Mardin'in Küba Camii'nde Türkçe, Ulucami'de Arapça, Fuat Yağcı Camii'nde Kürtçe mevlit okunacak
Erdal Şen'in haberi:

Tövbe kapılarının ardına kadar açılacağı, bir yılın muhasebesinin yapılacağı
Berat Kandili, farklı kültürlerin buluştuğu Mardin'de ilginç bir programla kutlanacak. Küba Camii'nde Türkçe, Ulucami'de Arapça, Fuat Yağcı Camii'nde Kürtçe mevlit okunacak. Kürtçe Mevlid-i Şerif TRT Şeş'ten naklen yayınlanacak.

Türkiye, yarın bir yılın manevi muhasebesinin yapılacağı önemli bir günü idrak edecek. Tövbe kapısının sonuna kadar açılacağı Berat Kandili, Müslümanlar için arınma vesilesi olacak. Berat Kandili, Mardin'de ilginç bir programla kutlanacak. Üç ayrı camide, üç ayrı dilde mevlit okunacak. Arapça, Türkçe ve Kürtçe okunacak Mevlid-i Şerif, TRT-Şeş'ten naklen yayınlanacak.

AK Parti Mardin Milletvekili Cüneyt Yüksel, organizasyona önayak olan isimlerden biri. Yüksel'in verdiği bilgiye göre Türkçe mevlit Küba Camii'nde, Arapça mevlit Artuklulardan kalma bin yıllık tarihi Ulucami'de, Kürtçe mevlit ise Fuat Yağcı Camii'nde okunacak.

Kürtçe mevlit, TRT'nin Kürtçe olarak yayın yapan kanalından canlı olarak izlenebilecek. Mardin'in dünyadaki ender yerlerden biri olduğunu belirten Yüksel, organizasyonun çok kültürlü yapının bir yansıması olduğunu söylüyor. Mardin'in dünyaya örnek bir şehir olduğunu vurgulayan Yüksel, "Yürütülmekte olan Kürtçe açılımı biz zaten yaşıyoruz. Cenazesinde, taziyesinde, düğününde bunu yaşıyoruz. Berat Kandili akşamı yapılacak uygulama da bunlardan biri olacak. Kandilin bölgemizde yaşayan herkes tarafından en iyi şekilde paylaşılmasına vesile olacak." ifadelerini kullanıyor.
Zaman