6 sonuçtan 1 ile 6 arası

 1. #1
  NuruAhsen çevrimdışı Sonsuz Temâşâ
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Nereden Yer
  Şehr-i Hüzün
  Mesajlar Mesajlar
  8.727
  Blog Blog Girişleri
  1
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 2259 + 186520


  Kişilik tipleri ve özellikleri


  1- Mükemmeliyetçi tip


  Rahat ve olgun durumdaki özellikleri

  Akıllı, sezgileri güçlü ve hoşgörülüdür. Kararlarında her zaman dengeli ve gerçekçidir. Yüksek prensipleri vardır. Her zaman adil ve tarafsız olmak için çaba sarf eder. Ahlakî değerleri çok yüksek, gerçekler ve adalet çok önemlidir. Dürüst ve ahlak hocası olarak algılanır.

  Genel durumdaki özellikleri

  Her şeyde mükemmelliği arayan bir idealisttir. Reformcudur ve zayıfların hakkını savunur. Çok düzenli ve verimlidir. Duygularını ön planda tutmaz. Eleştirici, yargılayıcı ve inatçıdır. İşleriyle çok meşgul olur. Öfkelidir ve insanları azarlayabilir.

  Gergin veya moralsiz durumdaki özellikleri

  Her zaman kendini haklı görür. Esnek ve hoşgörülü değildir. Fikirlerinin çürütülmesine tahammül edemez. Saplantılı ve zorlayıcı düşünceleri vardır. Çoğu zaman tutarsızlık göstererek, söylediklerinin tersini yapar. Ani depresyonlara yatkındır.

  2- Sitemci yardımsever tip

  Rahat ve olgun durumdaki özellikleri

  Cömert, tarafsız ve fedakârdır. İnsanları karşılıksız biçimde sever. İnsanların duygularını anlayabilir. Şefkatli, duyarlı, sıcak ve ilgilidir. Teşvik edici ve vericidir. Yardımsever, sevgi dolu bir insan olarak gözlenir.

  Genel durumdaki özellikleri

  Duygularını gösterebilen, hayranlığını abartılı biçimde ortaya koyan, arkadaş canlısı ve iyi niyetlidir. Vazgeçilemez biri olduğunu düşünür, insanlar için yaptıklarını abartır. Himaye etmeyi sever.

  Gergin veya moralsiz durumdaki özellikleri

  İnsanları kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirir. İnsanların kendilerini suçlu hissetmelerini sağlayarak kendine borçlu olma duygusu uyandırır. Hükmedici ve zorlayıcıdır. İnsanlardan istediği her şeyi elde etme hakkına sahip olduğuna inanır. Kullanıldığını düşünebilir.

  3- Başarı odaklı tip

  Rahat ve olgun durumdaki özellikleri

  Kendinden emin, enerjik ve uyumludur. Fiziksel olarak çekici ve popüler oldukları söylenir. Kendini geliştirme konusunda azimli, seçkin ve hayranlık uyandıracak özelliklere sahiptir. İnsanlar onun gibi olmak isterler.

  Genel durumdaki özellikleri

  Prestij ve statüyle ilgilenir. Kariyer ve başarıyı çok önemser. Başkalarının gözünde nasıl göründüklerine de dikkat ederler. Daima bir hedefleri vardır ve verimli yaşarlar. Duygularını belli etmezler. Olduklarından daha iyi görünme çabasındadırlar. İnsanları küçümseyebilirler.

  Gergin veya moralsiz durumdaki özellikleri

  Fırsatçı ve çıkarcı olabilirler. Yalancılık ve hile yapabilirler. Sahip olamadıklarına zarar verme eğiliminde ve kincidirler. Bazı psikopat özellikler gösterebilirler.

  4- Bireyci sezgisel tip

  Rahat ve olgun durumdaki özellikleri

  İlham dolu ve keşfedicidir. Sezgileri güçlü ve bilinçlidir. Dürüsttür ve kendini ifade edebilir. Kendisi gibi olmayı dengeyle yaşar. Hassas ve duygusal yönden güçlüdür.

  Genel durumdaki özellikleri

  Sanatçı ve romantiktir. Hayata estetik yönden yaklaşır, duygularını güzelce, estetikle ifade eder. Zaman zaman kendi içine dönük, melankolik tavırlar takınır. Hayattan uzaklaşma ve sıradan insanlar gibi olmama eğilimi vardır. Abartılı hayallerle aşırı beklentiler içine girebilir. Çok verimli yaşamaz.

