İNSAN PSİKOLOJİSİ


.Ama yine de benzer özelliklerimizde çok fazla diyebiliriz.Her insan sever ,üzülür ,düşünür,korkar, kıskanır, bencilleşir.....
Her birey olarak bizde insan tabiatına sahip olduğumuza göre insanın tabiatını tanımalıyız
. İnsan tabiatı gereği gerilimlere ve dualist -ikili bir yapıya-sahip.insan benliğinde çatışma yaşayan bir varlıktır.Bunu kabul etmeliyiz bir insan bireyi olarak.Çatışmasız insan olmaz.Çatışma zaten insanda vardır.diğer varlıklar bunu yaşamaz.Eğer bunu kabul edersek,benimsersek bir çok sorunumuzu ‘sorunsallaştırma’yacağız.içinden çıkılmaz gibi görüp sorunlarımızlara aramızda duvar örmeyeceğiz.

Sorun demek İnsan demek.sorumsuz insan olabilir ama sorunsuz insan olmaz ki zaten sorumsuzlukta bir sorundur.İnsanda sorun bitmez sadece değişir.
İşte önemli olan kendimizin tabiatımızın farkında olarak ,deve kuşu gibi kafamızı benliğimize gömüp kendimizden başka sanki kimse sorun yaşamıyormuş gibi bakmadan her insan teki olarak bizde sorunlarımıza müdahale etmeye çalışmalıyız.

Zaten psikolojik problemler abartıdan öte bir şey değildir.İnsan bir şeyi pire iken deve yapar.aslında piredir ama o deve olduğunu zannederek deve haline getirir.
Ama insan olduğumuz için de bu kaçınılmaz; ‘Abartı’ var tabiatımızda.önemli olan bu tabiatımızı görüp abartmamaya çalışmak, her şeye olduğu gibi bakmaya çalışmak.

İşte burdan da şu sonuç çıkarılabilir insan olarak eğitilebilir varlıklar olduğumuz.İnsan olarak kendi kişiliğimizi eğitme şansına sahibiz.sivri yönlerimizi törpüleyebiliriz, eğri yönlerimizi doğrultabiliriz ,çarpık bakışlarımızı düzeltebilir,aşırı ve gereksiz yoğunlaşmalarımızı azaltabiliriz.tabi burada eğitim derken sadece örgün eğitimden bahsetmiyorum kişiliğimize katkı sağlayabilecek her çabadan bahsediyorum.

Aslında şu doğru değil insanın sorunlarını kategorize ederken psikolojik sorunlar aslında normal insanlarda olmayan sorunlardanmış gibi görmek bu doğru bir bakış açısı değil.

Her insan bireyinin psikolojisi olduğuna göre psikolojik sorunlar olarak insana ayrı bir başlık açmaya gerek yok.çünkü insan bir bütündür her şeyiyle.parçalamak çok doğru değil.bütünü görmeden ,değerlendirmeden direkt parçaya müdahale etmeye çalışmak başım ağrıyor diye başı toptan kesmeye benzer.oysa ağrının sebebi tek değildir.bir çok etken olabilir.
genel anlamda çok ileri uç ,çok şiddetli sorunlar olmadıktan sonra her insan bireyi kendi sorunlarını kendi aşabilir diye düşünüyorum.ki sorun olarak kabul edilen bir çok olgu da çok normal diyebeleceğimiz her insanın psikolojisinden geçen- kimisi dillendirir kimisi dillendirmez - normal olgular olarak görüyorum.
saygılarımla...