Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Feb 2009
    Nereden Yer
    İstanbul
    Mesajlar Mesajlar
    607
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 227 + 17964

Yağlıboya Resim Örnekleri...

umarım keyifle dinlersiniz..

Bu coşgu
    dolu, omar faruk tekbilek'in "imaginary traveler" eserinin arkasına, -fon mahiyetinde- buraya birkaç yağlıboya örneği getirmeyi düşündük. böylelikle musiki eserinde anlatılan o hayali seyyah'a bir lahzada mihmandar olabilir, bizde bu seyahetten istifade edebiliriz fikriyatı çerçevesinde. sonra konu "müzik dinle" den daha çok bu kısma aidiyet kazandı. hasılı, arka "fonda" kalan resimler değil, müzik oldu. artık umarım keyifle seyredersiniz,

ilk olarak goya'nın bu muhteşem derecede etkileyici "Madrid'de 3 mayıs 1808" eserini taktim etmek istiyorum. ben fazla yorum yaparak bulanık fikirlerimle sizin tahayyüllerinizi buğulamak istemiyorum. lakin bu resimde hep düşüne geldiğim bir iki fikrimi müsadenizle beyan etmek isterim;

artık adamın cesareti mi, diğerlerinin korkusu mu yoksa fransızların zulmü mü dersiniz bilemiyorum. lakin zamanın burdan durduğu vede bir saniye bile öteye gitmediği aşikar değilmi? sonrası hiç olmasın dedirtiyor insana. ölüme kucak açan bu insan yinede toprağa düşürmesin çehresini.
    ispanyolların fransızlar karşısında uğradıkları baskıları ve zulmü konu alan bu resim dünyanın her yerinde hiç bitmeyecek olan bir kavganın; adaletsizliğin sembolü hükmündedir. tüm ezilmiş ulusların uğradıkları bu adaletsizlik kendi noktayı nazarından bize hakiki adaletin bu dünya da sağlanamadığını vede hiçbir vakit gerçek adaletin yer yüzünde vuku bulmayacağını anlatır.

bu biçare mazlum, ölümü metanet ile kucaklayarak, onu; hakiki adaletin vede en büyük mahkemenin
    başlangıç kapısı hükmünde görüyor ve bize (yaşanan ve yaşanacak bütün zamanlara) feryad ederek, tüm ezilmişliğin içinden, kupkuru bir hakikati haykırıyor...

julien dupre'nin çalışan kadın resimlerinden 3 örnek:
    detaylar çok güzel işlenmiş .. insan ürettiği ile hayatını anlamlandırıyor.

buda gauguin'in işçiler resmi. yüzü bize dönük olanın kulak kabartması harika..

ikinci dünya savaşı, birincisini adeta gölgede bıraktığı için; gündemimize pek düşmesede avrupanın o dönemdeki buhranlarını, ruhsal ve manevi çöküntülerini, adeta bütün kıta dünyasının ruhunu vede imanını kaybetmesini en güzel ifade eden edvard munch'un "çığlık" ve başka bir eseri:

ve sıra geldi ressamların sultanı van gogh'a.
    yıldızları vede geceyi en güzel çizen ressam.
    ve işte bu ikisinin çok enfes örnekleri:

ve yine van gogh'un (ilk dönem eserlerinden) sıcacık bir aile tablosu..
    masadaki tek yiyecek patates..
    ve işte "patates yiyenler"

bundan sonra bakacağınız eserler, islam topraklarında resim çalışmalarında bulunmuş oryantalistlere aittir.
    ressamlarının kim olduklarına dair bir bilgimiz yoktur.

ve son olarakda william holman hunt'ın "evrenin ışığı" çalışması..
    "gönül kapısı" ismiylede anılıyor.

vesselam..

Benzer Konular
    Yağlıboya ile dünyanın en büyük Kur'an'ını yazdı
    Yağlıboya ile dünyanın en büyük Kur'an'ını yazdı Yağlıboya ile dünyanın en büyük Kur'an'ını yazdı 2,5 metre yüksekliğinde, 5 metre eninde yağlıboya fırçası ile yazdı Devamı İçin Tıklayınız... Devami
    Resim içinde resim
    Resim içinde resim ressam Oleg Shuplyak'ı diğerlerinden ayıran bir özelliği var. Devami...
    WebHat 10 - Hat Örnekleri
    WebHat 10 - Hat Örnekleri WebHat 10 Lisans: Ücretsiz Boyut: 11.7 MB Dil: Türkçe Kısıtlama: Yok Üretici: Murathan ALINAK İşletim Sistemi: Windows (Tümü)
    " Bu resim senin mi? " yazılı iletiyi sakın açmayın!! "Bu resim senin
    " Bu resim senin mi? " yazılı iletiyi sakın açmayın!!  "Bu resim senin " Bu resim senin mi? " yazılı iletiyi sakın açmayın!! "Bu resim senin mi?" şeklinde size gelen bir maili,bu mesajı sakın, asla tıklamayın!!! Yoksa ne mi olur?.. Türkiye Bileşim Güvenliği Dern
    Güzel Bir Kaç Resim..İslami resim
    Güzel Bir Kaç Resim..İslami resim Arkadaşlar yalnış yere açtıysam konuyu özür dilerim.. İslami Resimler Diye bölüm aradım bulamadım..eklerseniz sevinirim.. ..
    Yazar : Risale Forum

Dec 2008
    Nereden Yer
    Diyar-ı Gurbet
    Mesajlar Mesajlar
    3.261
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 768 + 61460

Cevap: Yağlıboya Resim Örnekleri...

çok harika resimler benim de resim yapasım geldi
    Farz ibadetlerinden sonra Allâh yanında amellerin en sevgilisi (rızâsına muvâfık olanı) , müslümanın kalbine sevinç koymaktır.(Hadis-i Şerif)

Jun 2008
    Nereden Yer
    İstanbul
    Mesajlar Mesajlar
    5.773
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 1212 + 95654

Çok güzel gerçekten..
    Sanat ne içindir???..
    Vazifelerini ücrete bağlayanlar asla ıslahçi olamazlar.
    M.fethullah GÜLEN

NuruAhsen çevrimdışı Sonsuz Temâşâ
    Aug 2008
    Nereden Yer
    Şehr-i Hüzün
    Mesajlar Mesajlar
    8.651
    Blog Blog Girişleri
    1
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 2231 + 185910

Alıntı aliaydemir Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]

Tabloyu inceleyen bir sanat eleştirmeni

ressama sordu:

Güzel bir tablo doğrusu,ama anlamını bir türlü kavrayamadım'dedi.

'Adamın vurduğu kapı hiç açılmıcak mı?

ona kapı kolu çizmeyi unutmussunuz da...'

Ressam gülümsedi.

'Adam sıradan bir kapıya vurmuyor ki...

dedi ve tablosunun anlamını açıkladı.

'Bu kapı,insanın kalbini simgeliyor.

Ancak içeriden açılabildiği için

dışarıda kol olması gerekmiyor...

O kapı size içeriden açılmamıssa

GİREMEZSİNİZ.

Allah razi olsun kardes:045:
    Bana, 'Sen şuna buna niçin sataştın?' diyorlar.
    Farkında değilim; karşımda müthiş bir yangın var. Alevleri göklere yükseliyor, içinde evladım yanıyor, îmanım tutuşmuş yanıyor. O yangını söndürmeye, îmanımı kurtarmaya koşuyorum. Yolda birisi beni kösteklemek istemiş de, ayağım ona çarpmış, ne ehemmiyeti var? O müthiş yangın karşısında bu küçük hadise bir kıymet ifade eder mi?
    Dar düşünceler, dar görüşler!..

Ruh
    Ruh çevrimdışı
    Sep 2008
    Nereden Yer
    Alem-i Ervah
    Mesajlar Mesajlar
    507
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 154 + 10933

Ooow harika yaa...

Yani bu Ars-ı Ala'nın kapısı gibi
    Umarım hepimize acılır...
    Tesekkurler
    Beşer zulmeder, kader adalet eder...

Feb 2009
    Nereden Yer
    İstanbul
    Mesajlar Mesajlar
    607

Alıntı mihrimah Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    Sanat ne içindir???..

efendim sanat ile bir fiiliyatı ayırt eden yegane unsur "estetik kaygı" dır denir.
    sanat felsefesi üzerine çalışan birçok düşünürün belki en yüksek derecede birleştikleri mevzu sanatın gaye olarak bir "estetik" ortaya koymasıdır.
    bu müphem kavram üzerine elbette çokça konuşulabilir. hatta belki ayrı bir tartışma konusu olarak estetik bile ele alınabilir. keza "sanat" kelimesinin etimolojik olarak başlı başına incelenmeside gereklidir.

lakin burda bu mevzulara girmeden, efkarımızı en yalın bir biçimde arz etmek istiyoruz. bizim bu husustaki kısır düşüncemiz sanatın "ene" ve "hû" mabeyninde muhteşem bir vasıta olduğu kanaatidir. "ene" ile yapar ve başını kaldırıp mevcudatı seyrettiği an "hû" yu görür ve bir bomba gibi
    وَمَا أَدْرَاكَ , أَفَلَا تَذَكَّرُونَ
    hitapları kafasında birer birer patlar.