  Gergin veya moralsiz durumdaki özellikleri

  Kendine ve insanlara yabancılaşabilir. Kendini sınırlar ve genelde keyifsizdir. Engellenmiş, duygusal olarak felce uğramış hisseder. Kendini küçük görür, acımasızca eleştirir. Kolaylıkla ümitlerini kaybederek zihnini uyuşturacak araçlara başvurabilir.

  5- Uzman araştırmacı tip

  Rahat ve olgun durumdaki özellikleri

  Öngörü sahibi, keşfedicidir. Derinlemesine kavrayabilir. Her şeyi keskinlik içinde gözlemler. Dikkatini bir noktaya derinlikle toplayabilir. Orijinal fikirler geliştirir, araştırma ve bilgi edinmekten zevk alır.

  Genel durumdaki özellikleri

  Entelektüel ve analitik olarak görülür. Soyut düşüncelerle ilgilenmek ve gerçeğin karmaşık yorumlarını yapmaktan zevk alır. Her şeyi mantıklı ve pratik biçimde açıklayabilir. Gelenek ve inançlara karşı radikal yorumlara sahiptir.

  Gergin veya moralsiz durumdaki özellikleri

  Yalnız yaşamayı tercih edebilir, gerçeklerden uzak yaşayabilir. Alaycı ve muhalif tutumlar sergiler. İnsanlarla görüşmekten hoşlanmaz. Garip fikirleri takip etme, saplantılar, paranoya ve fobiler oluşturma eğilimindedir.

  6- Sadık sorgulayıcı tip


  Rahat ve olgun durumdaki özellikleri

  Kendiyle barışık, hem kendini hem de başkalarını seven, bağımsız ama takım oyuncusudur. Kendini sevdirmeyi, insanları etkilemeyi başarır. Sevdiklerine sadık ve bağımlıdır. Arkadaşlıklarına ve ailesine önem verir. Güvenilir ve sorumluluk sahibidir.

  Genel durumdaki özellikleri

  Otoriter bir figüre bağlanarak ona boyun eğer. Gelenekçi ve ”organizasyon adamı”dır. Görevinin bilincindedir ama otoriteye karşı şüphe eğilimindedir. Birbirine zıt fikirleri vardır. Kararsız ve tedbirlidir. Karışık hislerine karşı, savunmacı ve sert tavırlar takınır. Endişelerinin üstesinden gelebilmek için otoriter ve kendinden yana tavır alarak başkalarını suçlar.

  Gergin veya moralsiz durumdaki özellikleri

  Güvensiz ve bağımlı olabilir. Kendini küçük görebilir. Endişelidir ve endişe karşısında aşırı tepki gösterebilir. Başkalarının kendisine zarar vermesinden korkar, paranoyak eğilimlere sahiptir. Davranışlarının sorumluluğundan kaçarak kendini aşağılar.

  7- Coşkulu maceracı tip

  Rahat ve olgun durumdaki özellikleri

  Hayatın güzelliklerinden zevk alır. Minnettar, keyifli ve sevinç doludur. Hassas, hayat dolu ve neşelidir. Pratik, üretken ve başarılıdır. Pek çok farklı şeyi yapabilir. Genellikle çok farklı alanlarda üstün yeteneklere sahiptir.

  Genel durumdaki özellikleri

  Yeni şeyler öğrenmekten, yeni deneyimler yaşamaktan zevk alır. Pek çok konuda uzmanlığı vardır. Dışa dönük, aktif ve maymun iştahlıdır. Heveslilik yönü ağır basar, tüketici, açgözlü ve kolay tatmin olmayan yapıya sahiptir. Çok şey ister, kişisel zevklerini önemser.

  Gergin veya moralsiz durumdaki özellikleri

  İsteklerine ulaşmak için kaba, kırıcı ve duyarsız olabilir. Düşüncesizce davranır, olgunluk göstermez. Nerede duracağını bilemediğinden kolayca kontrolden çıkar. Bağımlı ve zorlayıcıdır. Manik-depresif eğilimleri vardır. Savunma mekanizmaları çalışmadığında panik içinde kalır.

  8- Baskın lider tip

  Rahat ve olgun durumdaki özellikleri

  Kendini kontrol eder, cesur ve kahramandır. İddialı, kendinden emin, güçlü tavırlara sahiptir. İlham veren doğal liderlik özelliği vardır. Kararlı, otoriter, onurlu ve insanlara destek verici, adalet sağlayıcıdır.

  Genel durumdaki özellikleri

  Girişimci ve kurnazdır. Zorlayıcı ve saldırgan biçimde diğer güçleri ortadan kaldırıp kendi egemenliğini ortaya koymak ister. Hırslı, savaşçı, engel tanımaz yapıdadır. Kolaylıkla rekabet içine girebilir.

