4 sonuçtan 1 ile 4 arası

 1. #1
  NuruAhsen çevrimdışı Sonsuz Temâşâ
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Nereden Yer
  Şehr-i Hüzün
  Mesajlar Mesajlar
  8.727
  Blog Blog Girişleri
  1
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 2260 + 186520


  Question Hafızamızı En Aktif Nasıl Kullanabiliriz?  Bilim insanlarına göre, pratikte insan hafızasının kapasitesi sonsuz; ancak önemli olan, hafızaya alınan bilgiyi hatırlayabilmek ve kullanmaktır. Hafızayı daha iyi kullanmanın yolunu araştıran bilim insanları çeşitli teknikler geliştirmişlerdir. Biz de bu teknikleri uygulayarak hafızamızı daha verimli kullanabiliriz.

  Hafızamız, tam kapasite kullanıldığında harikalar meydana getirebilecek bir organımızdır. Ancak beynimiz gibi onu da çok verimli kullanmayı bilmiyoruz. İlim adamları, hafızayı daha verimli kullanmanın yollarını arıyorlar.

  Beynimizin “çalışma hafızası” diyebileceğimiz bir bölümü var. Önemli bilgileri kısa süre hafızamızda tutabiliriz. Bize söylenen bir telefon numarasını bir an için ezberler, telefonu çevirir, sonra da unuturuz... Araştırmalar, hafızamızda “çok kısa süreli hafıza” da diyebileceğimiz böyle bir bölüm olduğunu ortaya koyuyor. Çalışma hafızasına çok fazla bilgi kaydedemiyoruz, burada bilgiler çok uzun süre kalmıyor. Bununla birlikte hafızanın bu bölümü çok önemli, zira oldukça sık kullanılıyor.


  Eğer bilgiyi uzun süreli hafızaya aktarmak istiyorsak onun üzerine beynin çalışma yapması gerekir. Bir bilgiyi uzun süre unutmamanın yolu, anlamı üzerinde düşünmektir. Öğrenilen bilgi üzerine ne kadar derinlemesine düşünülürse hafızada kalma süresi o kadar uzar.


  Hafızayı daha verimli kullanabilmek için bulunan bazı teknikler var. Bunlar şöyle sıralanabilir:

  Benzer Konular
  Taksim gençlerine Bediüzzaman'ın metodunu kullanabiliriz
  Taksim gençlerine Bediüzzaman'ın metodunu kullanabiliriz Taksim gençlerine Bediüzzaman'ın metodunu kullanabiliriz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan Taksim olaylarını Risale Haber Devami...
  90 milyon aktif kullanıcımız var
  90 milyon aktif kullanıcımız var 90 milyon aktif kullanıcımız var 3 haftada 10 milyon abonesini kaybettiği haberleri internette dolaşırken, şirketten yapılan açıklamada durumun pek de öyle
  Kader bahsindeki meyil (meyalan) nedir; meyillerimizi iyiye nasıl kullanabiliriz?
  Kader bahsindeki meyil (meyalan) nedir; meyillerimizi iyiye nasıl kullanabiliriz? Devami...
  aktif olamıyorum...
  aktif olamıyorum... üyeliğimi aktifleştirmiş olmama ragmen üye değilsiniz yararlanazsınız,yanlış giriş yaptınız uyarıları alıyorum yardım edin lütfen!
  Aktif isteği
  Aktif isteği S.A. Aktifleşmeye açık olmadığım görülüyor. Her halde isteğe bağlı oluyor. Yönetici arkadaşlardan Aktif duruma geçilmesini istiyorum. Selam ve duayla
  Yazar : Risale Forum
  Müslümanlar Dik Durun! Karşınızda Leşler Var!
  Salih Mirzabeyoğlu

 2. #2
  NuruAhsen çevrimdışı Sonsuz Temâşâ
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Nereden Yer
  Şehr-i Hüzün
  Mesajlar Mesajlar
  8.727
  Blog Blog Girişleri
  1
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 2260 + 186520


  Cevap: Hafızamızı En Aktif Nasıl Kullanabiliriz?

  1. Yüz-isim bağlantısı:
  Önce tanıştığınız kişinin ismini hafızanıza alma kararı verin. İsmi doğru duymaya özen gösterin. Mümkünse tekrar ettirin veya kendi kendinize tekrar edin. Anlamını sorun veya biliyorsanız üzerinde durun. Tanıştığınız kişinin ismini veya fizikî yapısını, daha önce iyi tanıdığınız bir isimle özdeşleştirin. Her fırsatta ona ismiyle hitap edin. Bu tekniğe göre, yeni tanıştığınız insanın yüzünün genelini değil, en dikkat çeken noktasını ve adını hafızanıza kazıyın. Böylece o insanı gördüğünüzde ilk ilginizi çeken yüz hattı noktası ile ismi de hafızanızda canlanır. Uzmanlar, bu tekniği kullananların % 80 oranında başarılı olduklarını, isim hafızalarının son derece geliştiğini kaydediyor.
  Bir isim defteri tutun. Deftere yazdığınız isimlerin kimliğini size hatırlatacak küçük notlar alın ve defteri zaman zaman okuyun.

