Batı, ateşkes için bastırıyor Ruslar işgale başladı


Kafkasya'daki gerilimin 4. gününde çatışmalar sürerken, Batı ateşkes için devreye girdi. AB, taraflara 'barış planı sundu. ABD Dışişleri'nden Bryza, Tiflis'e gitti. Ruslar ise özerk bölgeler dışındaki kentleri işgale başladı.


Rusya ile Gürcistan arasındaki savaşı bitirmek için Batı ülkeleri harekete geçti. AB Dönem Başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı Finlandiya'nın Dışişleri Bakanı Alexander Stubb, önceki gece Tiflis'e giderek Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ile görüştü. Acilen silahların susturulmasını isteyen AB, taraflara 6 Ağustos öncesine dönülmesi ve bölgeye uluslararası güç gönderilmesi teklifinde bulundu.


Kouchner ve Stubb, daha sonra Moskova'ya geçti. Barış çabaları sürerken, Gürcü kaynakları, Rusların Abhazya yakınındaki Gürcü kentleri Senaki ve Zugdidi'yi işgal ettiğini duyurdu. Ruslar da Senaki'nin işgalini doğruladı, ancak geç saatlerde Rusların kentten ayrılmaya başladığı yönünde haberler geldi. Gürcü yetkililer, Tiflis'e 60 km yakınlıktaki Gori kentinin de Rus kontrolünde olduğunu aktarırken, Saakaşvili, ülkenin 'büyük bölümünün işgal altında' olduğunu söyledi. Tiflis'e giden ABD Dışişleri'nin üst düzey yetkilisi Matt Bryza, "bölgede soykırıma benzer bir durumun ortaya çıktığını" kaydetti.

Rus birlikleri işgale başladı


Gürcü birliklerini Güney Osetya'dan çekilmeye zorlayan Rus birliklerinin, ayrılıkçı bölgeler dışındaki Gürcü kent ve üslerini işgale başladıkları bildirildi. Gürcistan İçişleri Bakanlığı, Rus askerlerinin bir diğer ayrılıkçı bölge Abhazya yakınındaki Zugdidi ve Senaki kentlerine girdiğini açıkladı. Senaki'deki Gürcü askerî üssünün de Ruslar tarafından ele geçirildiği bildirildi. Gürcistan'ın ise yüzlerce askerî aracını ayrılıkçı Güney Osetya sınırına sevk ettiği kaydedildi. Görgü tanıkları, yüzlerce askerî aracın ve zırhlının Güney Osetya sınırına doğru hareket etmekte olduğunu söyledi. Gürcü helikopterlerinin de G. Osetya'nın başkenti Tshinvali civarındaki hedefleri vurduğu bildirildi. Rusya Savunma Bakanlığı da birliklerinin Senaki'ye girdiklerini doğruladı. Bakanlık, operasyonun amacının Gürcistan'ın G. Osetya'ya yeniden saldırmasını engellemek olduğunu açıkladı.

Gece geç saatlerde ise Rusya, Güney Osetya'ya yönelik tehdidin ortadan kalktığı gerekçesiyle askerlerini Senaki'den çekti.
Gürcü yetkililer, başkent Tiflis'e 60 kilometre uzaklıktaki Gori kentinin de Rusların eline geçtiğini ileri sürdü. Devlet Başkanı Saakaşvili de televizyondan yaptığı konuşmada Gürcistan topraklarının 'büyük bölümünün Rus güçlerinin işgali altında' olduğunu söyledi. Saakaşvili, halktan panik olmamasını isteyerek, "Size söz veriyorum. Rus askerleri Tiflis'e girecek olursa, bundan 12 saat önce haberdar olacaksınız.'' dedi. Moskova ise Gori'yi ele geçirdikleri yönünde Gürcü tarafının dile getirdiği iddiaları yalanladı.

Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü, "Gori'de, hiçbir Rus askeri yok.'' diye konuştu. Bu arada Rusya, Güney Osetya'da daha önce iki binin üzerinde olduğunu ileri sürdüğü ölü sayısını 1600'e düşürdü. Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Rusya ile çarpışmalarda 80 ila 90 Rus askerî uçağının düşürüldüğünü ve yüzlerce Rus askerinin öldürüldüğünü iddia etti. Rus askerî yetkilileri ise sadece 4 uçak kaybettiklerini bildirdi.
Öte yandan Abhazya'ya konuşlanan Rus gücü de artırıldı. Bölgedeki Rus askerlerinin sayısı 9 bine, zırhlı araç sayısı da 350'ye çıkartıldı. 50 Rus savaş uçağının ise Tiflis yakınlarındaki bir askerî üs ve radar tesisini bombaladığı bildirildi. Dış Haberler Servisi

Batı, ateşkes için devrede Avrupa Birliği, Gürcistan'daki çatışmaları durdurmak için devreye girdi. Dün Tiflis'te temaslarda bulunan AB dönem başkanı Fransa'nın Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner; Güney Osetya nedeniyle Rusya ile Gürcistan arasında çıkan savaşta ateşkes ilan edilmesi gerektiğini söyledi. Fransız Bakan, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili ile bir araya gelerek durumu ele aldı. Fransız Bakan ve Saakaşvili, AB'nin önerdiği ateşkes belgesini de imzaladı. Acilen silahların susturulmasını isteyen AB'nin sunduğu plana göre, taraflar, 6 Ağustos öncesi duruma dönmeli ve bölgeye uluslararası güç gelmeli. Bunun yanı sıra Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne de saygı gösterilmeli.

Kouchner, Finlandiyalı mevkidaşı Stubb ile birlikte Tiflis'ten Moskova'ya hareketinden önce de Rusya'ya mesaj göndererek, "Umarım, Dmitri Medvedev ilgili taahhütnameye imza atar. Aksi bir durumda yeniden Gürcistan'a geri dönmem gerekebilir." şeklinde konuştu.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown da Rusya'ya, Gürcistan'ın ateşkes önerisine acilen cevap vermesi çağrısında bulundu. Yazılı açıklamasında, çatışmanın sona erdirilmesindeki sorumluluğun Moskova'da olduğunu belirten Brown, Gürcü hükümetinin bir ateşkes önerdiğini hatırlatarak, Rusya'nın bu öneriye gecikmeksizin karşılık vermesini istediklerini bildirdi. Dünyanın gelişmiş ülkelerinin oluşturduğu G-7 oluşumu da Rusya'ya ateşkes ve Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü tanıma çağrısı yaptı. G-7'nin içinde ABD, Japonya, İtalya, Fransa, Almanya, İngiltere ve Kanada bulunuyor. Ahmet Temir, Cihan, aa; Moskova, Tiflis