  Gergin veya moralsiz durumdaki özellikleri

  Çok saldırgan ve kaba olabilir. Diktatör, kabadayı olarak görünür. Kendisi hakkında görkemli hayalleri vardır. Megaloman biçimde hiçbir şey veya kimsenin kendisine zarar veremeyeceğini düşünür. İsteklerine uyum göstermeyenleri tahrip etme, şiddet kullanma eğilimindedir.

  9- Barışçı hoşgörülü tip

  Rahat ve olgun durumdaki özellikleri

  Bağımsız, tatmin olmuş, ılımlı ve mutludur. Yeni düşüncelere açıktır. Rahat, dengeli ve her zaman barış yanlısıdır. İyimser, rahatlatıcı, sabırlı, alçak gönüllüdür.

  Genel durumdaki özellikleri

  İnsanlara çok fazla uyum göstererek kendine zarar verebilir. Geleneksel rol ve beklentileri kabul eder. Uysal, tepki göstermeyen bir yapıdadır. Serbest, pasif görünür ancak halinden hoşnuttur. İnsanları yatıştırmak için problemleri göz ardı eder.

  Gergin veya moralsiz durumdaki özellikleri

  Baskı altında kalma ve gelişememe riskine sahiptir. Problemleri ihmal eder, inatçıdır ve sorunlardan kaçar. İş göremez hale gelebilir ve amaçsız dolaşabilir.
  Kadınca

  Benzer Konular
  Acil doktoru uyardı: Bir kişilik oruç tutup 3 kişilik yemeyin
  Acil doktoru uyardı: Bir kişilik oruç tutup 3 kişilik yemeyin Acil doktoru uyardı: Bir kişilik oruç tutup 3 kişilik yemeyin Acil Tıp Uzmanları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Prof. Çakır'ın dikkat çeken sözleri Devami...
  Depreme Dayanıksız 500 Kişilik Caminin Yerine 6 Bin Kişilik Külliye
  Depreme Dayanıksız 500 Kişilik Caminin Yerine 6 Bin Kişilik Külliye Depreme Dayanıksız 500 Kişilik Caminin Yerine 6 Bin Kişilik Külliye yapılan testlerde olası İstanbul depremine dayanıksız olduğu tespit edilince yıkılmasına k
  Emirdağ Lahikası'nda Mü'min İnsanın Kişilik Özellikleri
  Emirdağ Lahikası'nda Mü'min İnsanın Kişilik Özellikleri Emirdağ Lahikası'nda Mü'min İnsanın Kişilik Özellikleri Okulu Ankara Seminerleri Dizisisinin On üçüncüsü Cuma Günü başlayacak Devamı İçin Tıklayınız...
  Kur-ana göre insan tipleri
  Kur-ana göre insan tipleri 1- AKİDESİ ZAYIF TİPLER: İnsanlardan öylesi de vardır ki, Allah’a kıyıdan kenardan kulluk eder Eğer kendisine bir hayır dokunursa gönlü onunla hoş olur Şâyet başına bir kötülük gelirse gerisin geri (küfre) dönüveri
  Doğum günlerine göre kişilik özellikleri
  Doğum günlerine göre kişilik özellikleri Doğar doğmaz nasıl bir isme sahip olunuyorsa yine doğum tarihiyle birlikte herkes bir kişilik özelliğine sahip oluyor .. Gary Goldschneider ve Joost Elffers ‘in hazırladığı ” The Secret Language of Birthdays
  Yazar : Risale Forum
  Müslümanlar Dik Durun! Karşınızda Leşler Var!
  Salih Mirzabeyoğlu

 2. #2
  HAYA çevrimdışı Sevdam Davam
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesajlar Mesajlar
  2.702
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 664 + 51296


  Cevap: Kişilik tipleri ve özellikleri

  tşk ablacım
  Yazar : Risale Forum
  Allahım!

  Sen BizLeri İmana, Kur'an'a Hizmetkâr EyLe...


 3. #3
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Sep 2010
  Nereden Yer
  KASTAMONU İSLAMİ HARP CİHAD MÜCADELE TEŞKİLATI KARARGAHINDAN....
  Mesajlar Mesajlar
  4.088
  Blog Blog Girişleri
  734
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 305 + 10696


  Cevap: Kişilik tipleri ve özellikleri

  erkekler içinde mi aynı kriterler geçerli...
  Yazar : Risale Forum
  [ img ]http://img25.imageshack.us/img25/184...lhareketli.gif[ img ]
  "Nurlar karanlıkları boğana dek bu davamız sürecek"TİR.İnsan zulmeder kader adalet eder.

