Dünyanın S.Nursi'nin sözüne ihtiyacı var
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 9. Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumuna katılarak açış konuşması yaptı

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç 9. Uluslararası Bediüzzaman Sempozyumuna katılarak açış konuşması yaptı.
Arınç'ın sözleri şöyle:
Bediüzzaman saltanatı, cumhuriyeti ve çok partili dönemi idrak etmiş, çağlar üstü mesajı yeniden hatırlatmış çilekeş bir bilgedir. Said Nursi hazretleri Osmanlı İmparatorluğunun dağılmaya yüz tuttuğu bir dönemde dünyaya geldi. Bir medeniyet inşa etmeyi başardı.

Düşünce dünyası bugün dünyanın bütün coğrafyasına kök salmıştır. Bütün kanaat önderleri yüreğimizin müstesna yerinde yer almıştır. Bediüzzaman Hazretleri insanların akıl ve gönül dünyasına aynı anda nüfuz eder. Bu toprakların vicdanının sesi daha doğrusu ta kendisidir. Ekmeksiz yaşarım hürriyetsiz yaşayamam diyen özgürlük savaşçısıdır. Varlığın hukukunu korumuş bir adalet aşığıdır. Kendisine zulemdenlere beddua etmek bir yana ıslah olmaları için dua eden bir muhabbet adamıdır. Akıl melekesini kullanmış, modern bilime karşı durmamış bizzat bilim ve fen yoluyla insanlığa hizmet edileceğini göstermiştir.
Bir tek gün bile onu dinlemeden irticacı ve cumhuriyet karşıtı ilan ettiler. Üstad Necip Fazıl Bediüzzaman'ın cumhuriyet sevgisini "cumhuriyetçi karıncalar" örneği ile anlatmıştır. Buna rağmen dönemin yönetimi tarafından karalamaya tabi tutulmuş ancak miletine, ülkesine ve tüm insanlığa karşı duymuş olduğu sevgi neticesiyle tüm komplolar başarısız kalmıştır. Dünyanın onun sözlerine ihitiyacı vardır.
6 bin sayfayı aşan külliyatını aşk ve iman ile telif etmiştir. Bu eserler dünyanın dört bir yanında insanlığı aydınlatıyor. Kur'an-ı Kerim aşığı olan Said Nursi hazretleri ilahi mesajları yorumlamaya, iman hakikatlerini akla yaklaştırarak hitap etmeye çalışmış kalbi ihmal etmemiştir.
Burada anlatılanlar yaşanmıştır. Tarihçe-i Hayat'a, Lem'alar'a, Sözler'e bakarsanız bunu göreceksiniz. Çok önemli bir örnektir Bediüzzaman Hazretleri. Sahabe hayatını kendisine örnek almış islam alimidir. Allah ona rehmet etsin bizi de şefaatine nail etsin.
163. madde ile Nurcular basıldı haberleri yayınlanırdı. Suç aletleri ise takke, tesbih, seccade ve Risalelerdi. Allah rahmet eylesin Turgut Özal bu maddeyi kaldırdı. Meclis başkanı olduğumda ilk ziyaretimi Suriye'ye yaptım. O sırada Türkiye Irak tezkeresini reddetmişti. Ahd etmiştim Emevi Camiine gidecek o küçük kitabı tekrar okuyacaktım. Bu eserde iktisatçının, sosyalcilerin, alacağı dersler vardır. Risale-i Nur Külliyatı insanı çok etkileyen muhteşem eserlerdir. Risale-i Nurlardan uzak kalmamak lazım.
[Linkleri Görebilmek için Üye olmanız Gerekmektedir.Üye olmak için Tıklayınız.]