Cevaplarınızı kısa ve öz tutunuz. Daha fazla ayrıntı vermeniz istenmediği sürece, cevaplarınızı soru başına iki veya üç dakika ile sınırlandırınız. İş görüşmesine gitmeden önce kendinizi kasetle kaydediniz ve bir soruyu tam olarak cevaplamanızın ne kadar zaman aldığını görünüz.

Somut, ölçülebilir veri sununuz. İş görüşmesine girenler, genellemelerle konuşmaya meyillidir. Ne yazık ki, genellemeler çoğunlukla görüşmeyi yapan kimseyi başvuru yapanın becerileri olduğuna ikna etmekte başarısız kalmaktadır. Güçlü noktalarınızı konuşurken, ölçülebilir bilgiler veriniz ve belirli başarılar hakkında ayrıntılar sununuz.

Anahtar güçlü noktalarınızı üç kez tekrarlayınız. Güçlü noktalarınızı rahat ve emin bir şekilde açık açık belirtmeniz çok önemlidir. Güçlü noktalarınızın, şirketin veya bölümün hedefleri ile nasıl bağdaştığını ve iş verene sağlayabileceğini düşündüğünüz muhtemel yararları açıklayınız. Güçlü noktalarınızı tekrarlarsanız, sonradan hatırlanacaklardır – ölçülebilir başarılarla desteklenirlerse – kesinlikle daha inandırıcı olacaklardır.

Beş veya daha fazla başarı hikâyesi hazırlayınız. Görüşmeye hazırlanırken, becerilerinizin ve anahtar niteliklerinizin bir listesini yapınız. Sonra, geçmişte yaptığınız işleri iyice düşününüz ve becerilerinizi başarıyla kullandığınız bir veya iki olay seçiniz.

Kendinizi onların takımına koyunuz. İş verenin ismini ve ürünlerini veya hizmetlerini kullanarak muhtemel iş verenizle birliktelik oluşturunuz. Örneğin, “ ...... bir üyesi olarak, ... ve ... dikkatli bir şekilde analiz ederdim.” Takımın bir üyesi gibi düşündüğünüzü ve mevcut ortama uyum sağlayacağınızı gösteriniz. Yine de kırıcı veya olumsuz algılanabilecek bir şey söylememeye dikkat ediniz. Araştırmanız bu alanda size yardım edecektir.

İzlenim, içerik kadar önemlidir. Nasıl göründüğünüz ve bir şeyi nasıl söylediğiniz, ne söylediğiniz kadar önemlidir. Araştırmalar, verilen mesajın %65’inin sözlü olmadığını göstermiştir; jestler, fiziksel görünüm ve kıyafet iş görüşmeleri sırasında oldukça etkilidir.

Sorular sorunuz. Sorduğunuz soru çeşitleri ve soru sorma şekliniz görüşmeyi yapan kimse üstünde muazzam bir etki bırakabilmektedir. İyi sorular önceden hazırlık gerektirmektedir. Sadece görüşmeyi yapanın sorularına nasıl cevap vereceğinizi planlamakla kalmayınız, sormak istediğiniz belirli soruları önceden hazırlayınız.Görüşme esnasında hazırladığınız soruları sormak için sürekli fırsat kollayınız. Yararları veya maaşı sormayınız. Görüşme süreci, uygun bir eşleşmenin olup olmadığını belirlemek için sizin ve görüşmeyi yapanın birbirini değerlendirdiği iki yollu bir sokaktır.

Konuşmaya ait bir akış sürdürünüz. Bilinçli şekilde konuşmaya ait bir akış sürdürerek – bir monolog yerine bir diyalog – daha olumlu şekilde anlaşılacaksınız. Yanıtlarınızın sonunda geri bildirim sorularını kullanınız. Sizin ve görüşmeyi yapan kişinin arasında bir konuşma değiş tokuşu yaratmak için vücut dilini ve ses tonlamasını kullanınız.

Şirketi, ürün hattını ve rakiplerini araştırınız. Yaptığınız araştırma,şirketle ilgilenip ilgilenmediğiniz konusunda,size önemli puanlar kazandıracak ve görüşme süresince karşılaşabileceğiniz sorulara karar vermenize yardımcı olacak bilgiyi sağlayacaktır.

Bir görüşme günlüğü tutunuz. En kısa sürede, neler olduğunun kısa özetini yazınız. Gerçekleştirmeniz gereken herhangi bir takip eylemini not alınız ve takviminize koyunuz. Sunumunuzu gözden geçiriniz. Duruşunuzun ve soruları yanıtlama biçiminizin bir günlüğünü tutunuz. İhtiyacınız olan bilgiyi edinmek için sorular sorup sormadığınızı,bir sonraki sefere değişik olarak neler yapabileceğinizi kendinize sorunuz.Kısa, özlü bir teşekkür mektubu hazırlayınız ve gönderiniz. Becerilerinizi tekrar belirtiniz ve şirket için neler yapabileceğinizin altını çiziniz. Öneminden dolayı, her iş görüşmesi önceden hazırlığı gerektirir. Sonucu olumlu olarak sadece siz etkileyebilirsiniz.Görüşmeden önce, istediğiniz iş çeşidini düşündüğünüzden, neden işi istediğinizden ve nasıl yeterli olduğunuzdan emin olunuz. Ayrıca gerçekle yüzleşmelisiniz: iş, elde etme şansınız nedir?

kaynak.isgorusmesirehberi