3 sonuçtan 1 ile 3 arası

 1. #1
  Ruh
  Ruh çevrimdışı
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nereden Yer
  Alem-i Ervah
  Mesajlar Mesajlar
  507
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 174 + 10933


  Exclamation Vista Nasıl Calısır? Sorunlar- Cozumler

  VİSTA NE KADAR UYUMLU
  Windows'un yeni sürümü eski bilgisayarlarda kullanılmak için yayınlanmamış. İşlemcinizin hızı 1 Ghz'in, sistem belleğinizin büyüklüğü 512 MB'in altında ise Vista'yı kurmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Ayrıca yeni Aero arayüzünden yararlanmak içinde yeni bir ekran kartına ihtiyaç duyacağınızdan, minimum sistem gereksinimleride artacak. Yazıcı, tarayıcı ve monitör gibi çevre birimlerinden hangileri yeni işletim sistemi tarafından destekleniyor? Şimdiden Vista desteği sunan yazılımlar hangileri? Bu soruların yanıtlarını kurulumu başlatmadan önce bulmanız akıllıca olacaktır.
  NOT: Hemen hergün Vista ile ilgili yeni güncellemelr yayınlanıyor. Bu nedenle desteklenmeyen ürünler için ilgili üreticilerin web sitelerini düzenli aralıklarla kontrol etmelisiniz.
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] Microsoft'un yayınladığı geniş kapsamlı uyumluluk listesi. Dikkat! Liste Firefox yada İnternet Explorer'in 6.0 ve öncesi sürümlerde görüntülenemiyor.
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] Intel için yonga seti sürücleri.
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] nVidia ekran kartı ve yonga seti sürücüleri.
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] Via-tech için yonga seti sürücüleri.
  SORUNSUZ ÇALIŞAN DONANIMLAR
  Vista, bazı sistemlerde kullanıcıları herhangi bir uyum sorunuyla karşı karşıya bırakmadan kusursuz bir şekilde çalışıyor. Herhangi bir sorun yaşamayacağınızdan emin olacağınız donanımlar şunlar.
  Yonga setleri / anakartlar: Eski anakartların birçoğunun çalışması son derece sevindirici. Burada minumum sistem gereksinimlerini belirleyen işlemcinin gücü, VIA yonga setinin kullanıldığı bilgisayarlarda [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] adresinden Drivers / Microsoft Windows başlığı altından ulaşabileceğiniz VIA hyperion Pro sürücü paketini kurmanız gerekiyor. Bu paket, yonga seti ve AGP desteğini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlıyor ve ayrıca RAID ve SATA sürücülerinide içeriyor.
  SIS yongasetli bazı eski anakartlarda SATA bağlantısında sorun yaşayabilirsiniz. Çünkü gerçek Vista sürücüleri henüz kullanıma sunulmuş değil. Nisbeten eski Asus anakartlarda yapılan testlerde ise SATA desteğinin XP sürücüleriyle de kullanılabildiğini ortaya koyuyor.
  İntel yonga setli anakartlarda da Vista sürücülerinin ayrıca kurulması gerekiyor. İntel'in web sayfasından INF update utility'yi bulabilirsiniz. Sürücüs tüm güncel Intel yonga setlerini destekliyor. nVidia nForce yonga seti içinde Vista sürücüleri hazır.
  Monitör: Monitörlerin tamamına yakını Vista ile uyumlu. Çünkü bu cihazlar özel bir sürücü gerektirmiyor. Tek can sıkıcı durum, ayarların her zaman kusursuz bir şekilde yapılmaması ve bazı durumlarda düşük bir ekran tazeleme hızının seçilmesi. Ancak monitör ayarlarından gerekli değişiklikleri her zaman kusursuz bir şekilde değiştirebilirsiniz.
  Ekran kartı: Windows Display Driver Model (WDDM) tümüyle değiştiğinden eski sürücüler artık işe yaramıyor. Yine de paniğe gerek yok. Vista kullanıcılara çok sayıda standart sürücü sunuyor. Ayrıca ATI ve nVidia gibi büyük üreticilerin de 3B sürücüleri hazır. Radeon'un 9500 ve üzeri modelleri için ATI'in Vista sürücülerini kurabilirsiniz. nVidia ve ATI dışındaki diğer üreticilerde Vista sürücüleri sunuyor. Matrox'un Triplehead kartları ve Millennium G550'nin yanısıra VIA'nın bazı grafik işlemcileri ve Chrome serisi yonga setleri de uyumluluk listesinde.
  VİSTA'DAKİ BAZI SORUNLU DONANIMLAR
  Vista uyumlu sürücüleri sayesinde kullanıcıların başını ağrıtmayan ürün kategorilerinin listesi, maalesef buradan sonra eriyor. Sırada sorun çıkarma olasılığı yüksek olan ürünler var.
  W-LAN: Vista'ya doğrudan entegre edilen W-LAN bağdaştırıcı sayısı oldukça az, ancak popüler cihazlara ait yonga setleri bu listede. D-Link ürünlerinin yanı sıra Linksys, MSI ve Zyxel ürünlerine ait sürücülerde Vista ile geliyor. Intel'in kablosuz ağ bağdaştırıcılarına desteklenenler arasında. Ayrıca Intel'in web sayfasından kendi sürücülerinide indirebilirsiniz.
  Ancak Netgear'ın web sayfasında yazı işleri kapanışına dek azımsanamıyacak sayıda model için yanlızca beta sürücüleri sunuyor. Ve eski W-LAN modellerinin birçoğunda özellikle de eski yonga setlerinde kapsamlı bir yonga seti desteği mevcut değil. B standardını destekleyen W-LAN kartları ve ilk USB W-LAN adaptörleri bu listede.
  Yazıcılar ve çok işlevli cihazlar: Lazer yazıcılarda herhangi bir sorun gözükmüyor. Eski modeller bile Vista tarafından destekleniyor. Ancak uygun fiyatlı mürekkep püskürtmeli yazıcılarda durum farklı. Bunlarda üreticinin geliştirmesi gereken yeni sürücüler edinmemiz gerekiyor. Örneğin Canon'un mürekkep püskürtmeli yazıcıları için [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] adresinden konu ile ilgili en güncel bilgilere ulaşabilirsiniz. Epson'un lazer ve mürekkep püskürtmeli yazıcılarının birçoğu, Vista tarafından doğrudan destekleniyor. Öncelikle Stylus Color ve Stylus C serileri için sunulan destek geçtiğimiz ay içerisinde diğer serilerin neredeyse tümünü kapsayacak şekilde genişletildi. Yazıcılarda Vista desteği sunulmayacağı ifade edilen HP Photosmart serisi bazı ürünler dışında tablo son derece olumlu. Mürekkep püskürtmeli yazıcıların birçoğu Vista tarafından standart olarak destekleniyor; diğerlerinde ise benzer özelliklerdeki ürünlerin sürücülerinden faydalanabiliyor. Tıpkı lazer yazıcıların neredeyse tümü gibi, Ancak HP'nin bazı ürünleri için Vista sürücüsü sunulmayacağını duyurduğunuda belirtelim.
  Lexmark'ın ürünlerinden bazıları Vista tarafından doğrudan destekleniyor. Diğerlerinde ise sürücüler hazırlanma aşamasında.
  TV Kartları: En sorunlu donanım gruplarından biri. Yanlızca bazı Hauppauge ve Pinnacle modelleri destekleniyor. Sorunlu donanım hangisi olursa olsun, üreticilerin web sayfalrını düzenli olarak ziyaret etmekte fayda var. Bu noktada üreticilerin estra çaba sarfetmeleri gerekiyor. Umarız bu çabalar yakın zamanda meyvelerini verir.

