Özgüvenli insan kimdir?


İletişim psikolojisi uzmanı İbrahim Zeyd Gerçik ikinci kez Küçükçekmecelilerle buluştu. ‘Özgüven İnşası’ adlı söyleşisiyle Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’ne konuk olan Gerçik, tüm yönleriyle özgüven kavramını anlattı.

Etkileyici söyleşi programlarıyla dikkat çeken İbrahim Zeyd Gerçik’in söyleşisine yine yoğun ilgi vardı. Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen söyleşide İbrahim Zeyd Gerçik, eksikliğinde ya da fazlalığında birçok sıkıntılar yaşatabilen özgüven kavramını farklı yönleriyle ele aldı. Gerçik, özgüvenin oluşumunda anne baba tutumları, özgüven eksikliğinin doğurduğu sorunlar, özgüven oluşumunda olumlu iletişim ve model olma, yetişkinlerde özgüven problemleri gibi konulara değindi.

HEPİMİZ EŞSİZİZ
Söyleşiye özgüven sorununu anlatarak başlayan iletişim psikolojisi uzmanı, “Kendinizi başkalarıyla kıyaslıyorsanız şu mesajı veriyorsunuz: Şen başarılı değilsin. Eğer çocuklukta özgüven eksikliği oluşmuşsa yetişkinlikte saldırganlık şeklinde ortaya çıkar. Duygularını kontrol edemez çabuk hırçınlaşır. Karşısındaki kişiye kendisini kabul ettirebilmek için güç kullanırlar. Korku ve kıskançlık özgüven eksikliğinde ortaya çıkan psikolojik sorunlardır. Halbuki insanın değeri başkasının ona yüklediği anlamdan gelmez. Eşsizliğinden gelir. Parmak izimizden retinamıza hepimiz eşsiziz” diye konuştu.

ÖZGÜVENLİ İNSAN KİMDİR?
Ardından özgüven sahibi insanların davranış biçimlerinden bahseden İbrahim Zeyd Gerçik şunları söyledi: “Tüketim toplumları özgüveni olan insanları sevmez. Çünkü özgüven sahibi insanlar kendisini fark eder. Zaaflarını kabul ederler. Hiç kimsenin mükemmel olamayacağını bilir. Kimseye kendisini ispat etmek gibi bir dertleri yoktur. Farklılık yaratmaya çalışmazlar farklılıklarını görürler. Paylaşmayı bilirler. Kendisini ifade ederken bir sorun yaşamaz. Hatayla sorunları yoktur. Hata yaptıkları zaman özür dilerler. Yanlışlarını düzeltmesini bilirler”

Gerçik, “Mükemmeliyet denilen şey insanın kendini inkar etmesidir. Sizi sürekli hoşnutsuz kılar. Önemli olan yapabileceğinin en iyisini yapmaktır. Mükemmeliyetçi kişi her şeyde bir eksik bir kusur bulur. Böyle bir kişi huzurlu olması mümkün değildir” sözleriyle mükemmeliyetçilik duygusunu da yanlış bulduğunu belirtti.

SEVDİĞİMİZ İNSANLAR BİZE EMANET
Evli insanlara seslenen Gerçik, eşin ve çocukların emanet olduğunun farkına varılması gerektiğini vurguladı. Ebeveyn olmak torunların hayatını inşa etmektir” diyen İbrahim Zeyd Gerçik, seyircilere şu tavsiyeri verdi: “Eşinize saygı gösterin. Eşinizi çocuklarınızın yanında takdir edin. Kendi sorumluluklarınızı eşinize devretmeyin. Söz ve davranışlarınızda tutarlı olun”

Kimi zaman anlattıklarıyla ilgili seyircilerin de fikrini alan İbrahim Zeyd Gerçik, söyleşisini filmlerden kısa kesitlerle destekledi.

Alıntı