Sungur’un bir evladı olarak babamı ve babamın Hizmet’e, Hocaefendi’ye bakışını anlatmak. Çünkü babam yeni nesillere Hizmet’e ve Hocaefendi’ye düşmanmış gibi anlatılıyor, resmen siyasete alet ediliyor. Buna gönlüm daha fazla razı gelemezdi.  Azerbaycan’daki tutuklamalara dair listede yer alan isimlerin Başbakan tarafından verildiği iddia edildi…

  Yeni Asya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz’ün bununla ilgili güzel bir sözü var. Bir buçuk yıl önce cenazesine katıl, sonra dershanesine tutuklamalar olsun. Listede adı geçen insanlar kim? Hepsi Risale-i Nur dairesinde hizmet eden insanlar. Ayrıca bunlar hangi cemaate yapılırsa yapılsın kabul edilemez. Alet olanları da Allah ıslah etsin.

  Babanızın Fethullah Gülen Hocaefendi’ye düşmanmış gibi aktarılmasının doğru olmadığını belirttiniz. Peki nasıldı bakışı?

  Birbirlerini yakından tanır, sever ve ziyaret ederlerdi. Şahsına böylesi büyük bir saygısı olmasa babam, Muhammet ağabeyimi ilkokulu bitirir bitirmez kolundan tutup İzmir’e Hocaefendi’nin yanına götürür müydü? Ağabeyim yüksek öğrenimini bitirene kadar yanında kaldı. Çocukluğumdan beri evimizde adı saygıyla anılır, vaaz kasetlerini hıçkırıklarla dinlerdik. O küçük yaşımızda şahsına hürmet ve muhabbet ruhumuza işledi. 2005 yılında babam ciddi sıkıntılar yaşadı. Kendisine ihanet edenler oldu. O zamanlar en başta Hocaefendi sahip çıktı babama. Bunları görmemiz lazım.

  Seçim döneminde bir televizyon programına çıkıp Camia’ya dair menfi yorumlarda bulunan kardeşleriniz tweet’leriniz hakkında ne yorumda bulundu?

  Hiçbir şey söylemediler.

  Siz onların daha önceki açıklamalarının ardından tepki verdiniz mi?

  Kızımın nişanında güzellikle bu konulardan bahsettik. Ahmet ağabeymin de, Saide ablamın da bütün çocukları Hizmet okullarında okudu. Ablamın küçük oğlu hâlâ Hizmet’in okulunda okuyor, dershaneye gidiyor. Ablam zamanında, Hizmet için bütün altınlarını düşünmeden vermiş biriydi. Sonradan biraz uzaklaşma oldu. Ama aile olarak şu zamana kadar Hocaefendi’yi babamdan ayrı düşünmedik, hâlâ da ayrı görmüyoruz. Hizmet, Risale-i Nur üzerine bina edilmiş. Bütün talebeler onun vesilesiyle Nurlarla tanışıyor, okuyor. Nasıl ayrı görebiliriz?  Oysa Başbakan öğrencilere risale değil beddua okutturulduğunu iddia etti.

  Asla katılmıyorum. Bir de mülâane ve mübâhale konusu var. Bu da beddua olarak yansıtıldı. Oysa Kur’an-ı Kerim’de yeri vardır. Hocaefendi’nin öyle üzerine gelinmişti ki... Mülâane ve mübahalesi bir çıkış yoluydu aslında. Keşke karşı taraf ‘amin’ deseydi, diyebilseydi.

  Seçim döneminde yürütülen kutuplaştırma politikası aynı evde yaşayan insanların bile arasının bozulmasına neden oldu. Sungur ailesi de bu süreçten olumsuz etkilenmiş görünüyor.

  Maalesef. Hakikaten çok üzülüyorum, en azından biz böyle olmamalıydık. Yakışmadı. Programa katılan kardeşlerimin görüşünün tüm kardeşlerin görüşü olarak lanse edilmesi de ayrıca üzdü beni.


  BABAMIN SADELEŞTİRMELER YÜZÜNDEN FELÇ OLDUĞU YALAN

  Hocaefendi’nin Sungur Ağabey’in ardından ettiği bir dua var: “Allah’ım beni ve Mustafa Sungur Ağabey’i mağfiretinle, rıdvanınla, rü’iyetinle şereflendir.” Bu duayı duyunca ne hissettiniz?