  WİNDOWS VİSTA KURULUMU
  Artık yeni alınan her bilgisayarın yanıda Vista geliyor olsada eski sistemini rafa kaldrımak istemeyenler de az değil. Bu kullanıcılar için hali hazırdaki sistemin güncellenip güncellenmeyeceği sorusu gündeme geliyor. Dikkatli kullanıcılar ise Vista'ya geçmeye karar vermeden önce, bir süre denemek isteyebilirler, önünde sonunda donanım yada yazılımların Vista altında nasıl sonuç vereceği tam olarak ortaya konamıyor.
  DOĞRU VİSTA SÜRÜMÜNÜN SEÇİLMESİ:5xVİSTA
  Windows XP piyasaya ilk sürüldüğünde 2 sürümü vardı: Son kullanıcılar için Home Edition ve şirketler için Professional sürümleri, Daha sonra teknik olarak iki sürüm arasında yer alan ve bir Çoklu Ortam Arayüzü sunan Media Center Edition geldi. Vista ise en baştan 5 farklı model ile karşımıza çıkıyor. Kişisel kullanım için Home Basic ve Home Premium düşünülmüş; bunlardan ikincisi ilkine göre çok az fiyat farkı ile Media Center Edition'a denk bir sürüm. Ağ yapıları, Windows Server Alan Adlarına ya da bilgisayarlarına uzaktan erişmek, kullanıcı haklarını yönetmek isteyenler ise Vista Business ya da Enterprise sürümlerini tercih etmeli. Ultimate modeli ise bünyesinde diğer tüm sürümlerin özelliklerini barındırdığından fiyatı da Home Basic'e kıyasla iki kat fazla. İşlevler hakkında daha çok bilgi ve ayrıntı için [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] adresini ziyaret edebilirsiniz.
  CHIP'in tavsiyesi: Genel amaçlı kullanım için Home Premium en uygun seçenek olarak öne çıkıyor. Fiyat/Performans dengesi en yüksek verimini bu sürümde gösteriyor.
  VİSTA KURULUMU ÖNCESİ DONANIMIN KONTROL EDİLMESİ:
  Yeni bir bilgisayar alırken üstünde Home Basic için "Vista Capable" ve Premium için "Vista premium Ready" ibarelerinin yer alıp almadığına dikkat etmelisiniz. En önemli sorunlar, Çokluortam oynatıcılarında ortaya çıkacaktır; örneğin Premium sürümünde TV kartı ve işletim sisteminin çalışması şart.
  Capable&Ready: Home basic sürümü ne şeffaf pencereleri Aero-Desing özelliğini ne de gerçek zamanlı Görev yöneticisini desteklemediğinden işlemciye fazla yük bindirmiyor. Bu durumda da gerekli donanım özellikleri 800 Mhz lik işlemci ve 512 MB lık bir bellek olan sistem yeterli olacaktır. Ne var ki bu konfigurasyon şu an için zaten güncel olmaktan uzak. Bu yüzden de seçminizi "Vista Premium Ready" özelliğini taşıyan bilgisayarla sınırlandırmalısınız. Yeni işletim sisteminin tüm özelliklerini kullanmabilmeniz için 1 GB bellek, 1 GHz'lik işlemci ve DirextX9 destekli bir 128 MB bellekli akran kartı olması şart.
  Test: Elinizdeki XP yüklü bilgisayarı Vista'ya yükseltmek için de aynı gereksinimler geçerli. Eski donanımlar için Vista sürücülerinin çalışıp çalışmayacağı ise ne yazık ki belirsiz. Bu tür bir mağduriyet yaşamamak için Vista kurmadan önce Vista kurulum testi kullanmalısınız. Microsoft'un çıkardığı Windows Vista Danışmanı'nı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] ve AMD/ATI'in Vista Readiness Advisor programını [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] adreslerinden bulabilirsiniz. Bu testlerin sonucunu bir yönlendirme olarak kullanabilirsiniz ama %100 güvenli sonuçlar olmadıklarını söylemekte yarar görüyoruz.

