1 sonuçtan 1 ile 1 arası

 1. #1
  Huseyni çevrimdışı Müdavim
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nereden Yer
  Ankara
  Mesajlar Mesajlar
  12.057
  Blog Blog Girişleri
  39
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 210278

  Yeryüzü sofrasından: Armut
  Ülkemizde de yetişmekte olan armutun birçok çeşidi vardır. [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] her ne kadar neredeyse her mevsim bulunabilen bir meyve olsa da genelde sonbahar ve kış aylarında çıkmaktadır. Armutun sağlık açısından bilinen birçok faydası vardır. Özellike bol miktarda lif içermesi armutun geniş bir yelpazade sağlığa katkıda bulunmasını sağlamaktadır.

  Armut bol miktarda A, C ve Ka vitamini içermektedir. Özellikle preslenerek suyunun çıkarılması A,B1,B2,B3, Bl vitaminlerinden maksimum derecede faydalanmamızı sağlar. Bu yüzden düzenli olarak armut tüketimi birçok fayda sağlar.


  Armutun Sağlığa Faydaları

  Armut içerdiği çok farklı vitamin ve maddeler yardımıyla birçok açıdan sağlıklıdır. Mevsiminde tüketilmesi durumunda değişen hava koşullarının yol açtığı hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Armut kalp sağlığından kan şekerinin kontrol edilmesine, kanserle mücadeleden bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar birçok açıdan sağlığa fayda sağlar. Bu konuyla alakalı son zamanlarda yapılan araştırmalar armutun 33 den fazla farklı soruna şifa olduğunu ortaya koymuştur.

  Armut Serbest Radikallerin Düşmanıdır: Armut vücut hücrelerine en fazla zararı veren ve birçok hastalıkların başlıca nedeni olan serbest radikallerle savaşır ve zararlı etkilerini azaltır. İçerdiği bol miktardaki K ve C vitaminleri yardımıyla armut etkili bir serbest radikal kırıcıdır.

  Armut Kalp Hastalıklarını Önleyebilir: Armutun kolesterolü düşürücü özelliği vardır. İçerdiği bol miktardaki lifler kalp sağlığı açısından faydalıdır. Günlük olarak bir miktar armut tüketimi inme riskini %50 oranında azaltır.

  Armut Kanseri Önleyebilir: Armut zengin miktarda lif içerdiği için özellikle kolon kanserini önleyebilir. Günde bir armut tüketimi kadınlarda menepoz sonrası meme kanserine yakalanma riskini %34 oranında azaltır.

  Alerjik Reaksiyon Yoktur: Armut diğer meyvelerle karşılaştırıldığında alerjik reaksiyona neden olmadığını görüyoruz. Bu yüzden bebekler için de güvenli bir besin kaynağıdır.

  Armut Kan Şekerini Düşürür: Yüksek miktarda lifler içeren armut tatlı olmasına rağmen kan şekerini düşürücü özelliği vardır.

  Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] açısından zengindir ve etkili bir antioksidandır bu özelliklerinden dolayı vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır. Bağışıklık sistemi güçlü olan bünye hastalıklarla daha etkili mücadele edebilir.

  Kemik Hastalıklarını Önler: Armut kemik sağlığını korumak ve osteoporozu önlemek için vücudun ihtiyaç duyduğu pH seviyesini korur ve günlük [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] miktarını sağlar.

  Armut Enerji Verir: Armutun içerdiği yüksek miktardaki glikoz kendinizi yorgun hissettiğiniz anda enerjiye dönüşür ve ihtiyaç duyulan enerjiyi bünyeye sağlar.

  Sindirim Sistemini Güçlendirir: Bir orta boy armut, lif ihtiyacının yaklaşık %20-22'sini karşılayabilir. Lif içeren bütün besinler genelde sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Özellikle midenin sağlığını korumak ve bağırsakların hareketini arttırmak için yüksek seviyede lif içeren besinler önerilmektedir.

  Gebelik Döneminde ve Çocuklar İçin: Hamile kadınların doğumdan sonra kaybettikleri enerjiyi toplamaları için folik asit önemlidir. Gebelik döneminde düzenli olarak kullanılması önerilmektedir.

  Bunun dışında emzirme döneminde bebeklerin sağlığı için güvenle tüketilebilir. Sindirim ile alakalı bebeklerde herhangi bir sorun yaratmaz.

  Safra Kesesi, Kolit, Artrit, Gut Hastalıklarına Karşı Armut: Armut eğer düzenli olarak tüketilirse safra kesesi sorunlarına, kolit, artrit ve gut hastalıklarına iyi gelebilir.

  Armutun Diğer Faydaları: Armut kan basıncını düzenler, ateşi düşürücü özelliği vardır, ateş düşürme işlemi için armut suyu da etkili olabilir, armut artrit ve diğer inflamasyon sorunlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Yaz aylarında nefes darlığı sorunları yaşayanlar armut tüketebilirler, aynı şekilde yaz aylarında boğaz ve solunum sorunları yaşayanlar için de faydalı olabilir. Bütün bunların yanında armut cilt sağlığı için de faydalı bir besin kaynağıdır. Yaygın olarak bakım ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır.

  Armut cilt hastalıklarını önlemenin dışında, kırışıklıkları giderir, yağlı ciltlere karşı şifa kaynağı olabilir, akneye karşı etkilidir, cildin nemli ve sağlıklı kalmasını sağlar. Bunun yanında dudak sağlığını da koruyabilir, çatlakarı ortadan kaldırır.

