YÖK yine sırayı hiçe saydı
07 Mayıs 2011 / 13:15
YÖK Genel Kurulu, iki günlük toplantının ardından önceki gün 14 devlet üniversiteye rektör belirlerken, yine öğretim üyelerinin verdiği oyları hiçe saydı.


14 üniversitenin 11’inde, üniversitelerden gelen sıralama değiştirildi. Listelerde Türbana Özgürlük Bildirisi’ne imza atan adaylar ilk sıralara yükseltildi.
YÖK, Adıyaman, Ahi Evran, Aksaray, Amasya, Bozok, Düzce, Hitit, Kastamonu, Mehmet Akif Ersoy, Namık Kemal, Ordu, Rize, Süleyman Demirel ve Uşak Üniversiteleri’nde yapılan seçimlerde ilk 6’ya giren adayları 3’e indirerek Cumhurbaşkanı Gül’ün onayına Köşk’e gönderdi. YÖK, oluşturduğu yeni listelerde, Adıyaman, Aksaray, Amasya, Bozok, Düzce, Hitit, Kastamonu, Mehmet Akif Ersoy, Namık Kemal, Ordu ve Uşak Üniversitelerinde, öğretim üyelerinin oylarını dikkate almadı.
Türbana özgürlükçüler
Aksaray, Kastamonu, Mehmet Akif Ersoy, Namık Kemal, Süleyman Demirel ve Uşak Üniversitelerinde Türbana Özgürlük Bildirisi’ne imza atan adaylar ilk sıraya yerleştirildi.
- Aksaray Üniversite-si’nde mevcut rektör Prof. Dr. Necdet Sağlam, üniversitede yapılan seçimlerde 60 oy alarak 1’inci sırada yer alsa da Genel Kurul’da 2’nci sıraya düştü. Sağlam’ın yerine Türbana Özgürlük Bildirisi’ne imzalayan Prof. Dr. Mustafa Acar, üniversite seçiminde aldığı 46 oyla 3’üncü olmasına rağmen birinci sıraya yükseldi. Üniversitedeki seçimlerde 54 oy alarak 2’nci sırada yer alan Prof. Dr. Ahmet Alıcılar da 3’üncü sıraya konuldu.
- Kastamonu Üniver-sitesi’nde bildiriye imza atan ve üniversiteden aldığı 22 oyla 1’inci olan Prof. Dr. Seyit Aydın’ın yeri değişmedi. Üniversitede aldığı 11 oyla 3’üncü olan Prof. Dr. Mustafa Safran 2’nci sıraya alınırken, 21 oy alarak 2’nci olan Prof. Dr. Sait Aşgın 3’üncü sıraya çekildi.
Yerleri değişti
- Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde, Türbana Özgürlük Bildirisi’ne imza atan ve üniversitesindeki seçimlerde aldığı 52 oyla 2’nci sırada yer alan Prof. Dr. Mustafa Saatçi 1’inci sıraya yerleştirildi. 95 oyla üniversitede 1’inci olan Prof. Dr. Gökay Yıldız, 2’nci sıraya indi. 2 oy alarak 3’üncü olan Prof. Dr. Mahiye Özçelik Metin 3’üncü oldu.
- Namık Kemal Üniver-sitesi’nde de “Türbana özgürlük” diyen Prof. Dr. Osman Şimşek 1’inci sırada yer aldı. Şimşek, üniversitesinden aldığı 80 oyla 2’nci sıradaydı. Üniversitede 92 oy alarak 1’inci olan mevcut rektör Prof. Dr. Nizamettin Şenköylü 2’nci sıraya alındı.
- Süleyman Demirel Üniversitesi’nde bildiriye imza atan ve üniversitedeki seçimlerde aldığı 283 oyla 1’inci olan Prof. Dr. Hasan İbicioğlu yine 1’inci sırada yer aldı.
- Uşak Üniversite-si’nde de Türbana Özgürlük Bildirisi’ni imzalayan, üniversitesinden aldığı 40 oyla 2’nci olan Prof. Dr. Sait Çelik, 1’inci sıraya taşındı. 44 oyla 1’inci olan Prof. Dr. Adnan Şişman, 2’nci sıraya indirildi.
Hürriyet