  YÜKSELTME OLARAK VİSTA:
  Yükseltme sayesinde kurulu tüm programlar sistemde korunuyor ancak bir yükseltmenin mümkün olup olmadığını [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] adresinden kontrol edilmesi gerekiyor. XP Home'dan herhangi bir Vista sürümüne geçmek mümkün olsa da, XP Professional için yanlızca Business ya da Ultimate yükseltme seçenekleri mevcut.
  Yazılımların Denetlenmesi: Bazı yazılımlar Vista altında sorun çıkarabilir, bunun için de Vista Yükseltme danışmanını kullanmanız şiddetle önerilir; böylelikle hem donanım hem de yazılım ayarlarını kontrol etmiş olacaksınız. Uyumsuz programların varlığında bunları Vista kurulumundan önce kaldırılmasını, diğer programlar içinde uygun olan güncellemelerin yüklenmesi gerektiğini bildiren mesajlarla karşılaşmanız olası.
  Eski sisteme geri dönüş gibi bir olasılık göz önüne alınmamış olduğundan eski sistemin bir yedeğinin alınması çok yerinde olacaktır.
  Yükseltmenin yapılması: Windows XP oturumundan Vista kurulum CD sini çalıştırın. Şimdi Yükle tuşuna bastıktan sonra CD seri numarasını girin ve Lisans sözleşmesini onaylayın. Bir sonraki adımda güncellemeleri indirme şansınız olacaktır. Bu fırsatı kullanmanızı önerilir; çünkü bu tür güncellemeler yükseltmelerdeki riskleri azaltır.
  Son olarakta yükseltme türünü yükselt olarak seçeceksiniz. Bundan sonra herşey yukarıdaki mesajda anlatılanlar ile aynı. Bununla birlikte bu işlem, boş bir diske yapılan kurulumdan Vista'nın kurulu programlar bünyesine birleştirmek zaman alacağından dolayı çok daha uzun sürecektir.

  WİNDOWS XP VE VİSTA'NIN BİR ARADA KURULMASI:
  XP'den sonra Vista'yı denemek ve önceki sistemden vazgeçmek istemeyenler Vista'yı ek sistem olarak kruma imkanına sahipler. Ne var ki bu kurulum XP tarafından kullanılan aktif bölüm üzerinden gerçekleştirilmiyor. Kurulum arayüzü "Windows" ve "Documant and Setting" dizinlerini değiştireceğinden XP bir daha açılmaz hale gelecektir.
  Kurulum Vista'nın boş bir sabit diske kurulması" mesajında anlatılanlar şeklinde yapılmalı. Hedef olarak boş bir sabit disk ya da bölüm gösterilmeli. Bilgisayar açıldığında XP kurulumunuz "Önceki Windows sürümü" olarak görülecektir.
  Vista'dan sonra XP: Vista'nın boş bir disk ya da bölüme kurulmasından sonra XP'nin kurulumu söz konusu olduğunda ise işler bu kadar basit değil. XP, Vista'yı tanımayacağından önyükleme kaynağının üzerine yazacaktır.
  Bu durumda ise başlangıç sektörünü kurtarmanız gerekecek. Bilgisayarı Vista DVD'sinden başlatın ve ilk pencerede Devam!a tıkladıktan sonra Sorun Giderme Seçenekleri'ne tıklayın. "Sistem geri yükleme" penceresinde Microsoft Windows Viata'yı seçin, Devam edin ve Başlangıç Onarma'yı seçin. Vista gereken incelemeleri yaptıktan sonra kendini yeniden açılır hale getirecektir.
  VISTA'NIN KALDIRILMASI:
  Vista ihtiyaçlarınızı karşılamıyor ya da bilgisayarınızı fazlasıyla zorluyorsa sistemininzden kaldırmak isteyebilirsiniz.
  Tek başına Vista: Sabit diskinizde yanlızca Vista yüklü ise XP ya da Linux yükleyip bölümleme aracı ile Vista bölümünü silmeniz yeterli olacaktır. Her iki sistem de açılış sektörü değişeceğinden Vista'dan tamamıyla kurtulmuş olacaksınız.
  İkili sistemler: Vista'yı XP ile bir arada kurduysanız, bilgisyarı XP kurulum CD'si ile başlatın. Arabirim gerekli bütün sürücüleri yükledikten sonra karşılama ekranında "R" tuşuna basarak sorun giderme arayüzünü çağırabilirsiniz. Burda söz konusu XP kurulumunu bulun ve bölümün numarasını girin. Yönetici parolası sorduğunda, eğer daha önce parola atamadıysanız "Enter" tuşu ile devam edebilirsiniz. "fixmbr" komutunu verin ve "Yeni bir MBR oluşturmak istediğinizden eminmisiniz" sorusunu "E" tuşu ile onaylayın. "fixboot" komutunu verdikten sonra bilgisyarınızı yeniden başlatın.
  Artık XP'nin açılış sektörü değiştirilmiş durumda ve böylelikle Açılış Yöneticisi yeniden etkinleşmiş olacak. Disk yöneticisinden Vista bölümünü tamamını ya da yanlızca ihtiyaç duymadığınız dizinleri silebilirsiniz.
  DETAY MERAKLILARI İÇİN: VİSTA AÇILIŞI
  Windows Vista, Windows 2000 ve xp gibi Windows NT çekideğini devraldığında temel olarak öncülerinden çok farklı bir yapı sunmuyor. Fark edilir şekilde değişen ise önyüklemesi. NTDRL (NT Loader) olmadığı gibi artık sistem bölümünde BOOT.INI de yok. Yerlerini ise başka bileşenler almış.
  Açılış: Bilgisayarın açılmasından sonra devreye ilk giren BIOS ya da modern Intel-Mac'lerde EFI-BIOS (Extensible Firmeware Interface) oluyor. Buradaki önyükleme sırasına göre işlemci kaynaktaki ilk sektörden MBR(Master Boot Recoding) yükler. Bölümler hakkında ayrıntılı bilgiye böylece ulaşılır ve aktif bölümün PBR (Partition Boot Record)'si yüklenir. Ancak bu noktadan sonra işletim sistemi devreye girer. Bootsektörden BOOTMGR.EXE ve dolayısıyla Windows-Boot-System yüklenir. Böylece işletim sistemlerine dair bir seçim menüsü açılır ve BCD (Boot Configuration Data) veri tabanından ilgili bilgiler görüntülenir.
  Bu menüde Vista seçildiği takdirde Winload.EXE devreye girer ve çekirdek ile birlikte sistem açılışı için gerekli sürücüleri yükler.
  Ayrıntılı Vista açılışı: Bootmgr.EXE 16 Bitlik bir yardımcı programdır. Yaygın işlemciler (EFI özelliği taşımayanlar) için gereklidir çünkü bilgisyara açıldığında Real Mode yani 16 bitte çalışırlar. Bootmgr.EXE BCD veri tabanını okur ve henüs yayın olmayan EFI'nin görevini üstlenir. Daha sonra işlemciyi Vista gibi güncel sistemler için Proteced Mode sokar.
  Elveda BOOT.INI, merhaba BCD: Vista'dan itibaren işletim sistemleri bilgisi BOOT.INI gibi basit bir metin dosyasında yer almayacak. Yerine ise yapı olarak Kayıt Defteri'ne benzeyen BCD (Boot Configuration Data) veri tablosu geçecek. NTDRL taşıyan önceki Windows sürümleri de Vista tarafından buraya kaydediliyor. Linux gibi yabancı sistemler ise disk bölümlerinin Boot sektörlerindeki bilgiler yardımıyla açılıyor.
  BIOS'un PC'lerde bu tablo açılış bölümünün üstünde \\Boot\\BCD olarak yer alıyor. EFI sşstemlerde ise EFI veri sisteminde kendine özel \\EFI\\Microsoft\\Boot\\ alanında duruyor. Peki bu fark ne anlama geliyor? EFI sistemlerinde EFI, bu noktaya kadar tüm işlemleri kendisi yürütüyor ve BCD'yi yüklüyor. Bununla birlikte, bu fiziksel ortam aslında çok da önemli değil çünkü bu test dosyası değiştirilemiyor ve bu ancak Bcdedit.EXE gibi zahmetli yollardan sağlanabiliyor.
  Winload.EXE: Bu program NTDRL'nin Windows NT 4/200/XP'de yaptığını, yani işletim sisteminin yüklenmesi görevini üstleniyor. Bunun için Vista çekirdeğine ait Ntoskrnl.EXE'yi \\Windows\\System32'den çağırıyor, Donanım Ayırma Katmanı'nı (Hardware Abstraction Layer, HAL) hazırlayıp kayıt defteri girdisi olan SYSTEM'i belleğe gönderiyor.
  Bu kayıt girdisine göre açılış için gerekli olan bütün programlar ve sürücüler de yüklendikten sonra kontrolü devrediyor.
  USB BELLEKLE SİSTEM BELLEĞİNİ GENİŞLETMEK
  Vista'nın bellek gereksinimi yüksek. Birden fazla yazılımla aynı anda akıcı bir şekilde çalışmak için 1024 MB ancak sistem belleğinizin miktarı bunun yarısı. Buna rağmen daha fazla performans almak istiyorsunuz.
  İPUCU: Hızlı bir USB belleğe sahipseniz ReadyBoost özelliğinden yararlanabilirsiniz. Vista doğru yapılandırıldığında flash bellekleri sistem belleğini genişletmek ve disk belleği dosyasını üzerine yazmak için kullanabiliyor. Bu sayede yazılımlar sistem belleğinden daha fazla yararlanabiliyor. Flash bellekler RAM modülleri kadar hızlı olmasa da işletim sisteminin performansı artıyor. ReadyBoost özelliği dizüstü bilgisayarlar içinde performans artışı anlamına gelir. Bu dahada önemli çünkü dizüstü bilgisayarlarda bellek terfisi daha pahalı.
  Hissedilir bir performans artışının ön koşulu sahip olduğunuz USB belleğin yeterince hızlı olması. Hız gereksiniminin hangi ürünler tarafından karşılandığını [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] adresindeki kapsamlı listeden öğrenebilirsiniz. Listedeki uyumlu USB bellek sayısı 700'ün üzerindedir.
  Otomatik kullan iletişim penceresinden Sistemi Hızlandır'a tıklayın. Windows kısa bir testin ardından bu taşınabilir dike ait Özellikler penceresini ekrana getirecek. ReadyBoost sekmesinden Bu aygıtı kullan seçeneğini etkinleştirin. Çubuğu sürükleyerek ReadyBoost özelliğinin kullanabileceği alanı belirleyin. Bu alan PC'nizin RAM miktarından az ya da bu miktarın 2,5 katından fazla olmamalı. Örneğin sistem belleğiniz 512 MB ise en az 512 MB, en fazla 1280 MB'ı seçmelisiniz. Uygula ve Tamam'a tıklayarak seçiminizi onaylayın. Vista artık bu alanı sistem açılışında otomatik olarak yeniden oluşturacak ve oturum sonunda serbest bırakacak.
  Vista USB belleğinizin uyumlu olmadığını ve onu sistemi hızlandırmak için kullanamayacağını ifade ediyorsa şansınızı bir kezde Kayıt defteri'inde deneyin. İşletim sisteminin bu uyarıya rağmen taşınabilir diskiniz üzerinden perfprmansı artırıp artırmayacağını öğrenebilirsiniz. USB belleği taktıktan sonra ReadyBoost sekmesinden yeniden bağlandığında ürünün yeniden sınanmasını sağlayın ve önce Uygula'ya sonra Tamam'a tıklayın. USB belleği çıkarın ve Başlat menüsündeki arama satırına "regedit" komutunu yazın ve enterlayın. Kullanıcı hesabı denetim penceresinde Devam'ı seçin HKEY_LOCAL_MACHİNE\\Software\\Microsoft\\Windows NT\\CurrentVersion\\EMDMgmt anahtarına geçin ve USB belleğe ait alt anahtarı bulun. Değişiklik yapabilmek için Device-Status adlı DWORD değerine çift tıklayın ve değer verisini 2 yaptıktan sonra Tamam'ı seçin. ReadSpeedKB ve WriteSppedKB değerlerini onaltılık tabanda 1000 olarak değiştirin. Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın ve USB belleği yeniden takın. Artık ReadyBoost özelliğini az önce açıkladığımız şekilde yapılandırabilirsiniz
  Windows Vista'yı yükseltmeye çalışırken karşılaşabileceğiniz hata iletilerinde sorun gidermek için yararlanabileceğiniz Microsoft Bilgi Bankası makaleleri listesi