  Aynı zamanda saç sağlığı içinde faydalıdır. Armut saçların köklerini besler ve kuvvetlendirir, kuru saçlara karşı ekili bir tedavi sunabilir, kıvırcık saçları evcilleştirebilir. Bunun yanında saçlara yumuşaklık katar, saç rengini değiştirebilir.


  Armut Suyunun Faydaları:

  Armut suda çözünebilir lifler açısından mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca zengin miktarda A, B1, B2, C, E, folat ve niyasin içerir. Ayrıca, kalsiyum, klorür, demir, [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.], [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] ve kükürtten az miktarda [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.], [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] ve [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] açısından zengindir.

  Bazı çeşitleri diğerlerine göre daha fazla demir içermektedir. Bazı armutlar [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] rengine dönüşmektedir. Bu tür armutlar az miktarda [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] türdendir.


  • Alerjik sorunlara neden olmadığı için armut suyu bebekler için iyi bir besin kaynağı olabilir.


  • Kan basıncını düzenleme özelliği olan armut suyu, hem kalp sağlığını korur hem de inme ve kalp krizi gibi riskleri azaltır.


  • Serbest radikallerin etkisini azaltan armut suyu böylece başta kanser olmak üzere bir dizi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.


  • Armut suyu yüksek miktarda petkin içerdiğinden dolayı kolesterolü sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir.


  • Armut suyu son derece değerli lifler içerir ve bu özelliği ile kolon sağlığını koruyabilir.


  • Armut suyununun diğer bir özelliği de kabızlığı önleyebiliyor olmasıdır. Bunu yanında genel anlamda sindirim sistemi için sağlıklı bir besin kaynağıdır.


  • Serbest radikallere karşı etkili olan armut suyu kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.


  • Armut suyu enerji vericidir, aynı zamanda yorgun kasları rahatlatır.


  • Glikoz içerdiği için enerji verici özelliği vardır, yorgun bir iş gününden sonra fiziksel ve psikolojik rahatlama sağlayabilir.


  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla savaşma gücünü arttırır.


  • İltihap ve enfeksiyon sorunlarına karşı etkili olabilir.


  • Nefes darlığı ve boğazlarda meydana gelen tahrişlere karşı armut suyu etkili olabilir.  Özel Önlemler & Uyarılar:

  Gebelik ve emzirme: Armut gebelik ve emzirme döneminde güvenle tüketebileceğiniz bir besindir. Fakat ilaç olarak kullanıldığında ne kadar güvenliği olduğu konusunda çok fazla bir bilgi yok.


  Tavsiyeler

  Armut sağlık açısından çok faydalı olması ve neredeyse yok denecek kadar yan etkisinin bulunması her yaşta kişilerin güvenle tüketebileceği bir meyvedir.

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]  Bu sitede yer alan içerik hiçbir durumda tanı, tedavi amaçlı bir öneri niteliği taşımamaktadır. Siteyi kullananlar kullanım koşullarını okumuş, anlamış ve kabul etmiş sayılır. Tüm sağlık sorunlarınız için öncelikle doktorunuza başvurunuz. Alternatif tedavi yöntemleri için doktorunuzdan tavsiye alınız ve doğal ürünleri bilinçli, doktorunuzun belirttiği şekilde tüketiniz.


  Benzer Konular
  Yeryüzü sofrasından: Akçaağaç
  Yeryüzü sofrasından: Akçaağaç Akçaağaç, Sapindaceae familyasının Acer cinsinden ağaç ve ağaççıkların ortak adı. Çoğunlukla kışın yaprağını döken ağaç ve ağaççık halinde odunsu bitkilerdir. Uzun saplı yapraklar basit, loplu veya tüysüdür. Yaprakla
  Yeryüzü sofrasından: Ardıç
  Yeryüzü sofrasından: Ardıç https://www.tohum.gen.tr/images/ardic-tohumu.jpg İÇİNDEKİLER: »Terpen »Acı madde »Tanen »Reçine Pektin »Pentosane »İnosit »Karınca asidi »Asedik asit »Kalsiyum
  Yeryüzü sofrasından: Akasya
  Yeryüzü sofrasından: Akasya İÇİNDEKİLER: »Asparagin »Balmumu »Uçan yağ »Robinin »Alkoloidler »Tanen YAN TESİRİ: Yapraklan fazla miktarda alınırsa zehirlenme yapabilir. ŞİFAS
  Yeryüzü sofrasından: Acur
  Yeryüzü sofrasından: Acur https://www.faydalari.com/wp-content/uploads/2017/07/acurun-faydalari-728x410.jpg Ülkemizde daha çok Batı ve Güneydoğu Anadolu gibi bölgelerde yetiştirilen acur, değeri her geçen gün daha iyi anlaşılan sebze türlerind
  Yeryüzü sofrasından: Alıç
  Yeryüzü sofrasından: Alıç Biz yaz bitti diye üzüledururken doğa, her zaman olduğu gibi tüm güzelliğiyle bize bir şeyler anlatmaya, sonbaharın değerini göstermeye çalışıyor aslınd
  Yazar : Risale Forum
  Konu Huseyni tarafından (07-01-2018 Saat 16:40 ) değiştirilmiştir.

  Halbuki, en ziyade hasta sensin.
  Sen, evvel kendine tabib ara, şifa bul;
  sonra başkasının şifasına çalış.

  ........

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222