Dershane ve etüt merkezlerinin kapatılması için hazırlanan kanun taslağına tepkiler büyüyor. Eğitimciler, iş dünyası ve siyasetçilerin yanı sıra kanaat önderleri de söz konusu taslağın telafisi güç hatalara yol açacağı uyarısında bulundu. Mevcut şartlarda dershaneleri kapatmanın eğitime darbe vuracağını belirten kanaat önderleri, hükümete, “Dershaneleri kapatmayın, destekleyin.” çağrısı yaptı.Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın bugün bakanlar kuruluna geleceğini açıkladığı dershanelerin kapatılmasıyla ilgili kanun taslağına tepkiler büyüyor. Eğitimciler, iş dünyası ve siyasetçilerin yanı sıra kanaat önderleri de söz konusu taslağın telafisi güç hatalara yol açacağı uyarısında bulundu. Mevcut şartlarda dershaneleri kapatmanın eğitime darbe vuracağını belirten kanaat önderleri, hükümete, “Dershaneleri kapatmayın, destekleyin” çağrısı yaptı. Gazeteci-yazar, mütefekkir Hekimoğlu İsmail, dershanelerin kapatılmasının en çok mütedeyyin kesimleri üzeceğini belirterek, Başbakan Tayyip Erdoğan’dan buna engel olmasını istedi. Norşin’in kanaat önderlerinden Nurettin Mutlu, özellikle Doğu ve Güneydoğu’nun eğitim, fakirlik ve kardeşlik konularında ilgiye muhtaç olduğunu hatırlatarak, “Okuma salonları, etüt merkezleri ve dershaneler çok hayırlı hizmetler vermektedir.” dedi. Tillo’nun din alimlerinden Bedreddin Sancar da, “Dershaneler sayesinde gençlerimiz kötülüklerden korunuyor. Gençler iyi okullar kazanarak ailelerinin ve memleketlerinin geleceğine katkı sağlıyor.” ifadelerini kullandı.Dershane ve etüt merkezlerinin kapatılması için Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları tarafından hazırlanan kanun taslağına tepkiler sürüyor. Muhafazakâr, demokrat ve mütedeyyin kesimlerden gelen eleştiriler şöyle:- Hekimoğlu İsmail: Dershane kapatmak Anadolu halkına ‘ilim öğrenmeyin’ demektir-Prof. Dr. Suat Yıldırım: Dershane, mahrum olana telafi imkânı veriyor- Şeyh Nurettin Mutlu: Bu kurumlar sayesinde gençlerimiz müspet anlamda dönüşüm yaşamakta- Şevki Yılmaz: Başbakan’ımız eğitim yuvalarını asla kapattırmaz- Hüseyin Korkut: Kenarda köşede kalanları üniversiteye hazırlıyorlar- Molla Bedreddin Sancar: Dershaneler kardeşlik ruhunu yeniden canlandırıyor- Rasim Özdenören: Önce dershaneye ihtiyaç duyulan ortam kaldırılmalı- Sıbğatullah Sevgili: Silopi’deki bir kızın Türkiye birincisi olması dershanelerin sayesinde - Yazar Emine Şenlikoğlu: Bir de o dershaneler uğruna yorulan canları görün- Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş: Başörtüsünü yasaklayan zihniyetle dershane kapatan aynıdır- Cengiz Hortoğlu: Dershaneler, fırsat eşitliği sağlıyor- Sacit Adalı: Bir anda kaldırılması çok yanlış- Süleyman Gündüz: Dershanelerin sosyoekonomik alanda dengeleyici rolü var- Yusuf Kaplan: Dershane kapatmak cinayetten farksız- Sibel Eraslan: Meselenin hayırlı bir şekilde çözülmesi için dua ediyorum

[Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]