  GİRİŞ

  Windows'un güncel sürümünü Windows Vista'ya yükseltmeye çalışırken karşılaşabileceğiniz hata iletilerinde sorun gidermenize yardımcı olabilecek Microsoft Bilgi Bankası makalelerinin listesini içerir.

  Daha fazla bilgi

  Windows Vista'ya yükseltmeye çalışırken Windows Yükle iletişim kutusundaki Yükselt seçeneği kullanılamıyor olabilir. Ayrıca bu iletişim kutusunda bir hata iletisi görüntülenebilir. Karşılaştığınız sorunu gidermek için şu Bilgi Bankası makalelerinden yararlanabilirsiniz:
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] Windows Vista'yı yüklemeye çalışırken Yükseltme seçeneğini seçemiyorsunuz ve şu iletiyi alıyorsunuz: "Windows bilgisayarınızda başka bir işletim sistemi olup olmadığını belirleyemiyor" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] Windows Vista'yı yüklemeye çalışırken Yükseltme seçeneğini seçemiyorsunuz ve şu iletiyi alıyorsunuz: "Yükseltme bölümünüzde birden fazla işletim sistemi var" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Windows Vista'yı yüklemeye çalışırken Yükseltme seçeneğini seçemiyorsunuz ve şu iletiyi alıyorsunuz: "Yükseltmenin devam edebilmesi için <KlasörAdı> öğesini yeniden adlandırmanız veya kaldırmanız gerekir" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Windows Vista'yı yüklemeye çalışırken Yükseltme seçeneğini seçemiyorsunuz ve "Yükseltme işlemi devre dışı bırakıldı" iletisini alıyorsunuz

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Windows Vista'yı yüklemeye çalışırken Yükseltme seçeneğini belirleyemiyorsunuz ve bilgisayarınızda yüklü olan donanıma özgü bir hata iletisi alıyorsunuz (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Bilgisayarı Windows Vista DVD'sini kullanarak başlattığınızda yükseltme seçeneği kullanılamıyor

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Windows XP çalışan bir bilgisayarı Windows Vista'ya yükseltmeye çalıştığınızda hata iletisi: "Eski işletim sistemi yazılım güncelleştirmesi gereksinimlerini karşılamıyor: 'Windows XP için Service Pack 2'" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Windows Vista için bir yükseltme seçeneğini kullanamayabilirsiniz ve bir hata iletisi alabilirsiniz: "Windows'u Güvenli modda yükseltemezsiniz" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Bir bilgisayarı Windows Vista'ya yükseltmeye çalıştığınızda hata iletisi: "Yükleme diskinizdeki içerik bilgisayarınızdaki dilden farklı bir dilde yazıldığından yükleme işlemi başlatılamıyor" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Bir bilgisayarı Windows Vista'ya yükseltmeye çalıştığınızda hata iletisi: "Yüklü işletim sistemi Windows Vista'ya yükseltmeyi desteklemiyor" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Windows Vista yükleme medyasını kullanarak Windows Vista'yı yüklemeye çalıştığınızda hata iletisi: "Yükseltme işlemi devre dışı bırakıldı - Yükseltme yapmak için yüklemeyi Windows diskinden başlatın" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  Not Bilgisayarı Windows Vista'ya yükseltmeden önce Windows Yükseltme Danışmanı aracını kullanarak bilgisayarın Windows Vista'yı başarıyla çalıştırıp çalıştıramayacağını belirleyin. Windows Yükseltme Danışmanı'nı nasıl edineceğiniz konusunda bilgi için şu Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  Windows Vista Yükseltme Danışmanı bilgisayarı tarar ve bilgisayarda bulunabilecek bilinen tüm sistem, aygıt ve program uyumsuzlukları hakkında bir rapor oluşturur. Windows Vista Yükseltme Danışmanı ayrıca herhangi bir uyumsuzluk varsa, bunun nasıl çözümlenebileceği konusunda öneriler de listeler. Bunlara ek olarak Windows Vista Yükseltme Danışmanı'nın, bilgisayarın kullanım amacına en uygun Windows Vista sürümünü seçmenize yardımcı olmak üzere oluşturduğu rapordan da yararlanabilirsiniz.

  Bir bilgisayarı Windows Vista'ya yükseltme hakkında daha fazla bilgi almak için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Windows Vista nasıl yüklenir?

  Windows Vista'ya uyumlu donanımların [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Bulabilirsiniz
  Windows Vista'yı yükseltmeye çalışırken karşılaşabileceğiniz hata iletilerinde sorun gidermek için yararlanabileceğiniz Microsoft Bilgi Bankası makaleleri listesi

  GİRİŞ

  Windows'un güncel sürümünü Windows Vista'ya yükseltmeye çalışırken karşılaşabileceğiniz hata iletilerinde sorun gidermenize yardımcı olabilecek Microsoft Bilgi Bankası makalelerinin listesini içerir.

  Daha fazla bilgi

  Windows Vista'ya yükseltmeye çalışırken Windows Yükle iletişim kutusundaki Yükselt seçeneği kullanılamıyor olabilir. Ayrıca bu iletişim kutusunda bir hata iletisi görüntülenebilir. Karşılaştığınız sorunu gidermek için şu Bilgi Bankası makalelerinden yararlanabilirsiniz:
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] Windows Vista'yı yüklemeye çalışırken Yükseltme seçeneğini seçemiyorsunuz ve şu iletiyi alıyorsunuz: "Windows bilgisayarınızda başka bir işletim sistemi olup olmadığını belirleyemiyor" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] Windows Vista'yı yüklemeye çalışırken Yükseltme seçeneğini seçemiyorsunuz ve şu iletiyi alıyorsunuz: "Yükseltme bölümünüzde birden fazla işletim sistemi var" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Windows Vista'yı yüklemeye çalışırken Yükseltme seçeneğini seçemiyorsunuz ve şu iletiyi alıyorsunuz: "Yükseltmenin devam edebilmesi için <KlasörAdı> öğesini yeniden adlandırmanız veya kaldırmanız gerekir" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Windows Vista'yı yüklemeye çalışırken Yükseltme seçeneğini seçemiyorsunuz ve "Yükseltme işlemi devre dışı bırakıldı" iletisini alıyorsunuz

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Windows Vista'yı yüklemeye çalışırken Yükseltme seçeneğini belirleyemiyorsunuz ve bilgisayarınızda yüklü olan donanıma özgü bir hata iletisi alıyorsunuz (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Bilgisayarı Windows Vista DVD'sini kullanarak başlattığınızda yükseltme seçeneği kullanılamıyor

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Windows XP çalışan bir bilgisayarı Windows Vista'ya yükseltmeye çalıştığınızda hata iletisi: "Eski işletim sistemi yazılım güncelleştirmesi gereksinimlerini karşılamıyor: 'Windows XP için Service Pack 2'" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Windows Vista için bir yükseltme seçeneğini kullanamayabilirsiniz ve bir hata iletisi alabilirsiniz: "Windows'u Güvenli modda yükseltemezsiniz" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Bir bilgisayarı Windows Vista'ya yükseltmeye çalıştığınızda hata iletisi: "Yükleme diskinizdeki içerik bilgisayarınızdaki dilden farklı bir dilde yazıldığından yükleme işlemi başlatılamıyor" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Bir bilgisayarı Windows Vista'ya yükseltmeye çalıştığınızda hata iletisi: "Yüklü işletim sistemi Windows Vista'ya yükseltmeyi desteklemiyor" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Windows Vista yükleme medyasını kullanarak Windows Vista'yı yüklemeye çalıştığınızda hata iletisi: "Yükseltme işlemi devre dışı bırakıldı - Yükseltme yapmak için yüklemeyi Windows diskinden başlatın" (Bu bağlantı, bir kısmı veya tamamı İngilizce olan içeriğe işaret edebilir)

  Not Bilgisayarı Windows Vista'ya yükseltmeden önce Windows Yükseltme Danışmanı aracını kullanarak bilgisayarın Windows Vista'yı başarıyla çalıştırıp çalıştıramayacağını belirleyin. Windows Yükseltme Danışmanı'nı nasıl edineceğiniz konusunda bilgi için şu Microsoft Web sitesini ziyaret edin:
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
  Windows Vista Yükseltme Danışmanı bilgisayarı tarar ve bilgisayarda bulunabilecek bilinen tüm sistem, aygıt ve program uyumsuzlukları hakkında bir rapor oluşturur. Windows Vista Yükseltme Danışmanı ayrıca herhangi bir uyumsuzluk varsa, bunun nasıl çözümlenebileceği konusunda öneriler de listeler. Bunlara ek olarak Windows Vista Yükseltme Danışmanı'nın, bilgisayarın kullanım amacına en uygun Windows Vista sürümünü seçmenize yardımcı olmak üzere oluşturduğu rapordan da yararlanabilirsiniz.

  Bir bilgisayarı Windows Vista'ya yükseltme hakkında daha fazla bilgi almak için Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Windows Vista nasıl yüklenir?