  Hizmet Hareketi’ndeki kardeşlerimizin günde yüz defa babam için bu duayı etmesi çok sevindirdi beni, Allah razı olsun ondan.

  Risalelerin sadeleştirilmesi mevzuunda Sungur Ağabey’in internete düşmüş görüntülü bir konuşması olmuştu. En çok da bu videoya dayanılarak Hocaefendi’nin üzerine gelindi…

  Video dikkatle izlenirse karşı tarafın babama ne söylediği, sorduğu belli değil. O kısımlar çıkarılmış. Babamın dolduruşa getirildiği kanaatindeyim. Ayrıca yüksek şeker hastası, sinirlendiğinde şekeri 400’lere çıkan hasta birine, pijamasıyla, yatağın üzerine oturtulmuş o şekilde açıklama yaptırılıyor. Anladığım kadarıyla da birinci kez sorduklarında istedikleri cevabı alamıyorlar sonra başka bir şekilde ikinci kez soruluyor. Kim bilir neler söylenmiş de babam öyle celalleniyor. Birileri ‘sadeleştirme yapıyorum diye kendi fikirlerini mi yazıyor’ dedi, bilmiyoruz ki. Daha ağır şeyler de söylenmiş olabilir. Hatta soru belki de Hocaefendi’nin ismi hiç geçmeden soruldu. Yoksa babam Hocaefendi hakkında kasten bu kadar ağır konuşsun, beddualar etsin mümkün değil. Bilakis bu vesileyle yetiştirilen talebelerden memnun olurdu. Dolayısıyla karşı olması mümkün değil. Hizmet’i rakip olarak görüyorlar diye düşünüyorum. Kaldı ki babamı sevseler üzüleceğini, sinirleneceğini bile bile üstelik doğru olmayan şeyleri aktarmazlardı. Orada şekeri yükselip ölebilirdi. Hiç umursanmamış.

  Sadeleştirme sonrası üzüntüden felç olduğu söylendi.

  Kesinlikle yalandır, yanlıştır. Zira babam 13 Haziran 2010 yılında felç geçirdi, sadeleştirmeler bu tarihten sonra yapıldı. Kaldı ki böyle bir şeye üzülse o güne kadar evlatlarıyla paylaşmaz mı? Bir kez bile konusunu açmadı, üzüldüm demedi. Babamı sadeleştirmeler değil, Hizmet’e ihanet edenler, hareket edenler üzdü.

  “Hocaefendi’yle kalbi bağım ebeden kopmuştur.” açıklaması da doğru değil o halde...

  Asla böyle bir şey yok ama maalesef televizyonda Sungur ailesi böyle bir açıklama yaptı şeklinde yansıtıldı. Muhammet ağabeyim STV’de bizzat babamdan duyduklarını aktardı. Sırf bu yüzden bu süreçte ağabeyim yalnız kaldı, yazık. Zaten onun bu açıklamaları birilerini rahatsız etmiş ki, hemen ertesi gün iki kardeşimi çıkartıp Hocaefendi aleyhine konuşturdular. Babam Hocaefendi’ye kırgın olsa ikinci kez Sema Hastanesi’nde tedavi olmayı kabul eder miydi, son nefesini orada verir miydi? İlk felç geçirdiğinde de Sema Hastanesi’nde yatmış ve çok memnun kalmıştı. Oradaki doktorlar Sungur ağabeyleriyle ilgilenmeyi vazife değil, ibadet olarak görmüşlerdi.


  O ZAMANLAR İRTİCA DENİYORDU ŞİMDİ DE PARALEL YAPI

  Peki neden sadeleştirme konusunda Hocaefendi’ye gönderilen ve aleyhte görüş bildiren mektuba imza attı dersiniz?

  O mektup babama imzalatılması için getirildiğinde ağabeyim, ‘Yazmadığın ve hatta okumadığın şeyi neden imzalayacaksın?’ diye soruyor. Babam ‘Abdullah ağabey imzalamış, ben imzalamasam olmaz.’ şeklinde cevap veriyor. Yoksa mektupta yazılanlar şahsi görüşü değil, sadece saygısızlık olmasın mantığıyla hareket ediyor. Belki gönlü istemiyor bile ama talebeler sadakat üzerinde çok durur. Tesanüd çok önemlidir. Bu yüzden imzalıyor.

