MEB'nin dershane ve etüt merkezlerini kapatma çalışmalarına bölgenin alim ve kanaat önderlerinden biri olan Sıbğatullah Sevgili tarafından tepki ile karşılandı.Dershanelerin kapatılmasının bilhassa Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da hiç iyi olmayacağını belirten Kürt kanaat önderi ve alimi Sevgili, "Bu gençlere yazık olacak. Böyle bir şey yapılmasına biz Doğu'daki Kürt aydınları ve din adamları olarak böyle bir şeyi sevmiyoruz. Bu konuda menfi propaganda yapacağız. Buna kolay kolay evet demeyeceğimizi bütün kamuoyuna ilan ediyorum. Böyle bir kötülüğü bizim gençlerimize yapmasınlar." dedi. 20-30 yıl önce Doğu ve Güneydoğu'daki bir çocuğun batıdaki bir gençle yarışması mümkün olmadığını dile getiren Sevgili, şimdi ise Silopi'deki bir kızın Türkiye'de birinci olmasını görmeyi dershanelere borçlu olduklarını ifade etti.Sevgili, dershaneler kapatılmasının bölgede çok kötü bir neticeler vereceğine dikkat çekerek, "Memleketimizde birçok gencimiz dershanelerden istifade ediyor. Okullar çocuklara tam bilgi vermediği için çocuklar oradan daha fazla bilgi alıyorlar. Dershaneler kapanacaksa bence çok kötü bir netice verir. Bu dershanelerde bu gençlerin hep beraber oturması, birlikte vakit geçirmeleri onları çayhanelerden ve kötü alışkanlıklardan korumaktadır. Onları terör ağlarına düşmemelerini sağlamaktadırlar. O çocuklar orada eğitimden ziyade, muhterem hocalarımızın dini telkinleri ile dinlerini de öğreniyorlar." şeklinde açıklamalara yer verdi. Hiç bir gücün bu ışığı söndüremeyeceğini vurgulayan Kürt aydın, "Böyle müesseselerin bazı iyi olmayan amaçlarla kapatılması, eğer kasıt bu cemaati sindirmekse bu cemaat iyi yolda devam ediyor. Hiç kimsenin, hiçbir gücün bu ışığı söndüreceğine inanmıyorum. Belki de aksi de tepebilir yani. Dershanelerin çocuklara ne kadar menfaatli olduğunu biliyoruz. Eğer bu dershaneler kapansa bu gençlerin ne kadar dağılacağını, ne kadar kötü alışkanlıklar içine gireceğini biliyoruz. Böyle köklü bir müessesenin kapatılması bölgemizde bilhassa Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da hiçte iyi olmayacak, çok şık olmayacağı kanaatindeyim." diye konuştu. Eğer dershanelerin kapatılması durumunda çocuklara en büyük kötülüğün yapılacağına dikkat çeken Sevgili, şunları kaydetti: "Benim gayem hem terör örgütü ağlarına düşmemeleri, hem de dinlerinden uzaklaşmaları bu gençlere en büyük kötülüktür. Benim bildiğim sigaralar yasaktır oralarda, namazlar cemaatle kılınıyor. Yani her şey dönüp dolaşıp din ekseni etrafında dolanıyor. Bu gençlere yazık olacak. Böyle bir şey yapılmasına biz Doğu'daki Kürt aydınları olarak, din adamları olarak böyle bir şeyi sevmiyoruz. Bu konuda menfi propaganda yapacağız. Buna kolay kolay evet demeyeceğimizi bütün kamuoyuna ilan ediyorum. Böyle bir kötülüğü bizim gençlerimize yapmasınlar."DERSHANELER SAYESİNDE SİLOPİ'DEN BİR KIZ TÜRKİYE BİRİNCİ OLABİLİYORDershane sayesinde ilk defa bir sınavda Doğu'dan bir kızın Türkiye birincisi olduğunu hatırlatan Sevgili, dershanelerin olmaması durumunda bu başarının yakalanamayacağını söyledi. Kürt aydın, "Sınavlarda sorular aynı çıkıyor. Doğu'daki insan ortaokulu bitirdikten sonra yeniden Türkçe'yi öğreniyor. Ama bugün bu dershanelerin sayesinde Silopi'deki bir kız, Türkiye'de birinci olmuş. Eğer dershaneler sayesinde bu olmasaydı, bizim Doğu'daki Kürt gençlerin Batı'daki Türk kardeşlerimizle yarışma imkanı olmayacaktı. Çocuklarımızın en alt seviyede bir okul kazanmasını temenni ediyorduk, şimdi biz de artık en yüksek okulları kazanmasını bekliyoruz. Çünkü gençlerimiz bu dershaneler sayesinde bizi bu şekilde alıştırdılar." şeklinde konuştu.

[Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]