Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

3 sonuçtan 1 ile 3 arası

 1. #1
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Nereden Yer
  ŞANLIURFA
  Mesajlar Mesajlar
  178
  Blog Blog Girişleri
  1
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 64 + 1970


  insanları kazanabilmenin 12 yolu

  1-Hiçbir Münakaşanın Galibi Yoktur
  Bir münakaşayı kazanmanın en iyi yolu, o münakaşaya hiç girmemektir. Uzun politika hayatım, bana bir gerçeği öğretti: ‘Cahil bir adamı münakaşa yoluyla mağlup etmeye imkan yoktur.

  2-Kimseye Yanlış Düşündüğünü, Yanlış Bir Şekilde Söylemeyiniz
  Hiçbir zaman yüzde yüz isabetli davranamayacağınıza göre, niçin yanlış hareket ettiklerini başkalarının yüzüne vurup duruyorsunuz?
  Bir şey ispatlayacaksanız, bunu iddianızı ve niyetinizi belli etmeden yapınız. Öğreniyormuş gibi davranarak öğretiniz. Hatırlamaya çalışıyormuş gibi hatırlatınız.
  Acaba yanlış mı düşünüyorum?
  Çünkü bizim esas korumaya çalıştığımız şey fikirlerimiz değil, şahsiyetimizdir.

  3-Yanlışınızı Kabul Ediniz
  Hatayı kabullenmek hatta üstlenmek aynı zamanda bir asalet işidir. Üstün bir karakterin belirtisidir. Yanıldığınız takdirde bunu çabuk ve kesin bir şekilde kabul ediniz.

  4-İşe Dostça Başlayınız
  Bir damla bal, bir varil ziftin çekemeyeceği kadar sinek toplar.
  Nezaket ve dostluk, sertlikten kuvvetlidir.

  5-Hayır’ın Geri Dönüşü Zordur
  Söze doğrudan doğruya anlaşmazlık bulunan konulardan başlamayınız. Başlangıç noktanız ortak düşünceleriniz olsun.
  Muhatabınızın ilk sözlerinin ‘Evet’ olmasını sağlayınız. Muhatabınıza konuşmanın başında ‘Hayır’ dedirtmeniz büyük strateji hatası olacaktır.

  6-Şikayete Karşı Sigorta
  Çok kimse düşüncelerini kabul ettirebilmek için çok konuşmaları gerektiğini zanneder.

  Değişik bir fikri dinlerken sabırsızlanıp lafa karışmayın. Kendi fikrinizi ifade etmek için konuşmanın bitmesini bekleyin. Muhatabınızı düşündüğü bir şeyi anlatması için teşvik edin. Bunu samimimi olarak yapın. Konuşmasına müsaade etmediğiniz biri, sizin düşüncelerinizden etkilenmez. Onun aklı, söyleyemediklerinde kalır.

  New York Herald Tribune gazetesinin ekonomi sayfasındaki ilanda yetenekli bir adam arandığı bildiriliyordu. Charles T. Cubellis de müracaat etti ve mülakata çağırıldı. Cubellis mülakata girmeden önce görüşeceği adam hakkında Wall Street’de epey bilgi topladı. Mülakat esnasında şu bilgileri araya sıkıştırdı: ‘28 yıl önce büyük bir odada tek memurla bu işe başladınız ve bu noktaya geldiniz değil mi? Sizinle çalışmak, benim için şereftir’.

  Hayattaki mücadelesini anlatmaktan hoşlanmayan adam var mıdır? Bu adam da neler çektiğini, engelleri nasıl aştığını, işlerini nasıl büyüttüğünü saatlerce anlattıktan sonra Personel Müdürü’nü çağırmıştı: ‘Aradığınız adam bu. Hemen işe başlatın’.

  Cubelis önce bilgi toplamakla, sonra da bu bilgiler vasıtasıyla karşısındaki adama uzun uzun konuşma, kendinden bahsetme imkanı vermekle bir iş sahibi olmayı başarmıştı.

  7-Düşüncelerinizi Başkalarına Söyletebilmenizin Önemi
  Kendi fikirlerimize başkaları tarafından fikirlerden daha çok önem veririz. Başkalarının fikirlerini daima belirli bir direnmeyle karşılarız. Öyleyse fikrimizi kabul ettirmenin yolu nedir? Çok basit, Kendi fikrimizi karşımızdakine sanki kendi fikriymiş gibi söyletebilmek.

  Theodore Roosevelt New-York valisi iken siyasi liderlerin sıcak bakmadığı işleri, onların onayını alarak yapıyordu. Nasıl mı?

  ‘Önemli bir makama atama yapacağım zaman, siyasi liderlere haber verir, teklifte bulunmalarını isterdim. İlk verdikleri ismin yeterli birisi olmadığını söyler, ikinci bir isim isterdim. Bunun da sakıncalı olabilecek taraflarını anlatır başka bir teklifte bulunmalarını rica ederdim. Bu, biraz daha iyi bir isim olurdu. Onlar benim istediğim adamı teklif ettiklerinde ‘tamam’ derdim, ‘kabul ediyorum’. Böylece onların istediği adamı atamış olurdum. Sonra da döner şöyle derdim: ‘Ben size destek oluyorum. Şimdi sıra sizde.. Bu usulle hiç istemedikleri konularda bile yanımda olmalarını sağlıyordum’.

  Bir fikrimi ona, üzerine giderek kabul ettirmeye çalışmazdım. Laf arasında şöyle bir dokunup geçerdim. fikrim, onda adeta demlenir, birkaç gün sonra Wilson tarafından kendi fikriymiş gibi açıklanırdı.

  Beni alacağım sonuç ilgilendirdiğinden, bu fikir benimdi demezdim. Böylece demleme olunu devam edebilirdi. Wilson da öne sürdüğü fikirlerin bana ait olduğunu anlamazdı bile.

  Karşınızdaki insana fikrin kendisine ait olduğunu düşündürünüz. Başkalarının, fikirlerinizi kendilerine mal etmelerinden kaçınmayınız.

  8-Büyük Neticelerin Küçük Formülü
  Çocuklar işbirliği yapmak, bir işi birlikte başarmak fikrinden çok etkileniyorlar. Başarımı, olaya onların gözüyle bakmama borçluyum.
  Unutmayın ki karşınızdaki insan hatalı olduğunu hemen kabul etmeyecektir. Bu yüzden onu suçlamadan önce, düşüncesine kuvvet veren sebepleri anlamaya çalışmalısınız.

  İnsanların düşüncelerinin sebeplerini keşfederseniz. onun şahsiyetinin anahtarını ele geçirmiş olursunuz. Kapıyı açmak kolaydır artık. Bunu sağlamak için kendinizi onun yerine koymalısınız. ‘Onun yerinde olsaydım, onun şartları altında bulunsaydım, nasıl hareket ederdim acaba?’
  Olayları tam bir samimiyetle başkalarının bakış açılarından da görmeye çalışınız.

  9-Sempatinin Gücü
  Bu şekilde insanların ihtiyacı olan şey sempati görmektir. Çocuk, yarasını herkese bunun için gösterir. Hatta daha fazla sempati görebilmek için bir yerini yaraladığı bile olur. Büyük insanlar da yanı sebepten maddi-manevi yaralarını-berelerini anlatıp dururlar. Geçirdikleri kazalardan, ameliyatlardan bahsederler. Neler çektiklerini, başlarına ne felaketler geldiğini anlatıp aniden sırlarını dökerler. Bütün dünyada herkes kendi gerçek ya da hayali ızdırablarına karşı acınıp durur.

  Diğer insanların düşüncelerine, arzularına, tavırlarına sempati gösteriniz.

  10-Asil Duyguların Harekete Geçirilmesi
  Gerçek şu ki, karşılaştığınız herkes, aynada gördüğünüz adam dahil, kendisine büyük bir saygı duyar. Başkalarının da bu saygıyı kendisine göstermesini ister.

  John D. Rockfeller Jr. a gazetelerde çocuklarının resimlerinin basılmasını asil duygulara hitap ederek önlemişti. Onun dediği şuydu: ‘Sizler de çocuk sahibisiniz. Küçüklere vaktinden önce şöhret sağlamanın iyi yetişmelerini engelleyeceğini takdir edersiniz’.

  Bir müşteri hakkında kesin bilgileriniz yoksa, ona dürüst, samimi, namuslu borcuna sadık adam olduğuna inandığınızı söyleyin. Siz böyle söylerseniz, o da kendisini böyle olmak zorunda hisseder. Kendisine bu vasıflar verilen bir insan başka türlü hareket etmek istemez. Bir adama namussuz olduğunu söylerseniz, o zaman da namuslu davranmak istemez. Bu kuralın istisnası çok azdır.

  11-Fikirlerin Gösterisi
  Rakamlar, konuşmaktan çok daha büyük bir fayda sağlar. Grafiğin gücü ise rakamı aşar. Rakamların şekillerle ifadesi daha etkili olur.

  12-Son Çare
  İyi ve çok iş yaptırabilmek için rekabeti körüklemek gerekir. Bu, herkesi birbirine ezdiren bir rekabet değildir. Daha mükemmeli yakalama arzusunun ateşlenmesidir.

