PEYGAMBER MESLEĞİ TERZİLİK

İLK İNSANIN YER YÜZÜNDE VAR EDİLDİĞİNDE EN ÖNEMLİ İHTİYACI HİÇ KUŞKUSUZ Kİ BESLENME, İKİNCİSİ İSE KORUNMA VE GİYİNME İDİ. HZ.İDRİS ALEYHİSSELAM ZAMANINA KADAR İKLİM ŞARTLARINA KARŞI İNSANOĞLU KENDİSİNİ AVLADIĞI HAYVANLARIN POST VE DERİLERİNİ VÜCUTLARINA ÖRTEREK KORUMAYA ÇALIŞIYORLARDI. YÜCE YARATICI OLAN ALLAH İNSANLARA ...
BİLMEDİKLERİNİ PEYGAMBERLERİ ARACILIĞI İLE ÖĞRETMİŞTİR. PEYGAMBERLERİ ÖNDER VE ÖRNEK İNSANLAR OLARAK VAR ETMİŞTİR. BU CÜMLEDEN OLARAK TA HZ.İDRİS SELAM ÜZERİNE OLSUN İLK OLARAK TASARLANMIŞ ELBİSEYİ İNSANOĞLU İÇİN HAZIRLAMIŞ VE DİKMİŞTİR. ONUN İÇİN KENDİSİ BU MESLEĞİN YANİ TERZİLİK MESLEĞİNİN PİRİ, BU MESLEK TE PEYGAMBERLİK MESLEĞİ OLARAK ANILMAKTADIR.

İdris Aliyhisselamdan günümüze ve hatta insanın var oluşundan günümüze Terzilik farklı bir anlatımla şöyledir. HEDEFİ İNSAN OLAN, İNSANI; DOĞA ŞARTLARINDAN KORUYAN, İKLİM ŞARTLARINA GÖRE RAHAT ETMESİNİ, GÜNÜN ŞARTLARINA GÖRE ESTETİK VE GÜZEL GÖRÜNMESİNİ SAĞLAMAK AMACIYLA SAĞLIK KURALLARINA UYGUN MATERYALLERDEN VE ADINA GİYSİ DENİLEN EŞYAYI SANATKAR RUHU İLE DİKEN, HAZIRLAYAN VE HAYALİNDEKİ TÜM GÜZELLİKLERİ KUMAŞA, DERİYE, KÜRKE, İŞLEYEN KİŞİDİR TERZİ. ONUN MESLEĞİNİN ADIDIR TERZİLİK.

Kutsaldır bu meslek.
Bu meslek dürüstlük gerektirir.
Sabır katedilmesi gereken en önemli yoldur.
Alın terine parmağındaki kanı, hayallerine ruhunun güzelliğini katma becerisi ister.
Yüzüğün acısını, kanburun ağırlığını, buharın sıcaklığını, yaşamak, mezürünü en sevdiği kolye gibi, masasını kuş tüyü yatağı gibi, makasını kalemi gibi, gönyesini kardeşi gibi, işyerini vatanı gibi sevmeyi gerektirir bu meslek.