Bu konudaki en beğenilen mesaja bak. Tıklayınız.

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
20 sonuçtan 11 ile 20 arası

TaLHa çevrimdışı Nur-u Aynım
    Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    May 2006
    Nereden Yer
    İstanbul
    Mesajlar Mesajlar
    8.222
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 61880

1 üyeden 1 kişi bu mesajı faydalı buldu.

Cevap: Risale-i Nur Neşreden yayınlar

Alıntı yozgati Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    kardeşim evet ismen zikretmeden nakledeyim.

- envar ihlasnur sözler alın bunları alın bunları okuyun ben başkalarına güvenmiyorum.
    - başkasını almayın destek vermeyin.
    - bu bir kul hakkıdır. bizlerden izin almadan bunu yapamazlar. bize bu hakkı üstad verdi size kim verdi bu hakkı?

... abinin derslere katıldığını ve giderken neden rnk okuyorsunuz diye fırçaladığını biliyorum.

aslolan abicilik değildir. aslolan risalelerdir. bu konu risalede geçen yerlere bakalım? okuyalım bu sözümde 3 varis neşriyat haricini okumamak gerektiğini anlayacaksınız.
    Değerli yozgati;

Burada aslolan ve vurgulamak istediğimiz ağabeylerin neşir hakkı olduğu diğerlerinin olmadığı meselesi değil. Neşir hakkı madem ağabeylere bırakılmış elbette ağabeyler hem neşredebilir hemde uygun gördüklerine müsaade edebilirler. Eğer müsaade edilmişse bir sıkıntı yoktur. Genel ifadeler hakkında internette yeterince kaynak bulmak mümkün. Siz yakın zaman bu hususu uzun uzadıya bir ağabeyle görüştüğünüzü ifade ettiğiniz için özellikle RNK neşriyatı sordunuz mu sormadınız mı?

Okuyucuların bilgilendirilmesi ve yanlış yönlendirilmemesi için sizden bu hususu genel olarak değil sadece RNK neşriyat için soruyorum. Diğer sözlerinize zati katıldığımızdan katılmayanlar size sorar ise cevap verebilirsiniz.
    Yazar : Risale Forum
    ..Ve sahil-i selâmet olan Dârüsselâma ümmet-i Muhammediyeyi (a.s.m.) çıkaran bir sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz..

..dalâletler içerisinde bizler gayet az ve zayıf ve fakir ve kuvvetsiz olduğumuz halde, gayet ağır ve büyük ve umumî ve kudsî bir vazife-i imaniye ve hizmet-i Kur'âniye omuzumuza ihsan-ı İlâhî tarafından konulmuş.
    .

Ustad Bediüzzaman Said Nursi (M.S. 1876-....)

Oct 2012
    Mesajlar Mesajlar
    1.109
    Blog Blog Girişleri
    40
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 117 + 4530

2 üyeden 2 kişi bu mesajı faydalı buldu.

evet kardeşim özellikle rnk yi sordum.
    ağabey benim içimde hançer salan acı veren bir meselede bu korsanlar ve özellikle rnk bu konuda ne düşünyorsunuz.
    çünkü özellikle çıkış noktası öbürlerinden farklı.
    bu zamana dek genelde gidenler az olur gidenler yeni dersane açardı. ama bu defa gidenler çok oldu ve herkes olduğu dersaneyi sahiplendi.
    yani tıpkısının aynısının kopyasıda olsa varislerin olmaması sebebiyle kabul edemeyiz. değil mi? dedim.
    - evet sen doğru düşünüyorsun. burada ..... var onlarda rnk okuyor dedi.

biz inşikaka sebebiyet vermemesi için açıktan muhalefet edemiyoruz. çünkü kesretli bir meşreb. dedi ağabeyim bana hususi görüşmede.

dolayısıyla buda bizimdir deyip rnk başta olmak üzere ihlasnur envar sözler almak pek hoş değil.