  2. Kazığa bağlama metodu:
  Hatırlamak istediğiniz bilgi ile hafızanıza kazınmış bilgi arasında bağlantı kurun. Meselâ tanıştığınız kimsenin adı Mehmet, 21 yaşında. Bir anda, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in de adının Mehmet olduğunu, İstanbul’u 21 yaşında fethettiğini düşünüp, iki Mehmet arasında bağlantı noktaları kurun. Yeni tanıştığınız arkadaşı her görüşünüzde, İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’i hatırlıyor ve böylece adının Mehmet olduğunu kolayca çıkarıyorsunuz.

  3. Anahtar kelimeleri hatırda tutma:
  Hafıza bir konuşmayı dinlediği zaman veya bir kitabı okuduğu zaman, cümleleri olduğu gibi ve bütünüyle kaydetmiyor. Hafıza, anahtar kelimeler tespit ediyor ve bunları kaydediyor. Öğrenilen bilgileri not etmek, bunun için de anahtar kelimeler kullanmak, hatırda tutmaya önemli ölçüde yardım ediyor.
  Not tutun! Bilgiyi uzun süreli hafızaya almak için, önem vermek gerekir. Not tutar ve tekrarlarsanız önem verdiğinizi göstermiş olursunuz.

  4. Bilgileri şema hâline getirmek:
  İnsan beyninin sağ lobu, fotografik hafızaya sahip ve resim çekiyor. Uzun zaman önce tanıştığınız bir insanla bir yerde tekrar karşılaşırsanız, önce onun yüzünü hatırlarsınız, ismini değil. Sağ beyin lobu resim çekmiştir, sol beyin lobu da isim ezberlemiştir. Bu durum gösteriyor ki sağ beyin lobu, öğrenmede daha etkilidir. Onun için bilgileri resimlemek, şema hâline getirmek, haritada çalışmak, bilginin daha uzun süre hafızada kalmasını sağlar.

  5. Önemli kısımların altını çizmek:
  İnsan, önem verdiği bilgiyi uzun süreli hafızaya kaydeder. Önemli bilgilerin altını çizerseniz, bunları önemsediğinizi gösterirsiniz. Ayrıca altını çizerken bilgiye göz atar ve tekrarlarsınız. Böylece daha iyi hafızada kalmasını sağlarsınız.

  6. Belli aralıklarla tekrarlamak:
  Hafızların harika bir ezberleme gücü vardır. Altı yüz sayfalık kutsal kitabı ezberlerler. Ezberledikleri kısımları unutmamak için belli periyotlarla tekrar ederler. Bu durum gösteriyor ki öğrendiğimiz bilgilerin belli periyotlarla tekrarlanması gerekir. Ne kadar sık tekrar edilirse bilginin hafızada kalma süresi o kadar uzar.

  7. Bilgiyi kullanmak:
  Öğrenilen bilgiyi kullanmak, okulda öğrenilenleri arkadaşına, anne babaya anlatmak, hafızada kalmasını sağlıyor. Hele öğrenilen teorik bilgiler uygulanırsa kolay kolay akıldan çıkmıyor.

  8. Hafıza, en son öğrendiklerini daha iyi ve kolay hatırlar.
  Bu sebeple öğrenciler sınava girmeden önce önemli bilgileri tekrarlamalıdır. Daha önce çalışırken önemli kısımları not tutmuşlar, hatta daha önemli bilgileri renkli kalemlerle yazmışlar, önemsenen bilgilerin altını renkli kalemlerle çizmişler ise, sınavdan önce bilgileri kontrol ederken bunlara bakmak hatırlamayı kolaylaştırır, başarıyı artırır.

  9. Aşırı yemek ve mideyi tıka basa doldurmak, hafızaya zarar verir.
  Mide aşırı yemekle doldurulursa, damarlarda dolaşan kan sindirim sisteminin imdadına koşar, beyne oksijen taşıyan kan azalır. Oksijen azlığı, beynin verimliliğini düşürür. Hatta strese ve hafıza zayıflığına yol açar. Düzenli beslenmeye, vücut kondisyonuna ve beyne yeterli oranda oksijen göndermeye dikkat etmelidir.

  10. Artistik metotla bazı kısaltmaları kolayca hafızaya alabilirsiniz.
  Özellikle periyodik tablodaki elementlerin kısaltmalarını bu yolla daha kolay hatırlayabilirsiniz. Ezberlemek istediğimiz kısaltmalar şunlar olsun:
  He, Ne, Ar Kr, Xe, Rn...
  Artistik metodu kullanarak bu kısaltmaları şöyle bir cümlede kullanabiliriz:
  Hergele Necip Arsız Karısını X ekseninde Rendeledi: He-Ne-Ar-Kr-Xe-Rn...
  Yazar : Risale Forum
  Müslümanlar Dik Durun! Karşınızda Leşler Var!
  Salih Mirzabeyoğlu

 3. #3
  NuruAhsen çevrimdışı Sonsuz Temâşâ
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Nereden Yer
  Şehr-i Hüzün
  Mesajlar Mesajlar
  8.727
  Blog Blog Girişleri
  1
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 2260 + 186520


  Cevap: Hafızamızı En Aktif Nasıl Kullanabiliriz?

