Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Nov 2010
    Mesajlar Mesajlar
    5
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 37 + 60

kitap isteği

SELAMUN ALEYKUM;
    "EMRİ MARUFun nasıl yapılacağı hakkında bir kitap arıyorum.Bazı kitapları okudumsada yeterli olmadı.Kapsamlı bir eser arıyorum mesela özellikle fıkhi hükümlerini açıklayan bir eser olursa çok sevinirim.Mesela fıkıh kitablarına baktım bu konuyu bulamıyorum,bu konuyu ele almış olan bir fıkıh kitabı varmı?

Bildiğiniz hangi eser varsa; konuyu kısada ele almış olsa genede hepsini yazarsanız çok sevinirim.

Benzer Konular
    2.Şile kitap fuarı kapılarını kitap severlere açtı
    2.Şile kitap fuarı kapılarını kitap severlere açtı https://www.risalehaber.com/d/news/244673.jpg 2.Şile kitap fuarı kapılarını kitap severlere açtı Şile Belediyesi tarafından 'deniz, kum, güneş ve kitap' sloganıyla gerçekleştirilen, 10 gün sürecek olan 2.Şile Kitap Fes
    Kitap hediye gününde hedef bir milyon kitap
    Kitap hediye gününde hedef bir milyon kitap Kitap hediye gününde hedef bir milyon kitap Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen "Kitap Hediye Günü", 15 Nisan'da kutlanacak. Devami...
    "Nasıl ki bir kitap, bâhusus öyle bir kitap ki, her kelimesi içinde küçük kaleml
    "Nasıl ki bir kitap, bâhusus öyle bir kitap ki, her kelimesi içinde küçük kaleml Devami...
    Japonya'da kişi başına 6 kitap, Türkiye'de 6 kişiye bir kitap düşüyor
    Japonya'da kişi başına 6 kitap, Türkiye'de 6 kişiye bir kitap düşüyor Japonya'da kişi başına 6 kitap, Türkiye'de 6 kişiye bir kitap düşüyor Kâtip Çelebi Üniversitesi Münazara Topluluğu ile Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kültü
    Kitap Dostu Mu Kitap Toplayıcısı Mı Hangisi Daha Makbul?
    Kitap Dostu Mu Kitap Toplayıcısı Mı Hangisi Daha Makbul? Dr. Halis Demir Kitap dostu bir arkadaşım, zaman zaman kitaplarını gözden geçirdiğini ve bazılarını okuyacağına inandığı arkadaşlarına hediye ediyormuş. Bunu duyan bir başka arkadaşım kitabın hediye edilemeyeceğini,
    Yazar : Risale Forum

Apr 2009
    Nereden Yer
    Florina
    Mesajlar Mesajlar
    363
    Blog Blog Girişleri
    2
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 111 + 5496

Cevap: kitap isteği

Emr-i Bil Maruf : İyiliği emretmek ve Nehyi Anil Münker : Kötülükten sakındırmak

Kur'an ın emri olduğu için tartışmalı bir mesele değil açıkça farzdır ve emirdir. Şia da ve Mu'tezile de itikada dayalı temel bir şarttır.. Onlara göre: ) İslamın şartlarındandır.. Bu yüzden çoğunlukla o kaynaklarda bulabilirsin.. Ebu Zehra nın İmam Zeyd kitabında ki bir kısım da şöyle;

"Sizden, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü meneden bir topluluk bulunsun. İşte onlar kurtuluşa erenlerdir." (AI-i İmran 104) -- Tusî, Telhis eş-Şafi, 310. İran taş baskısı.

Yine Allah Teala şöyle buyurur:

"Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder, kötülükten men'eder ve Allah'a inanırsınız." (Al-i İmran 110) (Burada bir gruptan değil de Mü'min topluluğunun vasfından söz etmektedir.)

Şüphesiz emr-i bi'l-ma'ruf, mü'minin hak uğrunda çağrıda bulunmasını, onu her yerde söylemesini ve bu konuda hiçbir ayıplayanın ayıplamasından korkmamasını gerektirir. Ancak böylesi bir görevi meydana getirmede mutlak bir acziyete düşecek olursa ve bu hususta çaresizliğe düşen yahut zorlamaya maruz bırakılan kişinin durumu gibi bir pozisyonla karşılaşacak olursa, Allah Teala'nın şu sözü gereği sükut etmesi=pasifize olması (Yani Takiyye prensibi) konusunda kendisine ruhsat verilmiştir:

"Kalbi İman İle mutmain olduğu halde (dinden dönmeye) zorlanan hariç..." (Nahl 106)

Fakat bununla beraber Rasulullah (s.a.v)'in şu ifadesi gerekçesiyle hakkı her yerde açıkça söylemek, en faziletli olandır: "Cihadın en faziletlisi, zalim sultanın huzurunda gerçeği haykırmaktır."

Yine Aleyhisselam şöyle buyuruyor: "Şehidlerin en hayırlısı, Hamza bin Abdulmuttalib'dir. Bir de zalim hükümdarın karşısında gerçeği haykırıp bu yüzden sultanın kendisini öldürdüğü kimsedir."

Bu görüş uyarınca şehitler atası, Hz. İmam Hüseyin bin Ali (r.a) tırmanan zulmü ve gerilere itilen gerçeği gördüğü için Yezid bin Muaviye'ye karşı kıyam etti. Fakat Irak halkı onu perişan etti. Tıpkı daha önce babasına yardımcı olmaktan gerisin geri durdukları gibi. (ve daha sonra torunu Hz. İmam Zeyd' e de yaptıkları gibi)
    Emr-i Bil Maruf ve Nehyi Anil Münker ancak İslam toplumlarına uygulanabilir. Müslüman olmayan bir toplum kötülükten nasıl sakındırılabilir ki ? Onlara ancak Kur'an tebliğ si ulaştırılır..

saygılar..

Huseyni çevrimdışı Müdavim
    Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    12.055
    Blog Blog Girişleri
    39
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 210288

Alıntı biri Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    SELAMUN ALEYKUM;
    "EMRİ MARUFun nasıl yapılacağı hakkında bir kitap arıyorum.Bazı kitapları okudumsada yeterli olmadı.Kapsamlı bir eser arıyorum mesela özellikle fıkhi hükümlerini açıklayan bir eser olursa çok sevinirim.Mesela fıkıh kitablarına baktım bu konuyu bulamıyorum,bu konuyu ele almış olan bir fıkıh kitabı varmı?

Bildiğiniz hangi eser varsa; konuyu kısada ele almış olsa genede hepsini yazarsanız çok sevinirim.

Bizzat okuduğum bir kitap. Ayrıntılı bilgiye linkten kontrol ederek sahip olabilirsiniz. Hocaefendiden İrşad Ekseni.

[Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]

Halbuki, en ziyade hasta sensin.
    Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
    sonra başkasının şifasına çalış.

........

Nov 2010
    Mesajlar Mesajlar
    5

Hepinizden Allahu teala razı olsun.

mudavim kardeş;

Allahu teala razı olsun aleykum selam hoşbulduk.ziyaretci mesajınıza cevab yazmayı beceremediğim için buraya yazdım kusuruma bakmayın.

Merih kardeş;
    Allahu teala razı olsun. kitap kalbi gerçekden çok güzel bir site hemde çok uygun fiyatlardan satıyor bir çok yere göre ama Kitap yurdundan içerik incelemesi yapmadan almak istemiyorum zira ailemin eline bakıyorum bu sebebden verdiğim para boşa gitsin istemiyorum.Bazı yazılanları günümüzde uygulamak çok zor; günümüze göre açıklayan olmasını istiyorum.Bu sebebden daha çok e kitap olarak arıyorum.Ama Allahu teala çok razı olsun

Abidin kardeş;
    Allahu teala razı olsun bu aklıma gelmemişti bence süper fikre benziyor.zira Allahu teala bu dini facirlerlede destekleyeceğine dair hadisi şerif okumuştum.Yanlız bildiğin bir site yada kaynak varmı kardeş?

