EVET, BEDİÜZZAMAN ISPARTA'YA DEFNEDİLDİ

Bediüzzaman, 83 yıllık hayatında büyük sıkıntılar çekti. Ömrünün neredeyse yarıdan fazlası ya hapiste ya sürgünde ya da takipte geçti. Urfa'da kaldığı otelde son nefesini verdiğinde şehir halkı, Üstad'ı bırakmak istememiş ve buraya defnedilmişti. Darbeden iki ay sonra mezarından çıkarıldı ve bilinmeyen bir yere götürüldü. O günden beri mezar yeri bilmeceye dönüştü. Kimsenin bilmediği bir yere gömüldüğü yazıldı, 'denize atıldığı' bile iddia edildi.

Bu tartışmalara son verecek belgeler de Yassıada evrakları arasında yer alıyor. Belgelere göre mezarı Urfa'dan alınan Bediüzzaman Said Nursi 12 Temmuz 1960'ta Isparta Şehir Mezarlığına defnedildi. Daha sonra yakın talebeleri tarafından Isparta'da başka bir yere nakledildi.

DP iktidarının devrilmesinin hemen ardından Bediüzzaman'ın mezarı gündeme alındı. Konya İmam Hatip Okulu'nda öğretmenlik yapan kardeşi Abdülmecit Ünlükul 4 Temmuz'da Konya Valiliği'ne bir dilekçe yazdı. Dilekçede mezar yeri uzak olduğu için ziyaret edemediğini ve bulunduğu yere aldırmak istediğini iletti. Darbe yönetimi bu dilekçeyi mezarı Urfa'dan taşımak için kullandı. 11 Temmuz'da açılan mezar önce Afyon'a, ardından Isparta'ya nakledildi. Yassıada belgeleri arasında bulunan 'zabıt varakası'nda definin nasıl yapıldığı, kimlerin katıldığı anlatılıyor.

TARTIŞMALARI BİTİREN DEFİN VARAKASI

Konya İmam Hatip Okulu Fehri Arabi hocası Abdülmecit Ünlükul'un Urfa'da metfun kardeşi Said-i Nursî'nin cesedinin nakl-i kubur suretiyle Isparta'ya defnine müsaade olunmasına dair 4 Temmuz 1960 tarihli dilekçesi üzerine iş bu talebi is'af edilerek 12 Temmuz 1960 günü Afyon'a getirilmiş bulunan mevtaya ait tabut Afyon'dan teslim alınarak Isparta'ya getirilmiş ve aynı gün akşamı kardeşi Abdülmecit Ünlükul da hazır bulunduğu halde aşağıda imzaları bulunan kabre defnedildiğine dair iş bu zabıt mahallinde tanzim hep birlikte imza altına alınmıştır. Hazır bulunanlar Isparta Vali Muavini Besim Ulcay, Emniyet Müdürü Zeki Vural, Vilayet Jandarma Komutanı Zekeriya Kantekin, Merkez Kumandanı Yarbay Atamer, Merkez Hükümet ve Belediye Tabibi, mevtanın kardeşi Abdülmecit Ünlükul.

Aksiyon