Merhaba Arkadaşlar Bugün sizlere blogunuza Makalelerinize Facebook Üzerinden Yorum yapma sistemi Kurmayı Göstereceğim.
İlk Aşama : Facebook’da Uygulama Oluşturma

Facebook profilimize giriş yapıp [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] adresine gidiyoruz. Ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Yeni Uygulama Oluştur” isimli linke tıklayarak uygulama penceresini açıyoruz.
Açılan pencerede karşımıza “App Name”, “Uygulama Ad Alanı”, “Web Hosting” şeklinde üç kısım çıkıyor. Bunlardan sadece “Uygulama Adını” (App Name) doldurarak devama tıklıyoruz. Bu şekilde ilk uygulamamızı oluşturuyoruz. Devamında ise iki küçük ayar yapmamız gerekiyor.
Öncelikli olarak Temel Bilgiler kısmında yer alan “Uygulama Alan Adı” yazan yere [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] olacak şekilde domainimizi yazıyoruz.
İkinci olarak da sayfanın altında yer alan Uygulamanızın Facebook’la Nasıl Tümleşeceğini Seçin kısmında bulunan “İnternet Sitesi” sekmesine wordpress dizinimizin adresini yazıyoruz. Eğer wordpress blogunuz bir dizin içerisinde yer almıyorsa [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] şeklinde adresimizi yazıp kaydediyoruz. Bu şekilde birinci aşamayı bitirmiş oluyoruz.
İkinci Aşama : Facebook Yorum Sisteminin Kodlarını Oluşturma

Bu aşama da WordPress blogumuz da kullanacağımız yorum sisteminin kodlarını oluşturacağız. Bunun için öncelikli olarak [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] adresine gidiyoruz.
URL to comment on yazan yere [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] şeklinde wordpress dizinimizi yazıyoruz. Number of posts kısmı bizim sayfamızda kaç yorumu göstermek istediğimizi belirttiğimiz kısım oluyor. Buraya 5 yazdığınız takdirde 5′den sonra ki yorumlar gizlenicek. Width yazan kısım ise yorum uygulamasının genişliğini belirtiyor. Burayı sayfanızın tasarımına göre belirlemenizde fayda var. Bu işlemleri yaptıktan sonra Get Code butonuna tıklıyoruz. Bu şekilde blogumuzda kullanacağımız kodları elde etmiş oluyoruz.
Ve SON Aşama : Facebook Yorum Sisteminin Kodlarını WordPress Blogumuza Yerleştirme

Get Code butonuna tıkladıktan sonra karşımıza bir pencere açılıyor. Bu pencerede 2 ayrı kutuda kodların yazdığını göreceksiniz. Birinci kutuda yazan kodları temamızın Header.php dosyasında yer alan <Body> tagının bir satır altına ekliyoruz. İkinci kutu da yazan kısmı ise temamızın Single.php dosyasında yer alan <?php comments_template(”,true); ?> satırıyla değiştiriyoruz. Bu işlemle birlikte facebook yorum uygulaması wordpress blogumuzda kullanıma hazır hale geliyor.
Son olarak da moderasyon için temamızın Header.php dosyasında bulunan Meta taglarının altına aşağıda ki kodları ekliyoruz.
<meta property=”fb:admins” content=”kullanıcıadınız”/ >
<meta property=”fb:app_id” content=”app id’niz”/>
KullanıcıAdınız kısmına Facebook profil adresimizin adres satırında yazan kullanıcı adımızı, app id’niz kısmına ise uygulamamızın App ID numarasını yazıyoruz.
Kurulum işlemini bu şekilde tamamlıyoruz. Header.php ve Single.php dosyalarını sunucuya yükledikten sonra eğer işlemlerde bir hata yapmadıysak Facebook Yorum Sistemi wordpress blogumuz da kullanılır hale geliyor.
Yorumlarımızın moderasyonunu gerek içerik sayfalarından gerekse [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.] adresinden sağlayabiliyorsunuz.


KAYNAK : [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]