Ergenekon tutuklusu eski özel harekatçı İbrahim Şahin, daha önce de hapis yatmaktan kurtaran 'bunama' raporunu tekrar aldı. Şahin, Susurluk skandalı nedeniyle cezaevinde yatmaktan, aldığı 'Hafıza kaybı ve bunama' raporu ve Sezer affıyla kurtulmuştu.

Ergenekon terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanan Emniyet Özel Harekât Dairesi eski Başkanvekili İbrahim Şahin'e yine 'bunama' raporu verildi.
Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından verilen raporda, 'Ergenekon terör örgütünün amaç ve hedefleri doğrultusunda faaliyette bulunmak için örgüt kurup yönetmek' iddiasıyla tutuklu bulunan Şahin'in 'bunama' olarak bilinen 'Demans' hastası olduğu belirtildi. Ergenekon savcılarına da ulaşan raporu, Şahin'in avukatı mahkemeye sunarak tahliye talep edecek.
Rapor: eski hastalığı sürüyor
İbrahim şahin, ergenekon kapsamında tutuklanır tutuklanmaz, susurluk davasında aldığı hapis cezasını yatmaktan kurtaran raporu kullanarak tahliyesini istedi. Ancak mahkeme heyeti bunu kabul etmedi. Şahin, 'bunadığı' konusunda ısrar edince adalet bakanlığı'nın talimatıyla 27 mart günü şişli etfal eğitim ve araştırma hastanesi'nde 6 saat kontrolden geçirildi. Genel cerrahi, dahiliye, kulak burun boğaz, nöroloji ve psikiyatri servislerinde muayene edilen şahin'in raporu 10 nisan 2009'da tamamlandı. Beş servisten uzman doktorların imzasını taşıyan raporda, şahin'de 'demans' hastalığı olduğu belirtildi.
Tahliyesini isteyecek
Heyet raporunda ''hastanın 27 haziran 2003'te adli tıp kurumu'ndan aldığı raporda tespit edilen demans hastalığı devam ediyor. Hastalık kalıcıdır'' ifadesine yer verildi. 5 aydır tutuklu bulunan şahin'in avukatı rukiye kibar, birçok kez adli tıp'ın raporuyla tahliye talebinde bulundu. Ancak, şahin'in tahliye talebi her defasında rededildi. Şahin'in avukatı bu kez, şişli etfal'in raporunu ilgili mahkemeye sunarak müvekkilinin sağlık sorunları nedeniyle tutukluluk halinin kaldırılmasını isteyecek.
İşte şahin'in krokisi

'çıkartma krokisi'ymiş
şahin'in gölbaşı'ndaki cephaneliğini ortaya çıkaran krokinin, üçüncü bir kişinin toprak altındaki mühimmata ulaşması için hazırlandığı belirlendi.
Ergenekon terör örgütü iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında düzenlenen 10. Dalga operasyonda tutuklanan eski emniyet özel hareket dairesi başkanvekili ibrahim şahin'in evinde bulunan mühimmat krokisi üzerinde yapılan uzman incelemesi tamamlandı. Gölbaşı ankara karayolu üzerindeki alanda yapılan kazılarda çıkan cephaneliği gösteren kroki ile ilgili incelemede krokinin, üçüncü bir kişinin toprak altındaki mühimmata ulaşmasını sağlayacak olan 'çıkartma krokisi' olduğu belirlendi.
Başkası bulsun diye
silah ve mühimmatı toprak altına gömen kişi tarafından başkalarının ihtiyaç duyduğu anda çıkarabilmesi için çizildiği tespit edilen kroki ile birlikte 'yeri: konya ankara karayolu, noktası: gölbaşı çıkışında yapımı devam eden turistik evleri geçtikten sonra 3. Ve 4. Aydınlatma direklerinin kesiştiği ormanlık arazide asfalt yoldan 17-20 m. Kadar içeride küçük çam ağacının dibindeki alan' yazan bir a4 kağıt da bulundu. Krokiyi açıklayan bu not kağıdı ile gölbaşı'ndaki cephaneliğe ulaşıldığı öğrenildi.
Mühimmatı kim çıkaracak
ibrahim şahin ifadesinde, polis tarafından evinde yapılan aramalarda bulunan krokileri 'hatırlamadığını' söylerken, soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcıları, 'şahin'deki krokiler çıkartma krokisi ise mühimmatları gölbaşı'ndaki ormanlık araziye kim gömdü?', 'şahin'e bu krokiyi kim getirdi ve şahin kime verecekti?', 'mühimmatlar ne zaman çıkarılacak ve niçin kullanılacaktı?' sorularının cevabını aramaya başladılar.
O cephanelik
ibrahim şahin'de yakalanan kroki sonucu ankara gölbaşı'nda yapılan kazılarda 3 adet lav silahı, 10 el bombası, tnt kalıpları, suikastlerde kullanılan 590 gram detasheet patlayıcı, değişik cinste plastik patlayıcılar, 860 adet uzi ve diğer silahlara ait mermi bulunmuştu. İbrahim şahin'in evinde yapılan aramalarda da istanbul'daki evinden 8 adet glock marka tabanca, ankara'daki evinden 1 adet glock marka tabanca çıkmıştı.
Sezer affıyla kurtulmuştu
ibrahim şahin, susurluk davasından yargılanırken geçirdiği tartışmalı bir trafik kazasının ardından dr. Lütfi kırdar kartal eğitim ve araştırma hastanesi ile adli tıp kurumu'ndan 'bunama' ve 'hafıza kaybı' raporu aldı. İki raporda da ibrahim şahin'in 'travmaya bağlı yakın ve uzak hafıza kaybı'na uğradığı belirtilerek, 'hastanın hastalıkları kalıcıdır. Düzelme göstermez' denilmişti. Şahin, bu raporla dönemin cumhurbaşkanı ahmet necdet sezer'e müracaat etmiş ve sezer tarafından affedilerek hapis yatmaktan kurtulmuştu.