 4. #4
  HAYA çevrimdışı Sevdam Davam
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesajlar Mesajlar
  2.702
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 664 + 51296


  Cevap: Kişilik tipleri ve özellikleri

  Galiba kişilik erkek veya bayan diye ayırt edilmemiş herkes için geçerli harp kardeş
  Yazar : Risale Forum
  Allahım!

  Sen BizLeri İmana, Kur'an'a Hizmetkâr EyLe...


 5. #5
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nereden Yer
  Florina
  Mesajlar Mesajlar
  363
  Blog Blog Girişleri
  2
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 110 + 5496


  Cevap: Kişilik tipleri ve özellikleri

  Alıntı NuruAhsen Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  5- Uzman araştırmacı tip

  Rahat ve olgun durumdaki özellikleri

  Öngörü sahibi, keşfedicidir. Derinlemesine kavrayabilir. Her şeyi keskinlik içinde gözlemler. Dikkatini bir noktaya derinlikle toplayabilir. Orijinal fikirler geliştirir, araştırma ve bilgi edinmekten zevk alır.

  Genel durumdaki özellikleri

  Entelektüel ve analitik olarak görülür. Soyut düşüncelerle ilgilenmek ve gerçeğin karmaşık yorumlarını yapmaktan zevk alır. Her şeyi mantıklı ve pratik biçimde açıklayabilir. Gelenek ve inançlara karşı radikal yorumlara sahiptir.

  Gergin veya moralsiz durumdaki özellikleri

  Yalnız yaşamayı tercih edebilir, gerçeklerden uzak yaşayabilir. Alaycı ve muhalif tutumlar sergiler. İnsanlarla görüşmekten hoşlanmaz. Garip fikirleri takip etme, saplantılar, paranoya ve fobiler oluşturma eğilimindedir.
  Bu tip aşağı yukarı sanki beni anlatıyor.

  Doğrusu 5. madde olarak denk gelmesi de ilginç. Ebced hesabıyla ilgili pek bilgili değilimdir. Ancak sanki hayatımdaki her şey "5" ile ilgili :S ismim 5 harfli soy ismim 5 harfli annemin ve babamınkilerde öyle. 5. ayın 15. günü doğmuşum. 15 beşin üçüncü katıdır. 1981 de 9 ile 8 i toplarsak 17 buluruz. 1'leri düştüğümüzde gene 15 kalır. İnandığım itikat yoluna da beşçiler derlermiş.. :S Halbuki ben onu bilmiyordum. Bu 5'in bendeki durumu Garip gerçekten. Ama illaki mantıksal bir açıklaması olmalı.. Gördünüz mü aynen tip özelliğinde dediği gibi her şeyi mantığa ve analitik düşünceye açıklamaya çalışıyorum.. :005: Sanırım benim tip özelliğim kesinlikle bu..

  Gerçekten araştırmak hoşuma gider.. Peki bu eklediğiniz kişilik tiplerinin Psikolojik Bilimsel bir referans kaynağı var mı dır ? :005:
  Yazar : Risale Forum
  Talibi Hak'san rehber dilersen Hasenle Hüseyn, Muhammed, Ali. Canan gerekse Vuslat dilersen çal fadlı nefse seyfi celali.

 6. #6
  müdavim çevrimdışı Üye Sorumlusu
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Nereden Yer
  istanbul
  Mesajlar Mesajlar
  3.930
  Blog Blog Girişleri
  2
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 864 + 66388


  Cevap: Kişilik tipleri ve özellikleri

  9- Barışçı hoşgörülü tip

  Rahat ve olgun durumdaki özellikleri

  Bağımsız, tatmin olmuş, ılımlı ve mutludur. Yeni düşüncelere açıktır. Rahat, dengeli ve her zaman barış yanlısıdır. İyimser, rahatlatıcı, sabırlı, alçak gönüllüdür.

  Genel durumdaki özellikleri

  İnsanlara çok fazla uyum göstererek kendine zarar verebilir. Geleneksel rol ve beklentileri kabul eder. Uysal, tepki göstermeyen bir yapıdadır. Serbest, pasif görünür ancak halinden hoşnuttur. İnsanları yatıştırmak için problemleri göz ardı eder.

  Gergin veya moralsiz durumdaki özellikleri

  Baskı altında kalma ve gelişememe riskine sahiptir. Problemleri ihmal eder, inatçıdır ve sorunlardan kaçar. İş göremez hale gelebilir ve amaçsız dolaşabilir.
  Yazar : Risale Forum
  Öyle şerait oluyor, tahtında az bir hareke sahibini çıkarıyor tâ âlâ-yı illiyyîn...
  Öyle hâlât oluyor ki; küçük bir hareket, kâsibini indiriyor tâ esfel-i sâfilîn...

  * * *

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222