  Bilgileri uzun süre akılda tutma yolları
  Öğrenilen bilgileri uzun süre hafızada tutabilmek için şunlar yapılmalı:
  1. Önemli bilgileri ayırıp aklınızda tutmak için istediğiniz bilgiye önem verilmeli.
  2. Bağlantı kurup eski bilgilerle kıyaslama yapılmalı.
  3. Tekrarlar yapılmalı.
  4. Bilgiyi göze çarpıcı hâle getirip resim ve şekillerle şematik biçime sokulmalı.
  5. Yakınlık kurulmalı. İnsan yeni bilgileri, yeni şeyleri eskisine göre daha iyi hatırlar.
  6. Öğrenilen bilgiler uygulanmalı.
  En etkili öğrenme, yaparak öğrenmedir. Öğrendiklerimizi denemek, bir daha unutmamak demektir. Not almak, belli aralıklarla tekrarlamak, konuları kafamızda tekrarlamak, konularla ilgili şema ve şekiller yapmak, bilgilerin hafızada kalmasına yardımcı olur.

  Başarısız insan neler yapar?
  1. Proje üretmekten korkar.
  2. Kararsızdır ve bir hedefi yoktur.
  3. Çalışma programı olmaz. Zaman seli üzerinde bir çöp gibi akar gider.
  4. Zayıf ve güçlü taraflarını bilmez. Kendini yetiştirmek için gayret göstermez.
  5. Zorluklar karşısında kolay pes eder.
  6. Maymun iştahlıdır. Başladığı işi bitirmez, çabuk usanır.
  7. Eleştirilerden korkar ve rahatsız olur, onlardan faydalanmaz.
  8. Problemlerin etrafında dolaşır durur. Onları çözmek için çözüm üretmez.
  9. Kolay söz verir, kolay karar alır. Fakat bunları yerine getirmez.
  10. Çok çabuk mazeret bulur.
  11. Hep birilerinden ve bir şeylerden şikâyet eder.
  12. Hata yapmaktan korkar ve başkalarının ne diyeceğine çok önem verir.
  13. En iyi dostları televizyon, bilgisayar oyunları, diskolar, kaldırımlardır.
  14. Arkadaş edinirken seçici olmaz.
  15. Birlikte çalışmaktan hoşlanmaz.
  16. Olumsuz düşünür.
  17. Kendine güveni yoktur.
  18. Öğrenmekten hoşlanmaz.
  19. Erken kalkmaz. Zamanı verimli kullanmaz.
  20. Okuma alışkanlığı yoktur.
  21. İradesi güçlü değildir.
  22. Danışmadan iş yapar, sonra da herkesin onayını almaya çalışır.
  23. Başarısız olduğu zaman mazeretler bulur veya başkalarını suçlar.
  24. Kolay yoldan başarıya ulaşmak ister.
  Yazar : Risale Forum
  Müslümanlar Dik Durun! Karşınızda Leşler Var!
  Salih Mirzabeyoğlu

 4. #4
  NuruAhsen çevrimdışı Sonsuz Temâşâ
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Nereden Yer
  Şehr-i Hüzün
  Mesajlar Mesajlar
  8.727
  Blog Blog Girişleri
  1
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 2260 + 186520


  Cevap: Hafızamızı En Aktif Nasıl Kullanabiliriz?

  Başarılı insan neler yapar?
  1. Hedefe kilitlenir.
  2. Çalışma programı yapar.
  3. Azimli ve kararlıdır.
  4. Güçlü ve zayıf yönlerini bilir ve tedbir alır.
  5. Eleştirilerden faydalanır.
  6. Kolay kolay pes etmez.
  7. Zorluklardan şikâyet etmek yerine çözüm yolu arar.
  8. Ne zaman savaşacağını, ne zaman geri çekileceğini bilir.
  9. Dost kazanma ve onlarla sürekli iletişim kurma sanatını bilir.
  10. İyi ve dikkatli bir dinleyici, etkileyici bir konuşmacıdır.
  11. Başkalarının fikir ve tecrübelerinden faydalanır.
  12. Zamanı daha verimli kullanmak için sürekli çaba harcar.
  13. Kitapları, “en iyi dost” olarak görür.
  14. Kötü arkadaşlar edinmez. Hedefinden sapmasını isteyen arkadaşlarına “hayır” der.
  15. Kötü alışkanlıklar edinmez.
  16. Dostlarına ve yardımlaşmaya zaman ayırır.
  17. İyilik yapmayı amaç edinir.
  18. Zorluklar karşısında Allah’a güvenir ve O’na her zaman dua eder, O’ndan yardım ister.
  19. Kadere inanır, bazen “kötü” zannettiğimiz şeylerde bir hayır olduğunu düşünür.
  20. Başarısızlıkları tecrübe kabul eder, olumlu düşünür; iyimserdir.

  Ali Erkan Kavaklı
  Yazar : Risale Forum
  Müslümanlar Dik Durun! Karşınızda Leşler Var!
  Salih Mirzabeyoğlu

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222