3 sonuçtan 1 ile 3 arası

 1. #1

  BEDİÜZZAMAN'ın Medresesi

  1910 yılında İstanbul'dan ayrılarak Karadeniz üzerinden Batum yoluyla Van'a giderken Tiflis'e uğrayan Bediüzzaman ile yanına gelen bir Rus polisi arasında ilginç bir diyalog yaşanır.

  Seyh Sanan tepesinden ilgi ile Tiflis'i seyreden Bediüzzaman'a Rus polisi sorar:
  “ Niye böyle dikkat ediyorsun?”
  Bediüzzaman der:
  “Medresemin planını yapıyorum”
  O der:
  ”Nerelisin?”
  Bediüzzaman:
  “Bitlisliyim”
  Rus Polisi: “Bu Tiflistir.”
  Bediüzzaman: “Bitlis, Tiflis birbirine kardeştir.”
  Rus Polisi: “Ne demek?”
  Bediüzzaman: “Asya'da alem-i İslamda üç nur birbiri arkasında inkişafa başlıyor. Sizde bir biri üstüne üç zulmet inkişafa başlayacaktır. Şu Perde-i müstebidane yırtılacak, takallüs edecek, bende gelip burada medresemi yapacağım.”
  . Av.Hulusi-i Bitlisi Ehl-i Sünnet mecmuasında yayınlanan bir yazısında şöyle bir hatıra nakleder: İstanbul'da Bediüzzaman'ın yanında bulunan yeğeni Abdurrahman, Diyarbakır'da öğretmenlik yapan amcası Abdülmecid'e yazdığı bir mektupta durumlarını ve içinde bulunduğu haleti ruhiyesini şöyle anlatmaktadır:

  “Said amcamın haline şaşıyorum; dünyevi bütün ümitlerim söndü. Çünkü hükümet kendisine yüksek maaş veriyor. Sarfiyatımızın fazlasını biriktiriyorum. Birkaç eser teklif etti. Birgün bana dedi ki 'Git filan matbaa müdürünü bana çağır.' Gittim, çağırdım, geldi. Eserlerini müdüre verirken bana dedi ki: “Abdurrahman! Biriktirdiğin paraları getir müdür beye ver.” Bende getirdim verdim. Müdür paraları alıp çıkınca benim gözlerim yaşardı. Bilahare kendi kendime müteselli oluyor, eserler basılırsa satılır, paralarını yine biriktiririm diyordum.

  “Birkaç gün sonra yine beni yolladı. Matbaa müdürünü çağırdım. Bu seferde matbaa müdürüne dedi ki: 'Eserlerim üzerine yaz, bu kitaplar İslam milletine meccanen tevzi olunacaktır.' Matbaa müdürü çıktıktan sonra, senelerden beri büyük amcama karşı beslediğim ruhi saygı adeta sarsıldı. Hasbelbeşeriyeye ağladım ve dedim ki: 'Amca! Birkaç para biriktiriyordum. Memlekete dönersek düşman istilasından harap olarak kurtulan süknamızı, evimizi belki imar ederdik. O ümidimi de öldürdün böyle olur mu?'

  Bunun üzerine derin bir tebessümle dedi ki:
  'Yavrum Abdurrahman! Hükümet bize fazla maaş veriyordu. Kifaf-ı nefsimizden artanı beytü-l male ait olduğundan bu vesileyle o fazlayı Müslümanlara iade ediyorum. Senin bu işlere aklın ermez. Allah dilerse mukaddes vatanın her yerinde sana ev verebilir.'


  Bediüzzaman'ın Tiflis'te yıllar önce medresesinin açılışı yapıldı ve çevresine ilmi irfan, nur dağıtmaya devam ediyor. Sadece Tiflis te mi? Hayır Çin'den Amerika'ya, İngiltere'den Güney Afrika'ya, Japonya'dan Kanada'ya, Moğalistan'dan Mısır'a, Kırgızistan'dan Cezayir'e dünyanın her köşesinde, her bucağında, ismini hatırlayamadığımız ülkelerde, ismini hiç duymadığımız dünya şehirlerinde Bediüzzamanın medreseleri açıldı. Gönüllü iman erleri, Kuran hizmetkarları yeni bir destan yazıyorlar.

  Şanlı ecdatlarına layık torunlar olduklarını ispatlarcasına ila-i Kelimetullah davasını yeniden omuzlayarak Kuran hakikatlerini dünyanın her coğrafyasındaki her milletten muhtaç gönüllere, ulaştırabilmek için ihlasla, azami fedakarlık ve gayretle hizmet ediyorlar.

  Bugün, Bediüzzamanın yeğeni Abdurrahman'a söylemiş olduğu müjdesi de tahakkuk etmiş durumda. Bütün malvarlığı bir sepete sığabilecek kadar az olan Bediüzzamanın bugün mukaddes vatanın her köşesinde, her şehrinde, her kasaba ve her köyde evleri var. Sadece Anadolu da on binlerce Risale-i Nur dersanesi, Bediüzzaman Hazretlerinin birer hanesi olarak çevresine ilim ve feyiz dağıtıyorlar.

  Kader-i İlahi, Medresetüz- Zehra projesinin hayata geçmesine cevaz vermedi. Ahir zamanda insanlığın ihtiyacı çok daha kapsamlı ve külli idi. Onun için İsm-i Rahim ve İsm-i Hakim'in bir tecellisi olarak Risale-i Nur külliyatı telif edildi.

  Bediüzzaman'ın çağın gereklerine ve ahir zaman insanının ihtiyaçlarına cevap verecek bir eğitim müessesi vücuda getirme gayesi, Risale-i Nurun telifi ile Medrese-i Nuriye olarak tahakkuk etmiştir.

