@ HaberMedya. Com

İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, Aziz Yıldırım’ın savunmasından bazı satır başları şöyle:
- Malatyasporlu oyunculara verilen arabaları, Galatasaray-Ankaragücü maçında 8-0?lık skoru incelemek gerek.
- Şimdi adaletin bekçileri diye kendini tanıtanlar şikeyi getirmişlerdir.
- Camia dimdik ayakta duruyor.
- Savcı Berk’e İslam Çupi’nin sözlerini hatırlatıyorum. FB’nin büyüklüğü başka bir büyüklüktür, ne kupa, ne şampiyonluk.
- FB cumhuriyeti her zaman ayakta kalmıştır, kalacaktır.
- Tüm FB’liler daha da sevdalandı, bu sevdayı kimse engelleyemez ne Metris ne darağacı.
- 98?de FB’nin 16 milyon dolar bütçesi vardı, 2011?de 225 milyon dolar şimdi.
- Bir toplantıda şikenin Türkiye’de olduğunu TFF’ye söyledim.
- Şike o dönemde TFF ile yandaşı olduğu kulüplerle yapılıyordu.
- Ekonomik çıkar sağlayan örgüt lideri diye yargılanmam beni en çok üzen şey.
- 30 milyon dolar verdim kulübe, bir lira FB’den çıkar sağladıysam kendimi ölümle cezalandırırım.
- Bu şekilde suçlanmam ayıp ve insanlık dışı.
- FB ile yattım, FB ile kalktım, benden önce amatör sporları kaç kişi takip ederdi.”
Yıldırım, savunmasında savcıları hedef alarak, “Beşiktaş’ta oturan savcılar acaba onlar mı sosyal yönden FB’den faydalandılar, yoksa bizler mi? ‘Sosyal yönden güçlerini kaybetmemek için FB başkanlığını bırakmıyorlar’ diye iddianamede geçiyor. O yüzden bu cümleyi söyledim” dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı Yıldırım’ı uyardı. Yıldırım da, “Onlar beni suçluyor” dedi. Daha sonra mahkeme başkanı, Yıldırım’a, “FB’ye büyük yatırımlar yaptınız, o yüzden size teşekkür ediyorum ama savunmaya gelin” diye konuştu.
Yıldırım, “Organize fiziki takip yapıyor, telefon dinlemeleri yapıyor, bütün izinleri mahkemeden alıyor, bir tek çözemediği şey var örgüt lideri Aziz Yıldırım hep yüz yüze konuşuyor. Ortam dinlemesi yaptığına rağmen hiçbir şey dinlemiyor. Örgüt lideri Aziz Yıldırım bir sistemde konuşuyor. ‘Para var torbalarda’ diyorlar ama zapta alınmamış. Madem para var baskın yapılmıyor. 8 Haziran’da havuz çatısı için İlhan Ekşioğlu’na para veriliyor. Ama ustalarla anlaşılmıyor. İlhan Ekşioğlu o parayı geri getiriyor.
Şike veya teşvikte şahıs üzerinden ödeme yapılamaz. Şike olması için açıkta para olması lazım. 13 maçta sıfır parayla şike yaptık, sonuç oraya geliyor” diye konuştu.
Yıldırım, “Fezlekede polis dinleme yapıyor, muhasebe müdürü Tamer Bey’e FİBA ile konuştun mu diyorum 15 milyon için. Fezlekede FİBA’ya para teklif edildi yazıyor. Oysa FİBA bankanın yan kuruluşu” deyince salonda gülüşmeler oldu.
Aziz Yıldırım’ın savunmasından diğer satır başları şöyle:
“- Transfer şikesinden bahsediliyor. Asıl bu durum Galatasaray Kulübü tarafından alışkanlık haline gelmiş. GS transfer yapacak diye Ali Turan, Gökhan Ünal bunlar 6 ay oynamadılar. Bu sezon ortasında Manisa’dan Yiğit ve Antalyalı Necati ile anlaştılar ve GS maçlarında oynamadılar.
Onlar yapınca normal, biz yapınca suç oluyor.
- Ey İstanbul Emniyeti insanların hastalıkları ile ilgili şeyleri şifre diye verirseniz hata yaparsınız. Hastalıkla ilgili ‘iyi’ diyoruz, ‘eve gidiyorum’ diyoruz bunu da şike yaptılar.
