Masal anlatılan çocuk daha güzel konuşuyor


ÇOCUK Eğitimi ve Gelişimi Uzmanı Kevser İleri, okul öncesi çocuklara masal anlatmanın ya da okumanın çocuğun hayal dünyasını geliştirdiğini, düşünme kapasitesini arttırdığını ve daha güzel konuşmasını sağladığını belirtti.

Kevser İleri, özellikle okul öncesi çocuklara mutlaka masal anlatılmasını tavsiye ediyor. Anne babaların, yatmadan önce çocuklarına masal için ayıracakları 10-15 dakikanın, çocuğun zihinsel gelişiminde çok büyük faydalar sağlayacağını ifade eden İleri, “Bu kadar kısa bir zamanda anne baba, belki farkında olmayabilir, ama çocuğuna büyük iyilik etmiş oluyor.” dedi. Masal okumanın ya da anlatmanın, öncelikle çocuk ile ebeveyn arasında güçlü bir iletişim kurmasını sağladığını vurgulayan İleri, bunun, aynı zamanda aile içi bağı da kuvvetlendirdiğini kaydetti.

Erken yaşta masal dinleyen çocukların cümleleri daha iyi kurduğunu ve daha güzel konuştuğunun altını çizen İleri, “Çocuk, masal dinlerken kelime haznesi gelişir. Daha rahat ve daha güzel cümleler kurmaya başlar. Daha güzel konuşur. Ayrıca, o ana kadar duymadığı kelimeleri de sorarak çabucak öğrenir.

Masal dinlerken hayal kurar. Bu şekilde hayal gücü gelişir. Masalla ilgili sorduğu sorular ve yaptığı yorumlar da analiz kabiliyetini güçlendirir. Zihinsel gelişim açısından çocuğa büyük yararlar sağlar. Masal bittikten sonra yeniden masalı düşünür ve hatırlamaya çalışır. Bu da hafızasını kuvvetlendirir. Masalın kitaptan okunmasının ise çocuğun ileride kitap okuma alışkanlığının daha kolay kazanmasını sağlayacağı bilgisini verdi.


Yeni Asya Gazetesi