[Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]


Yılmaz Argüden ile yönetim sırları:
Dr. Yılmaz Argüden, ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı

ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden, “Doğru liderleri seçebilmek için öncelikle kurumun hedefini ve o hedefin gerçekleştirilmesi için gerekli yetkinlikleri iyi tespit etmek gerekli” diyor
Doğru lideri nasıl tanımlarsınız?
Doğru liderleri seçebilmek için öncelikle kurumun hedefini ve o hedefin gerçekleştirilmesi için gerekli yetkinlikleri iyi tespit etmek gerekli. Araştırmalar insanların “en iyi”nin seçiminde çoğu kez yanıldıklarını gösteriyor. Seçimlerde liderlik için gerekli özellikler yerine, farklı özelliklere ağırlık verildiği gözleniyor. Örneğin, insanlar topluluk önünde iyi konuşma yapabilme yeteneğini gereğinden fazla önemsiyor. Halbuki liderlik için önemli bir başka konu, teke tek kalındığında karşıdakini ikna edebilme, kazanan koalisyonlar kurabilme yeteneği.
İnsanların, liderlikle belirgin bir ilişkisi olmayan yakışıklılık, güzellik ve uzun boyluluk gibi özelliklere de önem verdikleri gözleniyor! Uyumlu bir takım oyuncusu olmaya da gereğinden fazla önem veriliyor. Halbuki bir çok kez uyumluyu seçmek, esen rüzgârlarla fikir değiştiren veya uyum için çevresine güçsüz kişileri toplayan kişilerin liderlik konumuna gelmesini sağlıyor!
Problem çözme yetenekleri de liderlikle gereğinden fazla bağdaştırılıyor. Oysa liderlik için geçmişin problemlerini çözme yeteneğinden çok, geleceğin fırsatlarını yakalama yeteneği daha önemli. Dolayısıyla, uzun vadeli stratejik düşünce yeteneği çok daha önemli bir yetkinlik.
Liderleri seçerken hangi konulara dikkat etmeliyiz?
Lider seçiminde özellikle dikkat edilmesi gereken dört ana konu var:
1) Ahlak ve etik kurallarını sindirmiş olması, dürüstlüğü
2) Bilgiyi ve beklentileri etkin bir şekilde paylaşma ve ikna becerisi
3) Sağduyulu analiz ve stratejik düşünce yeteneği
4) Takım seçme, geliştirme ve motive etme yeteneği
Bu özellikleri test etmek için lider adaylarının geçmişini sadece başarılarıyla ve başarısızlıklarıyla değil, aynı zamanda davranış biçimleri açısından da irdelemek gerek. Geçmişinde hiç hata yapmamış olanların, hiç iş de yapmamış olabileceği unutulmamalı.
Adayların dürüstlük açısından değerlendirilmesinde, bilgiyi yanıltıcı şekilde kullanıp kullanmadığına, gerektiğinde birlikte çalıştıklarının tanınmasına fırsat verip vermediğine, fikirlerinin arkasında durma gücüne bakmak faydalı olur.
Adayın iletişim ve ikna kabiliyeti için daha önce beraber çalıştığı kişilerin saygısını ve güvenini kazanıp kazanmadığına bakmak gerekli. Mesajlarını dinleyici kitlesine göre uyarlama yeteneği de izlenmeli. Lider adayının kendisinden daha yetenekli insanlarla çalışabilme becerisi, takım içindeki farklılıkları yönetebilme yeteneği, belli sorumlulukları delege edebilme ve denetleme becerisi, çevresindekilerin gelişmeleri için yatırım yapma ve örnek olarak öğretme yetenekleri de test edilmiş olmalı.
Özetle, lider seçiminde kriterimiz “bizden biri” olma veya “hoş ve cazip” görünme değil, “kurumsal misyonu en iyi şekilde gerçekleştirecek kişi” olmalı.