TaLHa çevrimdışı Nur-u Aynım
    May 2006
    Nereden Yer
    İstanbul
    Mesajlar Mesajlar
    8.222
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 50 + 61880

Alıntı yozgati Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    evet kardeşim özellikle rnk yi sordum.
    ağabey benim içimde hançer salan acı veren bir meselede bu korsanlar ve özellikle rnk bu konuda ne düşünyorsunuz.
    çünkü özellikle çıkış noktası öbürlerinden farklı.
    bu zamana dek genelde gidenler az olur gidenler yeni dersane açardı. ama bu defa gidenler çok oldu ve herkes olduğu dersaneyi sahiplendi.
    yani tıpkısının aynısının kopyasıda olsa varislerin olmaması sebebiyle kabul edemeyiz. değil mi? dedim.
    - evet sen doğru düşünüyorsun. burada ..... var onlarda rnk okuyor dedi.

biz inşikaka sebebiyet vermemesi için açıktan muhalefet edemiyoruz. çünkü kesretli bir meşreb. dedi ağabeyim bana hususi görüşmede.

dolayısıyla buda bizimdir deyip rnk başta olmak üzere ihlasnur envar sözler almak pek hoş değil.
    Ağabey ince bir noktayı size ifade etmiş umarım siz ve bizlerde herdaim bu ince noktayı düşünerek hareket edenlerden oluruz. Sözümün başından beri sadece RNK neşriyat olarak defaatle size sormamda ki maksad diğer her bir neşriyat içinde bunu anlamamız maksadındadır. Şu an hali hazırda öyle yada böyle bir şekilde birçok meşreb var bu meşrebler bir şekilde kendilerini ayakta tutmak zorundalar. Eğer bizler kendi dairemizi daraltıp diğer meşreblere nefes alma imkanı vermezsek bundan mesul olacağız hatta onlara başka çıkış yolları aramalardan başka fırsatlar bırakmamış olacağız. Mesleğimizi Ustad r.a. haliliye olarak ifade etmekte. Onun için bizler kardeşlerimiz üzerinde faziletperver takınamayız, ancak nefsimizi kardeşimize feda edebiliriz.

Ustad r.a. defaatle hususi olarak uhuvvet ve ihlas risalelerine ehemmiyet vermesindeki hikmetin bu olduğunu düşünüyorum. Bu risalelerdeki hikmetleri sadece kendi meşrebimizim dairesinde değil Ustadımız daha geniş dairede olduğunu ifade etmekte. Evet bizim mesleğimiz haktır ancak hak sadece bizim mesleğimiz değildir. Bu haseble hadisi şerifde ve risalede şerhi bulunan senin her sözün hak olsun lakin her hakkı her yerde söylemeye senin hakkın yoktur, düsturlarını prensip edinmeli, umuma açık ortamlarda ehli dünyanın bulaşık kirli elinin karıştığı tartışma platformlarında meşrebcilikten ziyade nur hakikatlerinin ifadesine gayret edinilmeli. Ama biri çıkar gelir hususi olarak hususi bir ortamda bazı sorularını sorarsa elbette bunların konuşulacağı yer bu gibi ortamlar olmalı.
    ..Ve sahil-i selâmet olan Dârüsselâma ümmet-i Muhammediyeyi (a.s.m.) çıkaran bir sefine-i Rabbâniyede çalışan hademeleriz..

..dalâletler içerisinde bizler gayet az ve zayıf ve fakir ve kuvvetsiz olduğumuz halde, gayet ağır ve büyük ve umumî ve kudsî bir vazife-i imaniye ve hizmet-i Kur'âniye omuzumuza ihsan-ı İlâhî tarafından konulmuş.
    .

Ustad Bediüzzaman Said Nursi (M.S. 1876-....)

Oct 2012
    Mesajlar Mesajlar
    1.109
    Blog Blog Girişleri
    40

evet bir çok konuda birçok şeyi rahatça sorabiliyorum elhamdülillah.
    yaptığım sadece bir hakikatı beyandır. zira bakın bende üstadımın k.s. birkaç sözünü nakledeyim bu konuda:
    - Hakk'ın nazar-ı merhametinde hak haktır, küçüğüne büyüğüne bakılmaz. Küçük, büyük için ibtal edilmez.
    Mektubat ( 54 )
    - Hak, haktır; küçüğe büyüğe, aza çoğa bakılmaz
    Kastamonu Lahikası ( 150 )
    - hakkın hatırını hiçbir hatıra feda etmez. Zira, hakkın hatırı âlîdir. Hiçbir hatıra feda edilmemek gerektir.
    Münazarat ( 15 )
    - Zira hakkın hatırı âlîdir, hiçbir hatıra feda edilmez. Kimin hatırı kırılırsa kırılsın, yalnız hak sağ olsun.
    Divan-ı Harb-i Örfi ( 36 )
    - Hakkı tanıyan, hakkın hatırını hiçbir hatıra feda etmez. Zira, hakkın hatırı âlîdir. Hiçbir hatıra feda edilmemek gerektir.
    Hizmet Rehberi ( 161 )

bu cihetlere bakmak ve buna göre yürümek açısından beyan ediyorumki alınacak ve okunacak eserlerdeki hassasiyeti tezyidedelim.
    yoksa meşrebcilik değil hakikatçılıktır.

Feb 2013
    Mesajlar Mesajlar
    1
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 27 + 0

1 üyeden 0 kişi bu mesajı faydalı buldu.

Adama sormazlar mı madem Ustad tay etmiş ve madem hayatta iken bir neşr ortaya çıkmış o zaman daha sonrakilerinden ikisini korsan saymıyonda diğerlerini niye sayıyon?

Sonra çıkan iki yayınevi risaleleri gaybtan mı aldılar yoksa ilk çıkan yayınevinin eserlerini mi düzenleyip tab ettiler.

Niye vasi ağabeyler var diye mi? Bu kadar taasup içinde boğulma Hak adına Said Nursinin sözlerini kopyala yapıştır yapmak ile hizmet olmaz. Hizmeti daraltmakla da hizmet olmaz. Hizmet sadece bize aittir ancak biz yaparız diğerleride bize uyarsa uyar uymazsa Said Nursinin sözleri ile onlara ders veririz demek ne kadar hakperestliktir?

Eğer sizin yaptığınız doğru ise Ustadınızı tenkid etmiş olursunuz. Çünkü buna göre Hak adına yazdıklarınız ve söylemeye çalıştıklarınız uhuvvet ve ihlas risalesine ve risale-i nurun şahsı manevisine muhalif olmaktadır.

Risale-i Nur dairesi geniştir. Tahrif ve tahrip etmemek ve Said Nursinin kaidelerini ve Risale-i Nurun esasatına zarar vermemek şartıyla herkes bu daireden istifade edebilir edebilmeli.

Risale-i Nurlar sahiplenmeli ama başka sahiplenenlere ise hakaretvari usluplar kullanılmamalı. Ne demek korsan yayın ayıp ya hiçmi vicdanınız sızlamadı. Nerede hüsnü zan nerede kardeşlik. Sizin korsan yayın diye itham ettiğiniz yayınevlerinin bırakın oradaki eserler ile istifade edenleri çok kıymetli Nur Talebeleri mevcut onların hakkına girmektende mi korkmuyorsunuz?

Eğer birşeylere garazkarane davranmak istiyorsak bu ise Risale-i Nurları tahrif edip sadeleştirenlere şerh adı altında yayınlayanlara sesimizi yükseltelim.

Sizi öncelikle Said Nursiye akabinde çok güzel hizmetler yapan nur kardeşlerimizi ittiham ettiğinizi hatırlatır yapmamanızı "iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar sırrına havale ediyorum..

kenz-i mahfi çevrimdışı Sorumlu
    Sorumlu
    May 2012
    Mesajlar Mesajlar
    811
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 128 + 6605

RNK neşriyatın altında yatan şey, istişaresiz bir harekettir. Yapılan ne kadar doğru olsa da istişaresiz hareket, istişaresiz olduğu için sakattır. Bir zamanlar nur dersanelerinde çoğunlukla RNK ya geçilmişti, gerçi ben hiç bir kitabını okumadım, sebebini de o zaman anlayamamıştım. Şimdi ise RNK'nın altındaki sır anlaşılmış olacak ki nur dersanelerinde neredeyse hiç yok veya ben rastlamadım.
    Kardeşim okuyacaksan başta Envar, Sözler ve İhlasnur oku derim. Tahrip ve tahrif yapan bazı yayınevleri gibi neşriyatları tavsiye etmem.

Sözü tekrar etmek gerekirse RNK neşriyat istişaresiz hareket edenlerin neşriyatıdır. Üstadın neşir ile vazifelendirdiği Said Özdemir ağabeyin bu neşriyatı yapanlara beddua ettiği bilinmektedir.

Risaleleri tahrif ve tahrip eden bazı neşriyatlara baktığımda çok şaşırdım. Üstadın ifadelerini nasıl oluyor da kendi heveslerine göre değiştiriyorlar. En basitinden ismini vermeyeceğim, onlar kendilerini biliyorlar, Hastalar Risalesinde 2 tane 6. Deva vardır. Bu neşriyat ise ne yapmış efendim, üstadın hikmetini beyan ettiği bu 2 defa 6. Deva zikredilmesini beğenmemiş veya hevesine uygun bulmamış olacak ki birini 6. Deva, diğerini 7. Deva yapmış ve 25. Lema böylelikle 26 Deva ile bitmiştir. Yuh artık yani.

kenz-i mahfi çevrimdışı Sorumlu
    Sorumlu
    May 2012
    Mesajlar Mesajlar
    811
    Tecrube  Tecrübe Puanı: 128 + 6605

Alıntı TaLHa Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    Değerli yozgati;

Burada aslolan ve vurgulamak istediğimiz ağabeylerin neşir hakkı olduğu diğerlerinin olmadığı meselesi değil. Neşir hakkı madem ağabeylere bırakılmış elbette ağabeyler hem neşredebilir hemde uygun gördüklerine müsaade edebilirler. Eğer müsaade edilmişse bir sıkıntı yoktur. Genel ifadeler hakkında internette yeterince kaynak bulmak mümkün. Siz yakın zaman bu hususu uzun uzadıya bir ağabeyle görüştüğünüzü ifade ettiğiniz için özellikle RNK neşriyatı sordunuz mu sormadınız mı?

Okuyucuların bilgilendirilmesi ve yanlış yönlendirilmemesi için sizden bu hususu genel olarak değil sadece RNK neşriyat için soruyorum. Diğer sözlerinize zati katıldığımızdan katılmayanlar size sorar ise cevap verebilirsiniz.
    Değerli yöneticimiz, sıkıntı da orada ya, abilere soran kim? Kaldı ki abiler şiddetle ikaz ettiği şahıslar bile abileri dinlemezken, abilere soran varsa aşkolsun. Lügatli, ayet ve hadis mealli, bilmem ne ekli, büklü, yüklü olanlara abilerin müsaadesi yoktur. Ha izinleri olmadan neşrederler, o sorumluluk neşredenlere aitir, ona ne diyebiliriz ki... "Aziz ve Sıddık" nur talebesi olmanın kolay olduğunu mu düşünüyoruz. Hayır, kat'a ve asla...

Oct 2012
    Mesajlar Mesajlar
    1.109
    Blog Blog Girişleri
    40

korsan olanlar: TENVİR, ZEHRA, YENİASYA, SÖZ BASIM, IŞIK/ŞAHDAMAR, NUBİHAR, TAHŞİYE, rnk bunların hepsi üstaddan izinsiz yani varislerinin haricinin neşrettiği eserlerdir.
    korsan dememin sebebini izah etmiştim.
    olabilir ne kadar kimsenin takipçi olması önemli değildir. çokluk birşeyde hakkı temsil etmemektedir. yoksa toprak çok olması onu altın kadar kıymetli yapmamaktadır.

yok amaç kitapsa bu envar öszler ihlasnur yayınları herkesin talebini karşılayacak kadar kapasitesi var.

başka bir çığır açmaya ihtiyaç yoktur
    Cenab-ı Hak bizi ve sizi
    Tarîk-ı Hak'ta, Hizmet-i Kur'aniyede
    Sebat ve Metaneti versin!

âmîn.

Barla Lahikası ( 330 )

Oct 2012
    Mesajlar Mesajlar
    1.109
    Blog Blog Girişleri
    40

Alıntı kenz-i mahfi Nickli Üyeden Alıntı [Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]
    Değerli yöneticimiz, sıkıntı da orada ya, abilere soran kim? Kaldı ki abiler şiddetle ikaz ettiği şahıslar bile abileri dinlemezken, abilere soran varsa aşkolsun. Lügatli, ayet ve hadis mealli, bilmem ne ekli, büklü, yüklü olanlara abilerin müsaadesi yoktur. Ha izinleri olmadan neşrederler, o sorumluluk neşredenlere aitir, ona ne diyebiliriz ki... "Aziz ve Sıddık" nur talebesi olmanın kolay olduğunu mu düşünüyoruz. Hayır, kat'a ve asla...
    evet mesele üstadın talebelerinin olmamasındandır. belki daha kalıteli olabilir güzelde olabilir ama üstadın koymadığını koymak veya koyduğunu değiştirmek büyük bir hatadır.
    Cenab-ı Hak bizi ve sizi

âmîn.

Barla Lahikası ( 330 )

Oct 2012
    Mesajlar Mesajlar
    1.109
    Blog Blog Girişleri
    40

yemliha kardeş
    cümlenize "adama...." diyerek başlamışsınız. diğer ikisi korsan olmaz çünkü o ikisini de üstadımın varisleri kurmuştur. bu sebeble kosan olamaz. yazıları anlamadığınızı bu cümlenizle sadece isbat etmektesiniz.
    Cenab-ı Hak bizi ve sizi

âmîn.

Barla Lahikası ( 330 )

Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Facebook Yorumları

Facebook Giriş

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Sosyal İmleme