  Sizin bu konuya dair düşünceniz nedir?

  Arzu ederiz ki Risale-i Nur yazıldığı gibi okunsun, orijinali herkes tarafından anlaşılabilsin. Ama günümüzde kullanılan Türkçe buna pek imkân vermiyor. Bu açıdan yeni nesil ya da Nurlarla yeni tanışan ve anlamakta güçlük çekenler için kolaylık diye düşünüyorum. Ama tabi ki ben orijinalini okumaktan zevk alıyorum. Hizmet orijinal risale basımını mı durdurdu? Yalnızca sadeleştirilmiş hali mi basılıyor? İsteyen istediğini okuyamıyor mu? Esas hedef iman kurtarmaksa kimileri için bunun yolu sadeleşmiş risaleden geçiyorsa ne mahzuru olabilir? Dinden bir saptırma mı oluyor? Bu eserlerle İslam’ı tanımış birine orijinaliyle mi, sadeleştirilmiş haliyle mi Müslüman oldun diyeceğiz? Aslı duran bir eserin meali, tefsiri yazılmış, ne zararı var? Bu çabaları tahrifat, tahribat demenin kastı aşan şeyler olduğunu düşünüyorum. Suni bir yaygara koparılıyor. Sadeleştirilmiş değil, sahteleştirilmiş yorumları bile yapıldı. Bu çok ağır bir hakaret. Kaldı ki Hocaefendi sadeleştirilmeye rıza göstermişse bu konuda kılı kırk yararcasına bir hassasiyet içine girmiştir, buna şüphem yok. Sadeleştirme başkaları tarafından yapılsa, arkasında başka amaçlar aranabilirdi belki. Ama Hizmet’in hedefini biliyoruz. İstikameti Üstad’ımızın yolundan farklı değil. Bu açıdan muhakkak bir hikmeti vardır diye düşünüyorum. Bu arada birilerinin imanını kurtarma adına elleri şimdiye dek suya sabuna dokunmamış insanlar Hocaefendi’ye bunun üzerinden hakaret ediyor. Ne cüretle? Bu konuda bu kadar aşırı tepki verilmesi Risale-i Nur’u hiç okumamış, bu davadan bîhaber olan insanlarla hakaret etmek, saldırmak birilerinin aleti olunması gerçekten çok üzücü.

  Üstad döneminde her kim Risalelerin basımına yardım etse ağır tazyik, zulüm, sürgün ve işkencelere maruz kalıyordu. Şimdi de dershanelerin ve yurtdışındaki okulların kapatılması, olimpiyatların engellenmesi gündemde. İki dönemi kıyaslarsak neler söyleyebilirsiniz?

  O dönemki zulümler ehl-i küfür tarafından yapılıyordu. Belki o zaman katlanabilmek, bu tazyikleri göğüslemek daha kolaydı. Şimdi yaşananlar çok üzücü. Kur’an’ı, hadis-i şerifleri okumuş, dini eğitim almış insanların bu şekilde davranması çok acı. Anlayamıyorum, anlamakta güçlük çekiyorum. O zamanlar irtica deniyordu şimdi ise paralel yapı.

  Risale-i Nur kitaplarının basımının tekele alınma meselesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Kamu malı, vakıf malı, en önemlisi Kur’an’ın malıdır nasıl tekele alınabilir? Üstad döneminde Diyanet tekel olarak görülüyor ama Üstad ‘Din kimsenin tekelinde değil’ demiş karşı çıkmıştır.


  AĞABEYLER HAKKINDA OLUMSUZ BİR ŞEY SÖYLERSEK HOCAEFENDİ ÜZÜLÜR

  Diyanet demişken... Seçim döneminde yaşananlar karşısında sessizliği çok eleştirildi…

  Diyanet camiasının bulunduğu bir ortamda hizmet eden bu insanlara küfrediliyor, kimse çıkıp ilmin ve dinin haysiyeti adına bir şey demiyor. Dilinle, elinle bir şey yapamıyorsan hiç değilse ortamı terk edebilirsin. Sonrasında bile tepki göstermediler. Hükümet cenahına da Allah izan versin, ıslah etsin. Hizmet, siyasete karıştı diyorlar. Hizmet kırk yıldır olduğu yerde duruyor. Camia’ya siyaset gözlüğüyle bakanlar öyle görüyor.