  Medrese-i Nuriye sadece Türkiye'yi ve İslam alemini değil, bütün insanlığı hedef alan bir yaygın eğitim sistemidir. Kuran hakikatlerinin ulaştırılacağı hedef kitle, tüm insanlıktır. Çünkü bütün insanların Kuran hakikatlerine ve Allah Resulünün Sünneti Seniyyesine ve güzel ahlakına ihtiyaç vardır.
  Medrese-i Nuriyenin mekanı ve hizmet alanı tüm dünyadır. Merkezi Anadolu'dur. Bediüzzaman Hz. kendini Pakistan'a davet eden Pakistanlı Müslümanlara “ben Mekke - Medine'de olsam hizmet için yine buraya gelirdim” cevabını vermiştir. Medrese-i Nuriyenin eğitim müfredatı, Risale-i Nur külliyatıdır. Eğitim dili insanların konuştuğu tüm lisanlardır. Asli dili Türkçe olmakla birlikte bugün 40 tan fazla Dünya diline tercüme edilmiş olup farklı dillerde basım yayımı devam etmektedir.

  Kısacası, Bediüzzaman'ın medresesi, dünyanın her yerinde, insanın bulunduğu her mekanda ve her an ara vermeksizin eğitim hizmetlerini sürdürmektedir.


  Benzer Konular
  BEDİÜZZAMAN'IN eLLERİ
  BEDİÜZZAMAN'IN eLLERİ Tilloya Gidiş “Kılıç kesmez el keser” Molla Said Tilloya gider… Yine ilimle meşgul olur… Bir gece rüyasında Abdülkadir Geylani hazretlerini görmüştür…
  Bir İnsan BEDİÜZZAMAN
  Bir İnsan BEDİÜZZAMAN GÜNLER BAHARA yakın. Aylardan Mart, ve de Ramazan. Kalbim gelecek baharın heyecanıyla dolu; ama kışın ayazı içimi titretiyor. Zihnim bir yazıyla meşgul; ancak, konu belli de olsa, kurgusu bir türlü oturmuyor. Ot
  neden BEDİÜZZAMAN
  neden BEDİÜZZAMAN > (İlk peygamber, ilk insan Hz.Adem(a.s.)'den günümüze, yani tüm > insanlar dahil olmak üzere Said Nursi'den başkası ''Bediüzzaman'' diye > anılmazken neden bu insana bu lakap verilmesine gerek duyulmuş... &g
  BEDİÜZZAMAN'DAN
  BEDİÜZZAMAN'DAN İBADET’E DAİR İnsanın o yüksek ruhunu inbisat(genişletmek) ettiren, ibadettir; istidatlarını(kabiliyet) inkişaf ettiren, ibadettir; meyillerini(istek,arzu) temyiz(ayırmak,sezmek) ve tenzih(suç ve noksanlıkta
  BEDİÜZZAMAN VE SİYASET
  BEDİÜZZAMAN VE SİYASET Üstad “Şeriatta yüzde doksandokuz ahlâk, ibadet, âhiret ve fazilete aittir. Yüzde bir nispetinde siyasete mütealliktir; onu da ulül-emirlerimiz düşünsünler.” diyor. Bununla ne demek istemiştir? Bedi
  Yazar : Risale Forum
  "Leyla değilim dost,
  Lakin çöle çağırsan gelirim.
  Sana 'yalan' halde gelmem,
  Toplarım özümü 'yalın' halde gelirim.
  Kapıyı çaldığım da 'Kim O?' dersen...
  'Sensin Efendim!' derim
  Ben olmam kapıda 'Sen' olur gelirim
  Sen gel de yeter ki,
  Yola yük olmam'Yol' olur gelirim. -(hz.mevlana)

 2. #2
  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  May 2007
  Nereden Yer
  ÜsKüDaR
  Mesajlar Mesajlar
  2.183
  Tecrube  Tecrübe Puanı: 241 + 9040

  BEDİÜZZAMAN'ın Medresesi

  Alıntı saya Nickli Üyeden Alıntı
  “Asya'da alem-i İslamda üç nur birbiri arkasında inkişafa başlıyor. Sizde bir biri üstüne üç zulmet inkişafa başlayacaktır. Şu Perde-i müstebidane yırtılacak, takallüs edecek, bende gelip burada medresemi yapacağım.”[/b]
  ELHAMDULİLLAHİ ALA KULLİ HAL..
  EMEĞİNE SAĞLIK SAYA.
  Yazar : Risale Forum
  "Düşmanlarım bana ne yapabilir ki?

  Ben cennetimi yüreğimde taşıyorum, nereye gitsem o benimle gelir.

  Hapsedilmem halvet, sürgün edilmem hicret, öldürülmem şehadettir.

  Değil mi ki göğsümde Allah'ın Kitabı ve Rasulü'nün sünneti vardır!."

 3. #3

  BEDİÜZZAMAN'ın Medresesi

  okuyan gözlerine sağlık özge
  Yazar : Risale Forum
  "Leyla değilim dost,
  Lakin çöle çağırsan gelirim.
  Sana 'yalan' halde gelmem,
  Toplarım özümü 'yalın' halde gelirim.
  Kapıyı çaldığım da 'Kim O?' dersen...
  'Sensin Efendim!' derim
  Ben olmam kapıda 'Sen' olur gelirim
  Sen gel de yeter ki,
  Yola yük olmam'Yol' olur gelirim. -(hz.mevlana)

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Sosyal İmleme

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •