7 sonuçtan 1 ile 7 arası

 1. #1
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar Mesajlar
  2.183
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 558 + 42526


  Post İstanbul'un semt isimleri nereden geliyor? 9 Dilde İstanbul...

  Aksaray:Fatih'in sadrazamı İshak Paşa, İç Anadolu Bölgesi'ndeki Aksaray'ı ele geçirdikten sonra orada yaşayan bölge insanlarını bugünkü Aksaray semtinin bulunduğu yere gönderir. Aksaraylılar da semte adlarını verirler.

  Ahırkapı: Marmara Denizi'nin kıyısında yer alan yedi ahır kapısından birisi olan bu semte, Padişah atlarının bulunduğu has ahırın yanında yer aldığı için Ahırkapı ismi verildi.

  Bağlarbaşı: Semt, en ünlü bağ ve bahçelerin bir dönem burada yer almasından dolayı bu adla anılıyor.

  Bebek: Semtin isminin nereden geldiği konusunda iki rivayet bulunuyor. Bunlardan ilki, Fatih Sultan Mehmet'in bölgeyi koruması için gönderdiği bölükbaşının Bebek lakaplı olması. Diğeri ise padişahın semtteki bahçesinde gezerken yılan görüp korkan şehzadesine bebek demesi ve bundan sonra bahçesinin bebek bahçesi olarak anılması.

  Beşiktaş: İlk görüş, semtin ismini Barbaros Hayrettin Paşa'nın gemilerini bağlamak için diktirdiği beş taştan aldığı yönünde. Diğeri ise bir papazın burada yaptığı kiliseye Kudüs'ten getirdiği beşik taşını koyduğu ve ismin buradan geldiği yönünde.

  Beyazıt: Sultan II. Beyazıt'ın buraya kendi ismiyle anılacak bir külliye yaptırmasından sonra semt, Beyazıt olarak anılmaya başladı.

  Beyoğlu: Semtin isminin nerden geldiği konusunda çeşitli rivayetler bulunuyor. Bunlardan ilkine göre, İslamiyet'i kabul edip burada oturmaya başlayan Pontus Prensinden adını alıyor semt. Diğerine göreyse, 'Bey Oğlu' diye anılan Venedik Prensinin burada oturmasından geliyor semtin adı. Son bir rivayet de, burada oturan Venedik elçisine, yazışmalarda, "Beyoğlu" diye hitap edilmesinden semtin bu adla anıldığını söylüyor.

  Bakırköy: Bizanslıların 'Makri Hori' dedikleri semt, 14. yüzyılda Osmanlıların eline geçince 'Makriköy' adını aldı. 1925'te ulusal sınırlar içindeki yabancı kökenli adların değiştirilmesi sırasında Atatürk'ün isteğiyle semt Bakırköy adını aldı.

  Bostancı: Semt, adını eskiden her türlü meyve ve sebzenin yetiştirildiği bostanlardan biri olmasından alıyor.

  Çemberlitaş: Bizans'ın en önemli meydanlarından Constantinus Forumu'nun bulunduğu yerdeki büyük sütunlardan birisi olan Çemberlitaş, semte adını verdi.

  Çengelköy: Eskiden gemi çapaları bu köyde yapıldığı için isminin buradan geldiği tahmin ediliyor.

  Eminönü: Osmanlı döneminde çarşıdaki esnafı denetleme yetkisi 'Emin'lere aitti. Semt, adını burada bulunan 'Gümrük Eminliği'nden alıyor.

  Feriköy: Semt adını Sultan Abdülmecit ve Abdülaziz dönemlerinde yaşayan Madam Feri'den alıyor. Bölgede bulunan geniş topraklar padişah tarafından Madam Feri'nin eşine bağışlanmıştı. Ama eşi ölünce semt onun ismiyle anılmaya başlandı.

  Galata: Gala, Rumca da "süt" anlamına geliyor. Bir rivayete göre Galata'nın adı semtteki süthanelere gönderme yapılarak türetildi. Başka bir görüşe göre ise İtalyanca 'denize inen yol' anlamına gelen 'galata' kelimesi düşünülerek bu isim verildi.

  Okmeydanı: Fetih Ordusu kuşatmanın bir kısmını burada kurulan karargâhta geçirmiş. Semtin ismi de böylelikle Okmeydanı olarak kalmış.

  Şişli: Şiş yapımıyla uğraşan ve Şişçiler diye anılan bir ailenin burada bir konağı olduğu ve 'Şişçilerin Konağı'nın zamanla değişikliğe uğrayarak 'Şişlilerin Konağı' hâline gelmesiyle semtin adının Şişli olarak kaldığı anlatılıyor.

  Şaşkınbakkal: Henüz yerleşimin olmadığı dönemlerde yaz günleri denizden yararlanmak için bölgeye gelenlere bir bakkal dükkanı açıldığını görenler, burada iş yapılmayacağını düşünerek bakkala "şaşkın bakkal" yakıştırması yaptılar. Bundan sonra da semt Şaşkınbakkal olarak anılmaya başlandı.

  Sütlüce: Bugün Sütlüce semtinin olduğu yerde Süt Menbat isimli bir Rum köyü vardı. Köyün bir köşesindeki bakır bir kadın heykelinin memelerinden su akar; bu suyun, kadınların sütünü çoğalttığına inanılırdı. Bundan dolayı semt, Sütlüce olarak anılır oldu.

  Tahtakale: Sözlük anlamı 'kale altı' olan Taht-el-kale'nin bozulmasıyla Tahtakale'ye dönüşen semtin, Mercan ya da Beyazıt dolaylarındaki eski sur benzeri yapının aşağı kotunda yer aldığı için bu ismi aldığı tahmin ediliyor.

  Taksim: Osmanlı zamanında sucuların; suyu, halka taksim ettikleri yer, Taksim olarak anılmaya başlandı.

  Teşvikiye: Sultan Abdülmecit'in bir mahalle kurulması için teşvikte bulunduğu semtin adı Teşvikiye olarak kaldı. Bu durumu, Harbiye Karakolu ile Rumeli ve Valikonağı Caddelerinin kesiştiği kavşakta bulunan iki taş belgeleliyor.

  Unkapanı: Bazı satış yerlerinde Arapça'da 'Kabban' adını taşıyan büyük teraziler bulunduğundan, buraları Kapan adını taşırdı. Sahiline buğday ve arpa yüklü gemiler demirlediğinden, semt bu adı aldı.

  Üsküdar: Bizans devrinde, Skutari denilen asker kışlaları, şehrin bu yakasında yer aldığı için semt Skutarion diye anılıyordu. Bu isim zamanla Üsküdar'a dönüştü.


  9 Dilde İstanbul


  İstanbul'un pek çok dilde çok farklı isimleri bulunuyor.

  Grekçe: Vizantion

  Latince: Bizantium, Antoninya, Alma Roma, Nova Roma

  Rumca: Konstantinopolis, İstinpolin, Megali Polis, Kalipolis

  Slavca: Çargrad, Konstantingrad

  Vikingce: Miklagord

  Ermenice: Vizant, Stimbol, Esdambol, Eskomboli

  Arapça: Bizantiya, el-Mahsura, Kustantina el-uzma

  Selçuklular zamanında: Konstantiniyye, Mahrusa-i Konstantiniyye, Stambul

  Osmanlıca: Dersaadet, Deraliyye, Mahrusa-i Saltanat, İstanbul, İslambol, Darü's-saltanat-ı Aliyye, Asitane-i Aliyye, Darü'l-Hilafetü'l Aliye, Payitaht-ı Saltanat, Dergah-ı Mualla, Südde-i Saadet


  yeniasya/gencyaklasim

  Benzer Konular
  İstanbul'da ücretsiz 12 dilde eğitim
  İstanbul'da ücretsiz 12 dilde eğitim https://www.risalehaber.com/d/news/252694.jpg İstanbul'da ücretsiz 12 dilde eğitim 15-25 yaş arası gençler için İBB'den ücretsiz dil kursları verilecek. Devami...
  İstanbul'da 192 yol ve sokağın isimleri değiştirildi
  İstanbul'da 192 yol ve sokağın isimleri değiştirildi İstanbul'da 192 yol ve sokağın isimleri değiştirildi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, kent genelindeki "Gülen" ve "Paralel" gibi kelimelerden oluşan, gü
  İstanbul'da kar ne zaman başlayacak? İstanbul'a çok yoğun kar mı geliyor?
  İstanbul'da kar ne zaman başlayacak? İstanbul'a çok yoğun kar mı geliyor? İstanbul'da kar ne zaman başlayacak? İstanbul'a çok yoğun kar mı geliyor? 2016-2017 kışı Türkiye'de son derece sert bir şekilde etkisini gösteriyor. Haftasonunun gelmesi ile bir
  Kasırga isimleri nereden geliyor?
  Kasırga isimleri nereden geliyor? Kasırga isimleri nereden geliyor? ve Atlas Okyanusu'nda her yıl onlarca kasırga görülüyor. Devamı İçin Tıklayınız... Devami...
  İstanbul'un Semtleri İsimlerini Nereden Alıyor ?
  İstanbul'un Semtleri İsimlerini Nereden Alıyor ? İstanbul'un Semtleri İsimlerini Nereden Alıyor ? Aksaray: Fatih’in sadrazamı Ishak Paşa, Iç Anadolu Bölgesi’ndeki Aksaray’ı ele geçirdikten sonra orada yaşayan bölge insanlarını bugünkü Aksa
  Yazar : Risale Forum


 2. #2
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Nereden Yer
  İstanbul
  Mesajlar Mesajlar
  5.775
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 1238 + 95804


  Cevap: İstanbul'un semt isimleri nereden geliyor? 9 Dilde İstanbul...