Lemeat kardeş;
    Allahu teala razı olsun.Evet kardeş onu görmüştüm ve onuda okumaya niyetlendim yeni başladım okumaya.Çok güzel bir kitap gibi ama kafamda çok soru var bu konuyla ilgili. Sorularım daha çok fıkhı yönde.

Mesela örnekle;komşularımız dinden çok uzak ama müslümanlıklarınada toz kondurmayacak tiplerden.Bu gibilerle demişlerki ;arkadaşlık kurun önce sonra yavaş yavaş anlatırsınız doğruları.Ama bunlarla arkadaşlık öyle tehlikeli oluyor ki ya saatlerce sizin boş şeylerle zamanınızı alıyor ki kalplerini kırmamak için mecbur birşey diyemiyorsunuz.Yada günah olan şeyleri anlatıp espiri yapıyorlar bunların günah olduğunu söyleyincede bozuluyorlar.Böyle yapmakdansa uzakdan söylemenin bir yolu olmalı ama nasıl?Zira efendimiz a.s. için "kafirlerin yanında oturup kalkma sadece tebliğ için onlarla konuş" buyurulmuş,ama o peygambermiş.Herkesin ortasında gerçekleri haykırması zorda olsa yersiz değil.Ama ben meydana çıkıp "hey millet beni dinleyin sizi Allahu tealanın dinine çağırıyorum"desem.dindarlarda belki aklımdan şüphe eder.Bunlar hep sıkıntı:-(

Ama okuduğum yerlerde bir çok soruma cevab buldum.İnşeAllah bunlarada bulacağımı düşünüyorum.

Nov 2010
    Mesajlar Mesajlar
    5

Merih kardeş karıştırmışım kusura bakma bu f.gülen hocanınmış; ben esad çoşanınkiniyle karıştırdım.evet bunuda okumaya niyetliyim inşeAllah.Nasipse bu hafta içinde okumaya başlıycam inşeAllah.

Nov 2010
    Mesajlar Mesajlar
    5

Merih kardeş biraz geç anlayan bir yapım var benim.sandım ki sadece kitabcı adresi veriyorsun sonradan fark ettim linkde kitabı önermişsin.Evet güzel kitaba benziyor ilk gördüm.Yanlız sizin bilginiz varmı içerik hakkında merak ettim?Kusura bakmayın tekrar

Apr 2009
    Nereden Yer
    Florina
    Mesajlar Mesajlar
    363
    Blog Blog Girişleri
    2
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 111 + 5496

Alıntı biri Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    Zira efendimiz a.s. için "kafirlerin yanında oturup kalkma sadece tebliğ için onlarla konuş" buyurulmuş,ama o peygambermiş.Herkesin ortasında gerçekleri haykırması zorda olsa yersiz değil.Ama ben meydana çıkıp "hey millet beni dinleyin sizi Allahu tealanın dinine çağırıyorum"desem.dindarlarda belki aklımdan şüphe eder.Bunlar hep sıkıntı:-(

Ama okuduğum yerlerde bir çok soruma cevab buldum.İnşeAllah bunlarada bulacağımı düşünüyorum.
    Selam aleyküm;
    Bu gerçekten zor olur..
    Hem bence o emir (yani tebliğ vazifesi) Hz. Muhammed (s.a.v.) efendimize verilmiş.

Bence onlar hakkında iyi tavsiyelerde bulun. Bu sayede sevap ta kazanır insan. Bende şimdi bir arkadaşıma deniyeceğim emri bil maruf'u. Tepkisi ne olacak gerçekten merak ediyorum
    Saygılar..

Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    12.055
    Blog Blog Girişleri
    39

Kardeş faydalanabileceğiniz yazıların linkini burdan veriyim fırsat buldukça.

........

Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    12.055
    Blog Blog Girişleri
    39

........

Oct 2007
    Nereden Yer
    Ankara
    Mesajlar Mesajlar
    12.055
    Blog Blog Girişleri
    39

........

Sayfa 1/2 12 SonSon

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme