Lahana
Beyaz lahananın çok önemli iyileştirici özellikleri vardır. % 92 su, mineraller, vitaminler, nişasta, hardal yağı glikozu ve organik asitlerden meydana gelir. Bol miktarda B, C ve E vitamini ve potasyum içerir. U vitamini olarak tanımlanan etken bir madde içerir.Faydaları

■ Mide ve on iki parmak bağırsağı ülseri tedavisinde et­kilidir.

■ Mide yanmasını ve mide ağrılarını tedavi eder.

■ İnce ve kalın bağırsak iltihaplarına iyi gelir.

■ Bağırsak tembelliğinde etkilidir.

■ Lahana salatası yenerek veya özsuyu içilerek ergenlik sivilceleri, bronşiyal nezle; hatta romatizmal rahatsız­lıklara karşı olumlu sonuçlar alınabilir.

■ İyileşmeyen açık baldır yaraların­da, lahana yaprağı kompresiyle iyi­leşme sağlanır.

■ Yaprakları haşlandığında suyu içi­lerek toksinlerden arınılır.

■ Kolon kanserini önler.

■ Kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

■ Romatizma hastalarına iyi gelir.

■ Kükürt ve vitaminler sayesinde kanı temizler, cildi gü-zelleştirir.

■ İdrar söktürücüdür. Bu sayede vücuttaki suyu ve ze­hirli maddeleri idrarla dışarı atar.

■ Kansızlığı giderir.

■ Kansere karşı etkilidir.

■ İçinde bulunan U vitamini sayesinde, mide ve bağır­sakların iç yüzeyini korur.

■ Yaşlanmayı önler.

■ Kalp krizine karşı koruyucudur.

■ Selenyumun kaynağıdır.

■ Cildin sağlıklı olmasını sağlar.


■ Yorgunluğu giderir. Enerji vericidir.

■ Zayıflamada ve selülit tedavisinde kullanılır.


Lahana Kürü


Taze yapraklar ince ince kıyılır. Mutfak robotundan geçi­rilen yapraklardan özsuyu elde edilir. Elde edilen su, ye­meklerden sonra içilir. Hasta, aynı zamanda hafif bir diyet uygular. Gün boyunca toplam 1 litre özsuyu içilir. Bu kür her kullanım için taze yapılmalıdır. Bu küre, 4-5 hafta devam edilmesi gerekir.

Bu özsu sayesinde, mide yanması ve rahatsızlıkları sona erer. İnce ve kalın bağırsak iltihapları tedavi edilir. Lahana Yaprağı Kompresi
Zona, dolama ve açık baldır yarası olanların bu kompresi yapması tavsiye edilir.

Lahana yaprağının kalın damarları ayıklanır. Yaprak bir merdane ile ezilir. Ezilen yaprak, yaranın üzerine sıkı olma­yacak şekilde bağlanır. Günde 2-3 defa bu yöntem tekrar edilir. Yaranın üzerine yaprak konmadan evvel yara temiz­lenir. Bu kompres sayesinde yaradaki iltihap azalır ve za­manla yara kapanır.


BEYAZ LAHANA


Hiçbir sebze ve meyvede bulunmayan "U vitamini" ve "biyoformasyon etkisi" nedeniyle beyaz lahanayı

"her derde deva" olarak niteleyen Prof. Dr. Saraçoğlu, uygulamayla ilgili sorularımızı yanıtladı:

- Beyaz lahana kürünün özellikleri nelerdir?

- Zayıflama ve selülitleri yok etme özelliği bulunan beyaz lahana, aynı zamanda antioksidan olduğundan bağırsak kanserini önleyici gücü var. Kan şekerini düşürme ve dengeleme özelliği var. Kan dolaşımını düzenler, hormonları den­geler. Enfeksiyonlara karşı vücuda direnç kazandırır. Toksin arttırır. Kanser hastalarında kemoterapi ve radyoterapi son­rası takviye oluşturur. Bağırsak mukozasını temizler. Cilde tazelik ve güzellik verir. Toksin atıcı ve kolon kanserini önle­yicidir. Beyaz lahana içeriğindeki U vitaminiyle güçlü bir antioksidandır.