  İnsanlara vasıflarını ortaya çıkarabilecek cesareti veriniz. Bu cesareti vermenin en emin yolu da onlara meydan okumaktır

  Benzer Konular
  Çocukluğumun model insanları: Nur talebeleri
  Çocukluğumun model insanları: Nur talebeleri Çocukluğumun model insanları: Nur talebeleri Çocuklarımızın kimleri model veya örnek seçtiklerini takip etmek bizim en önemli kaygımız olmalı Devami...
  Tren yolu kuşların göç yolu üzerinde değil
  Tren yolu kuşların göç yolu üzerinde değil Tren yolu kuşların göç yolu üzerinde değil Ankara-Eskişehir YHT hattının kuşların göç yolu üzerinde bulunmadığını, bu konuda rapor olduğunu bildirdi. Devamı İçi
  Depremde insanları
  Depremde insanları Depremde insanları Devami...
  Hackerlar insanları öldürebilir!
  Hackerlar insanları öldürebilir! İnternet korsanlarının, tıbbi implantlara erişim sağlayıp hastaların sağlığını tehlikeye atabileceği hatta ölümlerine neden olabileceği öne sürüldü Devami...
  Bu insanları ne kadar tanıyoruz?
  Bu insanları ne kadar tanıyoruz? medeniyet - Ortaçağ - dogma - Roma - İskenderiye - BuharaSemerkant - Ebu Kâmil Şuca - Leonardo Fibonacci - İbn-i Sinâ - Harezmi - Diophantus - Battani - Ebu'l Vefa - Fatih Sultan Mehmet - Cabir Bin Hayyam - Otto Ha
  Yazar : Risale Forum
  "ALLAH'IM.FAYDA VERMEYEN İLİMDEN,ÜRPERMEYEN KALPTEN,DOYMAYAN NEFİSTEN SANA SIĞINIRIM."

 2. #2
  müdavim çevrimdışı Üye Sorumlusu
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Nereden Yer
  istanbul
  Mesajlar Mesajlar
  3.930
  Blog Blog Girişleri
  2
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 864 + 66388


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: insanları kazanabilmenin 12 yolu


  İnsanın kendisini başkalarına sevdirmesi kolay kazanılan bir erdem değildir. Kişisel olarak gelişmeyi ve değişmeyi gerektiren bu erdem, uzun bir sürecin sonunda kazanılabilir. Başkalarının bizi sevmesini istiyorsak öncelikle onlara sempati ile yaklaşmalıyız. Onların dertlerine, sıkıntılarına, sorunlarına ilgi ve alaka göstermeliyiz.

  Unutmayın! Sempati olmayan yerde sevgiyi bulamazsınız. Sempati, başkalarının acılarını duyabilme, onlara ortak olabilme yeteneğidir. Düşmanlıkların ilacı da sempatidir. Acıları, zamandan daha çok sevgi giderir.

  Sevgi, mutluluk düzeyi yüksek bir hayatın çıkış noktasıdır. İnsanın yaratılışı sırasında içine konan değerlerden biridir. Sevgide asıl önemli olan, derin, hoşgörülü, karşılıksız, koşulsuz, sınırlamasız bir anlayış benimsemektir. Günlük hayatın, önyargılarımızın bizlerde oluşturduğu engellerle, olumsuzlukların kıskaçlarıyla öyle bir hale geliyoruz ki; saf ve pürüzsüz olan sevgiyi layıkıyla, tam olarak yaşayamıyoruz.

  Sevilmeyi istiyorsanız önce sevmeyi öğrenmelisiniz. İçinizdeki sevgiyi paylaşarak insanları kendi yaşamınızın bir parçası haline getirebilirsiniz. Böylece hayatınız, istediğiniz renklerle renklenir.

  Niyazi F. ERES
  Yazar : Risale Forum
  Öyle şerait oluyor, tahtında az bir hareke sahibini çıkarıyor tâ âlâ-yı illiyyîn...
  Öyle hâlât oluyor ki; küçük bir hareket, kâsibini indiriyor tâ esfel-i sâfilîn...

  * * *

 3. #3
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nereden Yer
  malatya
  Mesajlar Mesajlar
  1.864
  Blog Blog Girişleri
  8
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 352 + 23544


  1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

  Cevap: insanları kazanabilmenin 12 yolu

  saolsın eyvallah.
  Yazar : Risale Forum
  Velî, insanlardan gelen sıkıntılara tahammül edip katlanan kimsedir. O, toprak gibidir. Toprağa her türlü kötü şey atılır. Fakat topraktan hep güzel şeyler biter...

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222