  Üstad’ın “Risale-i Nur müspet bir harekettir.” düsturu zaviyesinden değerlendirecek olursak ağabeylerin Hizmet’e yönelik açıklamalarını nasıl yorumluyorsunuz?

  Hepsi babamın dostları, Üstad’ın talebeleri, yanlış bir şey söyleyip incitmek olmaz. Hepsine saygım sonsuz. Haklarında olumsuz bir şey söylesek yine Hocaefendi çok üzülür.

  Benzer Konular
  "İbn-i Abbas Radıyallahu Anhın dediği gibi, 'herbir mevcuda bakar birer mânevî b
  "İbn-i Abbas Radıyallahu Anhın dediği gibi, 'herbir mevcuda bakar birer mânevî b Devami...
  Eflani'de Bediüzzaman ve Mustafa Sungur Ağabey Mevlidi
  Eflani'de Bediüzzaman ve Mustafa Sungur Ağabey Mevlidi Eflani'de Bediüzzaman ve Mustafa Sungur Ağabey Mevlidi Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri ve onun has talebelerinden Mustafa Sungur Ağabey, Karabük'ün Eflani ilçesinde okun
  Eflani'de Bediüzzaman ve Mustafa Sungur Ağabey Mevlidi
  Eflani'de Bediüzzaman ve Mustafa Sungur Ağabey Mevlidi Eflani'de Bediüzzaman ve Mustafa Sungur Ağabey Mevlidi Eflani ilçesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Eflani Mevlidi olarak da bilinen üstad Bediüzzama
  Mustafa Sungur Ağabey | Sungur Ağabey Risale-i Nur Dershanesi'nden Böyle Bakmıştı - 1
  Mustafa Sungur Ağabey | Sungur Ağabey Risale-i Nur Dershanesi'nden Böyle Bakmıştı - 1
  "Evladım keşke sen de uyusaydın da onların gıybetini yapmasaydın!"
  "Evladım keşke sen de uyusaydın da onların gıybetini yapmasaydın!" Şeyh Sadi Şirazi k.s anlatıyor: Daha çocukken ibadeti sever gece kalkar namaz kılardım.Aynı şekilde günahtan da sakınırdım.Bir gece babamın hizmetinde bulunuyordum.Bütün gece uyumadım ve Kur'an-ı Kerimi elimden bıra
  Yazar : Risale Forum
  Konu jararhagin32 tarafından (10-05-2014 Saat 18:27 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  kenz-i mahfi çevrimdışı Sorumlu
  Sorumlu
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2012
  Mesajlar Mesajlar
  812
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 130 + 6635


  Cevap: Bediüzzaman’ın "manevi evladım" dediği Mustafa Sungur Ağabey'in kızı Zaman'a K

  Demek Mustafa Sungur dolduruşa geldi de o sözleri söyledi öyle mi? O zaman üstadın bütün talebeleri de mi dolduruşa getirildi. Bu kadar cemaatte mi dolduruşa getirildi. Bu kadar zavallılaşmayın... Yediğiniz tokatlardan ders çıkaramıyorsanız, daha büyüğünü yiyeceğiniz kesindir. Vesselam...
  Yazar : Risale Forum

 3. #3
  kenz-i mahfi çevrimdışı Sorumlu
  Sorumlu
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2012
  Mesajlar Mesajlar
  812
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 130 + 6635


  Cevap: Bediüzzaman’ın "manevi evladım" dediği Mustafa Sungur Ağabey'in kızı Zaman'a K

  Saçmalardan seçmeler serisinin yeni bir serisi...
  Yazar : Risale Forum

 4. #4
  kenz-i mahfi çevrimdışı Sorumlu
  Sorumlu
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2012
  Mesajlar Mesajlar
  812
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 130 + 6635


  Cevap: Bediüzzaman’ın "manevi evladım" dediği Mustafa Sungur Ağabey'in kızı Zaman'a K