- 19 maçta şike yapıldığı söylendi emniyetten, iddianamede 13 maç var. Emniyet ve iddia makamı her geçen olayda şapkadan tavşan çıkarmaya çalıştı.
- Trabzon’un rakiplerimize teşvik primi için para dağıtıp dağıtmadığı ile ilgili bizim araştırma yaptığımız var iddianamede. Bu doğrudur. Tek doğru şey iddianamede bu.”
Yıldırım savunmasında, “Tahir Kıran mesajlar atıyor Trabzonsporlulara, FB 200 milyar prim gönderdi diye. Ama hiç dinlenmedi. Acaba Tahir Kıran kime yakındı” deyince mahkeme başkanı da, “Avukatlarınız talep etsin, tanık olarak onu dinleriz” dedi.
Yıldırım, “Tarla taşocağı gibi şike şifreleri ve cep telefonu kullanmadıkları gibi örgüt lideri Aziz Yıldırım’ın yüz yüze konuştuğu ileri sürülmektedir. Belge bulamıyorsanız örgüt lideri olarak suçlanmamdan saçma bir şey yok. Hiçbir zaman polis takibine karşı dikkatli davranmadım” diye konuştu. Yıldırım ayrıca, “Bir numara CEO demek, Aziz Yıldırım’a demek gayet normal. Ama bana inşaat işçisi deselerdi o zaman şifre olurdu” dedi.
Duruşmada mahkeme başkanı, ayakta kalan Cengiz Çandar’a yer verilmesini istedi. Bunun üzerine araya giren Aziz Yıldırım, “Abdullah Kiğılı şişman, ona da yer versinler” dedi. Yıldırım’ın bu sözleri salonda gülüşmelere neden oldu.
Savunmasında “Operasyonları yapanlar tarih önünde birilerine hizmet ettikleri için yargılanacaklar” diyen Yıldırım, şunları söyledi:
“- Şike denilen Bucaspor maçı iddianameye dahi konmadı.
- Zincirlikuyunu’nun önünde yazıyor ‘her canlı bir gün ölümü tadacaktır’ diye. Savcı Mehmet Berk’e bir daha gördüğümde söyleyeceğim mezarlığın önünde yani işlemediğim suçlardan cezaevinde yatacaksam bunu söyleyeceğim.
- Eğer ben örgüt üyesiysem genel kurulda olan üyelerde örgüt üyesi. Savcı Berk de o zaman örgüt üyesi. Çünkü beni bu üyeler denetliyor. Savcı Berk de FB’ye üye.”
Şike davasında savunmasını yapan Aziz Yıldırım, Manisa Trabzonspor maçına ilişkin 500 bin dolar teşvik primi parası gönderildiği iddialarına yanıt verdi. Savunmasının büyük kısmın tamamlayan Yıldırım, davanın Perşembe günü devam edilecek celsesinde savunmasını tamamlayacak.
Aziz Yıldırım, şike yasasında yapılan değişiklikle cezaların düşürüldüğünü hatırlatarak, “Buna Aziz Yıldırım’ı kurtarma yasası denildi. Bu değişiklik Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edildi. Sonra meclise gelerek olduğu gibi kabul edildi. Bu değişiklikten sonra tahliyeler oldu. Ancak Fenerbahçe Başkanı ve yönetiminden biri bile tahliye olamadı.
Fenerbahçe üzerinden oynanan oyun gün yüzüne çıktı. Gül MİT Yasası’nı ise hemen imzaladı” dedi.
Savunmasında 6222 sayılı sporda şiddet yasasının değiştirilmesinden ötürü Başbakan Erdoğan ve muhalefet liderlerine teşekkür etti.
Dünyanın hiçbir yerinde şikeden dolayı cezaevinde yatan kimsenin olmadığını belirten Yıldırım, yasayı değiştirdiklerinden ötürü Başbakan Erdoğan, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Bahçeli ile milletvekillerine teşekkür ediyorum dedi.
Savunmasında şike yapıldığı iddia edilen maçlara da değine Yıldırım ile Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci arasında zaman zaman ilginç diyaloglar yaşandı.