  Yıllardır İstanbul'luyum, ahır kapıyı hiç duymadım.
  Yazar : Risale Forum
  Vazifelerini ücrete bağlayanlar asla ıslahçi olamazlar.
  M.fethullah GÜLEN

 3. #3
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2008
  Nereden Yer
  antalya
  Mesajlar Mesajlar
  841
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 296 + 21404


  Cevap: İstanbul'un semt isimleri nereden geliyor? 9 Dilde İstanbul...

  nasıl duymadın mihrimah can ben taaaaaa buralardan duydum:Y:bu şey işte neyse çok hoşuma gitti yahu....
  Yazar : Risale Forum

  Gül düşünürsen gülistan olursun, diken düşünürsen dikenlik olursun.
  Mevlânâ

 4. #4
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Nereden Yer
  İstanbul
  Mesajlar Mesajlar
  5.775
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 1238 + 95804


  Cevap: İstanbul'un semt isimleri nereden geliyor? 9 Dilde İstanbul...

  Alıntı nimet06 Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  nasıl duymadın mihrimah can ben taaaaaa buralardan duydum:Y:bu şey işte neyse çok hoşuma gitti yahu....
  Allah allah...
  Genel itibari ile de İstanbul'u iyi bildiğimi sanırdım. Yanılmışım:Y:
  Bi araştırayım bakayım ne tarafa düşüyormuş
  Yazar : Risale Forum
  Vazifelerini ücrete bağlayanlar asla ıslahçi olamazlar.
  M.fethullah GÜLEN

 5. #5
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Nereden Yer
  Alem-i Ervah
  Mesajlar Mesajlar
  243
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 95 + 4314


  Cevap: İstanbul'un semt isimleri nereden geliyor? 9 Dilde İstanbul...

  Ogrenince bizede bildiriniz:gül:
  Yazar : Risale Forum

  Ya Rabbim!.
  Senin sevdiğindir sevgilim.
  Düşmanın; düşmanım!
  Bu, benim inancım.

  Ve aşkım.

 6. #6
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesajlar Mesajlar
  2.183
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 558 + 42526


  Cevap: İstanbul'un semt isimleri nereden geliyor? 9 Dilde İstanbul...

  AHIRKAPI, Eminönü ilçesinin Cankurta­ran semtinde, Topkapı saray surunun Otluk kapısı önünde, şehri çevreleyen surların Marmara denizine açılan kapılarından biri.

  Eskiden burada belediye ahırlarının bulun­ması sebebiyle bu isim verilmiştir. Sirkeci-Edirne demiryolu üzerindeki birinci banliyö istasyonu da Ahırkapı’dadır. Küçük bir iskelesi de vardır ve Şile, Ağva, Midye, Kara­deniz limanlarından getirilen yakacak ve ti­caret maddelerinin bir kısmı buraya in­dirilir. Surlar bu kısımda iki metre kalınlığında ve on beş metre yüksekliktedir. Ahırkapı semtinde şu tarihî eserler ve yerler var­dır; Ahırkapı dalyanı, seksen yıldan beri kullanılmayan İstanbul’un ünlü dalyanların­dan biridir. Eskiden Ahırkapı’da kurulan bu dalyanda mart ayından, haziran sonuna ka­dar devam eden çeşitli balıklar avlanırdı. Ahırkapı feneri, İstanbul limanı ağzının en büyük feneridir. 1755 Yılında kale burçlarından biri üzerine yapılmıştı. Sonradan bu şekli almıştır. Ahırkapı İskelesi sokağı, Ahırkapı sokağı ile Ahırkapı denizi arasında­dır.
  Ahırkapı mescidi, Ahırkapı dışında ku­rulmuş olan mescidin bugün kalıntısı bile yoktur. Mescidi, kızlarağası Mahmud Ağa, minberini de yine kızlarağası olan Beşir Ağa yaptırmıştı. Ahırkapı meydanı, Eminönü il­çesinin, Cankurtaran mahallesinde, Topkapı saray surunun Otluk kapısı denilen kapısı önündedir. Meydanda dört katlı kârgir bir bi­na ile kitabesi bulunan bir çeşme vardır.Ahırkapılılar, İstanbul’un fethinde önemli rol oynayan 41 şehit. Ahırkapı semtinde gö­mülüdür. Bu şehitlerin hatıraları ile büyüyen Ahırkapı halkı istiklâl savaşı sırasında çok büyük yararlıklar göstermiş, bilhassa Ana­dolu’ya kaçırılan silâh ve cephaneler Ahırkapılılar tarafından büyük bir ustalıkla is­tanbul’dan çıkarılmıştı.
  Yazar : Risale Forum


 7. #7
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Nereden Yer
  Alem-i Ervah
  Mesajlar Mesajlar
  243
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 95 + 4314


  Thumbs up Cevap: İstanbul'un semt isimleri nereden geliyor? 9 Dilde İstanbul...

  Bilgilendirici konu icin tesekkur ederim...

  Sevgi ve Dua ile...
  Yazar : Risale Forum

  Ya Rabbim!.
  Senin sevdiğindir sevgilim.
  Düşmanın; düşmanım!
  Bu, benim inancım.

  Ve aşkım.

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222