  Windows Vista'ya uyumlu donanımların [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]Bulabilirsiniz

  Benzer Konular
  LYS Kaygısı ile nasıl baş edilir? 2016 LYS Öncesi Kaygılara karşı çözümler...
  LYS Kaygısı ile nasıl baş edilir? 2016 LYS Öncesi Kaygılara karşı çözümler... LYS Kaygısı ile nasıl baş edilir? 2016 LYS Öncesi Kaygılara karşı çözümler... Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, sınava girecek öğrencilere tavsiyelerde bulunarak, sınav k
  Yağ bezesine bitkisel çözümler
  Yağ bezesine bitkisel çözümler Yağ bezesine bitkisel çözümler Pek çok insanın muzdarip olduğu yağ bezesi sorunundan doğal yöntemlerle kurtulmak mümkün. Devami...
  Bayat ekmeklere lezzetli çözümler
  Bayat ekmeklere lezzetli çözümler Bayat ekmeklere lezzetli çözümler Fatih Koleji Devami...
  Edison (Vista) 1.1.3323.0 Windows Vista İçin Enerji Tasarrufu
  Edison (Vista) 1.1.3323.0 Windows Vista İçin Enerji Tasarrufu ,
  IBM Çözümler Zirvesi
  IBM Çözümler Zirvesi IBM Çözümler Zirvesi'nde geleceğin "akıllı" çözümleri tartışılacak. Devami...
  Yazar : Risale Forum
  Beşer zulmeder, kader adalet eder...

 2. #2
  Ruh
  Ruh çevrimdışı
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nereden Yer
  Alem-i Ervah
  Mesajlar Mesajlar
  507
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 174 + 10933


  Cevap: Vista Nasıl Calısır? Sorunlar- Cozumler

  Windows Vista'da sınırlı işlevsellik modunun davranışı

  GİRİŞ

  Bu makalede Windows Vista'daki sınırlı işlevsellik modunun davranışı anlatılmaktadır. Aşağıdaki koşullardan biri doğru olduğunda Windows Vista sınırlı işlevsellik moduna girebilir:

  • Belirtilen etkinleştirme dönemi içinde Windows Vista'yı etkinleştirmezseniz.

  • Windows Vista'nın farklı bir bilgisayarda çalıştığını belirlemesine neden olacak şekilde bilgisayar donanımını değiştirirseniz. Ayrıca, Windows Vista'yı yeniden etkinleştirme süresi içinde etkinleştirmezseniz. Perakende Windows Vista ürünleri ve özgün donanım üreticilerinin (OEM) Windows Vista ürünleri için bu yeniden etkinleştirme süresi üç gündür. Toplu lisansa sahip Windows Vista ürünleri için bu yeniden etkinleştirme süresi 30 gündür.

  Not Bu durum "toleransın bitmesi" olarak bilinir.

  Windows Vista'nın, Windows Orijinal Ürün Avantajı (WGA) hizmeti tarafından "orijinal olmayan" bir Windows Vista sürümü olarak algılanan bir sürümünü kullanıyorsanız.  Daha fazla bilgi

  Windows Vista aşağıdaki sınırlı işlevsellik modlarına sahiptir:

  Yenikiz kullanım süresi sonu sınırlı işlevsellik modu

  Orijinal olmayan ürün sınırlı işlevsellik modu  Yetkisiz kullanım süresi sonu sınırlı işlevsellik modu
  Aşağıdaki koşullardan biri doğru olduğunda Windows Vista yetkisiz kullanım sınırlı işlevsellik moduna girer:

  Windows Vista'nın perakende kopyalarında

  Windows Vista'yı yükledikten sonraki 30 içinde Windows Vista'yı etkinleştirmezseniz.

  Bilgisayarınızdaki önemli bir donanım bileşenini değiştirdikten sonraki üç gün içinde Windows Vista'yı yeniden etkinleştirmezseniz.

  Windows Vista'nın OEM kopyalarında

  Bilgisayarın anakartını OEM ürünü olmayan bir anakartla değiştirdikten sonraki üç gün içinde Windows Vista'yı yeniden etkinleştirmezseniz.

  Windows Vista'nın Anahtar Yöneticisi Hizmeti'ni (KMS) kullanan kuruluş veya şirket sürümlerinde

  Windows Vista'yı yükledikten sonraki 30 içinde Windows Vista'yı etkinleştirmezseniz.

  Windows Vista etkinleştirmesini önceki Windows Vista etkinleştirmesinden sonraki 210 gün içinde yenilemezseniz.

  Bilgisayarın sabit disk sürücüsünü değiştirdikten sonraki 30 gün içinde Windows Vista'yı etkinleştirmezseniz.

  Windows Vista'nın Çoklu Etkinleştirme Anahtarı (MAK) kullanan kuruluş veya şirket sürümlerinde

  Windows Vista'yı yükledikten sonraki 30 içinde Windows Vista'yı etkinleştirmezseniz.

  Bilgisayarınızdaki önemli bir donanım bileşenini değiştirdikten sonraki 30 gün içinde Windows Vista'yı yeniden etkinleştirmezseniz.


  Kullanılabilen etkinlikler
  Windows Vista yetkisiz kullanım sınırlı işlevsellik modunda çalışıyorsa aşağıdaki eylemleri gerçekleştirebilirsiniz:

  • Windows Vista'yı etkinleştirme
  Windows Vista ürün anahtarını etkinleştirebilirsiniz.

  • Windows Vista'da uzaktan komut dosyası kullanma
  Windows Yönetim Araçları'nı (WMI) kullanarak uzak bir konumdan bilgisayarda komut dosyası çalıştırabilirsiniz.

