Maşaallah!


Maşaallah,günlük hayatta en sık duyduğumuz kelimelerden birisidir. "Allah nazardan, kem gözlerden korusun" diye, sünnet olan çocukların parlak saten işlemeli giysilerine, şapkalarına yazılır. Kimi zaman bir kapının üzerinde, kimi zaman da bir kamyonun ya da otomobilin camında çıkar karşımıza. Annelerin ninnilerine girmiştir. Bazen de zarif bir levhada duvarları süsler Maşaallah.

Müslüman toplumların, özellikle Türk halkının sosyal ve kültürel hayatında çok renkli, bir o kadar da ilginç hikayesi vardır Maşaallah kelimesinin.

Arapça bir kelime olan "Maşaallah'ın aslı, Allah'ın dilediği şey veya Allah'ın dilemesi" anlamına gelen Mâ-şâ-Allah'tır. Günlük hayatta "Allah nazardan esirgesin,saklasın", "Ne güzel" derken kullanılan Maşaallah, hayret ve memnunluk da ifade eder. Hadislerde nazara karşı "Maşaallah, Barekallah" veya "Maşaallah la kuvvete illa billah" denilmesi gerektiği belirtilir. Bu tavsiyeler neticesinde dilimize yerleşen Maşaallah, vazgeçilmez bir gelenek halinde doğumdan ölüme kadar hayatın her karesinde varlığını hissettirmiştir. Eskiler sık sık "Nazarı değen kimse, beğendiği bir şeyi görünce, Maşaallah demeli, ondan sonra hayranlığını dile getirmeli." tembihinde bulunurlardı.

Maşaallah'ın, sosyal ve kültürel hayatımızdaki yerini yabancıların gözüyle anlatan ilginç hikayeler de vardır. Rivayet edilir ki bir İngiliz sigorta şirketi, Osmanlı'nın son döneminde araştırma yapmak ve müşteri potansiyelini tespit etmek üzere elemanlarını İstanbul'a gönderir. İngiltere'ye dönen sigorta görevlileri, yönetime şu raporu verir:

"İstanbul'da öyle bir sigorta firması ve şirketi var ki rekabet etmemiz mümkün değil. Bütün evlerin üzerinde levhasını asmış. Şirketin adı da Maşaallah!"