- Lahana nasıl zayıflatıyor?

- Beyaz lahana aynı zamanda "aquaretik"tir. Yani bitkiler genelde diüretik olduklarından hem su hem de tuz atarken beyaz lahana tuz dengesini bozmadan sadece su atar. Bu da verilen kiloların kalıcı olmasına yardımcı olur. Menopoz ve regl dönemlerinde değişen hormon dengesizliğine karşı beyaz lahana kürü mükemmel bir takviyedir.

- Biyotransformasyon kilo vermeyi hızlandırıyor mu?

- Bu bir tek beyaz lahana da bulunuyor. Yoğurttan içtiği­miz suya kadar hiçbir yiyeceğimiz saf değil. Bu zehirli mad­deler karaciğer, akciğer, böbrekler ve yağ dokusunda depo­lanır. Bunların suda çözülme özelliği yoktur sadece yağda çözünür (Sadece yağda çözüldüklerinden vücutta depola­nır).

Biriken bu toksinlerin suda çözülme özelliği göstermesi­ne "biyotransformasyon" diyoruz. Yağda çözülen zararlı tok­sinlere suda çözülme özelliği kazandıran beyaz lahana, biyotransformanyon özelliğiyle terleme, solunum, idrar ve dışkı yolları ile bu zararlı toksinleri dışarı atar.

- Meme kanserini önler mi?

- Amerika'daki Harvard Health Letters Dergisi'nde 1994 yılında yayınlanan bir makalede; Asyalı kadınlarda Ameri­ka'da yaşayanlara göre 8 kat daha az meme kanseri görül­mesinin nedeni soya fasulyesi olarak açıklandı. Soyada bu­lunan maddelerin büyük bir kısmı, beyaz lahanada da bulu­nuyor. Bu da östrojen hormonunu zararsız olan zayıf östro-jene dönüştürür. Yapılan klinik çalışmalarda beyaz lahana tüketenlerde kanser oluşumunun gerilediği tespit edildi.

- Peki, lahana kemoterapi ağrılarını hafifletir mi?


- Birçok kanser hastası, ameliyatsız veya ameliyat son­rası radyoterapi, kemoterapi veya hormon tedavisi görmek­tedir. Özellikle radyoterapi veya kemoterapiden sonra hasta­lar kendilerini yorgun ve halsiz hisseder. Birçoğunda dolaşım bozukluğu şikâyetleri de olur. Radyoterapi veya kemoterapi sonrasında uygulanacak beyaz lahana kürü, vücudu arındı­rır, oluşan toksinlerin vücuttan atılmasında mükemmel bir yardımcı olur.


Toksin Atarak Yenilenin


Kaynamakta olan yarım litre suda 5-6 adet beyaz lahana yaprağını parçalamadan, 10 dakika ağzı kapalı olarak hafif ateşte haşlayın. Sabah ve akşam, günde 2 kez, aç veya tok karna birer su bardağı için. Bu işlemi 5 gün boyunca ve her seferinde yeniden hazırlayarak devam edin. 3 gün ara verip yeniden 5 günlük bir kür daha uygulayın. 10 günlük kürün bir yıl boyunca 4 kez yapılmasını tavsiye ediyorum.

Kürün ya­pılmaya başlandığı 2. veya 3. gününde vücudunuzun terle­diğini; özellikle yüz kısmınızın yağlı olduğunu fark edeceksi­niz. Endişelenmeyin, bu yağ, toksinleri de attığınızı gösterir. Bu kürü uygularken daha sık banyo veya duş yapmalısınız. Ne kadar çok toksin atarsanız vücudunuz o kadar fazla ken­dini yeniler.

Yazar: Dr. Recai Yahyaoğlu