  Aslında söylemeyecektim ama madem bu kadar saçmalamalar yapılıyor öyle ise buyrun biraz da bizi dinleyin.
  Mustafa Sungur ağabey ile diğer varis ağabeylerin mektubuna f.hoca cevap vermeye dahi tenezzül etmediği zaman şöyle demiş "Benden sonra ne mal oldukları anlaşılacak" hakikaten de öyle olmuştur. Ayrıca Mustafa Sungur ağabeyin hemen bütün hayatı medrese-i nuriyede ağabeyler ve kardeşlerin arasında geçmektedir. Öyle ise en başta konuşmak bu zatların hakkıdır. İşte size o ağabeylerin söylediklerini naklediyorum.
  Bir hatırayı daha anlatıyorum. Bu hatırayı bizzat yaşayanın ağzından duydum. Mustafa Sungur ağabeye "şimdiki hükümet ehven-üş şer mi?" diye sorulduğunda, hiddetlenerek "ne ehvenüşerri, onlar a'zam-ul hayrdır, siz gelseniz daha iyisini mi yapacaksınız" demiştir. Fakat bu zavallıcıklara bakın ki a'zam-ul hayr olanları yerden yere vurdukları gibi üstadın düşmanı olan CHP zihniyetiyle kol kola dolaşmayı hizmet kabul etmişlerdir.
  Yazar : Risale Forum

 5. #5
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar Mesajlar
  1.109
  Blog Blog Girişleri
  40
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 120 + 4530


  Cevap: Bediüzzaman’ın "manevi evladım" dediği Mustafa Sungur Ağabey'in kızı Zaman'a K

  Babası ağabeyimiz (r.h) ve diğer erkan-ı kumandan-ı Bediüzzamanı dinlemeyen Hi(e)z(i)met hareketi suyun suyunun suyunu kale alıp sözüne değer veriyor. hiç ehemmiyeti yok at çöpe!

  eşi de gülenist olunca bu tip açıklamalar normaldir.

  hücumat-ı sitte risalesinde bu tip vakıalara işaretler var.
  Yazar : Risale Forum
  Cenab-ı Hak bizi ve sizi
  Tarîk-ı Hak'ta, Hizmet-i Kur'aniyede
  Sebat ve Metaneti versin!

  âmîn.

  Barla Lahikası ( 330 )

 6. #6
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar Mesajlar
  1.109
  Blog Blog Girişleri
  40
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 120 + 4530


  Cevap: Bediüzzaman’ın "manevi evladım" dediği Mustafa Sungur Ağabey'in kızı Zaman'a K

  Alıntı kenz-i mahfi Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  Aslında söylemeyecektim ama madem bu kadar saçmalamalar yapılıyor öyle ise buyrun biraz da bizi dinleyin.
  Mustafa Sungur ağabey ile diğer varis ağabeylerin mektubuna f.hoca cevap vermeye dahi tenezzül etmediği zaman şöyle demiş "Benden sonra ne mal oldukları anlaşılacak" hakikaten de öyle olmuştur. Ayrıca Mustafa Sungur ağabeyin hemen bütün hayatı medrese-i nuriyede ağabeyler ve kardeşlerin arasında geçmektedir. Öyle ise en başta konuşmak bu zatların hakkıdır. İşte size o ağabeylerin söylediklerini naklediyorum.
  Bir hatırayı daha anlatıyorum. Bu hatırayı bizzat yaşayanın ağzından duydum. Mustafa Sungur ağabeye "şimdiki hükümet ehven-üş şer mi?" diye sorulduğunda, hiddetlenerek "ne ehvenüşerri, onlar a'zam-ul hayrdır, siz gelseniz daha iyisini mi yapacaksınız" demiştir. Fakat bu zavallıcıklara bakın ki a'zam-ul hayr olanları yerden yere vurdukları gibi üstadın düşmanı olan CHP zihniyetiyle kol kola dolaşmayı hizmet kabul etmişlerdir.
  zahiri şeriate göre chp= Allah düşmanlığı gütmektedir. buna destek verenler de chpnin bu düşüncesine hizmet eder.
  * bilerek
  *severek
  * isteyerek
  destek verenin durumu:

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  Yazar : Risale Forum
  Cenab-ı Hak bizi ve sizi
  Tarîk-ı Hak'ta, Hizmet-i Kur'aniyede
  Sebat ve Metaneti versin!

  âmîn.

  Barla Lahikası ( 330 )

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222