Yenişafak Gazetesi Yazarı Yusuf Kaplan dünkü köşesinde dershane konusunu ele aldı. Eğitim sisteminin, göründüğünden daha sorunlu ve daha derin problemleri olduğunu söyleyen Kaplan, dünyada ancak üçüncü sınıf ülkelerde gözlenebilecek ölçüde sömürgeci bir eğitim sistemine sahip olduğumuzu iddia etti. Dershanelerin sadece ilmi eğitim veren kurumlar olarak değil, aynı zamanda çocukları koruyan bir kalkan olarak nitelendiren Kaplan, “Çocuklarımızın kişiliğini, kimliğini, ahlâkını koruyan bir kalkan işlevi gören bu dershaneleri kapatmak bence cinayettir, kendi ayağımıza kurşun sıkmaktır.” şeklinde yorumladı.Dershane geleneğini sosyolojik açıdan da değerlendiren Yusuf Kaplan Türkiye'deki eğitim sisteminin yerine getirmeyi başaramadığı çok hayatî bir sosyo-kültürel fonksiyonu dershanelerin yerine getirdiğini belirtti. Kaplan “Dershanelerin yığınla tartışılabilecek yönleri, sorunları ve açmazları olmasına rağmen Türkiye'deki sömürgeci eğitim sisteminin yapamadığı bir şeyi büyük bir başarıyla yapmayı başarıyor: Çocuklarımızı kelimenin tam anlamıyla pislikten koruyor. Minimum düzeyde de olsa, ekmek gibi, su gibi ihtiyaç hissettiğimiz ahlâkî niteliklerle donatıyor çocuklarımızı.” diyor.Özellikle FEM Dershanelerinin bu konuda çok hassas olduğunun altını çizen Yenişafak Gazetesi Yazarı, “bu dershanelerin yöneticileri, eğitimcileri, çocuklarla dershane dışında da, bizzat evlerine, ailelerine düzenli ziyaretler yaparak daha niteliksel, kalitatif bir şekilde ilgilenifyorlar çocuklarla. Sömürgeci Türk eğitim sisteminde yapılması bile hayal edilemeyecek kadar hayati bir çalışmayı bu dershaneler hayata geçirmeyi başarıyorlar böylelikle. Bu kurumlar çocukları sadece üniversiteye değil, aynı zamanda hayata da hazırlıyor.” Dedi. Seküler kesiminde bu dershaneleri takdir ettiğini belirten Kaplan, “Seküler kesimler de, bu dershaneleri, sadece üniversiteye iyi hazırlamalarından ötürü değil, çocuklarının eroine, uyuşturucuya, her türlü kötü alışkanlıklara, tehlikeli ideolojik, cinsel yönelimlere yönelmelerini önleyen sosyo-kültürel eğitim anlayışı ve uygulaması açısından da tercih ediyorlar. Eğer kapatılması gereken eğitim kurumları varsa, bunlar öncelikle resmî eğitim kurumları, devletin okullarıdır, dershaneler değil.” şeklinde yorumladı.

[Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]