Mahkeme Başkan’ın Yıldırım’a savunmanı toparla eksik kalan hususlara avukatların değinebilir dedi. Bunun üzerine Yıldırım ‘Yok ben yaparım. Benim şike yaptığım iddia ediliyor’ deyince Başkan Ekinci ‘o zaman avukatları neden tuttun’ diye sordu. Yıldırım ise onları CMK TCK işlerine baksınlar diye tuttum. Yıldırım, daha sonra “105 yıllık kulübü biz sıfırlıyoruz. Savunmasını ben vereceğim’ diye konuştu.
Yıldırım, “Savcı Mehmet Berk’in Fenerbahçe-Sivas maçıyla birlikte 5 maçın skorlarını daha önceden bildiklerini Mehmet Ali Aydınlar bana söylemişti. Bu 5 maçtan Bucaspor-Fenerbahçe maçını iddianameye koymadı. Vicdanlı biri ise görevinden istifa eder” dedi. Yıldırım, şöyle devam etti:
“İddia edilen örgüt Fenerbahçe’nin tam kendisidir. Zorlama iddialarla suçlu yaratılmaya çalışılmıştır. Şanlı Fenerbahçe’ye örgüt yakıştırılmasını asla kabul etmiyorum. Örgüt suçlamasının kaldırılması durumunda tutukluluğumun devamı yönünde vereceğiniz her kararı kabul ediyorum. Bu kadar insanı suçsuz yere yatmakta. İnsanlar töhmet altında bırakılmaktadır” dedi.
Yine Mahkeme Başkanı Ekinci’nin Yıldırım’ı savunmasını toparlamasını istediği başka bir bölümde ise başkanla arasında şu diyalog geçti.
Mahkeme Başkanı’nın ‘sadece siz yoksunuz burada başka sanıklarda var ifade vermek isteyen. Tüm sanıklar 8 aydır mahkemeyi bekliyor. Savunmanızı toparlayın diğer sanıklarında savunma yapmaları gerek’ demesi üzerine Yıldırım ‘Hangi maçları anlatmamı istiyorsanız söyleyin ben onları anlatayım’ dedi. Başkan Ekinci ise ‘siz maçları anlatın. Ama iddianamede suç isnat edilen konularda savunmanızı yapın. Diğer hususlara girmeyin’ diyerek Yıldırım’ı iddianame dışı konularda savunma yapmaması konusunda uyardı.
Yıldırım savunmasında, 10 Aralık 2011 tarihinde Manisa Trabzonspor maçı için kendisinin 500 bin dolar şike parası gönderdiği iddialarına cevap verdi. Yıldırım, “O parayı borç amacıyla verdim. Darda idiler. Daha sonra o para bana 125 bin dolarlık 4 çek olarak geri ödendi. Bu yaşıma kadar futbolla uğraştım. Bu işin içindeyim. Şike yapsaydım payı neden şirketten göndereyim?” dedi.
Kasımpaşa-Fenerbahçe maçına değinen Yıldırım, “İddianamen önce polis fezlekesinde Fırat Kocaoğlu’na şike parası verdiğimiz iddia edildi. Ancak bu iddianameden çıkarılmış. Bunun yerine Murat Şahin konmuş. Murat Şahin’e şike parası verdiğimiz iddia ediliyor. Ancak Murat Şahin o maçta oynamadı” diye konuştu.
Yıldırım’ın Sivasspor-Fenerbahçe maçı hakkında konuşacağı sırada Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci duruşmayı bitirdi. Aziz Yıldırım söz konusu maç hakkında önemli açıklamalarda bulunacağını söyledi. Başka Ekinci ise, “Perşembe günü duruşmaya devam edeceğiz. Size savunmanızı devam ettirmek için yeniden söz vereceğim” dedi.
Duruşma Yıldırım’ın savunmasının büyük bölümünü tamamlamasıyla Perşembe gününe ertelendi.
“ŞİKE” DAVASI PERŞEMBE GÜNÜNE ERTELENDİ
Şike davasına Aziz Yıldırım’ın savunması ile devam edildi. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, Yıldırım’a savunmasına bugünlük son vermesine, Perşembe günü devam edilecek celsede kendisine yarım saat daha süre tanıyacağını belirterek duruşmayı Perşembe gününe erteledi.

Kaynak : [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]

[Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]