Dünya Sağlık Örgütü, bebekler için en ideal besin olarak tanımladığı anne sütüne 2 yıl devam edilmesi gerektiğini açıkladı. Örgütün açıklaması Kur'an-ı Kerim'de yer alan ayetlerin mücizeliğini bir kere daha gözler önüne serdi.

Star gazetesinden Selahattin Dönmez'in haberine göre, Günümüzde bebekler için en ideal beslenme biçimi olarak ilk altı ay tek başına anne sütü ile beslenme ve altıncı aydan sonra uygun ek besinlere geçilerek emzirmenin iki yaşına kadar sürdürülmesi önerilmektedir. Anne sütünün bebek için en iyi besin kaynağı olduğu Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Ulusal Araştırma Merkezi ve Avrupa Birliği gibi pek çok uluslararası organizasyon ve bilimsel topluluk tarafından kabul edilmektedir. Anne sütü bebeğin doğal fizyolojisine katkıda bulunan canlı bir dokudur. Mevcut besinler arasında en doğal olanıdır.
Mucizevi gıdanın üstünlükleri
Anne sütü küçük moleküllü proteinlerce (whey protein) zengindir. Bu nedenle sindirimi kolaydır.
Büyüme için gerekli esansiyel yağ asitlerinden linoleik asiti, inek sütüne oranla 7-8 kat daha fazladır. Yüksek oranda demir ve çinko içerir.
Toplam protein ve mineral oranı inek sütüne göre daha düşüktür. Bu böbreklerin yükünü azaltır.
İçerdiği yağ, emme süresine bağlı olarak değişir. Emmenin başında yağ içeriği az, sonunda yüksektir. 15-20 dakika emen bir bebek doyar, bir sonraki öğüne kadar 2-3 saat boyunca uyur. Emmenin sonunda yağ içeriğinin artması, bebeği şişmanlıktan korur.
Kolestrol içeriği daha yüksektir.
Laktoz miktarı yüksektir. Laktoz kalsiyumun emilimini artırır8 Vitaminler, özellikle A ve C vitaminleri inek sütüne kıyasla daha yüksektir.
Sterildir. Anne sütü alan bebeklerde infeksiyonlara az rastlanır.
KUR'AN-I KERİM'DEKİ EMZİRME SÜRELERİ
Yaş ve kuru her şeyin yer aldığı yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de emzirme süresi ile ilgili iki ayet şöyle:
Bakara Suresi 233: "Çocuklarını tam iki yıl emzirsinler."
Lokman Suresi 14: "Sütten kesilmesi de iki sene içindededir