  • Ürün anahtarını değiştirme
  Windows Vista ürün anahtarını değiştirebilirsiniz.

  Bir saat oturum açma

  Yeni bir ürün anahtarı almak veya yerel bilgisayardaki verilere erişmek için Windows Vista'da bir saat süreli oturum açabilirsiniz.

  Windows Vista'da bulunan özelliklerin çoğunu kullanabilirsiniz.

  Windows Vista ürün anahtarını etkinleştirebilirsiniz.

  Paylaşılan bir ağ konumuna uzaktan erişebilirsiniz.

  • Oturum açmış durumda kalma

  Windows Vista'da oturum açmış durumduysanız, bu durumda kalabilirsiniz. Windows Vista bilgisayar oturumunuzu kapatmaz.

  • Windows Vista'yı güvenli modda çalıştırma

  Yerel verilere erişmek için bilgisayarı Windows Vista'da güvenlik modda başlatabilirsiniz. Windows Vista bilgisayar oturumunuzu kapatmaz.

  Kullanılamayan etkinlikler
  Windows Vista yetkisiz kullanım sınırlı işlevsellik modunda çalışıyorsa aşağıdaki eylemleri gerçekleştiremezsiniz:

  • Yerleşik oyunları oynama
  Windows Vista ile gelen oyunlar sınırlı işlevsellik modunda kullanılamaz.

  • Zengin özellikleri kullanma
  Aero Cam, ReadyBoost ve BitLocker gibi zengin Windows Vista özellikle sınırlı işlevsellik modunda kullanılamaz.

  • Bir saatten uzun oturum açma
  Sınırlı işlevsellik modunda, Windows Vista'da yalnızca bir saat süreyle oturum açmış durumda kalabilirsiniz.  Orijinal olmayan ürün sınırlı işlevsellik modu

  Aşağıdaki koşullardan biri doğru olduğunda Windows Vista orijinal olmayan ürün işlevsellik moduna girer:

  WGA programı engellenmiş veya sahte bir ürün anahtarı kullanıldığını algılarsa.

  WGA programı etkinleştirme ikili dosyalarının yanlış veya değiştirilmiş olduğunu algılarsa.

  Windows Vista'nın yetkisiz kullanım sınırlı işlevsellik modu süresi dolmuşsa.

  Kullanılabilen etkinlikler
  Windows Vista orijinal olmayan ürün sınırlı işlevsellik modunda çalışıyorsa aşağıdaki eylemleri gerçekleştirebilirsiniz:

  • Windows Vista özelliklerini kullanma
  Windows Vista'da bulunan özelliklerin çoğunu kullanabilirsiniz.

  • Windows Vista'yı etkinleştirme
  Windows Vista ürün anahtarını etkinleştirebilirsiniz.

  • Ürün anahtarını değiştirme
  Windows Vista ürün anahtarını değiştirebilirsiniz.

  • Belirli eylemleri gerçekleştirmek için süre sınırlaması olmadan oturum açma

  Yeni bir ürün anahtarı almak veya yerel verilere erişmek için Windows Vista'da bir saat sınırı olmaksızın oturum açabilirsiniz.

  Kullanılamayan etkinlikler
  Windows Vista orijinal olmayan ürün sınırlı işlevsellik modunda çalışıyorsa aşağıdaki eylemleri gerçekleştiremezsiniz:

  • Belirli Windows Vista özelliklerini kullanma

  Windows Vista ile gelen Aero Cam ve Windows ReadyBoost özellikleri sınırlı işlevsellik modunda kullanılamaz.

  • Microsoft'tan içerik alma

  Sınırlı işlevsellik modunda Microsoft Yükleme Merkezi'nden özel içerik alınamaz.

  Referanslar
  Sınırlı işlevsellik modundan çıkma hakkında daha fazla bilgi için, Microsoft Bilgi Bankası'ndaki makaleyi görüntülemek üzere aşağıdaki makale numarasını tıklatın:
  [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] Windows Vista'yı başlattığınızda hata iletisi ile karşılaşıyorsunuz: "Etkinleştirme süreniz doldu"
  Yazar : Risale Forum
  Beşer zulmeder, kader adalet eder...

 3. #3
  Ruh
  Ruh çevrimdışı
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nereden Yer
  Alem-i Ervah
  Mesajlar Mesajlar
  507
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 174 + 10933


  Cevap: Vista Nasıl Calısır? Sorunlar- Cozumler

  VİSTADA ÇALIŞTIR PENCERESİNİ GERİ GETİRMEK
  XP deki Başlat menüsünden ulaştığımız çalıştır komutu vistada Başlat münüsünde bulunmaz, ama Başlat >>> Tüm Programlar >>> Erişebilirlik >>> Çalıştır ile erişebilirsiniz. Çalıştır uygulamasını Başlat menüsünde görmek istiyorsanız yapacaklarınız sırası ile şunlardır.
  Görev çubuğundan sağ tıklayın >>> gelen menüden özellikleri seçin >>> gelen pencereden Başlat menüsü sekmesine gelin ve Özelleştirme düğmesine tıklayın >>> Liteden Çalıştır seçeneğini işaretleyin ve Tamam'a tıklayın.
  GÖREV YÖNETİCİSİNE ERİŞMEK
  XP de Ctrl+ Alt + Del ile ulaştığımız görev yöneticisine Ctrl+ Shift+ Esc ile ulaşabilirsiniz.
  Yazar : Risale Forum
  Beşer zulmeder, kader adalet eder...

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222