bize herşeyden ziyade kendi metebolizmamız, bu acizlik içinde hudutsuz isteklerimiz ve ila ahir tahayyullerimiz "hû" yu iktiza etmektedir.

efendim kısır görüşümüzün hülasası şudur ki; sanat kulun rabbisini arayışıdır.
    ve bu tarife binaen neye, kime, ne şekilde hizmet sunacağıda bu çerçeve içinde değerlendirilmelidir.

elbette aksi düşünülsede, bakınız tüm sanat eserlerinin perde arkasında tevehhümü ebediyet ve ölüm çığlıkları yükselmededir. shakespeare'in sone lerinde yada fuzulinin gazel lerinde ortak bir ateş vardır. nasıllardan sıyrılıp bu insanların neden bu ateşi yazılı metinlere aksettirdiklerini, gayelerini anlayabilirsek bir nebze sanatın insanlığın ilk günlerinden bu yana bizim hayatımızda ne şekilde rol oynadığını görmüş oluruz.

anladığımız, idrak ve ifade edebildiğimiz kadarı ile sanatın çok hulasa bir tarifini yaptıktan sonra,
    sorunuza dönecek olursak, sanat ne içindir?
    belki farabinin bir hakikat tehayyülü görüp yanlış ifade buyurduğu insanın gayesi, hatalı ve kusurlu olsada önemli bir cihette gayet de doğru bir hakikatı ifade eder; insanın "firavun" laşma temayülünü ap açık ortaya koyar.
    işte sanat bu terazinin "mihengi"dir, "constant" ıdır, sabitidir.
    sanatın amacı insanın bu ince çizgi üzerinde kendisini tanıması, bilmesidir.
    sanat insan içindir ve ona rabbinden bir hediyedir.

vesselam.

May 2007
    Nereden Yer
    yer ile gök arası
    Mesajlar Mesajlar
    2.439
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 557 + 42922

Allah razı olsun çok güzeller.
    "Eli boş varılmaz varılan yere, Boş gelmedim yâ Râb, ben suç getirdim! Dağlar çekemezken o ağır yükü, Sırtımda iki büklüm pek güç getirdim..."

Sep 2007
    Nereden Yer
    duaların semaya kalktığı belde
    Mesajlar Mesajlar
    2.420
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 360 + 23502

"En Allaha yuhubbu en yera esera nimetihi ala abdih.."
    Allah nimetinin eserini kulunun uzerinde gormeyi sever...
    hadisi serif

insanin, gercek Sanatkara ayna olmasi, yada olmaya calismasindaki yolu... degilmi Sanat..
    O'nun verdigi; malzeme, alet.. vs. yine Onun guzelligini anlatmak icin kullanmak..
    Mimari, edebiyat, akla gelebilecek her tur sanat dalinda ayni kaide gecerli...

ama bilinen kural Sanat alaninda da gecerli, kimi nurludur, kimi karanlikli...
    birbirinin varligini isbat edercesine iyilik ve kotuluk gibi bir arada varlar...
    her konunun aydinlik yanini secmeye sevketsin Rabbimiz...

Resimler cok guzeldi abi, Allah razi olsun...

Jun 2008
    Nereden Yer
    İstanbul
    Mesajlar Mesajlar
    5.773
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 1212 + 95654

Güzel açıklamışsınız..Allah razı olsun...
    Evet sanat SANATÇI'yı bulmak içindir..
    Marifetullaha ulaşmak içindir..
    Çünkü her sanatta esma aktifdir.
    Kainatta bir sanattır, insan da bir sanattır...
    Dİye düşünüyorum..
    Vazifelerini ücrete bağlayanlar asla ıslahçi olamazlar.
    M.fethullah GÜLEN

Feb 2009
    Nereden Yer
    İstanbul
    Mesajlar Mesajlar
    607

Alıntı mihrimah Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    Evet sanat SANATÇI'yı bulmak içindir..
    Marifetullaha ulaşmak içindir..
    Çünkü her sanatta esma aktifdir.
    Kainatta bir sanattır, insan da bir sanattır...

efkarımız birdir kardeşim..

sayfalarca yazsamda anlatamayacağım hakikati en veciz bir şekilde
    dört satırda hulasa buyurmuşsunuz..
    sağ olunuz..

Sayfa 1/2 12 SonSon

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme